NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od kojot »

lovec píše: mlady panko striela rocne okolo 500ks diviacej zveri ....
Kdyby to měl sám vytahat, vyvrhovat, věšet, bourat a rozvážet po členech, tak by ho to jistě rychle přešlo. :lol: :lol:

Jinak tyto videa z Maďarska probíhají převážně v oborách a obůrkách, kde jsou chována prasata ve velkém množství jen za tímto účelem. Po několikadenním natáčení začíná precizní práce střihačů, která dovede střelecký um k dokonalosti. Podívaná je to sice krásná, ale jsem realista.............
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od lovec »

A v com je problem?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od TT33 »

Každý má nějakou možnost a hlavně finanční prostředky, od kterých se ty možnosti odvíjí... Také znám lovce, kteří loví ve stovkách kusů, ale mají za sebou tým lovců (dělníků), kteří to odpracují... a spokojenost je na obou stranách. Aby jsme se drželi tématu a byli úspěšní při budoucích naháňkách, dobře radí Bawanahunter:...
"volil bych naopak pomalejsi strely vetsiho prumeru, s dobrym stop efektem, jako osmicky, nebo treba tu 9,3x62, kterou jsi polozil vedle 300WM ackoliv ucinkem a koncepci se tyto raze dost lisi. Ja mam treba na nahanky rad 9,3x74 a 375HH. S 30-30 a 45-70 nemam zkusenosti, tedy nebudu hodnotit, 30-06 je podle me osvedceny univerzal, a nebal bych se ho ani u nahankove zbrane."
Já bych ještě doporučil používat kolimátor, nebo naháňkový puškohled, popř. otevřené mířidla. Puškohled s velkým přiblížením a purketa - podpěra zbraně, jsou dobré pro střelbu na větší dálku, když je zvěř v klidu. Pokud nemáte zkušenosti, zavítejte na některou střelnici, kde mají pojízdné terče.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Názorů hodně... Já si myslím,že zbraň je potřeba zvolit podle honitby, terénu a neposlední řadě i podle způsobu honění a lečí. V současnosti je stále více oblíbené honit tzv."Bavorskou leč",při které jsou střelci rozsety po honitbě na ochozech zvěře, ve stráních s výhledem apod.a leč je tlačená z velké dálky. Při tomto způsobu honění zvěř jde pomalu,zastavuje,jistí a nechá se v klidu vybrat kus a lovit . V klidu i na vzdálenosti přes 100 metrů. Idealní zbraní je kulovnice s optikou a střelecká hůl. Na naháňku po obeznání černé při obnovách, kdy se honí jedna menší leč, je naopak idealní brokovnice a jednotná střela. Na zvěř se většinou střílí v běhu a na krátké vzdálenosti. Na klasické plánované naháňky ,kdy se berou 3-4 různé leče, je dobrou volbou kulobrok.Buď s kolimátorem nebo holý a střílet jen přes mířidla. Naháňkový puškohled není špatný, ale v lese na běžící zvěř se s ním špatně a pomalu chytáte,nehledě na to,že přes něj před sebou nevidíte stromy. Na ráži ani moc nezáleží. Naprosto dostačujicí je klasika 7x57R. Nejduležitější je trénovat a být "vystřílený", vědět jak střílí flinta přes mechanická mířidla,kolimátor, vědět jak chodí jednotná střela v mé brokovnici nebo v kulobroku.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od lovec »

Jan Slavětínský píše: ..... Naháňkový puškohled není špatný, ale v lese na běžící zvěř se s ním špatně a pomalu chytáte,nehledě na to,že přes něj před sebou nevidíte stromy......
Toto treba brat s rezervou, prax je absolutne odlisna.
Kvalitny puskohlad so zornym polom okolo 37m a viac je takisto vhodny ako kolimator,v niektorych svetelnych podmienkach dokonca neporovnatelne vhodnejsi.
Na zvacseni 1x sa striela s otvorenymi ocami a prehlad o okoli je viac nez dostatocny. Horsie je to s niektorymi lacnymi kolimatormi, ktore maju tak malu reflexnu plochu a hruby ram,
ze su skor na zavadu, nez na prospech. No a to s tymi stromami, nic v zlom, ale nie je to vobec pravda (zrejme chyba prakticka skusenost).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Durell »

Môžem potvrdiť mám 1-4x24 a s otvorenými oboma očami uplne v pohode na jednotku .

