Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Buttler »

To Rogam - jo, souhlas, taky mám SPCE 7x57 vyzkoušeno na srnčí, ale to bylo vždy náhodné setkání se starým kusem na podzim v lese. Ale když jdu na srnčí, tak jedině s 223 a před tmou mizím. Spíš ovšem chodím ráno, je to úspěšnější, statisticky mi to vychází mnohem lépe. Tam to velké zvětšení opravdu využiju. Je to i o pocitu, někomu postačuje jak píše Bwana 15x, já využívám maximum, než to začne už moc lítat.
Podobné je to na K4M, na ležce 24x a dá se to udržet, jsou vidět krásně zásahy i na tmavším terči. Na stojce už jen 10-12x, někdy 14x, pak už to lítá více :-)

7x57 SPCE nosím na černou do lesa, tam je to super
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

magoda píše:jiz tady nekdo psal par prispevku zpet ze umistuje zasah totozne +- 1cm,opravdu se to da.ten clovek mluvi pravdu nebot uz to nekdy delal a ví o cem mluvim.
Na jakou vzdálenost? Na 200m? Na 300m? A +- 1cm mám chápat jako rozptyl 2cm střed střed?

vava: Já bych pozorovák asi nezatracoval. Jednak kvůli zvětšení, ale hlavně kvůli světelnosti.Není to sice lehká věc, ale občas ho nosím i na šoulačku na pokuk (v dobré brašně ho skoro neucítíš) a na monopodu se dá ustabilizovat docela slušně.

EDIT: překlepy.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Buttler »

Oupi - do 200m to tak je. Na 100 m nejde v klidu minout klasická terčová záslepka. Pokud máš nastřeleno na 200m, tak se vždy trefíš i jako neumětel do jakéhosi 4cm kolečka. Ale s tím velkým zvětšením není problém třeba 1-4 cm přesně přenést a pořád trefuješ na ten 1 cm. Prostě s 223 to do nějakých cca 250m neřešíš nijak extrémně složitě a trefuješ, pokud to vždy "nějak zašpéruješ", což není neřešitelný problém.
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

Čtvrtou větu jsem nepochopil. Můžu poprosit o vysvětlivky?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

Buttler píše:Oupi - do 200m to tak je. Na 100 m nejde v klidu minout klasická terčová záslepka. Pokud máš nastřeleno na 200m, tak se vždy trefíš i jako neumětel do jakéhosi 4cm kolečka.
Ty jsi moc kolegů střílet neviděl, co? :lol: Jeden případ za všechny - Měli jsme tu skupinu Finů na lov, ti mají dokonce povinné střelby kvůli licenci na losa, a byl jsem překvapený kolik a jak špatných střelců mezi nimi bylo. A přitom střelby splnili. Jeden z nich, s kterým jsem už lovil i dřív, předloni během dvou dnů jednou chybil, jednou postřelil a jednou - to jsem ho nedoprovázel já, ale ne moc zkušený kolega, to není jisté, kolega tvrdil, že beran značil, ale nenašli jsme ani berana, ani známky, že by byl postřelený, tak kdo ví. A všechno takový ne moc těžký rány, do 100m. Každopádně říkám - to je divný - zkusit flintu. Dali jsme mu terč na nějakých 60m, on si to opřel, a prásk, a střelil nějakých 15 cm vpravo od středu. Mě se to stát, tak začnu řešit, co je špatně s flintou, a když zjistím, že nic, ukousnu si obě ruce u prdele... a on začal ukazovat vztyčený palec, jako že super a že to střílí... To mi sice vysvětlilo ty jeho střelecké eskapády, ale na klidu mi to zrovna nepřidalo. Nechci to tu zaplevelovat OT, ale takových historek by bylo...

Tu větu s těmi cm jsem taky nějak nepochopil...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od medo »

Buttler ,

Trafiť záslepku / center / na 100 m netrafí 95 % poľovníkov a tí čo to dokážu musia mať adekvátnu zbraň , nie je problém to dať do tej záslepky 5 x za sebou ale vychytanou laboráciou učte nie spce a pod. , varmintom alebo extrémne vydarenou puškou , puškohľadom TOP triedy nie šuntom made in china predávaným pod XY obchodnými značkami kde sa pri maximálnom zvačšení pozeráš ako cez igelit .
Dovolím si tvrdiť , že drvivá vačšina poĺovníckych zbraní v zostave s optikou a nábojmi sa k tomuto limitu ani nepribližuje .
Bežnými loveckými guľovnicami sa dá tá zálepka triafať tak na 50 m aj to nie každou a s každým nábojom . Pokiaľ môžem a dovoľujú to svetelné podmienky používam pri statickej streľbe vždy max. zvačšenie momentálne 24 ale určite by som sa nebál ani 30-35 , rozmýšľam o takej optike .
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Buttler »

Oupi - jednoduché. Máš nastřeleno na 200m a máš ověřeno na terči, že na 100m Ti to lítá cca 3,5 cm nad centr. Takže pokud lovíš na 100m, s velkm zvětšením nemáš žádný problém přenést křížek o ty 3cm níže, protože stranovou korekci neřešíš a díky velkému zvětšení vidíš, o kolik přenášíš. Jinak - pořád střílíš a trefuješ tu "záslepku".

Medo - nepotřebuješ TOP zbraň ani TOP puškohled. CZ 527 Varmint, S&B HPBT 3,36g, puškohled 6-24x42 (Weaver, Fomei, Delta Optical), zbytek máš ve svých rukou.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Buttler píše:Oupi - jednoduché. Máš nastřeleno na 200m a máš ověřeno na terči, že na 100m Ti to lítá cca 3,5 cm nad centr. Takže pokud lovíš na 100m, s velkm zvětšením nemáš žádný problém přenést křížek o ty 3cm níže, protože stranovou korekci neřešíš a díky velkému zvětšení vidíš, o kolik přenášíš. Jinak - pořád střílíš a trefuješ tu "záslepku".

Medo - nepotřebuješ TOP zbraň ani TOP puškohled. CZ 527 Varmint, S&B HPBT 3,36g, puškohled 6-24x42 (Weaver, Fomei, Delta Optical), zbytek máš ve svých rukou.

Já bych to poupravil ...:-) pokud lovíš na 100m srnčí a škodnou - nic jiného - omlouvám se, že jako zakladatel tohoto tématu sem dávám něco společného s rážemi a jejich energií, popř. zákonem o myslivosti - ale nedalo mi to :-)
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

Buttler: Na 100m na 24x vidím jen chlupy. A proč bych tohle probůh dělal? Jestli kvůli tomuhle máte velká zvětšení, tak asi společnou řeč nenajdeme. ;-)
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

figi píše:Sightrony mám tři, dva 6,5-20x50 SII BS a jeden SIII 8-32x56 LR MD, jsem s nimi spokojen. Zeiss a Meopta jsou opticky lepší, ale poznat to lze, jen když si je dám vedle sebe a porovnám. Mechanicky je Sightron na špici. Poměr cena/výkon je super, a o to jde.
Figi - prosím tě jaký je rozdíl světelnosti mezi tou 50 a 56? Vím, že chci porovnat řadu II a III ale i tak, díky
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od medo »

Pri 24 násobnom zväčšení nevididieť len chlpy to je absolútna hlúposť to by trebalo strieľať na mamuta :mrgreen: je super vidieť presne miesto kde sa strieĺa , dôležitý je rozsah zvačšenia a zorné pole puškohľadu . Näjdenú zver ktorú sa rozhodnem uloviť binukolárom odmeriam vzdialenosť , na puškohľade je samozrejme nastavené na minimálne zvačšenie kvôli maximálnemu zornému poľu a po vyľadaní zveri v pušhľade maximálne možne zväčším priblíženie vzhľadom k svetelným podmienkam a kvalite optickej sústavy . Po rokoch som zistil , že najlepšia je nemecká , rakúska a česká optika , myslím výrobcov a nie obchodné značky predávajúce pod svojim logom optiku made in PRC .. Kde som si s akože americko-japonskou optikou ani nepípol som s zeisom victory strieľal v pohode ..
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

vava - není v tom zřetelný rozdíl. U 8-32x56 je tenčí osnova, takže dříve přestane být vidět. Paradoxně tedy s optikou s menším průměrem objektivu mohu střílet o něco déle. Modely SII BS mají stejnou optiku, jako SIII. Ale - světelnost není parametr, který určuje, jestli je s optikou vidět za šera zvěř.

medo píše naprosto správně - a já dodám, že i při 32x zvětšení na 100 m naprosto perfektně vidím zvěř a mohu mířit na konkrétní "chlup".

V dnešní pokročilé globalizaci si ale nikdo nesmí dělat iluze - ty krabice s nápisem MADE IN GERMANY jsou na koncích montážních linek optických fabrik v Číně k vidění.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

medo: Ber to prosím s lehkou nadsázkou. Chtěl jsem tím říci, že vzhledem k velikosti komory je mi na 100m úplně jedno jesti budu střílet sub 1/2 MOA, 1MOA, 2 MOA a proto je použití tohohle zvětšení zbytečné. Snaha o sportovní přesnost je na lovu k ničemu. :D Tím neříkám, že vám to neudělá radost, ale přijde mi to jako pořídit si .338LM a jezdit na 100m střelnici.

