Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Belson »

Ďakovačka na úvod, za povzdelanie v hodnote tlaku skúšobného náboja. Fakt som tú zmenu nepostrehol, hanba mi večná. :)

Nemienim sa pohybovať v oblasti nízkych tlakov. Prvý pohľad na náčrtky hovorí, že v objemoch nábojníc 9,3x82R a 9,3x74R asi nie je žiaden podstatný rozdiel (verím, že v budúcom týždni prídem k reálnej nábojnici a budem to môcť upresniť). Ak zachováme pri náboji 9,3x82R tlak 74-ky (340 MPa), problém s vyhorením streliviny by nastať nemal a vzhľadom ku geometrii dna je namáhanie záveru menšie o cca 15-18% (podľa hrúbky steny nábojnice pri jej dne). Už toto je hodnota sily menšia, než sila od náboja 8x57JRS, s ktorým ZP-čky skúšobňami veselo prechádzajú. Viem aj o prípadoch, kedy prešla aj 74-ka, ale to minimálne z hľadiska dlhodobých parametrov zbrane nepokladám za dobrú cestu. Verím, že aj keď uberiem nejakých 10-20% na tlaku 74-ky, uvedený problém s vyhorením nenastane a so silami na záver sa pohodlne môžem dostať na hodnotu o 25 až 30% nižšiu než dáva osmička. Pekné by bolo sa dopracovať k laborácii, ktorá by bola takto šetrná k záveru aj staršieho trojáka a mala by výkon slabšej 74-ky, resp. nadupanej 72-ky. Možno by stálo za zváženie stiahnuť krčok na strelu 0,338".
Najvážnejšou položkou budú nábojnice. Ak sa tie vyriešia uspokojivo, Dave z Oregonu už nejaký ten výstružník ušúľa a Walther nejakú salámu tiež.
Konštruktívne názory a pripomienky k zamýšľanej zábavke starého zbrojnoša vítané. :)
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. To bylo jako olympiada z matematiky. Ale myslím, že je to skoro kompletní teorie. Teď jen, jak je to v praxi. Co například snese předělávaný Baikal 16/16? Je třeba 6,5x57R nebo 8x57JRS v pohodě na horní i spodní hlaveň? Co Mosin? Dá se ještě použít? Jak je to s brokovou hlavní? Snese třeba bývalý 12/12 Baikal i 12/76?
Máte někdo s těmihle předělávkami zkušenosti? Který puškař u nás umí u svazku brokový lauf se solidním krytím?
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Belson »

Začátečník, s ruskými brokovnicami skúsenosti nemám a priznám sa, že ani ich zamykanie nepoznám. Ale dve guľové IŽ-18 a jednu Artemidu som prerábal a bez predbežného vyčísľovania v duchu tej "olympiády" by som sa do toho ani nepúšťal. Je to samozrejme vec názoru, ja násobenie za nejakú matematickú olympiádu nepovažujem. Viem o puškárovi, ktorý si pri pomyslení na násobenie troch čísel odpľúva, ale poznám puškára, ktorý nemá problém so mnou tieto veci konzultovať a nemám pocit, žeby mu to uberalo na vážnosti, lebo je zas excelentný majster-remeselník.
V poslednej otázke asi myslíš sústrel dvoch hlavní? Neviem, ako puškár ovplyvní krytie, keď používa hlavňový polotovar. Krytie je ovplyvnené zúžením ústia hlavne (jej zahrdlením) a to on zvyčajne nerobí.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Začátečník »

Aby to nebylo špatně pochopeno. Já jsem za tu olympiádu rád. Nemyslel jsem ani tak složitost výpočtů, jako jejich množství. Jak jsem už napsal. Bohatě to stačí na to, abych si udělal obrázek. Teď by to chtělo pár příkladů z praxe. Protože se k tolika flintám nedostanu, je jednodušší se zeptat, abych věděl, po čem se případně ohlížet.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od kounek »

Měl bych takový dotaz na znalce CZ550: Je možné dát pažbu ze schránkové verze na verzi se zásobníkem? Případně kolik je třeba úprav?

Jde mi o to, jestli na starší CZ550 308win se zásobníkem dostanu plastovou pažbu z CZ550 Synthetika, který je primárně určen pouze pro schránkové verze?

Děkuji předem za reakce...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od kojot »

Dostaneš, protože pouzdro a rozteč šroubů jsou stejné. Akorát budeš muset sehnat blok s lučíkem, šachtou a schránkou, neb tento komponent se s pažbou nedodává.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Mik
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: ned 03.6.2007, 11:21
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Mik »

Dobrý den, potřebuji radu zkušených. Koupil jsem brokovou jednušku (rusandu), a jelikož měla prasklou pažbu, tak jsem si řekl, že ji slepím a trošku poupravím k mé postavě. Pažbu jsem obrousil, slepil, udělal pistolovou rukojeť, nastavil na požadovanou délku a ještě jsem udělal z dvousložkového tmelu otisk dlaně pro lepší úchop. Po dokonalém obroušení a doladění jsem to celé nastříkal plničem kvůli vyrovnání miniaturních dolíčků a prasklinek. Po přebroušení následoval finální nástřik matnou černou (imitace plastu). To vše proběhlo v pořádku a vypadalo to perfektně, ale další den to začalo. Začali se objevovat prasklinky v barvě a začal prosvítat šedý plnič. Nevím proč, ale jsou všude. Nemáte někdo podobnou zkušenost nebo dobrou radu, jakou barvu zvolit pro opravu? Něco odzkoušeného, co vydrží. Pro lepší představu mohu případně vložit foto. Děkuji všem za rady.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od poli »

Značky a typy materiálů, které si použil? Takhle z voleje bych tipoval, že si to buď uspěchal a materiály dostatečně nevyschly. Nebo si použil nevhodné materiály.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od gawein »

CZ 550 pažba má rozdílný tvar vybrání na schránku a na zásobník. Bez dolepení a předlabu to nejde přehodit.
Mik
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: ned 03.6.2007, 11:21
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Mik »

Konečně jsem se sem dostal. Tak na tu pažbu jsem použil akrylátový plnič Body Fill 360 ( http://www.autodilycz.cz/zbozi/bodyfill ... 68/168795/ ) a pro finální lak to byl černý matný autolak od firmy Den Braven (http://www.nonstopstavebniny.cz/cz/e-sh ... raven.html ). Zdá se, že praská jen ta černá a plnič pod tím drží.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od milan »

Jsou dvě možnosti:
podklad není dostatečně vyzrálý nebo podklad a barva nejdou k sobě (barva narušuje podklad a ten ji trhá).
Jinak podklad a barvu určenou na plech používat na dřevo není asi ideální.
Já používám na úpravy a opravy dřevěných částí dvousložkový tmel a dvousložkoví polyuretanové barvy.
Má to tu výhodu, že pokud udělám na pažbě škrábanec, dá se to rozleštit, na černé matovce není oprava téměř vidět.
steyr6554
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 08.3.2011, 16:57

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od steyr6554 »

Zdravim, potreboval by som poradit.Kupil som velmi stary puskohlad berlinskej vyroby a chcel by som nan dat urobit novu povrchovu upravu a necham si ho na nejaku staru pusku. Obraz je na ten vek v pohode. Je tu ale problem, je na nom vrchna cast suhlskej montaze.Su to len dva polkruhy, nie su po celom obvode.Poradte mi ako mam tieto polkruhy zlozit, aby som neposkodil tubus alebo skla?Predpokladam, ze su tam naletovane.Na aku teplotu to mam ohriat aby som ich zlozil a ako a cim to nahrievat.Vopred dakujem za odpovede a napady.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Teplota bude podle pájky, ale byl by div, kdyby to bylo na mosaz nebo stříbro.

Tubus se plamenem ohřívá samosebou úplně prázdný (u takové starožitnosti budou i mosazné prvky- černěné).
Bych se do toho asi sám nepouštěl :?
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Zbrojovák »

Kdys jsem něco takového dělal:
Nechat odborně rozložit, čistý kov opatrně ohřát hořákem, sejmout objímky, pak opucovat obrousit nahotovo, nechat alk. černit, nechat složit. Já si nechal ještě tenkrát v Meoptě přelepit tmelenou čočku (tmel stárne a žloutne) a nanést nové antireflexní vrstvy na vnější strany čoček. Já to tenkrát pájel zpátky a upravoval, takže jsem to černil tzv.nastudeno (kyselé černění), byl to slušný objem prací.
Jsou lidé co se tímto renovováním optik zabývají, ale musí se to na tom kousku vyplatit. Není to laciné, má li to být uděláno dobře. Cena renovace převýší mnohdy cenu nákupu té staré optiky.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pavlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: ned 20.9.2009, 15:38
Bydliště: Morava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pavlas »

Dobrý den.
Vlastním CZ550FS,přemýšlím,že si nechám udělat novou povrchovou úpravu a při té příležitosti bych nechal zkrátit původní celopažbu na polopažbu,s tím,že by to bylo vzhledově něco podobného jako nová CZ557.
Můj dotaz zní,zda-li se někdo z Vás s takovou úpravou setkal a jestli je bylo nutné tuhle úpravu řešit na policii,že z původní celopažby je polopažba.
Do předu díky za Vaše informace.
7x64
Odpovědět