Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ten Tubal a snížení náplně o cca 5% bych neviděl tak tragicky
a) všude zdůrazňovaná základní pravidla Handloadingu by měla tento rozdíl pokrýt
b) rozdíl nemusí ani nutně souviset s rychlostí hoření prachu - viz výše "starosti" ing. Vosmanského v Semtíně - jeden rok "nastřílí" cosi v tlakoměrné zbrani, příští rok koupí nové nábojnice a ejhle, on je mezitím výrobce krapet změnil - "překonstruoval", zavedl novou technologii atd. a každá nábojnice je skoro o gram těžší- a rozdíl 5% v náplni je na světě :? Obdobně třeba nová hlaveň tlakovky, jiná zápalka, jiný - opatrnější - zaměstnanec ...

Jinak jsem včera zkusil v QL přepočítat nějaká data pro .308W a SP11, která mě od SNPE zajímala - pod těžší střely - a ty navážky z manuálu výše citovaného Začátečníkem jsou svým Pmax "vysoko v rudé barvě" - ale o stovky barů :)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Začátečník »

Asi jsem se nepřesně vyjádřil a možná hned několikrát. 40 gr TU 5000 ládoval pod SPCE do 7x57R Dalas. A údajně to chodilo jako továrna. Někdo ho tu chválil. Maximální navážka byla ale víc. Pokud si vzpomínám, něco kolem 43 gr. To už je dost. Aspoň mi to tak připadá. Jestli dal teď místo 38 gr, což je maximum, 40 gr, není to asi tragédie, ale s tlaky je kousek za hranicí a o přesnosti taková střelba asi nebude.
Sehnal jsem D073.4 do 223 Remington. Výrobce uvádí maximální navážku 26,2 gr pod 55 gr střelu. Do nábojnice se vejde bez problémů 28 gr. Výrobce se tedy přemýšlel (nebo je to náhoda) a nepíše nesmysly o navážce jako Francouzi.
Jinak. Ten prach chci zkusit i pod naší SP 180 gr do Mosina, protože nechce solidně lítat ani s TU 5000 ani s TU 7000 ani s D060. Někdo tu do Mosina popisoval pomalou navážku se střelou Hornady 3130. Jestli nerozchodím tu SP, bude tahle střela další na řadě. A pomalou bych jí taky rád. Byl by i prach a navážka? Jestli se nepletu, ta střela má průměr .312 a v nabídkách normálně je. Tak nevím, jaká .308. Jen kdyby byla i v Čechách. Nemáte někdo 20 ks na vyzkoušení?
Jsou s tou SP 11 už nějaké zkušenosti? Možná je to ale jedno, protože jestli se od sebe jednotlivé várky natolik liší, bude to jako jiný prach. Frantíci nějak zredukovali počet ráží v manuálu. Mosina elegantně vynechali.
Přebíjel tady někdo 6.5x58R Sauer? Kolega si jí pořídil a řeší přebíjení. QL ji nezná. Doporučil jsem mu kalibr na .261 a matrice od CH4D. Neznám žádný podobný náboj. Prach bych odhadl TU 7000 nebo S070, ale jinak nevím.
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Flash »

No původně píšeš o 175 gr Interlocku pro 308W, ten na stránkách Hornady nevidím. U .312 175 gr také není, jen 174 gr. To je detail, ale při zadání 175 Ti logicky dá web nulový výstup. V posledním příspěvku píšeš už o 180 gr, tak ten v RN najdeš aspoň pro .308.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

6,5x58R QL Pozná
Prachy z QL - pozor priemer strely je 6,64 mm pre bežné 6,5x55 SE je to 6,71 mm a podľa QL je výber striel veľmi obmedzený


RS 60
Somchem S365
Alliant Reloder-17
Elcho 17
RS 62
RS 70
Accurate 4350
Norma URP
Bofors RP19 ~approximation
Vihtavuori N550
PB Clermont PCL 511
Ramshot Hunter
IMR 4831
RS 52
Winchester 760
Hodgdon H414
SNPE Vectan SP 11
Hodgdon CFE223
Norma MRP
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

K nábojnicam - osobne mám nábojnice do 9,3x62 a medzi dvoma várkami RWS som mal rozdiel 1,5 g

Takže nábojnice vážim a meriam objem vodou a hodnotu dosádzam do QL .

len pre ilustraciu normovaný objem 5,064 cm3 realny 4,745 cm3 rozdiel v tlaku cca 650 bar spočitané pre normovaný objem a prepočítané na skutočný . :idea:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

6,5X58R je řešený v některých Německých manuálech - DEVA, "RWS" atd., uvádějí, že některé zbraně mají dobrý rozptyl i se střelami o průměru .257 - cca 6,52 mm -mnohem snáze dostupnými - nutno pak taky upravit či vyměnit expander kalibrační matrice.

