Myslivecké zážitky

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Onďa »

To já mám pro tyhle účely od ženy zápisníček v krásnejch deskách a píšu hezky postaru :)
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
KelneeQ
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: pát 01.2.2008, 18:10
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od KelneeQ »

Také si píšu zážitky z úspěšných lovů ručně do "speciálních" desek. Mám tam všechny své úlovky a jsem rád, že jsem začal hned jak jsem začal lovit. Je krásné se k tomu zpětně vracet! :-) Člověk prožije celý lov znovu, jak při psaní, tak při čtení po nějaké době. Podle mě i to by mělo k myslivosti patřit :-) Odděluji si jednotlivé lovecké sezóny, píšu formou souvislého textu, jako příběh. Jen mě mrzí, že né u věech mám údaje o střelivu, ale to je detail, důležitý je zážitek. Kolikrát jsem si i říkal, jestli by nebyla elektronická forma deníku v pc přehlednější, ale ruční psaní má své kouzlo (né vždy to po mě každý přečte :lol: ) a papír je papír! :-)
Tikka T3 varmint 6,5x55 + Zeiss 6-24x56
ZH 324 7x57R/16 (Delta Titanium 2,5-10x56 SF), ZH 324 16/16, Fabarm Euralfa 12
Cz 455 Thumbhole (Delta Titanium 4-16x42)
mirabel
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pon 03.3.2014, 14:19

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od mirabel »

@ motolada

Tak to je tedy dobrý zážitek, lovu zdar.hezká svinka...
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od xchipsy »

Podobně jako kolega Buttler, píšu v PC, text uložím do složky k fotkám daného kusu. Psaní v ruce do deníku nebo lovecké kroniky má jistě svoje kouzlo, ale to bych asi nezvládla, kolikrát mě text příběhu napadá tak rychle, že špatně stíhám i na klávesnici, natož tužkou :lol: "Deník" píšu formou příběhu, tedy kde jsem lovila, jak probíhala čekaná nebo šoulačka, co všechno přišlo, co se dělo po výstřelu, dosled atd.. Na konci si vždy napíšu stručná fakta - zbraň, ráže, střelivo, vzdálenost střelby, vzdálenost kusu z nástřelu, umístění zásahu, hmotnost, věk atd..
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
mirabel
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pon 03.3.2014, 14:19

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od mirabel »

tak to je tedy zajímavý postup, tedy alespoň při psaní deníku. :wink: :wink:
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Buttler »

Ale to oceníš až s odstupem času. Čím více podrobností zaznamenáš, tím lépe. Po čase se Ti vybaví i detaily, na které by člověk jinak dávno zapomněl. A za dlouhých deštivých podzimních a zimních večerů, když se takhle člověk probírá těmi záznamy v křesle u krbu u skleničky vína nebo u panáčka kvalitní slivovice...To pak přicházejí myšlenky a člověk zjišťuje, že lov není vrcholem myslivosti...
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od roedear »

Zdravím, přidám zážitek z ranní šoulačky. V jednom úseku lesní cesty mi pes začal brát vítr a vyrazil přes škarpu do meze, zároveň jsem asi 10m před námi v maliní, trávě a kapradí slyšel šustot a pohyb.. pokládal jsem to za srnčí a psa jsem hned stáhnul zpět, bohužel jsem neviděl ni chlup. To až o těch deset metrů dál ležel ve škarpě rysem stržený srnec. V boku vykousaná díra skrz žebra, bachor vyrvaný ven, ležel volně vedle kusu, játra, ledviny, slezina srdce a část plic pryč, sežraná svalovina na hřbetu a komplet jedna kýta. Zajímavý detail - srnec měl na zadních bězích seky - 3/4 cm dlouhé spíše povrchní rány - od drápů.. Srnec na rozhraní II./III. VT, odhadovaná výkupní váha 14-16 kg.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1200
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Marpie »

Tak včera jsem vyrazil na srnce, jen jsem šel do lokality aniž bych tušil co tam chodí, protože ten, kterého jsem měl obeznaného jen mi nikdy nedal šanci, tak jsem v pátek jsem na členské schůzi zjistil, že už byl dva dny před schůzí uloven, tak jsem šel jinam a protože šel se mnou ještě kolega ze sdružení i se psem tak jsme vybrali lokalitu, kde jsou dva posedy celkem blízko a na jednom kolega mohl sedět a vzít nahoru sebou i psa. Kolem deváté mi vyšel špičáček tak 3-4cm. Vyšel do pšenice která je místy dost nízká. Jakmile vešel na místo kde jsem viděl dobře celé tělo a tak jsem zamířil (poloha byla pevná) a vystřelil. Po ráně srnec značil výskokem a úprkem do lesa. Podle značení si říkám to nebude daleko. Po čtvrthodince slezu jdu hledat nástřel. A vidím jak na mnoha místech z pšenice vyčnívají jemné traviny, které jsem v dalekohledu ani puškohledu neviděl tak na mne padá stín nejistoty co když to šlo přes nějaké to stéblo traviny. A nejistota sílí, protože nějak nemůžu nic nalézt tak jdu na kraj lesa kde si říkám že snad na zeleném v místech skoku do uvidím otěr nebo alespoň nějakou barvu. Procházím a nikde nic. Pak přišel kolega se psem, ale není ho na co nasadit, protože přesné místo nástřelu ani žádnou barvu jsem nenašel, tak zkouší také hledat barvu a procházet se psem na vodítku jestli někde výrazně nezabere,ale nic já také hledám neúspěšně a šeří se čím dál víc. Zkouším ještě kolegu navigovat z posedu a v těch místech hledáme. Já zkouším hledat baterkou v kruzích. Nakonec psa pouští na volno, pes možná 15 minut pobíhá, hledá je stále slyšet v okolí, nakonec se ztratí a není po něm ani vidu ani slechu. Kolega říká že u srnčího kusu bohužel nehlásí, že jen funí. Tak se vydávám cca ve směru kam naposledy šel po nějaké chvíli slyším funění a je to z jednoho místa tak se jiskřička naděje rozhořívá. Jdu po sluchu za funěním a po chvíli s velkou úlevou spatřuji ve svitu baterky psa u srnce. Mohlo to být tak 100-150m od nástřelu. Srnce jsem trefil na přední část hrudního koše, jen lehké škrábnutí plic a zasaženy obě přední části plecek, jestli barvil, tak asi málo a nenašli jsme to možná jsme hledali i na špatných místech ono to z posedu vypadalo jinak, jestli to byla má střelecká chyba , nebo střelu odchýlila nějaká travina nevím. Bylo to tak 130m. Nástřel kulovnice (ZKK 270W) jsem ověřoval v červnu a chodilo to přesně. Ale určitě zajdu znova ověřit. No hlavně že to především díky pejskovi dopadlo dobře.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od mikycz »

Tak jsem měl úžasný večer, na mém místečku jsem měl 6 ks srnčího dva srnci honili jednu srnu (říje je tedy už v plném proudu), už o půl deváté prošla kuna, pak se objevili jezevci a srny, po té prosvištělo trio 2 srnci a srna, jeden průběrný a jeden chovný, před devátou pod sedačkou prošel bažant a nakonec se po deváté objevil zajíc, když jsme si ho chtěl vyfotit zjevila se před ním liška. To už jsem nevydržel a možná jsem mu i zachránil život ;-)

Tak tady je jezevčí video:

http://ulozto.cz/xSK1DK4M/p1070025-mov

A tady ulovek:

viewtopic.php?f=8&t=16&start=465#p102875
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Georg.H »

pěkné video :wink:
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od roedear »

Asi bude brzy zima .. včera bylo uloven srnec, který je ze dvou třetin už přebarvený do zimní srsti :shock:
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Georg.H »

nestraš ještě nemám nachystané dřevo na zimu :lol:
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Toma »

A nebo ještě nepřebarvil do letní.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od roedear »

To Toma: když srnec přebarvuje ze zimní do letní, vypadávají mu dlouhé chlupy zimní srsti a zůstávají kola kratší letní, když přebarvuje na podzim, napřed podrůstá kvalitnější zimní šedá podsada, která je nejdříve kratší a postupně dorůstá zimní délky. Tenhle měl na krku klasickou letní a zbytek těla měl kratší zimní, ze které sem tam vyčuhoval nějaký ten letní delší chlup...

s tím dřevem bych pohnul :lol:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

Jen jednou se mi stalo, že jsem koncem července či začétkem srpna ulovil srnečka vyloženě "flekatého", mezi letní srstí bylo poměrně dost ostrůvků srsti zimní, připomínalo to tečkování srnčete. Byl to můj "životní" srnec - interlovská váha 5,5 kg, samozřejmě nrvytluřený paličkář. A je zajímavé, že na rozdíl od dvou jiných "žebráčků", ulovených tentýž rok o měsíc či dva dříve, neměl v nosních dutinách ani jednu střeččí larvu. Asi je již vyfrkal - a také proto tvrdím, že čím dříve takový kus ulovíme, tím líp.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět