ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od Choochoo007 »

Pokud nikdo neřešil nějakou úpravou škoda, snad by to šlo, nevím, uvidíme.
Co ty kříže, jak by jste popsali minimální osvětlení. Jak je třeba vidět u jednotlivých křížů minimální nasvícení při měsíčku a sněhu, co bez měsíčku a sněhu, co jen na strništi při měsíčku, atd. nějak. Tak nějak jsem byl spíše rozhodnut pro Mildot, ale strach z oslnění převládl a začínám spíše přemýšlet o bodu. Díky za info.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od dalas »

Mám Mildot (tuším 42?). Je fakt, že do nuly to nejde, ale dá se to stáhnout na opravdu minimum. Myslím, že při měsíčku a sněhu budeš muset dost přidat na osvětlení a troufl bych si i bez osvětlení. Zkrátka ta osvětlená osnova ruší snad jen v případě, že je vidět prd i bez ní. :mrgreen:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak jestli máš Mildot a osvetleny tak by to mel byt 43. Mel si nekdy problem ze ti prisel kriz presviceny?, treba na strnisti s mesicem nebo bez nebo na louce? Jde mi hlavne o lov mensi zvere jako liska za velkeho sera.
Kriz 42 je snad neosvetleny Obrázek

To Pepava: Jak ty jsi spokojen s mildotem, premyslel jsi nekdy o tom, ze by byl vhodnejsi spise kriz 60 - jen bod, ze te ten mildot oslnuje?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od dalas »

Proto ten otazník. nebyl jsem si tím číslem jistý. Ale jsou dva mildoty. Mě svítí jen středový kříž s tečkami, ale Pepa Kuřitka má variantu s dutými silnými rameny a ta svítí celá. Na strništi s měsícem je to naprosto v pohodě. Ten problém je v případě, když už těžko rozeznávám cíl v tmavém obraze i bez rozsvícené osnovy. Oko se musí silně soustředit na obraz. Pak ten kříž ruší. Musím jej jakoby ignorovat a koncentrovat se na obraz. Ale s měsícem je to vše v poho.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od Choochoo007 »

Diky. Vim o tom druhem mildotu, ale ten uz se nenabizi. Takze resim jen mildot jako mas ty a druhykriz je bod o cca 30% menis bod nez ma Meopta v druhe ohniskove rovine. Meopta ma na 12x cca 2,1mm, Zeiss ma na 12x 1,5mm. Na sport bude ten Mildot jemnejsi, to ano, ale rikam si co ten lov za vetsiho sera az tmy. Lovim s neosvetlenym T a relativne mi vyhovuje, az na to, ze kdyz za sera na cca 200 vidim lisku, tak mi trochu mizi spicka krize. Proto se ted bojim, aby to nebylo zas obracene, uvidim treba zas kriz a ten mi lisku presviti. U ZD to bylo OK, tam nebyla volba :lol:
Co dela osvetleni, kdyz ti dochazi baterie? Dalo by se vyuzit pripadne slabe baterie ke snizeni osvetleni jako u Meopty, nemas zkusenost?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od lovec »

A uz vies na co skutocne ten MilDot budes vediet vyuzit, alebo si len myslis, ze ho potrebujes? Pokial je to hlavne na polovanie, tak radsej osnovu c.60.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od Choochoo007 »

Taky si rikam, ze ta 60 by byla asi lepsi, ale mam na posledni kousek s osnovou c.43 nabidku za slusne penize. No a oproti ZD 6-24x56 si s krizem mildot nepohorsim, tam nebyla volba. Asi do nej pujdu a uvidime.
Trochu jsem vahal i z duvodu montaze, stredova koule s tocitky je dost velika a mam na jednodilne montazi nizke krouzky, cca 6mm. Na Meoptu ZD OK, ale u Zeisse ma stredova koule od tubusu kde jsou krouzky po nejnizsi cast cca 7mm.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od pepava »

TO: Choochoo007 s mil. 43 jsem naprosto spokojen a ten samý puškohled(za přij.peníz) jsem si pořídil i na druhou kulovou zbraň K95 . Teď již je osvětlený kříž vymakaný a lze intenzitu snížit postupně až na nulu, což u staršího kusu nešlo. Jsem ve věku, kdy již nechci dělat u optik nějaké kompromisy např. kahlesem 6-24x56 624TT , proto u mne doma nemá místo jiná značka než zeiss.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od Choochoo007 »

Chces rici, ze nove modely (nevis od kdy? - rok, vyrobni cislo) maji vylepsenou elektroniku se kterou lze snizit osvetleni az na nulu?
Chapu to tak, ze mas to vylepseni na druhem puskohledu? Muzes pres SZ poslat vyrobni cislo a kdy jsi ho kupoval, abych mohl porovnat s tim mym?
Uz jsem si od kolegy domlouval zapujceni desticky s odporem pod baterku pro snizeni jasu, co jsem mu delal na Meostar, abych pripadne vyzkousel, jestli je jeste pripadne sance nejak svit poladit i na Zeissu.
Zeiss jsem mel ve vyberu uz davno, pak si me ale tvymi prispevky z roku 2010 odradil a vyradil jsem ho. Na ten samy problem s necistotami jsem narazil v hodnoceni na Frankonii. I rok cca 2010 nebo 2011 odpovidal.
Meopta ale porad nic, nikde klik 1cm a Zerostop a vrstvy stale stejne. Jsem zvedav na to porovnani z Meostarem za sera na zvetseni 10x. Ocekavam rozdil 2 trid, hlavne v kontrastu a ostrosti :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od lanus »

Choochoo007 - Na základe niekoľkoročného "skúmania" môžem povedať že červená farba svietiaceho bodu na použitie v noci je veľmi diskutabilná a pre mnohých užívateľov (na základe špecifických vlastností ich oka ) absolútne nepoužiteľná ! Zelený bod je podstatne lepší , ale pri použití cez deň môže zas splývať so zeleným pozadím ( preto niektoré firmy ponúkajú dvoj-kombináciu ) . Veľmi dobrým kompromisom je preto bod farby azúrovej (zeleno-modrej) . Niektorý ázijský producenti ju už majú v ponuke avšak v dôsledku nedostatočnej antireflexnej úpravy ich puškohľadov sa len veľmi ťažko táto novinka dostáva do povedomia užívateľov . Keby ho však zaviedla niektorá renomovaná optická firma tak by sa červená farba svietiaceho bodu stala podľa môjho názoru rýchlo minulosťou . :wink:
Čo sa týka používania "odporovej doštičky" pod baterku jej najväčšou nevýhodou je , že sa jej účinok prejavuje hlavne v najintenzívnejších polohách prísvitu ! :oops:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od dalas »

U Zeisse v topic není klasická odporová regulace. Ovládací prvek k regulaci intenzity funguje jen při zapnutém osvětlení. Elektronika si pamatuje poslední nastavení. Pokud je osvětlení vypnuto, můžete udělat s kolečkem třeba 100 otáček (nemá doraz) a po zapnutí je osvětlení stejné, jako před vypnutím. Dle mého názoru se jedná o šířkově pulzní modulaci a snížení napětí na osvětlovací LED bude mít diskutabilní efekt.

ChooChoo> pokusil jsem se to vyfotit. Je tam max osvětlení, střední a malé, které mě ještě vezme foťák. Minimum mě foťák nevezme. Prostě tma, ale okem je kříž viditelný. Téměř před umřením a další snížení intenzity, to jej můžu zrovna vypnout. Foceno s krytkou na objektivu, čili úplná tma.
Přílohy
P1030291.JPG
P1030291.JPG (58.83 KiB) Zobrazeno 7181 x
P1030290.JPG
P1030290.JPG (59.49 KiB) Zobrazeno 7181 x
P1030285.JPG
P1030285.JPG (58.83 KiB) Zobrazeno 7181 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od Choochoo007 »

