"smrt krasnych srncu" & chovatelske zasady

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
cejnyk
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: pon 18.6.2007, 21:40
Kontaktovat uživatele:

díky chlapi

Příspěvek od cejnyk »

moc vám všem děkuju, snad se mi podaří sem vložit foto trofeje, abych se ještě trošku pochlubil. opravdu to byl silný zá?itek, ale to na moji povahu je každý lov, ale ten první je něco vyjímečného
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Tak já pořád nic a to chodím a chodím. To je snad poprvé v životě co tak dlouho nemůžu natrefit na toho pravého. Zpravidla každý rok mám když ne hned na první tak nejpozději do třetí návštěvy lesa uloveného paličkáře. Letos jsem měl obeznané dva ale pak jsem zahlédl jediného a to se střílet nedalo a pak už jsem ho neviděl. Mám povolenku zatím jen na I. věkovou. Včera jsem zvažoval jednoho vidláčka - tipoval jsem ho na dvouletého a měl to dost nízké. Pokud byl dvouletý tak u nás lovný, jednoletý by byl červený. Měl jsem ho na 20 metrů ale viděl jsem mu jen hlavu a krk, takže jsem nemohl posoudit tvar těla takže jsem ho pustil protože jsem neměl jistotu jestli to není roček. Větrníkovou skvrnu měl výraznou a i tvar hlavy mi připadal na dvouletého ale raději jsem ho nechal. Pak mi přišel srnec kterého jsem už tam viděl a toho se mi podařilo blejsknout (vidláka jsem nestihl - protože fo»ák byl ještě v batohu) Ten druhý mi už z dřívej?ka připadal starší - já bych ho nemohl ale chci na něj poslat otce který má v povolence všechny věkovky. Včera za plného slunce mi připadal najednou mladší, ale mrkněte sami. Omlouvám se za kvalitu fotek ale lepší z mého prostě na větší dálku nedostanu. Parů?ky čitelné nejsou ale zkuste mrknout na stavbu těla. výška parů?ků je patrná a jinak výsady jsou krátké vpředu i vzadu.
Tady to je:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Pěkný srnec. Parů?ky vypadají mohutně. U nás bych ho nechal na chov. :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

3-4 roky srnec CHOVNÝ!!! dobrej ve zvěřině. Paro?í silné vysoké řekl bych i dos perlené je to dost neznatelný. Určitě ponechat v chovu. Je to pěknej modýlek :D :lol: když se ti tam takhle naparoval.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Já ho minule i předminule viděl v de?ti a to mi připadal starší a tipoval jsem ho na III. věkovku. Včera jsem už ale zdálky viděl že bude asi mladší. Jinak perlení téměř nemá a na tu výšku jsou parů?ky poměrně tenké a výsady jsou opravdu kratičké. Včera kdybych neměl špatný vítr tak přišel až ke mně. Le?el jsem na zemi a měl jsem přesně za sebou slunce na obzoru a on šel přímo ke mně. Ale protože foukal západní vátr a trochu se točil tak mne na cca 60 m navětřil a pak už je ta poslední fotka, když je zrazený. Za půl hodiny jsem ho uviděl znova cca na 350 m když hnal zřejmě toho vidláka co jsem ho taky viděl. A můj tip ze včerej?ka je 4 roky a nestřílet. Poprvé a podruhé co jsem ho viděl bych ho asi po říji tipnul jako vhodného k odstřelu.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

pánové prosím o váš názor, v neděli jsem ráno viděl srnce ?pičáka cca 15 cm a nemůžu se rozhodnout zda je průběrný, mě přijde jako starší dvou let čili odstřelový s tímto paro?ím podařilo se ho i vyfotit http://album.volny.cz/lukas.dolezal/vie ... page=0#img
LukasD zh 324, 7x57R/16
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

?pičák

Příspěvek od SEDM »

Na fotce toho není moc vidět je příliš daleko, co však vyniká je světlá skvrna na větrníku, to je znak většinou typický pro dvouletého srnce, chtělo by to další fotky a delší pozorování, například jak se projevuje v říji. Čím je srnec starší tím bývá také v době říje sebevědomější. těžko soudit na základě jedné fotky. :lol:
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

právě že je to daleko, je potřeba si v něčem fotku zvět?it, jinak se chová tak že mi to přijde že asi zjistil že ty ?pice jsou zbraň a nebojí se ani starších srnců ,klidně se postaví i čtyřletému ©esterákovi,budu ho ještě pozorovat ale nejspí? se rozhodnu pro ulovení jinak tady jsou další dvě fotky http://album.volny.cz/lukas.dolezal/vie ... page=3#img
LukasD zh 324, 7x57R/16
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

srnec

Příspěvek od SEDM »

těžko říct, opravdu nevím, zkusil jsem fotku zvět?it ale je to dost rozmazané. Více než jenom vzhled často řekne chování, mám zkušenost že většinou první dojem je správný, později si člověk spíš hledá důvody proč střílet a přesvědčuje se že srnec je starší. Pokud ti připadal na první dojem odstřelový, tak jej střel, pokud tam byl však stín pochybnosti tak radím nestřílet. musíš zvážit jestli jsou v honitbě lepší nebo horší srnci, pokud by patřil spíš mezi horší, tak střílet. Na závěr snad poslední věta: Kdo nestřílí, tak nic nezkazí, ovšem když střílet tak s rozvahou. 8)
Odpovědět