Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

A co tahle úprava?
https://www.24hourcampfire.com/ubbthrea ... et_neck_si

Jinak co jsem koukal, tak s collet se lidi celkově docela dost vztekají.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Nevím co máš přesně na mysli, 243W Collets jsou běžně dostupné, není potřeba je upravovat/vyrábět. Zaujalo "DoDo" dokončení kleštiny popisované na konci "Jimem in Idaho" - " I polished the collet fingers and inside of the sleeve with 1000 grit paper and put lithium grease on those two parts." Takže Jimi krom segmentů kleštiny vyleštil ještě vnitřní kužel pouzdra Collet matrice - který kleštinu stlačuje - a pracovní plochy namáznul litnou vazelínkou.

Upravují - odgrotují - leští - to mnozí:
http://forum.accurateshooter.com/thread ... e.3844556/
http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... llet-dies/
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Co jsem jen v rychlosti zahlédl, tak to lidem bortí krčky, nebo naopak nesformátuje celý krček.
V tom odkaze tam snad ještě zkrátil ten díl, který svírá kleštinu a nad něj dal ještě jeden díl.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ano, ale to byla úprava matrice na jinou ráži s kratší nábojnicí (z 257Rob. na 250Sav.AI), kde využil autor toho, že v dutině kleštiny LCD (LeeColletDie) je dost prostoru i pro nábojnici se strmějším dosedacím kuželem (AI- Ackley Improved)
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Aha, tak jsem to blbě pochopil, holt moje angličtina fakt stojí za houby.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Jen pro upresneni doplnim. Collet mam samozrejme ojehleny a to jak vevnitr tak rezy, ktere vytvari klestinu, tak lehce prelesetn vnejsi kuzel. Je fakt ze po rozriznuti jsou okem patrne male otrepy, ktere by mohly krcky narusovat.
Ale popisu presne problem.
Mam koupene jednou vystrelene nabojnice 243Win PPU, RWS. Jsou nafoukle jinak nez moje komora, takze ke slovu prichazi FL Forster Benchrest die. Z kalibrovano a vyprano. Nabito a vystreleno. Kazda druha nebo treti ma po vystrelu prasklinku na krcku. Naboje ktere jsem nevystrelil z duvodu, ze uz zapalka nizsich navazek vykazovala zvysene tlaky jsem delaboroval. Zajimave bylo, ze jsem takto rozebiral cca 10 naboju s nabojnici PPU a to tak, ze jsem nasadil na strelu vystrelenou nabojnici a strelu trochu vyviklal. Vyviklani dle meho lehke, aby strela sla vytahnout. Strela se uvolnila a ja delaboroval. I po teto delaboraci jsem si vsiml, ze se najednou na nekterych krccich objevily prasklinky. Ty nabojnice co po kalibraci FL a vystrelu nepraskly jsem pak uz zkusil prebit LEE Collet a ani po tomto tretim vystrelu to nevypada, ze by praskaly. Takze mi prijde, ze ty co nepraskly po prvnim preformatovani jak po vystrelu tak po delaboraci uz vydrzely i treti vystrel po kalibraci s Collet die. Popravde jsem trochu veril ze se ty PPU nepovedly a RWS uz budou OK, ale ted nevim. FL matrici mam nastavenou na doraz k drzaku, tak nejak jak jsem nekde videl na videu LEE. Doraz a pak pul otacky dolu nebo tak nejak. Takto mam nastaveno i u 7x64 a i u 308 a zadneho problemu jsem si zatim nevsiml.
Jinak ta indukční žíhačka asi dobrý, ale nějak jsem si říkal, že pro mé potřeby a kvality asi zbytečnost. No teď nevím. Nejhorší je, že právě zatím ten problém mám jen u 243 a ty nabojnice se zrovna neshánějí stejně dobře jako 308 :roll: Mám ještě v zásobě připraveno 330 nábojnic GECO, ale nerad bych je podel hned na zacatku. Premyslim, tedy jestli je hned ted nevyzihat pro jistotu a pak radsi snad po kazde druhe rane :roll:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od zispo »

Většinou to praská když je hodně zaškrceno. Vypadáto na tvůj problém. Prohlídni si nábojnice před opracováním jak moc jsou šrcené.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Vyviklání střel není nejvhodnější způsob delaborace. Kladívko za pár stovek to vyřeší a nebude poškozena ani střela ani nábojnice. To doporučuji změnit jako první, může to být původ tvých problémů.
Kvalita nábojnic PPU asi také nebude nejvyšší a to že jsou dle vzhledu žíhané na tom nic nezmění. Takto ,,nabarvit,, se dá jakákoliv nábojnice, ale efekt žíhání nebude stejný jako u kvalitního materiálu.
Myslím že jsem první blázen tady co si koupil indukční žíhačku a určitě nelituji. Kvalitní nábojnice jako Lapua mám přebity i 30X a naprosto bez problémů. Pří ceně nábojnice 17kč/ks (.308Win) jsou náklady na 1 použití minimální. Žíham po každém výstřelu.
Pro přesnou střelbu má dobrá nábojnice obrovskou cenu, nevypadá jenom stejná jako dalších 9 v sadě, prostě to z ní lítá na stejné místo jako z těch devíti. Nelze jí jen tak nahradit další jakoukoliv nábojnicí z krabice byť dle vážení a měření vypadá naprosto stejně.
Nábojnice Sako dříve odejdou na zápalkovém lůžku než aby začaly praskat.
Používam kalibrační matrice Redding a Wilson - tedy kalibrační kroužek. Kolega používá matrici collet od LEE - tedy kleštinu a taktéž desítky přebití bez jakéhokoliv problému. Také žíhá nábojnice - Lapua
Zainvestuj do krabice 243 Lapua a budeš spokojený. Pokud je jednou za 2 - 3 přebití vyžíhaš budeš mít pro lovecké použití problém je někdy přivést na konec životnosti.
M
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Ahoj, budu muset načít novou flašku střelného prachu Vihtavuori N 160. S tou první jsem si nadělal dobré laborace a tak by mě zajímalo, zda budou fungovát i s novou várkou prachu. Ta první byla z roku 2014, ta nová je myslím z jara 2016. Jeden kámoš povídal, že u této značky to bude lítat pořád stejně. Že to není Lo :!: ex :lol: Tak co? Musim to zkoušet znova, nebo mám rovnou přebíjet - půl série ze starý a půl z nový flašky...?? Díky za rady :wink:
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sara »

Já za svoji přebíječskou kariéru zpracovávám už třetí lahev N-160 tky. A přechod od šarže k šarži bez problémů. sara
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tibi1 »

zosyp ich spolocne do jednej pixle
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Rozhodně bych nic nesesypával. To by si mohl teoreticky vytvořit třetí šarži s nedefinovanou homogenitou. Určitě máš záznamy z ladění předchozí várky. Tak udělej s novým prachem 2-3 náboje se startovní navážkou, kterou si již použil, změř a porovnej se záznamem. V případě shodného výsledku můžeš hned laborovat osvědčenou laboraci, případně u neshody korigovat. Vihta je sice známá uniformitou svých prachů, ale jistota je kulomet.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

No sesypat neni spatna myslenka. Mel bys dostat prach nekde uprostred tech dvou, ale je potreba kvalitni promiseni. Toho bych se asi bal nejvice. Asi by to chtelo neco jako vibracni pracku nebo takove nejake michatko.
zispo píše:Většinou to praská když je hodně zaškrceno. Vypadáto na tvůj problém. Prohlídni si nábojnice před opracováním jak moc jsou šrcené.
Nepraska mi krck na kraji kde skrtim, ale praska krcek v prechodu do ramen dosedaciho kuzele nabojnice. Takze si nemyslim, ze s tim skrceni souvisi.
cobaj píše:Vyviklání střel není nejvhodnější způsob delaborace.....
Kvalita nábojnic PPU asi také nebude nejvyšší .......
......Pří ceně nábojnice 17kč/ks (.308Win) jsou náklady na 1 použití minimální. Žíham po každém výstřelu.
Souhlas skoro se vsim. Delaboruji takto jen par kousku a pokud nabojnice nepraskne pri vystrelu, tak touto opatrnou delaboraci vyviklanim(opatrnym, minimalnim) take ne napr. u 7x64.
Jinak vim, ze zihas po kazde rane, ale asi nemam stejne pozadavky na vystrel jako ty u tercovych nabojnic nekolikrat prebitych. Osobne jsem predpokladal, ze kazda nabojnice pujde prebit aspon tak 4-5x nez bude problem, to PPU docela chvalili, takze jsem ho pro lov vzal. Rovnez predpokldam, ze tyto nabojnice urceny pro lov vetsinou nenajdu, takze nepredpokladam, ze je budu tolikrat prebijet, vice jak 2x,3x. Z toho mi prave vychazi, ze zrovna ta Lapua nabojnice pro lovecke vyuziti neni az tak ekonomicky prizniva volba(nova za cca 20Kc), tedy pokud vydrzi bezna nabojnice co by mela vydrzet, tzn 4-5x prebiti. No zrovna u RWS bych tedy cekal, ze to vydrzi.
Zkusil jsem ty PPU a RWS vyzihat a uvidime co to udela. Kdyz nic jineho, tak si zase vyzkousim neco noveho u prebijeni a to je zihani :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Ok :D
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Waswaq píše:Ahoj, budu muset načít novou flašku střelného prachu Vihtavuori N 160. S tou první jsem si nadělal dobré laborace a tak by mě zajímalo, zda budou fungovát i s novou várkou prachu. Ta první byla z roku 2014, ta nová je myslím z jara 2016. Jeden kámoš povídal, že u této značky to bude lítat pořád stejně. Že to není Lo :!: ex :lol: Tak co? Musim to zkoušet znova, nebo mám rovnou přebíjet - půl série ze starý a půl z nový flašky...?? Díky za rady :wink:
Stejně jako Dalas si nedovedu představit, že bych novou "flašku" prachu "neočuchal" alespoň několika ranami se sníženou náplní, než budu pokračovat s novým prachem.

cobaj píše:Vyviklání střel není nejvhodnější způsob delaborace.
Zajímavý a dnes v naší spotřebně orientované době už celkem neznámý způsob uvolnění střely používal Phil Sharpe (Complete Guide to Handloading), když položil krček náboje do žlábku vymáčlého na nejlépe několikakilovém kusu olova a za současného otáčení krček jemně poklepal měděným kladívkem. Tvrdí, že po následné kalibraci byla nábojnice použitelná (no na BenchRest asi ne), ale třeba u zalepených střel, co kladívkem nejdou a nejdou vyklepnout a delaborační kleština není po ruce ...
Pufr
Odpovědět