Jednotná střela

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Karel61 »

Tak v první řadě bych zašel do obchodu, který je v dosahu, a udělal si soupis toho, co mají stabilně na skladě a za kolik. Pak můžeme spekulovat dál.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Začátečník »

Vůbec nepíšeš, co máš za flintu. Jestl je to 12/76 a zahrdlení můžeš měnit, je to vcelku jedno. Dáš 0 nebo 0,25 a je to. Nejsou špatné třeba turecké Yas. Vcelku levné. Zkoušel jsem ty s kozorožcem nebo co tam bylo na krabičce a plná spokojenost. Ale pozor. 1050 BAR.
Jestli máš něco s větším pevným zahdrdlením nebo jestli potřebuješ střílet i třeba z plného a ještě výměnného, je třeba dávat pozor. Obecně. Neuděláš chybu s 12/70 v košíčku. Dělá třeba Saga.
Rottweil píše, že se jeho jednotné dají střílet z každého zahrdlení. Bral bych to s rezervou. Nejsou levné, ale při pár kusech za rok je to bez problémů. Přesnost velice dobrá.
Za pokus stojí i naše. Přesnost nebývá valná, ale na pár metrů do lesa to šlužbu udělá a mají je skoro všude.
Jinak lze někdy sehnat už hotové střely a namačkat je po vysypání broků do brokových patron s odpovídající gramáží. Ale to je tak na střelnici. I když třeba velká diabola Lyman je bez problémů i na zvěř.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Michal_123 »

Informaci o tom, že také slugy Sellier&Bellot je možné používat ve všech zahrdleních má výrobce na webu.
http://www.sellier-bellot.cz/znalosti/caste-dotazy-faq/

Sám bych to nezkoušel, ale asi vědí, co píšou.
pavels
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 22.3.2016, 21:05

Re: Jednotná střela

Příspěvek od pavels »

zdravím, mužu použít střelu 16/70 od yvalascar plastik (na krabičce je napsáno max1050bar) do brokovnice zp 45 16/16?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jednotná střela

Příspěvek od pufr »

Po formální stránce výrobce zbraně ani zkušebna se spotřebními náboji s Pmax na této úrovni nepočítali, možná někdo bude vědět, jak je to s případnou "dodatečnou" vyšší zkouškou u takové zbraně - nebo jaká je "praxe či realita" téhle věci :?

http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... -page6.pdf
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Začátečník »

Soudruzi v Turecku dokáží nemožné na počkání. Asi překračovali plán.
Na krabičce by mohl být CIP. Buď M nebo S. Pak je možné prohlédnout jednotlivé patrony. V případě, že označení na krabičce není tisková chyba, mělo by být značení 1050 bar i na nich. Ani to ale nemusí nic znamenat. Italské náboje mívaly někdy1050 BAR potisk údajně i kvůli tomu, že byly z materiálu, který byl určen i pro vysokotlaké náboje. Systém v tom hledat netřeba. Pak třeba dotaz na zkušebně nebo se zeptat v Zeleném sportu, který je pravděpodobně dovezl.
Tlak možná ani nebude důležitý. Nikde jsem ten náboj nenašel. Co jsem našel v ráži 16/70, nemá plastový obal jednotné. Proto rozhodně ne do zahrdlení přes polovinu. Jsou dost na těsno. Aspoň ve 12. Z Baikala sice z pevného 3/4 v pohodě, ale to není ZP v kdovíjakém stavu. Často bývá jedna hlaveň zahrdlená plně a druhá polovina. Osobně bych se jim vyhnul a zkusil naše, když třeba nehraje přesnost takovou roli nebo Rottweil, kdyby bylo potřeba přesnější. .
pavels
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 22.3.2016, 21:05

Re: Jednotná střela

Příspěvek od pavels »

ano je tam C.I.P. M
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Začátečník »

To by sice ještě nemuselo nic moc znamenat, ale podle vlákna o patronách YAS je flinta vydrží. Máš je koupené? Jestli ano, dej vědět, jestli mají plastový obal nebo jak jsi spokojený s přesností. Mě ve 12 mile překvapily.
Jahoha
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 14.9.2014, 15:07

Slug SB + měření zahrdlení

Příspěvek od Jahoha »

Lovu Lesu.
mám dvě otázky:
1) potřeboval bych vědět tlak v komoře při použití střely SB special slug 16/70
2) vlastním IŽ 27 a ZH obě dvě v šesnáctce a obě dvě s pevným zahrdením. Dá se nějak změřit třeba vnitřním průměrem brokové hlavně jaké tam mám zahrdlení? Jde mi hlavně o bezpečnou střelbu slugem. Vím že IŽtkou projde ale pro moji jistotu bych chtěl vědět co tam mám když v papírech se to nedočtu.(popřípadě kdyby někdo věděl rozměry zahrdlení u 16ctky byl bych rád)
Děkuji
Podle místní etikety byly příspěvky uživatelů Jahoha a Georg H. sloučeny k tomuto vláknu. Pufr
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Georg.H »

N Bajkalu budeš mít 0,5 a 1,0 a na ZH to máš napsané.
Strach nemusíš.

http://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=7&t=6325
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Petr1970 »

zkus přesnost.. české SB slugy nemusíš řešit - díky tý konstrukci - drážky po obvodu se to zmáčkne a píšou na webu "libovolné zahrdlení"..

jestli ti to bude lítat, tak bych u nich zůstal.... (není to hitparáda, ale prasata jsem s tím ležet viděl, takže proč ne...)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Petr1970 »

když jsme u toho - nějak vědečtěji někdo rozebíral SST od hornady? vypadá to jako podkaliberní střela? (říkal mi známý..) sice cena je lidová (70/kus) ale vypadá to teda hustě:-) skoro jako napodobenina Sbalu, jen tomu chybí ta ocel uvnitř asi:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jednotná střela

Příspěvek od pufr »

No, na rozdíl od toho S-BallPlastic nemá tohle "podkaliberní SSTčko" žádnou šípovou stabilizaci kombinovanou se stabilizací čelní hranou a vyžaduje tedy gyroskopickou stabilizaci - "šroubovitě" drážkovanou hlaveň brokovnice (viz. web výrobce https://www.hornady.com/ammunition/sst-slugs#!/ -"Take the proven performance of our super-accurate patented bullet and transform your favorite rifled barrel slug gun into a firearm that outperforms some centerfire rifles")

Ne, že by to tímhle "předovkářským" slugem z hladké hlavně nebolelo, ale potenciál přesnosti je zhruba stejný, jako bychom do plastového chrániče broků nabili jinou střelu pro drážkované hlavně - trochu škoda peněz :?
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jednotná střela

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Jsem téhož názoru jako Pufr. Škoda peněz. Osobně jsem zůstal věrný original Brenneke, německá kvalita, přesnost, precize a účinnost. Cena kolem 40,-/kus (12/70). Lze je používat v běžných pevných hlavních u českých flint i rusaček. Němci tuto střelu používají přes sto let a ve zbraních jdoucích s tou dobou....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jednotná střela

Příspěvek od pufr »

Návod jak snadno zrušit kombinovaou stabilizaci střely Diabolo - čelní hranou + dnovou dutinou - v zjednodušeném pohledu "šípovou" stabilizaci.
Je vidět, že na přesném - výrobcem vyzkoušeném - poměru hmot celkem záleží :?

https://www.youtube.com/watch?v=h1iv-HWyv5E
Pufr
Odpovědět