Termokamery

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Termokamery

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> roztrhnul. Se pytel :-). Všiml jsi si toho možná i na IWA, kolik tam toho bylo. Asi i proto, že to začíná být technologie cenově dostupná normálnímu smrtelníku, aspoň asi směrem na západ od nás. S Liemke mám nějakou zkušenost, kolega má tu zelenou Keiler-19. Nekouká to zle, samozřejmě vzhledem ke střevům, což je 320 senzor. Obnovovací frekvence 50 Hz a senzor s jemným rastrem dělají obraz hezky plynulý a "čitelný" i v pohybu. Poměr cena/výkon myslím dobrý, Liemke je firma, která dělá i pro armádu a bezpečnostní složky, velké mašiny, takže s tím zřejmě mají nějaké zkušenosti, navíc je na to záruka 3 roky a servis v Německu. Není čistá Čína, jako některé jiné, i zde zmiňované. Na IWA jsem koukal i přes tu jejich 640 termo Bussard a to kouká nádherně, subjektivně bych řekl, že díky té obnovovací frekvenci i výrazně než FLIR 640. Ale taky ta cena... Ale i ty 320 za ty peníze koukají fajn, a něco to asi i vydrží, na IWA předváděli tenhle zátěžový test https://www.youtube.com/watch?v=sDCQA_3 ... e=youtu.be
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Termokamery

Příspěvek od lovec »

BwanaHunter píše: Na IWA jsem koukal i přes tu jejich 640 termo Bussard a to kouká nádherně, subjektivně bych řekl, že díky té obnovovací frekvenci i výrazně než FLIR 640. Ale taky ta cena...
U Liemkeho "trochu" zaspali dobu. Kamera Bussard je určite dobrá, výhodou oproti FLIRu je novší mikrobolometer s jemnejším rozlíšením a vyššia obnovovacia frekvencia. Inak je väčšia, dvakrát ťažšia, má výrazne menšie zorné pole a nie veľmi ergonomický tvar. No a posledný detail.... stojí takmer 3x toľko ako FLIR LS-XR. Tým pádom na stánku Liemke na IWE nechápali tie znechutené tváre, keď sa chceli stavať do pozície, že aká je to fajn cena za tú ich mašinku. Keď bude za polovicu, tak sa to bude blížiť reálnej konkurencii na trhu.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Termokamery

Příspěvek od Rogam »

To BwanaHunter OK, díky za info, ten test je dost ultimativní, to bych se svým PULZARem tedy nedal :D cena toho LIEMKE ve stejné kategorii mi přijde trochu příznivější, ještě to prozkoumám, pro a proti.

To lovec, trochu jsem se asi ztratil. Ten FLIR LS-XR jsem našel http://www.lk-shop.com/waermebildoptike ... -mit-30-hz , ale jaký to je prosím Tě model od toho LIEMKE o kterém je řeč, toto: http://www.lk-shop.com/neuheiten/479/li ... ebildoptik resp. http://www.lk-shop.com/neuheiten/478/li ... ebildoptik?

Pokud ano, tak když se dívám na parametry, tak každý přístroj je podle mého názoru úplně jiná kategorie, hlavně tedy cenová :D Hledal jsem jestli jsou z toho nějaká videa (samozřejmě jejich vypovídací hodnota je někdy dost diskutabilní), ale podle toho co jsem našel, tak je tedy ten LIEMKE si myslím kvalitativně někde jinde: FLIR LS-XR https://www.youtube.com/watch?v=UVoT1Y1AjQc , LIEMKE Bussard 35 https://www.youtube.com/watch?v=HmmnFWAM8KU a pro zajímavost LIEMKE Keiler-25 https://www.youtube.com/watch?v=COSprkT-RpY.
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Termokamery

Příspěvek od majodus »

Ja som sa minuly tyzden pozeral do fortuny,a pozeral a pozeral pripadal som si ako ked otec hodne davno kupil a doniesol 4zeissku.aby som bol ako tak objektivny ,tak pozeral som do viacerych pristrojov.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Termokamery

Příspěvek od BwanaHunter »

Lovec> priznam se, ze Bussarda jsem tak podrobne nezkoumal, protoze to neni masina, o ktere bych uvazoval. Jen jsem se kouknul a koukalo to dost dobre, nicmene jen pri letmem pohledu na ty odkazy od Rogama, Bussard ma 35mm cocku, 60 Hz a 12µm senzor, asi proto tak jemny obraz,plynuly i v prechodech. Flir ma 25mm, 30 Hz a 25µm a krom toho polovicni zoom nez Bussard. To mi neprijde moc srovnatelne. Ten Flir ma parametry jako ten Keiler-25, az na to, ze je to 640. Cenu jsem u tohohle neresil, jak rikam. S kolegou jsme to na IWA obchazeli a resili ty mensi, a tam mi pripadalo, ze NightPearl/Guide je za stejne penize o neco horsi, nez ty Keilery od Liemke, Flir horsi i drazsi, Pulsar dobry ale drazsi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Termokamery

Příspěvek od lovec »

Rogam píše: ...To lovec, trochu jsem se asi ztratil...
Nečudujem sa. Majú na tých stránkach pekný zmätok. Treba sa pozrieť na stránku výrobcu.
LS-XR má tiež 35mm objektív, má 8x zoom, výrazne širšie zorné pole, rovnaký, resp. dlhší dosah, pretože u Bussarda to pre istotu nešpecifikovali, atď., atď. Viď môj predchádzajúci príspevok, spomenul som aj jeho prednosti.
Proste u Liemkeho prestrelili cenu, porovnateľný produkt stojí o 50 a viac percent menej.
Informovaný zákazník sa môže akurát zasmiať a počkať, kým sa vrátia do reality.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Termokamery

Příspěvek od BwanaHunter »

Lovec> zajimave. Nejaky odkaz, o jakem Fliru tedy mluvis by byl? Koukam, ze Liemke Fliry taky prodava, takze pokud by chteli vedle toho prodavat neco, co je srovnatelne ci horsi a stoji 2x tolik, byla by to zvlastni obchodni strategie :wink: Zas mimo mi ty chlapi neprisli ;)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Termokamery

Příspěvek od Rogam »

Jste mi chlapci moc nepomohli, :lol: ale jak se říká kecy nemají cenu, papírové srovnání je většinou o ničem, chce to vidět v praxi, musím se někam na toho Bussarda a LS-XR podívat. Tedy co jsem zatím viděl na youtubu na videích výstupy z obou zařízení, tak tedy co do kvality to jednoznačně, mezi těmi dvěma typy, líp vyznívá pro toho Liemkeho. Ještě to tedy bude chtít vidět i Helion XP50 od Pulzara. Díky za vaše postřehy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Termokamery

Příspěvek od pufr »

Obecně je dnes u univerzitních nebo i jiných pracovišť, kde chudáci musí poptávat termografickou techniku výběrovým řízením, problém "naspecifikovat" parametry mikrobolometru tak, abyste pořídili to, co skutečně potřebujete.

Asijské výrobky splní rozlišením a dalšími parametry naprostou většinu požadavků, až při měření zjistíš, že odezva detektoru v pravém rohu je úplně jiná než v levém a že takové "anomálie" jsou (možná i díky objektivu daného přístroje) po celé ploše ... Otázka je, jak moc to atakuje užitné vlastnosti loveckého pozorováku mebo zaměřovače ... Jestli tu často "velmi draze zaplacenou čistotu" a kontrast obrazu využiju.
Liemke asi v tom novém přístroji používají tenhle detektor http://www.fairchildimaging.com/files/twv640.pdf

Na IWA vypadaly celkem zajímavě přístrojky od Nitehog https://nitehog.eu/technologie/
Ale taky nic levného :?
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Termokamery

Příspěvek od lovec »

Rogam píše:Jste mi chlapci moc nepomohli, :lol: ale jak se říká kecy nemají cenu, papírové srovnání je většinou o ničem, chce to vidět v praxi, musím se někam na toho Bussarda a LS-XR podívat. Tedy co jsem zatím viděl na youtubu na videích výstupy z obou zařízení, tak tedy co do kvality to jednoznačně, mezi těmi dvěma typy, líp vyznívá pro toho Liemkeho. Ještě to tedy bude chtít vidět i Helion XP50 od Pulzara. Díky za vaše postřehy.
Presne ako píšeš. Reálna skúsenosť je taká, že zbehlý užívateľ s tým LS-XR rozozná druh zvery aj na viac ako 1200-1300 metrov. Samozrejme hovorím o primeranej veľkosti, t.j. dospelý diviak vs. jelen. Kontrolované cez deň laserom a monokulárom s zväčšením 60x (Zeiss...).
Bussard by mal mať zákonite lepší obraz kvôli jemnejšiemu rozlíšeniu mikrobolometra. Otázka stojí tak, či je to hodné násobkov trhovej ceny LS-XR. Moj názor je, že nie. Ak príde na trh niečo čo rozozná tú zver na dvojnásobok dosahu LS-XR a nebude to na úkor ostatných parametrov, potom bude oprávnená dvoj-trojnásobná cena.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Termokamery

Příspěvek od lovec »

BwanaHunter píše:Lovec> zajimave. Nejaky odkaz, o jakem Fliru tedy mluvis by byl? Koukam, ze Liemke Fliry taky prodava, takze pokud by chteli vedle toho prodavat neco, co je srovnatelne ci horsi a stoji 2x tolik, byla by to zvlastni obchodni strategie :wink: Zas mimo mi ty chlapi neprisli ;)
Google si neskúšal? Ja zvyknem začať práve tam, keď niečo hľadám. :wink:

Napr. na dvanástej strane tohto súboru sú údaje pre FLIR LS-XR: http://www.flir.com/uploadedFiles/Hunti ... atalog.pdf

Pozor, nemýliť si LS a LS-XR ako tí motáci od Liemkeho, ktorý to splietli všetko dokopy.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Termokamery

Příspěvek od pufr »

Rozlišením, jak říkáš, je u Flir LS-XR o něco málo horší než má ten drahý Bussard, kde Liemke inzeruje "pixel FOV = 0,343mRad / 34mm auf 100m". U Flir LS-XR vychází obdobný parametr - "velikost pixelu" ve 100 m kolem 48 -49 mm. Ale rozlišení právě není všechno :?

BTW starý "dobrý" Apex XD75 má obdobný parametr jen 33mm/100m - při 25um pixelech detektoru - zkoušel jsem ho a nenarazil jsem u něj na situaci, ve které bys jelena od jiného druhu zvěře nepoznal, takže do 1000 m určitě. Ovšem celé zorné pole je jen cca 7 x 5°, a je to samozřejmě jiná třída přístroje :?
Pufr
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Termokamery

Příspěvek od Rogam »

Díky za vaše postřehy.

To lovec
Jen na okraj, samozřejmě každý máme jiný názor, ale nemůžu souhlasit v obecné rovině s tím, že:
lovec píše:
Rogam píše: ......Bussard by mal mať zákonite lepší obraz kvôli jemnejšiemu rozlíšeniu mikrobolometra. Otázka stojí tak, či je to hodné násobkov trhovej ceny LS-XR. Moj názor je, že nie. .......
Jelikož pokud je už je jakýkoliv produkt na určitém "levelu", tak tam už se platí za málo zlepšení i v násobcích ceny, a to máš jako Mercedes a Maybach, rozdíl v kvalitě rozhodně neodůvodňuje rozdíl v ceně, ale každý si to musí zvážit sám, jestli mu to stojí za to. To jako jeden můj známý, co je blázen do hudby, nacpal děsný prachy do zlatých vodičů, jelikož je zlato lepší vodič než měď, stojí mu to za to. :lol: Takže pokud někoho primárně zajímá kvalita, tak ať si za to připlatí.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Termokamery

Příspěvek od lovec »

Obávam sa, že nerozumieš. Ja relevantnú skúsenosť mám a na jej základe vyslovujem názor, že kvalitatívny rozdiel tam nie je úmerný cenovému rozdielu. Asi nie je potrebné rozoberať, ktorá značka má na trhu zvučnejšie meno, či kolos typu FLIR, alebo nejaký obchodík kdesi v Germánii, však.
Termokamera, ktorá "dovidí" 2-3x ďalej ako LS-XR stojí niekoľkonásobne viac (nie 2-3 násobok jeho ceny), avšak kvalita výstupu je taká, že je to oprávnené. Kdežto zmienený Bussard je niečo ako LS-XR Plus, avšak za cenu neúmernú, keď sa zohľadní kvalita výstupu, image značky, užívateľsky podstatné parametre ako váha, rozmery, zorné pole atď.
Samozrejme, sú to každého vlastne peniaze a naloží s nimi podľa vlastnej úvahy. To, že ich vynaloží príliš veľa za určitý produkt, to je len jeho škoda. Proste nevydarená investícia. Deje sa to dnes a denne. Príčina je jednoduchá, neinformovanosť, resp. neschopnosť alebo nemožnosť zistiť si podstatné parametre tovaru a patrične ich porovnať.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Termokamery

Příspěvek od Rogam »

To lovec

Promiň, dostáváme se s tou debatou někam jinam, přiznávám, že se v tom rozhodně neorientuji jako ty, ale sám si napsal:
lovec píše: ....Bussard by mal mať zákonite lepší obraz kvôli jemnejšiemu rozlíšeniu mikrobolometra.....
a co mě jako koncového zákazníka zajímá? Mě osobně tedy primárně zajímá ta kvalita + nějaké další parametry (mezi ně tedy nepatří pozorovat zvěř na 1 km a dál, ale pozorovat v nějaké pro mě rozumné vzdálenosti a být schopen vidět co nejvíc detailů), které jsem si vnitřně stanovil, že chci, takže hledám informace, proto jsem se tu i ptal na názor ostatních. Domníval jsem, že by tu mohl mít někdo osobní zkušenost se značkou LIEMKE, v Německu není tak neznámou, jako zatím u nás. Teoretické "úvahy" , co je lepší/horší - ničím nepodložené (aspoň odkazem na nějaký věrohodný hromadný test) mají pro druhého vypovídací hodnotu 0. Takže to shrnu, zase se musím spolehnout jen na sebe a někde zkusit-porovnat si to sám :lol: . Pokud jde o cenu, tak jak si správně uvedl je to každého věc za co je utratí, navíc každý máme ten limit a prioritu někde jinde. A ještě na okraj i velké firemní kolosy mají a nemají povedené produkty, takže řešit "značku" v rámci této debaty je zcela irelevantní. :wink:
Odpovědět