Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od TT33 »

Tady se nejedná o použitý prach v náboji, ale pokud vyrábím náboje, tak bych měl zaručit soustřel na 100m nebo 200m a před zahájením výroby nové série nepřetržitě ověřovat soustřel, potom bude zcela jedno jaká střela, nebo prach je použitý. Při extrému, příliš lehká nebo těžká střela se na problém dá upozornit jako u .223 Rem. 69grs. změnou barvy krabičky, nebo nápisem. .308 Win. je přesný náboj, ale velice citlivý na správnou laboraci. Na střelnici mi stále chodí kolegové myslivci, že mají problém v puškohledu, nebo špatnou zbraň, ale kupují náboje od S&B po jedné krabičce za rok nebo dva, nebo koupí staré náboje a problém je většinou vyřešen, "radou", aby koupili alespoň 5. krabiček z jedné série na kterou poté nastřelíme zbraň. Zase nechci pomlouvat S&B, to se týká převážně ráže .308Win., divil jsem se a nečekal jsem to, jak nové sypané .223 Rem. po 140. ks. mají výborný soustřel, ale to je asi daný množstvím výroby i typem náboje, spotřeboval jsem postupně už 6 nebo 7 krabic, kupovaných různě po jedné nebo dvou a SIG M 400 se stoupáním vývrtu 7" nevyžaduje žádnou korekci.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Máš pravdu - pokud nejsou technické podnínky a přejímka stylu ZVS, tak k dodržování vlastností deklarovaných vlastně jen v katalogu výrobce nic nenutí - jen možná jeho "dobrá pověst" :) :) Popravdě tyhle "vlastnosti různých sérií nábojů" S&B pozoruju už skoro čtyřicet let a nic se nemění, takže mě spíš překvapuje, že si někdo myslí opak :?
No a u dodávek milionů kusů do zahraničí přece je nějaký kontrakt, kde nějaké vlastnosti popsané jsou, takže Ti ty miliony patron může někdo vrátit, tam asi ty serie s "mezními" vlastnostmi směřovat nebudeš. V tuzemsku asi málokdo má stanoveny přesné technické podmínky = vlastnosti střeliva a smlouvu zaručující jejich dodržení + penále atd. Obávám se, že to u nás nemají pořádně udělané ani ozbrojené složky :?

Jen nevím, proč myslíš, že tuto informaci bude někdo hledat ve vláknu o domácím ládování střeliva :) Máme s tím pak práci, kde to ustřihnout,by to dávalo smysl :(
Pufr
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pirek »

Zdravim všechny,mam takovy problem,,vlastnim obojetnici 9,3x72r a po vystřelu ,když kouknu do hlavně tak v ni vidim nevyhořely prach.Použivam střelivo sellier bellot , pokažde když si nastřelim flintu a zkusim s ni vystřelit za nejaky čac tak mi to jde znovu jinak a musim seřizovat puškohled .Hlaven mam novou Walter Lotar 63cm, a puškohled swarovski ,tak předpokladam ze to bude střelivem.Proto se chci zeptat, jestli by to nevyřešilo přebijeni a rychleji hořici prach???Jestli to rozhazovani neni tim ze pokažde nevyhoři jine množstvi prachu.Dik za odpovědi.....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

V nábojích 9,3x72R bezdýmný prach neshoří, protože tenhle náboj má nízký tlakový limit (CIP). Takže neshořelá zrna zde přímo neukazují abnormitu nebo "nepravidelnost", ale vyzkoušet jiné náboje by to asi v tvém případě chtělo - by ses posunul dál :?
Ten projev jak popisuješ by mohl být klidně způsoben montáží nebo "rychlým" nastřelováním obojetnice atd.
Taková puška asi bude mít i mechanická mířidla, jak to s nimi střílí??
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jan Slavětínský píše:Chlapi, mrkněte se na internetové stránky SB a tam je možnost napsat dotaz. Většinou vám ještě ten den odpoví. Věřím, že v těchto věcech vám dají fundovanou odpověď.
Nechávám to zde ve vláknu. Dotazy na střelivo na info@sellier-bellot.cz prý zodpovídá cca 2x v týdnu legenda české muniční výroby Ing. Jindřich Hýkel - i když nevím, zda mu nenechávají jen ty cizojazyčné, ale je to komfortní možnost se tohoto odborníka na lecos z výroby střeliva (zejména toho S&B ale samosebou i jiné) zeptat.

I nová česko-anglická encyklopedie střeliva z jeho pera ve spoluautorství s jedním z našich význačných sběratelů, chystaná Naším vojskem na letošek, bude celkem stát za to - rozhodně zas po delší době zejména rozsahem informací příjemně vybočuje z našich "vzájemně opisujících" vod :?
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Tak sem si ozkoušel tu rychlost na hradlech. 7x64, s 160gr Nosler Partition a 51,5gr prachu VV N160 mi to lítá 751m/s. Soustřel se ale zlepšil - 50mm.To mi na takovou kuličku příjde stále málo? :? Co myslíte?

Pak bych chtěl poprosit pufra, jestli by mi nespočítal ještě jednu navážku v QL. Kamarád chce do .30-06Spr. přebít kule od Speeru - 200gr Grand Slamy, příjdou mi pro tuto ráži už dost těžké, ale už je má... Zároveň má nestandardně krátkou hlaveň u flinty - 50 cm. Mám prach VV N 160, nebo Lovex S 065. C.O.L. bude asi podle drážek ke škrcení, co jsou na kulích. Díky moc :wink:
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Waswaq píše:Tak sem si ozkoušel tu rychlost na hradlech. 7x64, s 160gr Nosler Partition a 51,5gr prachu VV N160 mi to lítá 751m/s. Soustřel se ale zlepšil - 50mm.To mi na takovou kuličku příjde stále málo? :? Co myslíte?

Pak bych chtěl poprosit pufra, jestli by mi nespočítal ještě jednu navážku v QL. Kamarád chce do .30-06Spr. přebít kule od Speeru - 200gr Grand Slamy, příjdou mi pro tuto ráži už dost těžké, ale už je má... Zároveň má nestandardně krátkou hlaveň u flinty - 50 cm. Mám prach VV N 160, nebo Lovex S 065. C.O.L. bude asi podle drážek ke škrcení, co jsou na kulích. Díky moc :wink:

Tak, je to hodne spomalené, a na P max by to asi malo isť okolo 845-850. Takže, ak by som to robil ja išiel by som na cca 820-830 m/s t.j. 55-56 gr N160 a tam by som skúšal presnosť . Pri tej rýchlosti je z toho 7x57 skôr aj R.

S N560 alebo MRP ( to ešte aj dobre vyhorí ) by to bezpečne mohlo lietať + 50 m/s t.j. pri P max až 905 m/s
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Hm, myslím si že to tak udělám. Prostě jsem to podlaboroval. Je fakt, že bez té rychlosti se jen tápe ve tmě... :lol:
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Má z Vás někdo nějaké zkušenosti s prachem Vectan Tubal 5000 ?? Slyšel jsem, že ho může ovlivnit změna okolního tepla. Osobně jsem ho párkrát vyzkoušel a přijde mi, že má při obdobné rychlosti střely jemnější zpětný ráz než třeba VV N160. Střílí se s ním příjemně, ale jestli bude fungovat jinak v zimě a jinak v létě, to by se mi nelíbilo. :roll:
Pokud máte někdo nějaké zkušenosti s tímto prachem, nebo tubaly vůbec, podělte se, prosím :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Moderní prachy se sníženou teplotní závislostí (Hodgdon eXtreme, VVN 5XX, Raufoss, ADI ...) mají nějakým způsobem - obrazně řečeno - modifikovanou křivku závislosti rychlosti hoření na počáteční teplotě náplně. Ty nejpropracovanější hoří nejrychleji při normované teplotě - kdy se tlak zkouší - a nahoru a dolu s teplotou rychlost hoření velmi mírně klesá. Takový prach umožní výrobci střeliva jít u jeho nábojů až někam těsně pod tlakové maximum - vyrábět výkonnější náboje
Bylo by to na dlouhou debatu - neb ta "stejná" rychlost hoření funguje samosebou jen v nábojích, pro které je to vyzkoušené - v jiných se může lišit.

Dnes má tuto teplotní závislost uspokojivě vyřešenou asi jen Raufoss, Vihta, Swis Nitrochemie a australské ADI - a to jen u některých prachů - tak nejméně cca 70-80% světové produkce stále "trpí" běžnou teplotní závislostí :)

Z produkce Vihtavuori jsou "teplotně nezávislé" puškové prachy řady 5XX nasakované nitroglycerinem, pokud jsi spokojený s VVN160 nebude ti vadit - v tomto ohledu - ani ten Tubal. Hoří o něco rychleji než VVN160 - bude mít nižší úsťový tlak - proto asi dojem té "měkčí", příjemnější rány :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

7x64 laboruji takto
Zápalka:5,3 LR Prach: Vec.Tu 5000 Navážka: 45,5 gr Střela: 2932 SPCE Nábojnice: Sellier&Bellot OAL: 82,5
Neměřil jsem kolik to lítá, ale není nutno přestřelovat továrnu.
Samozřejmě nekopírovat slepě, ale ověřit od snížené navážky.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Norman
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 22.8.2013, 21:10

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Norman »

Tubal není špatný, ale manuál nic moc. U Tu 5000 se měnily od nějaké šarže vlastnosti a je o dost rychlejší. Takže opatrně a dávat pozor na šarži. Dalas sem dával kdysi navážku pro 7x57R a SPCE a byla vynikající. Chtěl bych se zeptat, jestli jste někdo nabíjel tuhle ráži novou šarží a jestli je teď ten rychlejší prach ještě vhodný a přesný jako dříve. Do 7x64 i do 30 06 by byl asi lepší Tu 7000. Ten se neměnil nebo jen o málo. Možná je o něco lepší než TU by byly SP, protože jsou v QL, ale nejspíš je měnily taky, tak by mohlo být QL zavádějící. Jinak s Vectanem dobrá zkušenost. Čisté hoření a lepší cena než u Lovexu. Pokud chcete přebíjet společně, kupte Tu 7000. Ten je tak nějak do obojího.
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Původně jsem si Tu 5000 koupil pro 7x64. Kouknul sem do manuálu a byl skoro u všech tipů střel, co tam měli :roll: Pak jsem zaslech ten problém s teplotou a pořídil N 160 pro 6,5x65R. Asi si to Tu nechám na nějaké lehčí střely do 7x64. Mám tam na trening Sierra HPBT 130gr, tak asi pro ty.
Díky za rady a zkušenosti :wink:
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Ještě by mě zajmalo, k té šarži prachu Vectan Tu 5000... jak poznám, jestli ta moje štoudev s prachem co doma mám sedí k tomu katalogu, co sem si stáhl z netu na vectanských stránkách??? Mám doma černou plastovou hranatou nádobu s velkym červenym špuntem a na něm je samolepka (jako cenovka) s číslem 481034. To je to číslo šarže??? Na štítku jsou pak další údaje , viz. foto...
Přílohy
Obraz0547 w.jpg
Obraz0547 w.jpg (35.21 KiB) Zobrazeno 7503 x
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Šarži máš na štítku Lot no Bp14204. V té nové pixli mám šarži PB13258 a sjel jsem pro jistotu ze 40gr na 34,5. Přebíjel si to kolega a to je vždy těžký něco radit, protože nic nevím o stavu flinty, natož abych něco změřil.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět