Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od crif »

No nevím, jak s tím pochodíš. Zkoušel jsem podobné a jezevec byl schopný si z normálních " větráků" udělat momentální vsuk. Prostě se mu to nelíbilo.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Lotr »

Na problém se současnou dobou lovu jezevce poukazuji už delší dobu, bohužel sedím moc nízko :) Za prvé zejména v listopadu jezevec zpravidla už spí, je krátká denní doba a většina myslivců, až na pár srdcařů, chodí po honech a naháňkách za prasaty a lovu jezevce se nevěnuje. Za druhé v době, kdy je posečeno a možnost se setkat s jezevcem je větší, než na podzim, vyhláška lov zakazuje, ačkoliv mnoho myslivců sedí venku za srnčím, černou a dalšími. Poté dochází k nelegálnímu odlovu stylem "tak jsem si zmáčknul na jezevce, no a co, však ono neubyde a co se mi vlastně může stát"
Přitom si myslím, že mláďata jsou v srpnu natolik vyspělá, že by bylo možno lovit mladé i dospělé kusy, aniž by došlo k narušení struktury. Zároveň by vůbec neuškodil upravit způsob lovu, jak už zmínila kolega Klein, jezevec je poměrně tvrdý na ránu, takže např. zvážit, zda povolit lov malorážkou apod. Zkrátka změnu k lepšímu by to chtělo. Jezevec si určitě naši pozornost a úctu zaslouží, mám takový pocit, že je u nás zbytečně opomíjenou zvěří.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Klein »

Souhlásím s Lotrem, akorát nevím, jestli by posunutí doby lovu na pouhý srpen vůbec stačilo. V měsící srpnu, se stmívá již kolem 20:00 - 20:30, což nemusí stačit nato, aby jezevec z brlohu vylezl. Podle mého názoru by se dva měsíce jeho lovu měli posunout na červen - červenec. Došlo by tak celkem snadnou cestou k redukci této lasicovité šelmy s tím, že by se muselo při jeho odlovu stejně počínat uvážlivě, aby nedošlo k jeho vyhubení.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od crif »

Kolega Lotr to vystihl velmi přesně. Legislativní úprava by měla jakýsi smysl a nemuseli bychom tu vymýšlet " jak na něj".
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Klein »

crif píše:Kolega Lotr to vystihl velmi přesně. Legislativní úprava by měla jakýsi smysl a nemuseli bychom tu vymýšlet " jak na něj".
Přesně tak :wink:
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od crif »

Ale prostě bohužel....jsme pěšáci, kteří " rozhodují " bitvu. Velení je jinde a mnohdy nechce slyšet názor z pole.....
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od palkopal »

Malorážka zakázaná není.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od BwanaHunter »

Klein> neber to zle, ale trochu bys si měl doplnit informace a rozhled. Jednak postrádám informaci, z čeho usuzuješ, že u vás je jezevec "vysoce přemnožen". Druhak ohledně jeho negativního vlivu na zajíce bych byl taky silně skeptický. Jak už psal crif, jezevec je takový sběrač, lux a popelnice, a podstatnou část jeho stravy tvoří potrava rostlinná. Snůšky pernaté, hnízdící na zemi, apod. to prosím. Takže mě i zaráží, co vám to vykládal ten "starý myslivec" u zkoušek. Koukám, že dneska opravdu může učit každý. Ano, jezevec hledá systematicky, "luxuje", ale představa jezevce, jak slídí jako ohař s nízkým nosem a krvelačným pohledem honí ty zajíce... Nevím vážně, jak vysoké ty stavy jezevců u vás jsou, u nás je vliv jezevce marginální a nijak brutálně je nepronásledujeme. Já ještě jezevce nestřelil. Seče, mechanizace, prasata, domácí kočky atd. je to, co je problém u nás, ne jezevec.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Klein »

Bwanahunter, přijeď se k nám podívat a usoudíš sám. :wink:
Jinak u těch zkoušek mi to tenkrát vykládál již letitý myslivec a ten přeci nebude tlachat do větru. Ale mám vlastní rozum a myslím si, že i on to malinko přehnal. O to ale přeci nejde, ať je škodlivý více či méně, vlivem přemnožení musí ty škody být znatelné u kterekoliv zvěře, viz. černá zvěř.

Rád bych ještě dodal, že v naší honitbě se v uplynulých dvaceti letech střílela převážně srnčí a sem tam černá zvěř. O drobnou se nikdo nestaral a vysledky lovu škodné byly velmi sporadické o jezevci radši ani nemluvě. Nevidím tedy jediný důvod, proč by se u nás nemohl přemnožit do vysokých stavů. Jenom pouhý součet jezevčích nor v naší honitbě nasvědčuje tomu, že tehdejším myslivcům byl osud drobné jaksi na háku. Když byli zající tak se vesele stříleli, když jejich stavy klesly, tak se stříleli v omezeném počtu dále, ale nic se pro ně nedělalo. :roll:
Naposledy upravil(a) Klein dne pát 10.7.2015, 14:07, celkem upraveno 2 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od BwanaHunter »

No, pořád jsi mi ještě neřekl, proč myslíš, že a jak moc je přemnožený. Přijeď se podívat není odpověď, to sorry.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od BwanaHunter »

Citace odjinud, to jen až zase někdo bude vykládat, jaká je ten jezevec "škodná" strašlivá:

průměrná potrava jezevce skládá z ovoce (24 %), kroužkovců a měkkýšů (22 %), hmyzu (15 %) a obilovin (13%). Ptáci a savci se podílí na potravě ze 17 %, obojživelníci 7 % a plazi tvoří 2 %. Nesmíme zapomenout na mršiny, které jsou hojným a snadno dostupným zdrojem potravy.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Zdenek41 »

Za chřástala v honitbě a lokalitě jeho hnízdění jen děkuji. Záchrana minimálně 10 kusu srnčího a stejně zajíců.
Nevím co pořád každý má proti jezevci...To co sebere ve většině prázdných honitbách je pro jeho užitečnost zanedbatelné. Něco jiného je v bažantnicích to je jiná záležitost Tam má opravdu prostřený stůl, ale i tak sebere jen to co mu na jeho cestách přijde k chuti. Na svém chodníku je to opravdu šelma. To co jsem viděl tak nejčastější potrava je oves, kukuřice, slimáci made in espanol a žížaly. Pokud potká vajíčka, zajíčka, bažantíka je to jasná věc. Je všežravec. Ale kolik, že jich máme po honitbách myslím těch strejců?...Že nám dělají takové starosti. To proti mašině se záběrem 12 m je maličkost. Proč jezevec Klein a ne ten stroj. To je dnes s chemií různých pochybných výrobců a zemí hlavní škodná. Proti těm by si asi nebojoval.
Jezevec má svoje místo v honitbě je silně teritoriální tak o té početnosti co popisuješ ti nevěřím. Praxe, praxe a zase praxe ne jen svoje názory. :wink:
A není to je u tohoto druhu dravé zvěře....
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdenek> mas pravdu, predsedo. Jen k te pocetnosti, me se to taky nezdalo, ale v SZ mi Klein psal, ze maji revir 1600 ha, a jezevci rodinna skuoina ma teritorium nejakych 150ha. Takze by tech 8 hradu mohlo sedet, pokud je to kraj jezevcum zaslibeny.
Se zbytkem souhlasim a k te "skodlivosti" chudaka jezevce jsem se uz vyjadril...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od crif »

Prostě je to tak, jak se vyjádřili kolegové přede mnou. Jeho predace a " chuť" je velmi zanedbatelná. V bažantnici je to samozřejmě o jiném a proto to zákon zmiňuje a bylo na to kdysi bráno v potaz.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Oblast chřástala polního - celoroční odlov jezevce lesního

Příspěvek od Reno »

Klein píše:...u těch zkoušek mi to tenkrát vykládál již letitý myslivec a ten přeci nebude tlachat do větru...
Nebuď naivní... :roll: Stáří člověka, či jeho letitá praxe v jakémkoliv oboru (nejen v myslivosti) rozhodně nejsou zárukou odborných kvalit dotyčného jedince. Opakovaně potvrzeno v praxi :!: Jinak dělat z "vysavače" jezevce 10x vražednějšího predátora, než je liška, je i na mě moc... :lol:
Odpovědět