Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Reno »

Kulovnice Sako si stále drží pověst opravdu povedených kvalitních zbraní a ráže .308 Winchester v Evropě s přehledem stačí na všechno, takže co se týče volby zbraně, jednoznačně palec nahoru! :wink: Ohledně volby optiky mi kdysi jeden učitel říkal, že trh má až na výjimky celkem dobře vyvážené ceny kulovnic a puškohledů - s ohledem na jejich kvalitu. Takže ideální je vybírat +/- ve stejné cenové relaci. Myslím, že puškohled značky Swarovski by té pušce mimořádně slušel... :) Jinak jak už ti tu někdo radil, když kulovnici kupuješ (poptáváš) jako komplet s montáží i optikou, solidní prodejce ti opravdu dokáže nabídnout nikoliv nevýraznou slevu :idea:
B.B Art
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: úte 12.8.2014, 20:07
Bydliště: Domažlicko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od B.B Art »

Zdravím vás všechny, děkuji za rady .Bude to Sako, montáž optilock a kukr Z4i no holt budu ještě chvilku šetřit.
Nějak mi nejdou posílat soukromé zprávy. Pro pana Kuřitku,,přišlo vám něco?
6.5x68 vom Hofe
7x57 Zetka
Malý jest jen ten kdo malé cíle má. :-)
Bavorský barvář .
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od BwanaHunter »

Dobra volba. Jeste bych, pokud ti sedi kalibr 30, zvazil zmenu z 308W na 30-06. Vyber strel stejne siroky, sezenes taky vsude a z hlediska vykonoveho nabizi - podle me vyznamne - vetsi rozpeti laboraci, a to i v tovarne = vetsi univerzalnost.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
B.B Art
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: úte 12.8.2014, 20:07
Bydliště: Domažlicko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od B.B Art »

Zase Bwana, :lol: z 308 jsem střílel a líbil se mi Zp. ráz 3006 prej kope jak vzteklá koza :shock:
308 má pár lidí okolo a jsou spokojeni,se Springfieldem neznám nikoho.
Přemýšlím ještě nad 8x57 JS ale to už jsem sem raději nepsal abych nevyvolal zase nějaké rozbroje. :oops:
Jen jeden dotaz asi před týdnem jsem psal SZ. Bwanovi , Hricovi a Jezevčikovi ,přišlo vám to nebo mě to blbne?
6.5x68 vom Hofe
7x57 Zetka
Malý jest jen ten kdo malé cíle má. :-)
Bavorský barvář .
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Rogam »

To B.B Art

Že 30-06 kope? :roll: no pravda, 22LR to není. Tak to buď bylo z "nepovedené" zbraně (např. špatně udělána pažba) nebo to dotyčný neumí správně držet. Doporučuji osobně vyzkoušet, pro porovnání pak taky něco od kalibru .400 vejš ať víš, co opravdu kope. :lol:

Zvaž, co píše BwanaHunter, já se rovněž v tomto případě kloním k větší univerzálnosti 30-06.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Durell »

Raz na strelnici si jeden pán strelil z mojej 9,3x62 a po rane mu vyšlo z úst " to je príjemnejšie jak z mojho springfielda 30-06 "

Takže to rubni rovno v 9,3x62 a máš pokoj. :D :D :D

Nepríjemné to v tej istej zbrani začne byť asi nad tých 9,3 - ,375
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
jezevcik
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: stř 26.9.2007, 8:47
Bydliště: praha

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od jezevcik »

Ahoj SZ jsem nedostal
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Rogam »

Sice se dostáváme někam jinam, ale ono opravdu strašně záleží, jak to dotyčný umí držet, párkrát jsem byl svědkem toho, že z obavy, "co bude", pak tu zbraň dotyčný spíš podvědomě tlačí od sebe, než aby si pevně založil pažbu do ramene, pak je samozřejmě zpětný ráz umocněn "kopnutím". Další kapitola je konstrukce zbraně, opravdu je rozdíl ve zpětném rázu u jednotlivých výrobců. Z osobní zkušenosti, tak mohu např. zhodnotit ráži .375 HH, kde mi přijde daleko příjemnější zpětný ráz u Steyru .375 HH (model S), než u naší kulovnice CZ ve stejné ráži .375 HH a dokonce i než v CZ 9.3x62 (oba model 550).
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od BwanaHunter »

B.B.> jedna SZ mi prisla, a na tu jsem ti odpovidal. Dal pak nic...

Jak rika Rogam, chces-li, necham te vystrelit ze 416Rigby v plnotucne laboraci, a 30-06 budes milovat. Jinak jak pise Rogam, je to o ergonomii zbrane, o kterou bych u Saka strach nemel, o tom jak to umis drzet, a taky o patrone. Pokud jsi Sisi na zpetny raz, tak koupis "detske" patrony, nebo kdyz budes chtit, nechas si do 30-06 nabit podlaborovane patrony na urovni te 308. Ale kdyz budes chtit, a pojedes treba na karpatskeho jelena do hor (kde se rika, ze kdyz nekdo prijede s 308, rovnou volaji pro barvare :-)), vzdycky muzes sahnout po plnotucne patrone, kdy nektere nejsilnejsi laborace pro 30-06 jsou na urovni slabsich laboraci pro 300 WinMag, a nemas problem.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od rimar77 »