To mě přivádí k obecnější poznámce k tématu Handloadingu - poznatky z literatury, normových tabulek a dalších otevřených zdrojů jsou vynikajícím materiálem, ale často nevedou přímo k finálnímu řešení konkrétního problému s konkrétní zbraní, náboji, prachem atd. Je to "rešerše", která je samosebou vždy dobrá, ale na ní musí navazovat měření nebo zkouška s tím jedním konkrétním "vzorkem" - zbraní ... a pod. (jak třena pěkně píše o něco výš Durel o nábojnicích 9,3x62).
Podstatná část zbraní ráže 6,5x58R byla vyrobena dříve, než vznikla první německá norma pro tento náboj - hlavně byly vyrobeny maloseriově - třískovým obrobením drážek vývrtu - rozměry mohou kolísat. Základ proto je, zjistit vlastnosti dané konkrétní zbraně (změřit vývrt nebo olověný protlaček vývrtu) a následně hledat a plánovat "jak na to" :?

Tím nechci vůbec kritizovat Začátečníkovo info ale právě ruční "ládování" umožňuje vyrobit náboj "namíru" pro jednu danou individuální zbraň, tak proč toho nevyužít. Musím ale znát vlastnosti té zbraně i komponent střeliva, které s ní chci "zkamarádit". A znát v tomto případě znamená změřit, vyzkoušet ...
Pufr
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od magoda »

Zdar chlapi,potřebuju poradit....prosím vás kouknete někdo do chytrých tabulek,ráže 30R střela nosler balistic tip 180gr,nějakou laboraci v prachu lovex....nemohl by mi někdo poradit,předem děkuji magoda(prach lovex)
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vesrad »

Zdar chlapi,
řeším záhadu. Chci začít přebíjet 7x64. Matrice mám Hornady 7x65R, tak jsem myslel, že to půjde s nima a jiným shelholderem. Rozměrově dle CIP jsem v tom nenašel problém. Nábojnici jsem teda zkalibroval (nejdřív jen krček, potom full), zkrátil, osadil střelu bez prachu na vyzkoušení funkce. Náboj jde do komory zasunou volně, při zavírání kliky závěru je cítit docela odpor (bez rozdílu zda kalibrace byla neck nebo full), není to na krev, ale s továrnou to jde úplně plynule. Nábojnice je jednou vystřelená SB z dané zbraně. Nějaký nápad, kde je zakopán pes?
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Nábojnice by měla jít do komory bez kalibrace, což můžeš ověřit s prázdnou nábojnicí před její kalibrací. Pak ji zkalibruj a zkus opět zamknout v komoře. Měla by jít, pokud šla zavřít vystřelená. Půjde-li bez nesnází, dochází zřejmě k borcení v oblasti ramen kužele špatně nastavenou usazovací matricí (roll krimp), nebo je krček kalibrován příliš a velká usazovací síla to zbortí. 7x64 mají tenký plech, alespoň SB.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vesrad »

trochu jsem testoval:
1. továrna jde hladce zasunout i zamknout
2. vystřelená nábojnice jde hladce zasunout a zamknout s lehkým odporem
3. full kalibrovaná nábojnice jde hladce zasunout ale zamknout jde s 3-4násobným odporem proti bodu 2.

krimp jsem v předchozích případech nepoužil, usazení střely s odporem obvyklým pro 7-8mm ráže

zbraň bude mít zřejmě volnější komoru, nejsem schopen udělat samotný neck sizing, vždy se začne kalibrovat i část těla.
Při porovnání zkalibrované a nezkalibrované nábojnice se mi zdá (nejsem to schopen změřit), že se kalibrací prodlužuje délka L2 (po konec ramen) a tím se mění úhel prodlužují ramena, která se mohou opřít v komoře a způsobit odpor.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2 Vesrad - I tady bych si přihřál polívčičku s individuálním přístupem k jedné konkrétní zbrani a sestavě náboje při domácím handloadingu a pokud by mi vadilo, že mé máboje mají téměř nulovou uzamykací vůli a tedy méně namáhají závěr, mají vyšší potenciál střílet z mé zbraně přesně atd., což vadí třeba při lovu nebezpečné zvěře, kdy je "primárně" potřebné bleskurychle opakovat ránu, pak bych zkusil dát na nábojnici nějaký značkovač (lihový fix, nástrojařskou "barvu" atd) a hledal bych, kde konkrétně je nábojnice v konfliktu s komorou.

Jinak je zajímavé, že se stejným problémem se mi minulý týden svěřoval kamarád, co nabíjí náboje "za peníze", kterému jsem kdysi přenechal matrice 7x65R s tím, že s nimi v klidu může dělat i 7x64, místo "konfliktu" nehledal, kupuje matrice 7x64 a má za to, že tím problém zmizí, přeju mu, aby to tak bylo :?

