Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Klein »

No mě se to také nezdálo, ale jako nováček na zkouškách, člověk lecčemu uvěří, obvzlášť od starého pána. :wink:
Jinak pokud by jezevec nebyl opravdu škodlivý tak, jak se tady píše, tak by člověk byl jenom rád, alespoň by mohl jednu kapitolu částečně uzavřít a věnovat se tak aktivněji jiným opravněným predátorům drobné. :) S těmi jezevčími hrady nám ale nedělá moc dobrou službu, protože často se v nich usídlí i liška a pak je to problém. Holt budeme muset postavit víc posedů u těchto komplexů. :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od fesoj »

Vlastní zkušenost v tomto směru nemám, ale v něktwerých honitbách mají celkem dobré úspěchy s lapáním jezevců do klasických průchozích sklopců, samozřejmě musí to být ta největší varianta. Asi si ho co nejdříve pořídím taky, kmotr mívá ve zvyku se mi podhrabat pod plotem do zahrádky na spadané švestky. Konec konců, ten sklopec tam nebude jen kvůli jezevci. Jen mám obavu, že z něj budu pravidelně vypouštět některou z našich koček - no snad si zvyknou, že tam nemají lézt.
A ještě jedna připomínka : Padl tady návrh, že by se doba lovu jezevce měla posunout do letních měsíců. Proboha, co by to přineslo ? Mladí jezevci v té době ještě nemají ty správné "pekáčové" reozměry, vrstva sádla také není taková jako v pozdním podzimu a letní kůže nestojí za vyčinění. Myslím, že lovit jewzevce v době, když ho nelze ještě patřičně zhodnotit, je chyba a myslivecký hřích. Jo, taková skalačka, tu bych klidně povolil lovit již od 1.7. - ale mezi škodlivostí kuny a jezevce je diametrální rozdíl.
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Tim »

Klein - já prve z názvu vlákna pochopil to, že Ti jde o chřástala. No a ono Ti jde o likvidaci jezevců :mrgreen:
Ne, s jeho škodlivostí si opravdu nelamte hlavu. Jasně, nějaký to vejce sebere, pár mláďat určitě taky, ale nic hrozného. Přemnožení jezevce bych se taky nebál - trichinelóza ho udržuje na přijatelných stavech. Šel bych spíše po toulavých kočkách, to je větší zlo.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od crif »

Fesoji- klidně bych s tím posunutím doby lovu kuny souhlasil a možná ještě........ No ty druhé snůšky......
Pokud je a jak čtu, tak máš nesmírný jezevčí apetit :lol: a snad bych ani já nepohrdnul nějakou tou dobrotou....ale ještě jsem to na jazyku neměl. Možná kdyby, tak žádný " pruháč" již v mém okolí není.... :P
Jinak buď fakt Kleine v klídku ohledně té jeho predace.
Time, ona je to kočka, liška, ježek, kuna, norek, chemie, způsoby seče, přípravy půdy, žně, změna nabídky potravy..... Viděl bych to podobně jak zmínil Dalas- stokrát nic i vola porazí.........
Co se týče těch " hradů " , tak bych to viděl jen na tu čekanou. U sousedů to mají podobně ale ve velkém. Plocha 0.22 ha je doslova prošpikována vším možným. Takže do něčeho takového pustí psa jen blázen! Žebříky mají ze všech stran, aby mohli kvůli větru. A přesto jsou nory stále plné lišek a jezevců a to tam něco v průběhu roku nástřílí! Za mého mládí :lol: jsem se tam jedné akce zúčastnil za doprovodu hajného, pod kterým jsem o několik let později dělal svoji praktiku. Tři fekály se tam točili co to dalo. Výsledek? Od sedmé ranní do sedmnácté hodiny nepřetržitě. Hod na oběd. Jeden měl obsah 8,3m3
Výsledek? Nic!!!!! Dokonce si tam jednou pozvali nějakého" odborníka" co dělal za pomoci výbušnin meliorace a příkopy. Vše se prý zvedlo, pár stromů popadalo a zase nic. Do pár dnů si něco obnovili a do roka vše téměř v původním stavu :lol:
No asi je to trochu oříšek :lol:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od fesoj »

U8 nás je v blízkosti jezevčích hradeů trojúhelníková enkláva louky, zabíhající do lesa. Jakmile je sklizena tráva, chodí tam jezevci celkem často ještě za světla. Někdy 1, někdy 2 i 3 máma s potomstvem. Rozhodím-li po louce kukuřičku, je to nejjistější způsob, jak se dostat k jejich pozorování. Záměrně nepíši k lovu, protože ti holomci jakoby znali kalendář - v srpnu a září tam jsou téměř denně, v říjnu to už tak jisté není, v listopadu jsem se tam s jezevcem ještě+ nepotkal.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Klein »

Nejsou vidět, protože říjen a litopad je doba, kdy vylízají za úplné tmy. :lol: Jinak s tou kukuřicí je to dobrý způsob. Znám pár lidí, kteří sem tam střelí jezvce na hromadách, připravených pro černou zvěř.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od crif »

I psík to má rád...
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od rimar77 »

jednou jsem viděl jezevce na sněhu v prosinci běhal tam na poli mezi srnčím docela jsem čučel než jsem si dokázal zařadit o koho jde, myslel jsem že je to psík mývalovitý naštěstí přišel blíž a tam už se dal dobře poznat
Odpovědět