Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
J-o-h-a-n
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 19.11.2015, 21:50

Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od J-o-h-a-n »

Zdravím všechny uživatele tohoto fóra. Mám zájem o koupi digitálního nočního vidění Yukon Photon XT 6,5x50S. Chtěl bych ho dát na mou kulovnici CZ 550 v ráži 7x64. V tuto chvíli mám kulovnici osazenou puškohledem Meopta Meostar R1 3-12x56 RD na jednodílné, pevné montáži bez podhledu, značky FAO. Noční vidění bych chtěl přehazovat s tímto puškohledem. Proto by mě zajímalo, jakou mám volit snímatelnou montáž pro moji potřebu ? Nejsem zastáncem weawer lišty, to se mi opravdu na loveckých zbraních nelíbí, trochu jsem brouzdal po internetu a líbila by se mi nějaká otočná montáž, opět bez podhledu, např. montáž č.16 - CZ 550 PRIM (otočná), pro bližší ilustraci vkládám odkaz, předpokládám, že výrobcem je firma KOZAP:

http://www.e-myslivost.cz/detail/zbrane ... 1-dil.html

Zajímaly by mě vaše názory na tuto montáž, popř. jakou montáž máte vy na svého YUKONA, pokud možno se mi jedná o případy, kdy ho máte nasazený na snímatelné montáži a přehazujete ho s denní optikou, tak jako to mám v úmyslu já, popř. jakou jinou snímatelnou montáž by jste mi doporučili ? Díky za vaše odpovědi.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od Petr1970 »

asi to nebudeš chtít slyšet, ale poměr cena-výkon - weaver:-)
z otočných bych volil jedině recknagel, mak..(ale to je prostě cenově ..)

mě osobně se naopak weaver líbí, na "nových flintách"...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od johanes1 »

Johane, nepřidělávej si starosti :wink: I když chápu, že taková "starost" člověka baví. Jak píše Petr, použij weaver. Weaver se ti nelíbí a Photon bude na flintě fešák? Estetiku bych vážně řešil jindy. Tady myslím jde především o funkčnost.
Pavel1985
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 07.12.2015, 23:48

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od Pavel1985 »

Zdravím chlapi!Teď řeším podobný problém mám Titan 6 a uz skoro 10 let schwenka od FAO...nutno říct,že k maximální spokojenosti.Teď řeším jak na to dostat Photona,původně jsem počítal s tím,ze seženu ještě jedno FAO a budu vesele přehazovat,ale zjistil jsem že délka Photona je jen 118mj,což je málo,protože rozteč schwenka je cca 127 mm...to je ten weaver opravdu jediná možnost?Už su z toho celkem zoufalý...furt hledám kde co a jak...ale už se v tom ztrácím...to není jiná varianta?nebo obecně jsou vsechny schwenky moc velké?
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od zvire »

Zdravím, já to řešil taky, ale jelikož jsem měl na flintě už kameny montáže od EAW, tak jsem musel od nich i kroužky! Ale nelituju, nástřel to 100% drží a přehození je během pár vteřin!!! Jen to chce dobře promyslet, změřit a objednat! Pravda, je to sice drahý, ale vyplati se!!! Weavru nějak moc nedůvěřuju, jedině od jedné značky kroužky i šínu a ocel!!!
Přílohy
Fotografie1267.jpg
Fotografie1267.jpg (248.83 KiB) Zobrazeno 16242 x
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od johanes1 »

Nevím čemu na weaveru nedůvěřuješ! Až si svojí švenk montáž koupíš místo od firmy EAW od firmy BK ("z Bláta a navíc Křivě"), tak ji nebudeš důvěřovat taky. To samé je to s weaverem. Kup kvalitní weaver komponenty a bude to fungovat k naprosté spokojenosti. Navíc kvalitní weaver sestava tě vyjde levněji než kvalitní švenk. Je to každého věc a nikomu nic nenutím. Jen nemám rád tyhle řeči, že něčemu nedůvěřuji bez argumentů. Jedině, že by to byl argument typu slyšel to kámoš od kámoše, který dělá předsedu :wink:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od Zbrojovák »

