Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu

Jakým způsobem řešíte trénink kulové střelby? Jak často trénujete?

1) Netrénuji, jen lovím. Maximálně zkontroluji nástřel, když se mi něco nezdá.
19
12%
2) S kulovnicí jen lovím, ale trénuji se vzduchovkou.
5
3%
3) S kulovnicí jen lovím, ale trénuji s malorážkou.
4
3%
4) Trénuji s kulovnicí a se vzduchovkou.
3
2%
5) Trénuji s kulovnicí a s malorážkou.
33
21%
6) Trénuji pouze s kulovnicí.
22
14%
a) Kulovou střelbu netrénuji.
3
2%
b) Trénuji 1 - 2x ročně.
3
2%
c) Trénuji 4x ročně.
23
15%
d) Trénuji 1x měsíčně.
19
12%
e) Trénuji několikrát měsíčně.
22
14%
 
Celkem hlasů: 156
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Reno »

V různých vláknech jsem zaznamenal diskusi na téma způsobu střeleckého tréninku s dlouhou kulovou zbraní a jeho intenzity. Proto mě napadlo udělat nějakou anketu, abychom orientačně viděli, jak to zdejší diskutéři řeší. V anketě lze odpovědět 2x (pokud možno 1x v každém bloku otázek), pokud trénujete s malorážkou i vzduchovkou, stačí označit tu malorážku...
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Boci1 »

Zaškrtl jsem malorážku a kulovnici,ale ve skutečnosti střílím nejvíce mířenou z krátký, cca 3000 aż 4000 za rok.V podstatě jsem se tak nauči spouštět.Z dlouhý to už tak slavný není,když nepočítám flinty co nastřeluju,tak cca 100ran za rok.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od cr001 »

Zaškrtl jsem to ve smyslu pro dlouhé kulové zbraně. Krátké kulové sem asi nepatří ne?
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Boci1 »

No asi nepatří,ale já to jako trénik beru.Vono do 200m z kulovnice to je jenom votom vodmáčknutí,teda když nefouká vítr Bořivoj :D .
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od cr001 »

Boci - rozumím, mě by to taky vylepšilo statistiku, Ono to šetření tady nedopadne úplně špatně, protože se toho hlasování stejně budou účastnit spíš respondenti s nadprůměrným zájmem o střelbu :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od dalas »

Střílím ze všeho, z čeho něco lítá. Krátké, dlouhé, předovky, jednotný náboj, vzduchovka, malorážka, kulovnice. Takže nemohu objektivně hlasovat, protože mě to dá příliš mnoho odpovědí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od lovec »

Boci1 píše: ...Vono do 200m z kulovnice to je jenom votom vodmáčknutí,teda když nefouká vítr Bořivoj :D .
Treba si na strelnici nasimulovat podmienky, ake su obvykle na posede (menej stabilna opora zbrane a strelca), alebo strelbu z volnej ruky (v stoji, v klaku, v lahu...), dat si niekolko kol na beziaceho diviaka... :mrgreen: A zrazu z toho nebude len stoicke odmackavanie spuste s puskou a strelcom v "zabetonovanej" polohe...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Boci1 »

Ale já to tak dělám,blbnu všelijak.Chtěl jsem tím jenom říct,že i střílení z krátký může bejt přínos pro střelbu z dlouhý. :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od dalas »

Základní zásady přesné střelby jsou stejné jak u krátké tak u dlouhé. Už jsem to tu psal, že při držení jednou rukou u krátké je třeba spouštění daleko náročnější, jak u krátké. Pak jsou ale rozdílná specifika, jako třeba vnímání terče a mířidel (předpokládám dlouhou zbraň s puškohledem), držení, zvládání zpětného rázu..... Pokud střelec zvládne tyto obecné zásady, pak se musí adaptovat na konkrétní zbraň a konkrétní podmínky. Takže pokud neumím nic a začnu třeba s malorážkou, dá se na ní natrénovat stabilní poloha, dýchání, spouštění, ale třeba držení zbraně, eliminace obavy ze zpětného rázu, to na ní prostě nenatrénuji. Shiva razil zásadu, pokud chci umět výkonnou kulovnici, je třeba střílet s ní. A měl pravdu. Nedá se to dělat tak, že jsem mistr v malorážce, a tím pádem to bude stejný z výkonné kulovnice. Já měl třeba dost problémů s Weatherby .300 WM neb jsem na ni aplikoval zvyky z Tikky T3 varmint v .308 W. Pak jsem zjistil, že "cross arms" je kontraproduktivní a musím daleko více kontrolovat předpažbí. Zlepšení bylo skokové. Tož tak.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Boci1 »

Jo s tím souhlasím,já taky nepsal že střílení s krátkou nahradí trénink s dlouhou,ale že s krátkou jsem se naučil spouštět.Poslední roky chodím jednou tejdně cca osm měsíců v roce.Před 20-25 lety to bylo i třikrát tejdně a poměr mezi dlouhejma a kratkejma byl různej.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak ja bych rekl, ze jsem na tom dost podobne jako dalas, navic obvykle toho jeste daleko vic nez kuli, vystrilim brokem. Ale snazil jsem se nejak odpovedet. Pokud jde o zvladani zpetneho razu, doporucuji potrenovat s Ruger Alaskan v 454 Casull a aspon s 416 Rigby, a jen tak neco cloveka nezaskoci :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od cr001 »

Nejde jen o to kdo, kolik a čím ale i proč a jestli vůbec, protože způsob a intenzita tréningu ve vztahu k vylepšení nebo alespoň udržení přijatelné střelecké kondice je o tom, jestli to dotyčný vůbec vnímá jako potřebu. Když někdo střelí za rok 10 kulových ran dejme tomu do 100m a přitom jsou umístěné, tak se to celé může redukovat na občasné ověření nástřelu. Jiná věc je, když chce být někdo "vybavený" zkušenostmi na střelbu resp. lov na různé vzdálenosti a podmínky. Úplně nejhorší je, když to prostě baví :D
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Reno »

Tak zatím, jak tak koukám, hlasovalo cca 30 lidí, přičemž mírná většina doplňuje trénink s kulovnicí ještě malorážkou a v závěsu jsou ti, co trénují pouze s kulovnicí. :) Malorážka (případně i vzduchovka) holt umožňuje levný trénink míření a spouštění z různých střeleckých poloh, např. ve stylu K4M. Sám ji z těchto důvodů používám také. Ovšem pro trénink střelby na pohyblivý cíl, trénink rychlého opakování, LR a podobně, je samozřejmě smysluplná pouze kulovnice, se kterou člověk reálně loví. Jinak v podstatě chápu i ty, co netrénují vůbec a pouze loví. Pokud praktikují loveckou střelbu ve stylu, co popisuje cr001, tedy na kratší vzdálenosti, s dobře opřenou kulovnicí a na dobře postavenou zvěř, tak jim v podstatě stačí ona kontrola nástřelu, protože za takových okolností se prakticky nedá netrefit. Pár takových z praxe znám. Samozřejmě, že nějaký ten nezodpovědný neumětel se najde všude, od hromadových střelců až po experimentátory s LR. Jinak ohledně četnosti tréninku - střelectví mě chytlo už v dětství a nikdy nepustilo. :D Vzhledem k tomu, že se věnuji i jiným aktivitám, přičemž nemám neomezeně volného času a peněz, tak jsem se v minulosti alespoň oprostil od koketování se vzduchovkami, předovkami a lukostřelbou. Z kulových dlouhých aktuálně tréninkově střílím cca 1x měsíčně (většinou pouze malorážku, kulovnice jen několikrát do roka), ale střílím i krátké a brokovnice, takže jsem na střelnici stejně několikrát měsíčně.
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Flash »

Sice jsem zaškrtl trénink, ale jako trénink to neberu. Prostě mě to baví. A poměr malorážka kulovnice... No podle toho co jsem vloni koupil asi takhle 1000ks malorážka a 1500ks kulovnice, ale u kulovnice je to cca 1000ks otevřená mířidla a 500ks s optikou. Malorážku veru, když se dostanu jen na 50m střelnici. Do toho ještě trochu krátký a poměrně dost broků. Až vyrostu chtěl ybch levnější koníček. Třeba šachy :D
Jinak výsledek ankety nedává moc smysl, počítá procenta z obou sekcí otázek.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Reno »

Jasně, že ta procenta u ankety nesedí, ale připadalo mi zbytečné zakládat dvě oddělená vlákna.
Odpovědět