Šakal v ČR

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Šakal v ČR

Příspěvek od Jiří K. »

Tak okurková sezona v plném proudu.
http://www.novinky.cz/domaci/341798-na- ... sakal.html
Diskuze opět stojí za to.
Pokud se nepletu už loni jednoho ulovili u Opavy. Pokud jsem viděl toho prvního, tak to byla jen taková mohutnější světlá liška.
Jen mně fascinuje, že se tu šíří další nepůvodní druh a reakce ŽP nula. Hlavně, že si dělají tu černou knihu nepůvodních druhů, které je třeba zlikvidovat. Ono asi jde o šelmu a ta je v kurzu.
Komentář pana odborníka je taky super.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od fesoj »

A ta diskuze - ta je opravdu "jedlá" ! Dovolil jsem si tam přidat svůj vlastní názor, ale stejně mi to připadá, jako házení perel sviním.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od dalas »

Josefe, jsi nepoučitelný, ale máš můj obdiv. :D Jen by mne zajímalo, jestli někomu zahl, nebo to byl skutečnej "vandrák".
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od Petr1970 »

jako na druhou stranu, jestli fakt řekl (nebo někdo řekl) - viděl sem hřbet tak sem to zmáčkl.... neplatí snad "když nevidím nemačkám"?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od Jiří K. »

Bohužel mám ten pocit, že tady půjde spíše o "vandráka". Počet šakalů zaměněných za lišku bude podstatně vyšší než je uvedeno. Nedělám si iluze o tom kolik myslivců by bylo schopno poznat rozdíl a kolik si nebude dělat problém medializací.
Petře, s prominutím kopat do myslivců v mediích je bohužel takový folklór . S tím jak dokážou překrucovat fakta mám osobní zkušenost. Nevyjadřoval se k tomu lovec, ale preparátor. Šel lovit srnu a střelil šakala v řepce. V těch není už od 16.5. na severní moravě vidět ani srnčí. A ruku na srdce kolika z nás by stačilo vidět rezavý hřbet a hlavu aby si řekli, že se jedná o lišku. Ještě k tomu při variabilitě zbarvení lišek. Zřejmě i já bych o tom přemýšlel až bych tu přerostlou lišku vytáhl z řepky.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od fesoj »

To dalas - nepoučitelný sice jsem, ale již pan Werich kdysi napsal, že i když boj s lidskou blbostí nikdy nelze vyhrát, nesmíme ho ani vzdávat předem. Pařez zůstane pařezem a vůl volem. Ale vida, přece jen se i na těch Novinkách našel někdo, kdo můj názor podpořil - a dokonce to byla ženská :!:
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od Lotr »

Ono si chlapi nevyberete, diskuze pod článkem o smrti 4 českých vojáků v Afghánu taky stojí za to :cry: Je docela zajímavé sledovat, jak se šelmy šíří do oblastí, kde bychom je nečekali. A jak píše Jiří, kdo z nás by na to rezavé v řepce nevystřelil s tím, že střílí na lišku. Výšku v řepce neodhadnu u prasete, natož u lišky. Příští týden jedu do Beskyd, třeba místo srnce taky přivezu šakala :D (berte prosím s nadhledem :twisted: )
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od dalas »

Je dost pravděpodobné, že kolega ze Severní Moravy věděl přesně na co střílí, ale díky nesmyslnosti omezení při tlumení nepůvodní zvěře, pokud nebyl MS, nebo MH, musel ze sebe udělat neználka. Dost diskutujících na Novinkách mu to pak sežralo. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od Jiří K. »

Nikomu do mozku nevidíme a pokud se neozve lovec, tak jsou to jen doměnky. Nemyslím si, že by šakala mohli lovit jak MH tak M.Str.. Takže za mně, raději se seknout. Zkuste si najit fotku na jednom z "konkurečních" fór a problém to není je to jen mohutnější liška.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od Jiří K. »

Ještě doplnění, Ať nikoho nepotahují, přidávám odkaz na lov šakalu v Srbsku.
http://www.safariinternational.com/en/b ... -jackal-en
Na pokosené louce se člověk asi nesplete. Ve vyšší trávě, rákosí, řepce a za horších světelných podmínek.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od dalas »

Já jen reagoval na to, jak "neználci" na Novinkách přesně vědí, že myslivci jsou debilové, kteří nerozeznají šakala od lišky. Ano, mohlo to být tak i tak, ale v každém případě to bylo správně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od Lotr »

Většina neználků viděla šakala poprvé právě na fotce na Novinkách, to máš dalas pravdu :D Jinak Jiří má opět pravdu, na "konkurenčním" fóru M-L.cz byla fotka uloveného šakala a "odborná" diskuze pod fotkou byla taky plodná :D
P.S. hledal jsem a našel:
http://www.myslivost-lovectvi.cz/fotografie//149888/
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> víš, že mě to taky napadlo? Že možná věděl, na co střílí a pak to raději okecal... Každopádně medializované je to nešťastně a hlavně si myslím, že zbytečně. Naprosto souhlasím, že udělal jedině správně. Mám z Afriky zkušenosti se šakaly, jak obecným, což je tenhle, tak čabrakovým, a není třeba je tu vítat. Výkonný, statečný a zdatný predátor a lovec, troufá si na násobně větší kořist, než taková liška a než je třeba on sám, umí lovit ve smečce, hodně mladých=velká potřeba potravy atd. Asi nemusím pokračovat. Jsem celkem přesvědčený, že jde o migranta. Šakal se šíří postupně na sever, není to tak dlouho, co zasahovali na jih Bulharska, pak po celém Bulharsku, dneska už jich mají Maďaři tolik, že jich slušné množství střílí a na Moravu už je to jen kousek. Navíc krajina třeba jižní Moravy nebo Hané, taková "kulturní step" je pro něj vhodný a komfortní biotop.

Lotr> pokud je to, co je na té fotce, opravdu šakal, tak je to šakal jak hovado.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od lovec »

Z vlastnej skusenosti viem, ze nie je problem so zamenou zlateho sakala a lisky. Konkretne v Madarsku sa mi to stalo niekolkokrat, nez som na to prisiel, ze to nebola liska. Ono v tej rychlosti a v hustom poraste pocas spolocnych polovaciek na ciernu to nasinec prehliadne bez problemov. Dalsi den som uz bol chytrejsi, ale aj sakali. Ziaden sa mi uz neukazal. :oops:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
antonio
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 14.7.2014, 17:27

Re: Šakal na Severní Moravě

Příspěvek od antonio »

Zdravím na foru,nejsem myslivec ale žijí už dost dlouho v horách,pokud se to dá řici o Beskydech.Dnes ráno v 5.15 jsem se probudil podívam se z okna a k baráku kráčí zvíře které odpovída popisu šakala. Našlapovalo velice obezřetně a v čumáku mělo velkou myš nebo mládě zajíce nevím,byl jsem překvapen vzeřením a nenapadlo mě šáhnout po foťaku.Upřesńuji že tobylo na Starých Hamrech a liška to na beton nebyla,těch už jsem několík potkal.
Odpovědět