Pokud můžu k piacatinni railu - jsou montáže a montáže a je to tak i se švenkem. Čili jsou kvalitní snímatelné montáže i na weaver - ale stojí pak podobně. Jinak když udělané vše jak má funguje to stejně s nulovým posunem SBZ po sejmutí a nasazení - na co je víc weaver háklivý jsou případné nečistoty, pak je třeba hlídat všechny plochy. U švenka ERA se to omezuje jen na zadní část, u EAW taky - ale tam je to uživatelsky v daném ohledu lepší, protože to do zadního lůžka s případnou nečistotou ani nezacvakne.
Pokud se jedná o CZ550, kde není kulaté pouzdro, je několik možností - přejít na systém ERA s tím že se přední kámen nasadí do rybiny - to ale poměrně zvedá stavební výšku, anebo jít lépe cestou překopání flinty na ERA švenk - přední kámen se zafrézuje napříč přední rybinou a zapájí, zadní rybina se odfrézuje- zúží na zadní ring mechanismus ERA. Na tuto platformu se pak nakoupí po odměření vrchní díly - výška zadku -sklon se upraví jednoduše odběrem materiálu válce nad ringem.
Ta nástavba jde i EAW - je to celé vyšší ale bez zásahů do pouzdra závěru.
Anebo kvalitní šínu picatini nasadit na CZ550 napevno - dokoupit kvalitní proti kusy.
Anebo udělat kvalitní a namíru násuvné snímatelné montáže přímo na pouzdro CZ550- musí jít lehce suvně, ale předtím se musí rybiny odjet budíkem - změřit přímost a případně srovnat. najíždět a utahovat to musí pochopitelně do semiprizmy jednotlivé rybiny nikoliv na plochu - ale to už je dořešené tvarem rybiny CZ550 shora.
Měl jsem ZG a originál montáž ZG47 kde to šlo po sejmutí a nasunutí na nulu posunu, důležité je u těchto montáží mimo klapku nebo švenk - dodržet postup nasazení - nasazovat optiku dopředu na doraz a dotahovat 1) předek za 2) zadek - dotáhnout v prstech co to jde. jeden neduh má - rukou to jde obvykle pak blbě povolit, ale na to měla origo montáž ZG47 na těch zdrsněných kolečkách šlic - ten se používá jen pro povolování.
Osobně používám švenk ERA - je to finančně náročnější, ale uživatelsky asi nejlepší řešení.
Příklad mám jedu optiku noční na pozorování i na střelbu - koukám přes ni a v případě, že vím že budu lovit velmi rychle a tiše je na flintě. To s weaverem nebo násuvkou jde stěží. A v případě že např. dosledovávám, potřebuju shodit, projdu houštinou a pak potřeboval nasadit, ohlídám si jenom čistotu zadních dvou rybin do kterých zavírá ring.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od roman200 »

Také doporučuji weaver, mám ocelovou lištu na CZ550 a dvě sady kroužků Leupold QRW. Kroužky jsou lapované, nástřel drží absolutně a to je používám na 300WM.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od Zbrojovák »

hmm, tak to je dobrá reference a ekonomické řešení problému
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Pavel1985
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 07.12.2015, 23:48

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od Pavel1985 »

Tak už jsem to taky zdárně dořešil...puškař mi Yukona krásně vytáhl k oku...
Přílohy
PicsArt_01-23-12.15.06.jpg
PicsArt_01-23-12.15.06.jpg (119.92 KiB) Zobrazeno 15717 x
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od Michal_123 »

Na montáž určitě Weaver. Je to dneska nejuniverzálnější věc. Jak bylo již poznamenáno, chce to kvalitní lištu i očka. Jenom dodám, že to nemusí být drahá značka, ale hlavně ocel. Vyhni se obloukem hliníku. Používám Optilock kroužky i ocelové neznačkové kroužky a sedí to.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od poli »

Klidně hliník, spousta renomovaných výrobců z něj dělá. Ale určitě nebrat noname, tam bych měl strach z přesné výroby.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od Michal_123 »

Poli: Který renomovaný výrobce vyrábí montáže na optiku pro kulovnice z hliníku? Je jedno zda se to týká lišt nebo oček.

Měl jsem tu čest zkoušet různé montáže včetně AL Yukona vyneseného dozadu.
Ačkoliv jsem tu montáž nechtěl, tak jsem se prostě nechal ukecat.
Byla to hrůza děs, za sebe říkám, že hliník už nikdy.
Podotýkám, že co se týká montáží, nepovažuji Yukon za renomovaného výrobce.

Ocelovou montáž přitáhnu a drží. Jedno zda se jedná o přitažení optiky do kroužků, nebo upevnění celé sestavy puškohledu s kroužky na Weaver lištu. Při povolení šroubu je cítit, jak to "zapružilo". Nevím, jak to popsat lépe. Při povolování šroubu klesá odpor postupně.

AL montáž se přitáhne, a když se povoluje, tak je již v okamžiku minimálního otočení šroub volný. Žádné zapružení se nekoná, protože se prostě hliník omáčkne. Dílem se vytahá závit, dílem si sednou dosedové plochy. V lepším případě je závit stržený po pár přitaženích, v horším případě napoprvé (pokud je závit v hliníku).
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od poli »

Předpokládám, že tím hliníkem máš na mysli dural, nebo alespoň já myslím dural.
Namátkou lišty Recknagel, EGW. Kroužky Vortex, Seekins. Monolitické montáže Spuhr.
Měl jsem na pušce 308 lištu EGW, na ní nejlevnější kroužky Vortex a nic se nehnulo. Stejná zkušenost ocelová lišta Warne a na ní duralové kroužky Seekins, opět bez hnutí pár set ran. Na polymerovém railu duralové kroužky se také nehnuly. Opravdu hodně záleží na kvalitě výrobce, já mám třeba s kroužky Vortex a Seekins dobrou zkušenost, oboje dural a do kvalitní lišty sedí jak prdel na hrnec, totéž optika. Naopak náš Kozap, který je ocelový, stojí za ... Kroužky křivé, otlačují tubus. Jednodílná lišta mi přišla, po přeměření a přiložení na pušku šla zpět, byla prohnutá a do vrtule. Jo a v ocelových kroužkách Leupold mi sklo po pár ranách ujelo, ale chyba byla ve špatném utažení.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Jakou snímatelnou montáž pro YUKON Photon ?

Příspěvek od Michal_123 »

Poli: Jasně že dural nebo jiná slitina na bázi hliníku, čistý hliník je velmi měkký, zejména nezestařený v peci. Jsem trochu od fochu.
S tím, že se hliníkové montáže vyrábí, jsem seznámen. Ovšem řeč je o osazován tohoto materiálu na kulovnice.
Je to prostě levnější, takže to u nás jede.
Bazary a inzertní servery jsou například plné AL montáží z Číny, které jsou určeny na airsoft a věřím tomu, že to spousta lidí na kulovnicích má.
Jak jsem psal, Yukon dělá také AL montáž dokonce speciálně na XT, ale je naprosto k ničemu.

Také Sako dělá AL Weaver lištu, ale pro malorážku.
Všechno ostatní od Sako je ocel.

Pokud tvrdíš, že se ti to nehnulo... Kolikrát ročně sundaváš optiku? Jakou máš ráži?
O jaké vzdálenosti a přesnosti "na kterou se to nehnulo" píšeš?
Evidentně se odpověď skrývá v tom polymerovém railu, o kterém píšeš.

Jsou to řečnické otázky. Ať si každý dělá co chce...
Odpovědět