2 Magoda - když nikdo nic vyzkoušeného pro 30R Blaser kontra Lovex, tak alespoň obecně. Pokud otevřeš tento manuál ze Semtína:
http://www.explosia.cz/streliviny/downl ... ing_CZ.pdf
najdeš data pro 30-06Spr. se 180gr střelou Nosler "Spitzer" No. 30180 (Nosler BT), pak podle přepočtu v QL zde uvedená data lze pro naplnění náboje 30R Blaser se stejnou střelou a celkovou délkou náboje 92 mm zvýšit u všech prachů o tři greiny, jen u prachu Lovex S062 pouze o greiny dva! Pmax pak v uvedeném programu vychází na úrovni cca 3800 až 4000 barů. Počáteční - startovní náplně bych odvodil obdobně - o 2 až 3 greiny zvýšil ty "30-06kové". Výkon pak při 600 mm hlavni vychází o cca 10 až 30 m/s vyšší než u 30-06 v manuálu.
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji za nepotěšující informace ohledně 6.5x58 R Sauer. Už objednal střely 6.57 mm. Snad budou fungovat aspoň uspokojivě. Bude to asi radost. Jsem rád, že jí nemám sám. Flinta je to hezká. Troják. Ale to přebíjení by mi za to nestálo. Remington i Mosin jsou běžné ráže a je to kolikrát taky problém. Matrice od CH4D by měly mít oba průměry střely, takže s tím asi problém nebude.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

6,5x58R - Na inzerci Myslivost-Lovectví nabízel chlápek k prodeji zbytek nábojů 6,5x58R, něco v originále SB a něco přebijeného vč. přebijecích matric. Ty přebijené měl se střelou SST a s vlašimskou SP 7,6g střelou z ráže 6,5x52R. Asi mu to střílelo.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2 Začátečník - Bych to s těmi "vzácnějšími" rážemi tak tragicky neviděl. Handloading je prostě i o střílení. Což potěší človíčka, co si občas rád vystřelí do papíru a rád má přehled o tom, co jeho zbraň umí a neumí. Znám i dost lidí, pro které je taková vzácnost a neobvyklost výzva - zvládnou takový náboj a vrátit starou zbraň "do života". A takových trojáků se po světě toulá docela určitě míň než obstarožních Mosinů :)

Někdy se tohle ale holt špatně vysvětluje kamarádovi, co koupí zbraň v nějaké neobvyklé, vzácné ráži a přijde: "Hele uděláme mi spolu do toho trojáku 100 patron, ať mám zásobu." Hůř třeba chápe, že pro kvalitní výsledek je nutné mimo složitého nákupu většinou v zahraničí ještě několikrát otravovat v nástrojárně a ve finále vystřelit někdy 20 ale někdy i 70 ran z jeho miláčka :D :D

Mimochodem, jak jste vyřešili nábojnice 6,5x58R? Historické originály rády praskají v krčku někdy už při kalibraci + všechny komplikace kolem Berdan zápalky. Nábojnice zhotovené z mateřské 9,3x72 je většinou nutné dělat alespoň na dvakrát = potřebuješ buď celou sadu na tváření nbc nebo jakousi matrici "mezi" - 7x72R apod. a v krčku je nutné je obrobit - jinak zpravidla nejdou do komory. Nebo koupit hotové nábojnice od Hornebra za cca 2 až 3 €/ks? (Nebo možná hotové náboje za 4,50€/ks od Dorfnera.)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Začátečník »

Což o to. Ráže je to zajímavá. Jen si myslím, že tady toho do papíru vystřílí možná i o dost víc než těch 70, protože se není moc čeho chytit. Je ale pravda, že 6.5 mm se přebíjí obecně relativně dobře. Určitě může překvapit i příjemně. Jak už tady padlo, bude záležet i na kusu.
Na nábojnice jsem taky zvědavý. Osobně se mi zdá, že budeš mít asi pravdu, protože rozdíl v průměrech je docela veliký, ale když jsem napsal šéfovi CH4D, že chci matrici na přeformátování, nepsal, že bych jich potřeboval víc. Na případné problémy obvykle upozorní. Je ale možné, že nemá zkušenosti ani on. V každém případě u Kropatschka funguje tvorba z 348 na jejich vercajku dokonale. Nezbývá, než vyzkoušet. Taky jsem se díval na Němce. Většinou výrobu moc nerozebírali. Psali, že naše SB se nemusí doupravovat v rantlu. Praskání se taky obávám, protože má flinta údajně volnější komoru. Až dorazí matrice a budou nějaké výsledky, dám info.
Před pár lety ještě fungoval v Německu výrobce střel Delsing. A jeho střely každý chválil. Nevíte někdo, jestli po něm někdo pokračuje?
Jinak. Děkuji za typ na střelivo. Předám dál.
SST by se mi do téhle ráže taky zdála jako rozumná volba. Po překalibrování by s ní neměl být problém. Je dost měkká na to, aby fungovala i při rychlostech pod 700 ms. Chtěl 6.57 mm, tak budou první na řadě. Čas ukáže.
Odpovědět