B.B.Art prosímtě pokud někdo tvrdí že 30-06 kope tak asi běžně střílí s 223. rem a pak se diví, nastřeloval jsem jak 308 tak 30-06 a rozdíl tam moc není. 8x57 taky velmi příjemná ráže taky sní nešlápneš vedlea nebo kup si rovnou 3OO win mag. pokud máte pole a nebo 9,3x62 pokud spíše les a budeš mít klid s tím ulovíš vše a swarovský tyhle ráže bez potíží ustojí :-)
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Tim »

30-06. mám doma - ano, kope, jenže já ji mám v "ruské pomstě" IŽ 18 - kterou mám jako otloukánka tam, kde by mi bylo jiné kulovnice líto... A i tak je mi zen zpětný ráz nepříjemný pouze ve velmi nepřirozené střelecké pozici a to jsem mrzák kolem osmdesáti kil. U žádné jiné zbraně, kde výrobci něco říkají slova VYVÁŽENÍ a ERGONOMIE bych se toho kalibru vůbec nebál. Při slušné střele použitelný na vše a za mne rozhodně lepší, než .308W. To s tím barvářem se říká i u nás.... :-(
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od roedear »

Zdravím, mám už třetí 30-06, tak mohu porovnávat co kope či ne.. je to o pažbě, je to o váze zbraně (rozdíly až 1kg včetně optiky) a o použité laboraci a střele. Pokud si ale člověk na začátku uvědomí, že základem je pevně založit pažbu do ramene a do zbraně si nejlépe "lehnout" pak je možné zbraň udržet tak, že neztratím v puškohledu obraz... Pokud se se zbraní sžiješ a máš něco "nastříleno", pak srnčí komora na 60m či vysoká k 90ti z volné ruky nebude problém a rána bude sedět kde má.. ale začátek je pevně zapřít do ramene a dobře opřít, hlavně první rána na začátku sezony, pak už je to Oook! :mrgreen:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Fakt je, že 416 Rigby nebo 505 Gibs bude "kopat" víc, než 300WM a ta zase bude kopat víc než 30-06 a ta bude zase kopat víc než třeba ta 308W. A fakt taky je to, že 416R bude platit na 800kg Elanda víc, než ta 308W. Karpaťák toho po dobrý ráně z 308W moc neskáče a když bude kulička z 30-06 ve "střívkách", tak barváře potřebovat budeš.
Druhý fakt je, že toku kdo nastřílí stovky a tisíce ran na střelnici a v lese, tak mu třeba 30-06 nevadí, ale kdo je na začátku ( jako B.B.A.), tak může mít s 30-06 trochu problém a to hlavně v kratší hlavni štucu (pokud jsem to pochopil dobře, tak o štucu je rozhodnuto) , která je obecně trochu živější a hlučnější a to hlavně ve spojení s těžší "kulí". Kupovat 300WM jen proto, že mám v revíru pole, je tak trochu nesmysl. Ráži kupuji podle zvěře, kterou chci primárně lovit s přihlédnutím k terénu, ve kterém budu lovit a samozřejmě akceptuji u určitý výhled k loveckým tužbám a možnostem. Pokud lovím z 90% na poli a srnčí, tak nemusím mít nutně kulovnici, která bude mít na ústí 5000J plus a to díky rychlosti nebo váhy "knedlokule". Skutečnost je taková, že znám ve svém okolí hromadu lidí, co mají 30-06, ale mají ji jen proto, že zahraňuje jejich střeleckou "impotenci"výkonem protože ji skutečně střelecky zvládnout neumí. No pak zase znám lidi, co střílí 7x57 a nemají problém, protože vědí co dělají.

SZ nepřišla
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od suhl »

Správně je řečeno to, že ráže se má vybírat podle zvěře a podmínek, jinak každý píše dosti zaujatě a spíše se přiklání k tomu, co má doma. B.B. Art nám vlastně ještě ani nenapsal o skladbě zvěře a podmínkách jejich honitby. Ale jelikož má v adrese Domažlicko, zřejmě to bude veškerá u nás žijící zvěř mimo Dybowaka a Viržíňáka.
PS. já také začínal se 7x57, ale pokud se člověk začne věnovat lovu více a začne lovit více černé a vysoké, zjistí, že potřebuje výkonější ráži, proto jsem zvolil 30-06, po čistě žeberních ranách je výkon ráže (a kvalitní munice) znát a tímto opět plně souhlasím s názory Bwany.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Durell »

Presne ako píše roedear, po dlhšej prestávke to môže zaskočiť, ale hlavne na strelnici v lese na to nieje čas a človek to nevníma.

Ja nie som priaznivec 308 W ale na začiatok by som tiež poradil 8x57 js alebo 30-06 7x64 ráže s E0 okolo 3750+/- J a kalibri 7-8 mm vedia aj podržať aj zvládnuť začiatočníkom pokiaľ sa dotyčný vyslovene nebojí spätného rázu.

A jedna rada Optika s dostatočným odstupom od oka ( 90 mm + ) veľmi pomáha. Znižuje obavu z pečiatky od puškohľadu.

Veď málokto sa bojí štuchanca do pleca, väčšina sa bojí o obočie. :D :roll:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět