Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Reno »

Chassin the Trane píše:
Rogam píše:Kdo umí, ten umí:) Fin Simo Häyhä během tzv. zimní války puškou Mosin-Nagant M28 s mechanickými mířidly dokázal spolehlivě zabíjet nepřátele na vzdálenost 400 metrů (za vhodných podmínek až 600 metrů), viz.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4
Bral bych to s rezervou.
Je otázka, co znamená spolehlivě, zda se nejednalo o propagandu a je otázka, jak byly jeho výstřely ověřovány. Např. němečtí, ale i američtí letci často nahlásili více sestřelů než bylo v daný okamžik letadel ve vzduchu. A četl jsem knížku od Filipa Jánského, kde popisuje jak byl na 100% přesvědčený, že z Wellingtonu sestřelil německou stíhačku. Zpravodajský to neuznal a on byl 2 desítky let ukřivděný, ale v šedesátých letech pátral v archívech a zjistil, že skutečně nic nesestřelil. A také kolik % výstřelů se ujalo.
Srovnáváš nesrovnatelné a zbytečně motáš letectvo do myslivecké (lovecké) střelby. :roll: On je totiž obrovský rozdíl ve vyhodnocení / započtení sestřelu druhoválečné stíhačky, na kterou např. současně pálí několik palubních střelců z více bombardérů a ve vyhodnocení / započtení zásahu vojáka po jediném výstřelu odstřelovače. Pokud pochybuješ o počtu nepřátel, které Simo Häyhä vyřídil, přečti si kolik nepřátel odrovnali např. nejlepší němečtí / rakouští odstřelovači na východní frontě. A to jim započítávali pouze odstřely na "sólo lovu", na které měli důvěryhodného svědka (od určité hodnosti výše). Zásahy ve společném boji s jednotkou, kterých měli pochopitelně mnohem víc, se jim nepočítaly. Co se týče schopnosti zasahovat nepřítele na vzdálenost 400 nebo za ideálních podmínek až 600 metrů přes otevřená mířidla, tak pokud jsi výborný střelec s ostrým zrakem, není to nic nemožného. Sám jsem kdysi v armádě, když mi bylo o hodně míň a excelentně jsem viděl na dálku, každým výstřelem (nebo krátkou dávkou) trefoval terč přes otevřená mířidla Sa vz. 58 až na vzdálenost 400 m. A rozhodně jsem nebyl sám, kdo něco takového zvládal. Možná bych to dal i na větší vzdálenosti, ale nezkoušel jsem to, na ty jsem střílel z UK nebo SVD.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od cr001 »

Zkusím jen tak shrnout všechny faktory, které mají vliv na mysliveckou vzdálenost střelby:
- zbraň
- optika (pokud nejde jen o brokařinu - byť i tam můžou někteří používat...)
- způsob střelby (vestoje, posed.....)
- schopnosti střelce (včetně jeho momentálního stavu)
- světelné a povětrnostní podmínky (noc, den, vítr....)
- konfigurace terénu (pole, les....)
- druh zvěře
- chování zvěře (stojí,běží....)
- střelivo

Vycházi z toho jedno: nikdy se nedobereme univerzálního čísla. Bude vždy jiné pro každou konkrétní situaci a střelce. Ale to je to, proč je myslivost, resp. lovecká střelba zajímavá. A taky je to o jednom z největších umění střelby - nevystřelit.
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Chassin the Trane »

Nemotám, chci tím říct, že se velmi těžko sestřely kontrolovaly a to jak ve vzduchu, tak podle mě ještě hůř na zemi.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Petr1970 »

proto byly různé metodiky "přiznávání" a záleželo na propracovanosti..
od typu "prosté slovo", až po svědectví, nebo svědectví důstojníka... nebo více svědků..

sice ty čísla hlavně nemců zní neuvěřitelně, ale na druhou stranu... žádné turnusy, zkušenost, navíc občas "období zadarmo" kdy esa to braly po tunách.. at už letci nebo snipeři..

co sem četl dokumenty tak Finovi bych to věřil, stejně tak typu Harman, Marseille..

i kdyzž samozřejmě tam může(bude) i nejasnost, ale stejně jsou ty čísla "z většiny pravdivá" si myslím..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od rimar77 »

ono ty čísla taky nic nevypoví zásadního a věřím že těch zásahů spíše měli více než se uvádí, těžko porovnávat někoho kdo prostě střílí vše co se hne a klidně i přes mířidla bez optiky vč. protivníkových sniperů a někoho kdo spíše provádí průzkum a střílí vybrané cíle (což by měla být dle dnešního pojetí práce odstřelovače) ten pak má samozřejmě těch zásahů podstatně méně, jinak ty čísla bych mu taky věřil ono když zkušený lovec v terénu který zná narazí na nezkušené vojáky musí to bejt masakr. Stačí jen porovnat ztráty Rusů a Finů z téhle války, terčů tam měli prostě Finové habaděj
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od kuba palivec »

Trochu oživím téma, pro mne je zatím nejdelší zásah na vzdálenost 357 metrů - srnče. Střílím SSG 69 Hornady sst match 150 grainů. Nebojím se střílet na více než 250 metrů, ale nejdůležitější je v tomto případě trpělivost, hodně počítat a mít dobrou výbavu (nemusí být nová), ale spolehlivá. Třeba odhad vzdálenosti, nepoužívám dálkoměr, ale mám z loveckého místa změřené body v krajině a odhadnu vzdálenost kusu +- 30m. Bez těchto záležitostí to nelze a nikomu nedoporučuji ani třeba s rádoby moderními "varmint" zbraněmi a puškohledem bez paralaxy.
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

A jak tedy víš, že jsi to srnče ulovil na 357 m ???
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od lovec »

Len v skratke - v nizsie prilozenej tabulke (udaje pre beznu radu streliva v kal. 308W so strelou SST 150grs., druha tabulka to iste ale udaje pre radu Superformance) je pekne vidiet, aky rozdiel v zasahu sposobi odhad vzdialenosti metodou "+/- 30 metrov" pri vzdialenostiach za hranicou 300 metrov:

ObrázekObrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

Lovec - tohle jsem před lety řešil s vhoolem tady
viewtopic.php?f=41&t=115&start=300
a chtěl jsem na to samé upozornit. Ale chci nejdříve vědět, jak je možné, že ví, že to bylo 357 m.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od cr001 »

Tak tohle jde dnes poměrně přesně "zpětně" odměřit na mapách Googlu nebo Seznamu. Svoje místa lovů si takhle ukládám do Googleearth. Ale jak už tady bylo uvedeno - nad 200m je propad střely hodně progresivní a chyba ve vzdálenosti +- 30m je v lepším případě minutí a v horším postřelení. Jsem z polní honitby a sice se dá něco natrénovat nebo zapamatovat ale na rovině ten odhad hodně klame - obzvlášť na větší vzdálenosti. Někdy to vypadá 250m a změřeno dálkoměrem je to 180m, jindy zase odhaduješ 250 a je to třeba 330. Prostě bez dálkoměru bych do střelby nad 200m nešel a nikomu to nedoporučuju.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Lotr »

To mě taky docela zaráží, kvalitní vybavení má, nebojí se střílet na 250m, ale dálkoměr nepoužívá. Osobně tak daleko nestřílím, ale protože sám mám mizerný odhad vzdálenosti, tak jsem se k pořízení dálkoměru taky odhodlal. Po první procházce revírem s dálkoměrem jsem se nestačil divit. Měřit vzdálenosti na mapách mi taky nepřijde dostatečně přesné, zejména u nás v polích, orientačně prosím, ale na přesné změření?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět