Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
krtulník
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 25.9.2013, 11:06

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od krtulník »

Doporučím rozhodně Peltory. Mám Sporttacy a jsem velmi spokojený. Jsou velmi lehké a když jsem na závodech, můžu je nosit celý den a nemusím je vůbec sundávat. Protacy mají větší účinek při útlumu nebezpečných zvuků, zesílení by mělo být stejné jako u Sporttaců. Víc např. zde http://www.zbraneamysliveckepotreby.cz/ ... -3M-PELTOR.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Petr1970 »

ja nosim ven jen takovy svetle zeleny spunty na oranzovym provazku, na tu jednu ranu dobry a jinak kachny-broky bez problemu, na strelnici v pohode...
zena dostala od jednoho prodejce ty original usa arma spuny- y jedne strany zlute z druhe sedive na narazovy hluk ... testovano venku i s .308 a v pohode... a slysi rec atd...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Posmiros »

Nechce se mi zakládat nový tema, tak to šoupnu sem.

Máte někdo zkušenost se sluchátkama Mil-tec Activ? Třeba zde: http://www.alfatactical.cz/mil-tec-stre ... elene.html

Chtěl bych něco na střelnici, občas zajdu na lovecký kolo nebo trap (letos zatím 900 ran). Zatím používám klasika špunty do uší, ale když vidím kolik lidí je tam za ty léta nahluchlých lidí, tak bych si rád sluch chránil lépe :roll: další varianta je tedy Peltor SportTac, ale to už je cenově jinde...
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Petr1970 »

chtělo by to si je od někoho půjčit a vyzkoušet (nebo jinej typ..) mě prostě sluchátka s brokovnicí vadí, při nahazování.. občas se pažbou dotknu a rozhodí mě to..
takže bych vzal nějaké lepší-profi špunty..

něco inýho je na střelnici (krátká, kule) kde 1 m napravo na druhým stavu někdo kropí simonovem nebo sks...(to sks je brutal s těma kulometákama)
to mám špunty a přes to i nějaké sluchátka (mám staré obyč peltory).. a i tak si říkám že radši půjdu dozadu:-)

jinak ty hluchoni jsou takový co nenosili ani špunty, ani kus vaty celej život.. na každý střelnici jich je dost a dost:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Toma »

Vedle mně byl na střelnici borec s 308 win.s úsťovou brzdou,to je facka na blití.
Lovec zabíjí jednou ranou.
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od sara »

Ideální by bylo povolení používat tlumiče hluku výstřelu u drážkovaných zbraní. V některých státech už se tak děje. sara
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Reno »

Petr1970 píše:...někdo kropí simonovem nebo sks...(to sks je brutal s těma kulometákama)...
Jen pro upřesnění - ty tebou uváděné Simonov a SKS jsou jedno a to samé, tedy Самозарядный карабин Симонова, ráže 7,62x39. Takzvanými "kulomeťáky", tedy nábojem 7,62x54R, střílí např. SVT-40, či novější SVD a jeho klony. :wink: Jinak jakákoliv úsťová brzda a většina kompenzátorů zdvihu výrazně zvyšují hlukovou zátěž jak pro střelce samotného, tak zejména jeho okolí. Výšleh spalin totiž nesměřuje jen standardně vpřed, ale i do stran a vzhůru, případně i mírně zpět. Takže ochrana sluchu je prakticky nutností. Kompenzátory zdvihu mají reálně smysl jen pro tzv. bojovou střelbu samonabíjecími či plně automatickými zbraněmi, úsťové brzdy pak pro zmírnění zpětného rázu velmi silných ráží, používaných v ozbrojených složkách, či pro sportovní účely. Používat cokoliv takového (úsťová brzda, kompenzátor) pro loveckou střelbu je nesmysl, natož u opakovacích kulovnic slabých ráží typu .308 Winchester a podobně. Ačkoliv už jsem viděl i šílence, co cpal kompenzátor na opakovací malorážku ráže .22 LR... :roll:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Petr1970 »

reno: sypu si popel, byl to mosin-kratkej:-)

.308 je proti tomu naprostá srač.. ty krátký hlavně u těchdle "samonabíječek" to je šílený:-)

sedíš, máš špunty, na tom sluchátka a vedle tebe to začne mačkat u mosina.. normálně se mi hýbaly brejle.. který byly přitlačený těma sluchátkama..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Chassin the Trane »

Mě mosin a občasný výstřel nevadí, ale 58 je peklo. Pokud se mi stane, že jsem napravo od "samopalníka", tak se klidím. Je mi to neskutečně nepříjemné a to ani nemusí mít kompenzátor.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Petr1970 »

tak to snad není skoro nikdo když pozoruju ty akční fora... koupěj kosu za 5 (dobře, ted 10) a nasypou na to dalších 15k... kompenzátory je to "nejmenší":-) viz d-force a jejich super výroba:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od gonias »

Takže doba nám zase pokročila, tak tu mám další alternativy k ochraně sluchu.
(Na čekané používám sluchátka Peltor, ale i při šoulačkách je třeba si chránit sluch!)

3M Combat Arms
nebo zde https://www.armed.cz/spunty-do-usi-pelt ... i/d-99493/
3M Combat Arms.jpg
3M Combat Arms.jpg (18.28 KiB) Zobrazeno 8688 x

EP4 Sonic Defenders® Plus
EP4 Sonic Defenders® Plus.png
EP4 Sonic Defenders® Plus.png (64.33 KiB) Zobrazeno 8688 x
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Skalák »

To jsou zase blbosti. Možná budete in, ale výsledek lovu to neovlivní.
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od gonias »

To neovlivní žádné chrániče... Tyto pomůcky mají jinou prioritu. Kdo upřednostňuje vlastní zdraví před úlovkem za každou cenu, tomu to může být přínosem. A když né hned, tak po cca 20 letech lovecké střelby určitě.
Užití jakýchkoliv chráničů sluchu ještě nikomu neublížilo, zato střelba bez nich prokazatelně ano.
Něco málo o problematice ZDE (Proč nelovit potichu aneb jak nám střílení škodí) a ZDE (Proč nestřílet potichu, aneb, jak zmenšit hluk výstřelů).
Ale je pravda, že se najdou i motorkáři bez přileb, těžaři bez patřičného oblečení a ochrany hlavy, realizátoři naháněk bez použití výstražných vest a doplňků, atd.
Je to každého rozhodnutí a případné následky si nese naštěstí každý sám.
A být "in" v lese, není moje parketa.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od fradus »

Chápu ochranu sluchu na střelnici. Ale šoulačku se sluchátky, to bych nemusel šoulat. Na šoulačce potřebuji prvně poslouchat a poté vidět. Sám vystřelím ročně v revíru cca 100 ran (8x57 JS a 308W) a střílím už 40 let a žádné poruchy sluchu nepozoruji. Ovšem každá doba přinese něco nového a najdou se jedinci, kteří se mohou "posrat" jen aby jeli s dobou a náhodou nebyli pozpátku. Inu každý výrobce a prodejce chce být živ a tato "paka" potřebuje. Být in a cool se stalo diktátem.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Chrániče sluchu vhodné k lovu ?

Příspěvek od Reno »

Pokud už má někdo se sluchem problémy, tak by asi nějakou tu ochranu zvážit měl. Ovšem trávit hodiny a hodiny s elektronickými sluchátky na uších asi nebude pro každého, ale například v uzavřené kazatelně by nemusel být až takový problém si před výstřelem tiše strčit do uší nějaké vhodné špunty. U nasazování sluchátek bych měl trochu obavy z nějakého nežádoucího zvuku a zrazení zvěře. Každopádně já osobně lovím takřka výhradně šouláním a to si nedovedu s ochranou sluchu představit, protože potřebuji nezkresleně prostorově slyšet a zároveň většinou nemám prostor k nějakým zbytečným pohybům (nasazování ochrany sluchu). No, střílím cca 35 let a uši stále v pohodě. Zatím se mi daří lovit stylem "one shot - one kill" a tu jednu kulovou ránu uši snáší bez negativní odezvy. Ano, když výjimečně střílím na více kusů černé najednou, tak mi zejména u kulovnice ráže 9,3x62 s krátkou hlavní chvíli píská v uších, avšak jak už jsem psal - stále bez následků.
Odpovědět