Nazacatek se musim priznat, ze jsem poridil v Nemecku, po zkusenostech Pepavy s Kozapem bych si to u nas netroufl koupit. Tak jsem ho vcera okoukl a musim rici, ze obraz fakt vyborny. Ne ze bych toho nakoukal jinymi pristroji hodne, ale i v porovnani s dalekohledem na jedno oko vyborny obraz. Takze par poznatku:
- u Meostaru 3-12x56 se mi zda, ze se obraz po zvetseni 10,5x, mozna 11x zacina tak trochu zamlzovat, trochu rozostrovat. Nejedna se o nic hrozneho, ale je videt ze tam trochu nedostatek je. Na presne strileni to na tu 12 moc nebyl, chybela trocha ostrosti. Proto si moc nedokazu predstavit jak asi koukaj levne optiky.
Zeiss se zda byt ostry a bez techto nedostatku od 6x do 24x. Ikdyzjak bylo vcera zatazeno a uz se seserivalo, tak na 24x uz zacinal obraz tmavnout. Preci jen vystupni pupila 2,3 je uz malo na zacinajici sero.
- V porovnani s puskohledem Meostar R1 3-12x56, Obraz za dne jsem moc nezkoumal, protoze nebylo moc casu vcera. Za sera se zdal podobny, ale cim bylo vetsi sero, tim se mi zdal obraz Zeisse kontrastnejsi, tmave plochy tmavli. U Meostaru tmave plochy sedli a kontrast se zhorsil, obraz se tak trochu mazl. To pritom jeste pouzivam na okularu u Meostaru gumovou ocnici, abych nebyl rusen okolnim svetlem. Z tohoto duvodu pocitam, ze se obraz u Zeisse jeste zlepsi
- Nejvetsi zajem ve mne vzbuzovalo porovnani s dalekohledem Docter 8x58 na jedno oko, ten Meostar prekonaval. Zeiss nejen ze se vyrovnal, ale prislo mi ze byl obraz jeste kontrastnejsi. Coz je pro me velke prekvapeni a hodne to potesilo.
- Trochu me prekvapila ta paralaxa, prijde mi ze nesedi cislo, jak uz psal Pepava, ale nejsem si uplne jist. Moje oko se prizpusobi i -3 dioptriim a ani si nevsimnu, ze neni zaostren okular, proto mam trochu problem rici jestli je to za dne ostrejsi na paralaxu 50 nebo 100. Uvidime dalsi prezkouseni, az bude vice casu, jestli tedy bude. Nikdy jsem nemel nastavovani paralaxi, tedy mimo levne optiky na svoji HW97. Tak se mi zdalo ze paralaxa na objektivu fungovala tak, ze obraz byl ostry stale a doostroval se podle vzdalenosti kriz. Jde o to, ze to byla optika za 2tis a nejsem si jist ze funguje tedy dobre. Tady u Zeisse, ktery ma bocni stelovanmi paralaxi je to tak, ze ostry je stale kriz a doostruje se stale obraz cile. Takze bocni reseni co ma Zeiss mi prijde lepsi, protoze maznuty slaby kriz, ktery by byl v noci sotva videt tezko doostrim. Je tady tedy otazka, funguje kazde reseni nastavovani paralaxy opravdu jinak, opravdu je rozdil mezi bocni paralaxou a na objektivu???
- No a ted to co me ne uplne potesilo je osvetleni. Jsem zvykli lovit bez osvetleni, takze jsem ho nikdy nekupoval. I nejnizsi nastaveni osvetleni mi prijde, ze sviti na muj vkus zbytecne moc, mozna mam moc citlive oko, kazdy holt mame jine. Jenze kolik by bylo tak akorat? Pravda je, ze obraz je nebo mi prijde tak vyborne kontrastni, ze pujde strilet i bez osvetleni a to za hodne velkeho sera a kriz je stale videt, sice spatne, ale je. toto reseni asi oko neosviti vubec :wink: Jak rikal dalas, pri mesicku na strnisti by to melo byt naprosto v pohode a na snehu rovnez uplne v pohode, protoze pujde lovit bez osvetleni.

To osvetleni me tak trochu rusi, uvidim co prevladne, jestli ponechat nebo vratit. Kdyby po nem nekdo moc touzil, tak za cca 58tis v pripade vraceni muzu prenechat.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od dalas »

Gratuluji ke koupi. S tou paralaxou je to v podstatě jedno, jestli na objektivu nebo na boku. Já vidím problém v tom, že asi špatně nastavuješ ostrost osnovy. To by se mělo provádět tak, že koukáš na čistou oblohu. To zaručí, že oko se soustředí pouze na ostrost osnovy. Jenže oko je sviňa a jak píšeš, dokáže si doostřit. Takže je potřeba oko zavřít, aby nebylo zaostřeno. Pak jej otevřeš, a měl by jsi ihned vidět osnovu ostrou. Pokud je mázlá, ale doostří se, seš mimo a pak nesedí ani paralaxa, protože oko se zaostřuje do jiné roviny do které doostříš objektiv.
Vždy se okulárem zaostřuje na osnovu, protože její poloha se vzhledem k okuláru nemění. Do roviny osnovy je promítán obraz cíle, který je ostrý, pokud je na něj zaostřeno. Čím budeš mít větší zvětšení, tím bude hloubka ostrosti menší. Na 6 tu paralaxu téměř nepotřebuješ. To je taky důvod rozostřeného obrazu na Meostaru, který je pevně zaostřen na 100m a čím větší zvětšení tím více rozmazáno mimo těch 100m.
Co se týká toho osvětlení. Zkus přeci jen trochu vybitou baterku. I když ta regulace je šířkovou modulací pulzu, tak střední hodnotu napětí na diodě ovlivní i výška pulzu (napětí baterky).
PS: Svítí ti jen střed nebo i ramena?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od Choochoo007 »

Diky za rady, zkusim a uvidime
Jinak zaostreni okularu mam nastaveno na 0, protoze se mi zda osnova na 100m ostra. Obcas se mi zda, ze kdyz kouknu rychle treba do dalekohledu, tak jakoby chvilku vidim trochu mazle, ale hned se oko doostri a uz se nemuzu dostat do toho nezaostreneho stavu, abych dalekohled preostril. S pribivajicim serem, se ale oko tolik neprizpusobuje. Tohoto jsem si na puskohledu ale zatim nejak nevsiml.
Zatim se mi asi nejvice osvedcilo ostreni okularu v noci, treba na vesnici vzdalenou cca 3km. Oko se v noci tezko prizpusobi a okular jde krasne zaostrit na osvetlene zdi budov, okna, sloupy od verejneho osvetleni.
Zkusim tedy tvuj postup a u muj postup upraveny pro paralaxu. Nastavim paralaxu na nekonecno, zvetseni na 24x a zkusim doostrovat okularem. Predpokladam ze se dostanu do minusu na okularu, cca 1/8 az 1/4 otacky, jako u Meostaru, kdyz jsem ho nastavoval v noci. Jenze u toho Meostaru se mi pak vice rozostrovala osnova, coz tady dozenu paralaxou. Vysledek pak overim na zmernych vzdalenostech ve dne nebo i v noci a uvidime.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: ZEISS victory FL Diavary 6-24x56

Příspěvek od pufr »

Taky gratuluji, ať "Zeisska" slouží.
K správnému zaostření okuláru vede jen ten postup popsaný Dalasem. Zaostříš bez obrazu (by se oko ničeho nechytalo difuzor, toaleťák před objektiv) jen osnovu - ta pak je ostrá stále, protože okulár je taky stále ve stejné pozici (okulár je v tomto případě "lupa", kterou pororuješ obraz osnovy a pak i cíle) a pak točitkem paralaxy posuneš do této roviny ostrosti i obraz cíle - obráceně to nefunguje :)
Pufr
Odpovědět