S hodnocením zemí kde se to vyrábí, bych tak příkrý nebyl. Samozřejmě, že obzvláště u variáblů s velkým zvětšením jsou hodně jinde němečtí a rakouští výrobci. My jsme na tom s kvalitou velmi dobře, ale měl jsem problém s přístupem k zákazníkovi (u němců nikdy, ale kupoval jsem to v německu). V pevných tohle zůstává a přidal bych ještě čtyřkovou řadu Leupolda, která se vyjímečně povedla.

figi: Mám zjištěno, že TOP modely SB a Zeiss se dva roky zpátky dělaly v mateřských firmách, u ostatních modelů nevím, nezjišťoval jsem. U Swarovskiho mám tohle zjištěno o modelu X5(i) 5-25x56 P 1/8 MOA.

Osobně, pokud bych chtěl velké zvětšení na delší vzdálenosti a nechtěl do toho investovat hodně peněz vzal bych si Meoptu ZD 6-24x56 RD. Moje zkušenenosti (cca 10x střelba z TRG-22 od plného světla, do úplňkové noci bez sněhu) byly výborné. Ale obávám se vavo, že už to překračuje Tvůj strop a nevím, jestli oceníš čistotu obrazu třeba oproti Deltě. Občas se vyskytovala na bazaru okolo těch 30. tis.

EDIT: Vznesu na vás ale dotaz. Preferujete u těhle puškohledů kříž v FFP nebo SFP a proč? Rozhodně tím nechci rozpoutávat flame, jen by mě to zajímalo.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Oupi píše: Osobně, pokud bych chtěl velké zvětšení na delší vzdálenosti a nechtěl do toho investovat hodně peněz vzal bych si Meoptu ZD 6-24x56 RD. Moje zkušenenosti (cca 10x střelba z TRG-22 od plného světla, do úplňkové noci bez sněhu) byly výborné. Ale obávám se vavo, že už to překračuje Tvůj strop a nevím, jestli oceníš čistotu obrazu třeba oproti Deltě. Občas se vyskytovala na bazaru okolo těch 30. tis.
Oupi - tohles přesně trefil - ZD 6-24x56 je na mé horní hranici a taky se ptám, jestli jí vůbec ocením. Další otázkou pro mne je zda se mohu spolehnout na přesnost kliků Meopty - oproti Deltě nebo Sightronu.

S Deltou mám dobrou zkušenost co se týká klikání, vždy šlo vše tam, kam mělo. S Meoptou jsem měl trochu problém a musel jsem ji rozhýbávat, ale pak držela. Sightron posoudil Figi a tomu věřím. Takže pokud mi někdo odpoví na to klikání ZD 6-24x56 (četl jsem test od Figiho a box test spllnila), tak se můj výběr zužuje na:
Meopta ZD 6-24x56 ( pro mne 30 - 32 tisíc) - tady mne ještě trochu straší ta celá osvětlená osnova ....
Sightron 8-32x56 nebo 6-24x50 ( 18750,- resp 17500 - oboje přímý dovoz US) oba bez osvětleného bodu
Delta Titanium 4,5-30x50 (20 tisíc) s bodem - čekám na zkušenosti člena tady z fora, pokud je pošle ...

Jo a ještě jedno - uvědomuji si, že to kupuji na dlouho, takže zas ta cena není úplná priorita ...
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

vava píše:akže pokud mi někdo odpoví na to klikání ZD 6-24x56 (četl jsem test od Figiho a box test spllnila), tak se můj výběr zužuje na:
Meopta ZD 6-24x56 ( pro mne 30 - 32 tisíc) - tady mne ještě trochu straší ta celá osvětlená osnova ....
Sightron 8-32x56 nebo 6-24x50 ( 18750,- resp 17500 - oboje přímý dovoz US) oba bez osvětleného bodu
Sice nemám ZD 6-24x56 - mám ZD 4-16x44 ale klikání bez problémů, osnova jemná, osvětlení kříže je super když se sešeří a začne se ti ztrácet osnova. Osvětlená osnova nebo bod je docela zásadní přidaná hodnota pokud lovíš při horších světelných podmínkách - ale nejsem dealer Meopty - se Sightronem nebo Deltou taky neuděláš chybu.
Odpovědět