Stromy - no problemo .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Jan Slavětínský »

S naháňkovým puškohledem 90% průměrných myslivců (co tak sleduji na naháňkách) nestihne ani zamířit na zvěř, která jim na 40 m přesazuje přes cestu z paseky do paseky. 95% pokud stojí v porostě, většinou před sebou chytí strom. Je to i zákon schválnosti,který funguje. Možná 5% majitelů s tím umí. Stačí si trochu všímat. Potom se naskýtá otázka pro majitele, zda ten puškohled má pro něho cenu.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od michalos »

Vše je jenom otázka peněz a peněz na trénink na střelnici. Měl jsem kolimátor OKO ... děs běs....měl jsem kolimátor Docter.. nebe a dudy...nicméně pro mě použitelné do 40 metrů. Teď mám delta optical titanium 1-4x24, zorný pole 32 metrů a nemůžu si stěžovat, na zvětšení 1x je to jak s Docter, když je to dál stačí 1,5 nebo 2...a paráda... na 4x se s tím dá střílet na šoulačce taky dobře ..... každopádně na střelnici jsem přes léto min. 2x mesíčně...což je taky potřeba není to jen o tom si něco drahýho koupit, ale i trénovat a trénovat pořád...ale co si budeme povídat to hodně lidí nechce, neboť to považuje za zbytečnost a radši půjdou remcat do hospody co kdo má a tak dále... ale ve finále když dotyčným proběhne rudlík 10 prasat pěkně za sebou, tak ani 5 lidí na štontech vedle sebe není schopno střelit jedno prase a to je potom k zamyšlení.... :roll:
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Michailos máš pravdu. Například já mám na kulobroku zrovna to OKO a ten kolimátor mi sedí. Hlavně se mi líbí, že si podle potřeby nastavím intenzitu tečky a samotná tečka je malá,ve srovnání s jinými kolimátory, které většinou mají pouze dvě intenzity svícení bodu. To oko se dobře nastřeluje a drží ránu. Mám ho 6 let s původní baterií a v podstatě s tím jen střílím. Nechá se s tím i šoulat a lovit. Tobě nesedělo proč, z jakých důvodů?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od dalas »

S otevřenými mířidly je bezesporu dobrý přehled, ale....Přilícení musí být vždy stejné a dobře natrénované, protože musíte rovnat tři body. Dále, kdo nemá vysloveně dominantní mířící oko, musí druhé přivírat, čímž už se orientace v prostoru trochu sníží. Tohle odbourává kolimátor, nebo naháňkový puškohled. Já jsem osadil kulobrok Fomeiem Beater 1-4x24. Mohu konstatovat, že zamíření je mnohem rychlejší a nedělá mi problém koukat oběma očima. Faktem taky je, že jej beru s oblibou na kachny, jako brokovou jednušku. Je to docela dobrý tréning legálně bez střelnice.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od michalos »

Mě zase připadá, že ta tečka byla oproti Docteru větší...každopádně...jednou se mi stalo, že si Rusák odpálil obě hlavně s nábojem 12/76 rotweill breneke 39g...což zrovna nebyla příjemná věc a druhý nešvar jeden šroub se vyrval z té plastové základny, možná byl už načatý neboť kolimátor nebyl nový, ale i tak prostě už těm plastovým věcem nevěřím. Ale pokud ti Jane slouží ku prospěchu tak je to jen dobře. Strýc ho má taky a nic jiného by nechtěl. Já si po té koupil Docter a pak ten naháňkovej a už nic jiného nechci. Každý si musí projít to své aby poznal co mu sedí, každopádně někdy ta cesta poznání stojí víc někdy ne.... :)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od BwanaHunter »

JS> pokud 90% myslivců u vás není schopno zamířit na zvěř s naháňkovým puškohledem, ať se naučí střílet. Mám 1-5x24 a bez problémů, na 1x jak kolimátor, resp. lepší, a když potřebuju, na 5x dosáhnu dost přes 100m...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od roman300 »

Ano - bohužel je úroveň střelecké zdatnosti většiny myslivců, tam kde je. V uplynulé sezoně jsem byl svědkem něčeho co jsem nedokázal pochopit... mezi dva střelce vyběhl rudl 14 kusů černé a to pěkně v řadě a nikoli úprkem, oba střelci byli vybaveni v místě oblíbenou zbraní SKS. Intenzita střelby byla taková, že jsem to nestačil ani počítat,těch "pšouků"bylo prostě moc - 7,62x39 to není výstřel :) . S rudlem jsem si "táhl" v puškohledu, abych viděl výsledek jejich snažení, výsledek byla nula a to čistá, jak jsme se později přesvědčili s barvářem. Nesmutnější je, že je jim to úplně jedno a vůbec se nad tím nepozastaví, na stejné akci jsem ulovil v lesním porostu lišku v úprku až na třetí ránu (první jsem jí vysoko ustřelil přední běh) a od stejných lidí jsem sklidil posměšné poznámky. Používal jsem loni prvně 1-4x22 Meostar a spokojenost i když ten 1-6x22 by byl myslím lepší, ale mám tu zbraň (CZ550 Medium, 300WM) jen na společné a nechtělo se mi do optiky vrazit skoro 30t. Kolminátor jsem dříve vlastnil (OKO21) a vůbec jsem si s ním nerozuměl, připadalo mi, jako když v něm lovím blechy a ne černou.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Odpovědět