Rázy při testování puškohledu

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od beskydak »

Kolegové, při fyzice jsem asi nedával vůbec pozor, možná jsem na té hodině chyběl :? Prosím, pokuste se mi objasnit jak je to s rázy při testování puškohledu. Meopta udává testování rázů při amplitudě 500 g po dobu trvání 0,8 ms. Připadá mi to docela málo. Nejedná se vlastně o hybnost :?: U hybnosti je taky (pokud se nepletu) výsledek kg*ms. Kdo měl fyziku vyššího levelu, jaké ráži by to zhruba odpovídalo dejme tomu u zbraně s příslušenstvín 4 kg těžké. Je mi jasné, že hybnost v jedné ráži se v závislosti od použitého střeliva mění - prostě odhad. Nevíte někdo jak vypadá ta mašina v meoptě na které simulují rázy :?:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od dalas »

Myslím, že jsi si špatně vyložil to "g". Nejedná se asi o hmotnost, (ta by byla značena "m"), ale o tíhové zrychlení "g" (9,816 m/s2). Nevím proč to neznačí jako obecné zrychlení "a" (to by tedy mělo být 4908 m/s2). Ten čas udává zřejmě, po jakou dobu je puškohled urychlován. Právě při urychlování hmoty vznikají síly, kterým musí puškohled odolat. Tak to alespoň chápu já.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak jsem se nejak zamyslel, no nevim,
To co udava Meopta je 500g za 8ms, coz by melo delat Impuls sily cca 31,4Ns pri puskohledu cca 800g

Vypoctem Lutz Möller, celkem vaha s puskohledem 4,5Kg.
9,3x62 18,55g - dela snad cca Imp. sily 18Ns a energi zpetneho razu cca36J
338LapMag 19,4g - 24Ns a 64J
458WM 25.9g - 25Ns a 69J
50BMG 48,6g - 63Ns 438J

No nevim, asi to bude diskuze bez vysledku :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od beskydak »

Díky chlapi za prvotní reakce.
Choochoo007 - tohle je už na mě trochu vyšší fyzika, ale mohl by jsi k tomu přidat data pro ráži 12/70, náboj 42,5g a 380 m/s.
Proč to řeším? Je vůbec Meopta tímto testem, který je patrně na maximu jejich technických možností, nasimulovat střelbu z ráže 50 BMG. Pokud mi na flintě chcípne jejich puškohled s udávanou odolností 50 BMG a ta jejich mašina vyplivne že je OK, což prokazatelně není, protože to bylo při průkazném testu a montáži s nuklovýma vůlema, jsem dá se říct v pasti, protože netuším kdo by to mohl dále řešit, protože puškohled zcela jistě selhal.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Jarine tohle neřeš. Udělej to jako to dělají klucí z Moravy. Až koupíš novou Meoptu, tak jí obratem pošli do Meopty na reklamaci, "že to nedrží nástřel a že rány plavou". Tam to vezme technik,servisák nebo nějaký strýc, celou optiku rozhodí, vyčistí a opět ručně sesadí,zatmelí a naplní dusíkem. V podstatě ruční práce věnovaná jednomu kusu, jako u Swarowskiho. Potom to teprve nastřelíš a bude to fungovat. Když jsem to slyšel poprvé, docela mě to pobavilo. Jó česká vychc...st.
Ale zase takový Yukon tuším garantuje 7000J , Fomei snad 5000J a přitom při změně zvětšení rozhazují :D nástřel.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od Toma »

Ne ,moravská .
Lovec zabíjí jednou ranou.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od Karel61 »

Potom to teprve nastřelíš a bude to fungovat.
Mně to takhle fungovalo (po reklamaci) jen necelý rok. A to byla "jen" na ráži 243Win. S&B snesla, origo Winchester ne. Pak jsem Meoptu prodal, koupil Leupold a mám pokoj. Když si vzpomenu, jak jsem se s Meoptou natrápil, nechci o ní do smrti slyšet.
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od sako85 »

Ono by to chcelo taký hybrid-mechaniku od Leupold a sklá z Meopty a vyliezla by z toho viac ako slušná optika
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od beskydak »

Jan Slavětínský píše:Jarine tohle neřeš. Udělej to jako to dělají klucí z Moravy. Až koupíš novou Meoptu, tak jí obratem pošli do Meopty na reklamaci, "že to nedrží nástřel a že rány plavou". Tam to vezme technik,servisák nebo nějaký strýc, celou optiku rozhodí, vyčistí a opět ručně sesadí,zatmelí a naplní dusíkem. V podstatě ruční práce věnovaná jednomu kusu, jako u Swarowskiho. Potom to teprve nastřelíš a bude to fungovat. Když jsem to slyšel poprvé, docela mě to pobavilo. Jó česká vychc...st.
Ale zase takový Yukon tuším garantuje 7000J , Fomei snad 5000J a přitom při změně zvětšení rozhazují :D nástřel.
Víš Honzo, já něco podobného slyšel a četl už několikrát, ale obávám se, že se jedná pouze o součást jisté odnože myslivecké latiny. Každopádně z vyjádření a protokolu reklamace mého puškohledu to vypadá jinak (a to se jednalo o jejich top produkt). Na začátku je provedena kontrola jednotlivých funkčních parametrů. Poté to jde na testy rázu, kde je provedeno 10 rázu výše uvedených hodnot ve směru optické osy a 5 kolmo. Při každém rázu je kontrolním přístrojem (měřící dalekohled) měřena změna polohy záměrného kříže a největší odchylka je zaznamenána do protokolu. Pokud to vyhovuje normě TP 31-577-1395-15 (patrně nějaká podniková norma – nezjišťoval jsem), reklamace většinou v tomto bodě končí, neuznává se. Takže to vypadá, že pokud si tam někdo nechá puškohled takto zreklamovat, víceméně si jej nechá pouze zaběhnout na té mašině. Na druhou stranu, může se stát, že je tato reklamace vyřízena jako pozitivní, protože osobně mám z prvotních nastřelování Meopt dost rozporuplné zážitky a nově je před střelnicí raději proklikávám 2x do všech krajních poloh. No, a v případě, že ta mechanika té normě nevyhovuje, patrně to pak už rozebírají.
A co se týče kinetické energie udávané některými výrobci puškohledu, tak tam je to už úplně mimo mísu. Myslím si, že to nemá s rázy na puškohled nic společného. Pouze marketingová masáž.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Rázy při testování puškohledu

Příspěvek od dalas »

Svatá pravda, to by mě taky dost zajímalo, jak je to s těmi Jouly myšleno. :shock:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět