výživa spárkaté zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od palkopal »

Ano, i tak je zde vysoká přemnožena, o sice nemluvě, ale přijď a zkus s tím něco udělat.

Nejdřív přiznejte stavy, nebo si je spočítejte podle dlouhodobých odstřelů, řešení najdete v zápětí sami. Jenže to by znamenalo výrazný úbytek poplatkových odstřelů.

Ad loupání - vyskytuje se tam, kde se krmí. Čerstvá zkušenost s dančí - soukomá obora v pronájmu, smrky sloupané až svítili do dáli, majitel lesa se naštval, nájemce vyhodil, následně došlo k úniku zvěře do volna ("někdo" strhl kus plotu obory) a ejhle, daňci ve volnu neloupou. Proč? Nikdo je nekrmí. K vidění Rozsochatec, Chotěbořsko.

Za více než 40 let, co se věnuju lesařině, jsem prošel spousty lesů (taxátor). A moje poznání je jednoznačné - škody na lesích jsou tam, kde se krmí přemnožené stavy zvěře. A nezabrání tomu žádné vymýšlení potravních doplňků. Zvěř poté, co si naplní bachor u krmelce, má totiž dlouhou chvíli a tu si krátí loupáním či okusem stromků.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Tim »

Já nemohu úplně souhlasit. Stavy zvěře jsou jakž takž známé (vysoké), ale odstřel i přes veškeré motivace velmi malý (cca. 300ks vysoké ročně). Každý hajný Ti řekne to samé - "sedim v lese furt a nevidím ani chlup". To je jasné, protože v jednu ráno v lese není a ta zvěř za světla nevytahuje... Ad. daňci. Nebude to třeba tím, že ve volnosti jsou ty loupané smrky více roztroušené, takže to tolik nebije do oka? Tím nezpochybňuji Tvé tvrzení, jen se ptám...
Ohledně loupání a okusu "z nudy" - nevím, jak je to s dančím, mám s ním pouze malé zkušenosti, ale co se týká vysoké a siky Tě ubezpečuji, že zdaleka nejvyšší škody (a velké úhyny) jsou právě tam, kde se nekrmí. Nájemci honitby je to fuk - první rok platil škody, druhý likvidace porostů a nyní už mu nemají co naúčtovat - no a zvěře mrak. Ujdeš ale pěšky tři kilometry do honitby kde se pravidelně a dobře krmí a hle, les mnohem "zachovalejší" a stavy zvěře podobné (jen pravda vyšší podíl vysoké vůči sičí zvěři).
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Pokud se máme vážně bavit o výživě a krmení spárkaté zvěře, je podle mě třeba rozlišit, o jaké zvěři a v jakých podmínkách je řeč. Jiný zažívák, metabolismus a tím i potravní nároky má srnčí, vysoká nebo černá, a trošku jinak to je v polích, kde po tom traktoru přijde pluh a ozimé řepky, a jinak v horách. Odborná literatura je.

palkopal> já mám tedy trochu jiné zkušenosti, pokud jde o jelení zvěř a škody, konkrétně z Krušných hor. Bez krmení škody nebyly, pokud to znamenalo, že ta zvěř odešla jinam protože neměla co žrát. Pak samozřejmě škody nebyly. V tvrdých zimách v údolích, kde byla zimní stávaniště, naopak škody byly menší tam, kde se vhodně krmilo.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Tim »

Bwana - díky, už jsem si začínal připadat jako blbec a nebo že tu máme jinou vysokou :-) O škodách srnčí zvěří se nebavim, ty jsou zanedbatelné... Mám na mysli vysokou a siku...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Tim> jojo, mám stejné zkušenosti s vysokou, jako ty. Tu ostatní zvěř jsem uvedl proto, že si myslím, že pokud si neřekneme, a neupřesníme o jakých podmínkách a jaké zvěři mluvíme, težko se v této diskuzi dobereme jakékoliv shody, protože dost možná bude jeden mluvit o voze a druhý o koze...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Tim »

To máš asi pravdu. Nastíním tedy podmínky, druh zvěře jsem již zmínil. Naše MS - smíšená honitba s převahou lesa, nadmořská výška asi 570 - 760m.n.m. Les smrkový, místy modřínový nebo mladý jedlobukový porost, kolem vesnice pastviny sloužící k pasení dobytka (zde se vysoká zdržuje jen od jara do léta) a jedno cca. 20ha pole. Otipována jako honitba čtvrté kategorie, průměrný turistický ruch, sněhová pokrývka běžně listopad až duben, 30-100cm. Režijní honitba v podstatě to samé, jen nadmořská výška sahá až do 987 m.n.m. Vysoký turistický ruch, sněhová pokrývka běžně od začátku listopadu do května, 40-150cm sněhu (poslední dva roky "bez zimy" neberu v potaz).
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od figi »

! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět