Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pro přehled snad poslouží tabulka spočtená a vyexportovaná z QL k sestavě náboje 7x57R podle "Romana 200", při délce střely Hornady SST 154 grs = 34,04 mm, objemu dutiny nábojnice i s krčkem 3,896 cm3 a délce hlavně 600 mm
_7x57R_SST.jpg
_7x57R_SST.jpg (129.61 KiB) Zobrazeno 6900 x
Vzhledem k živosti použitého prachu nejsou komprimované ani ty "nejnebezpečnější" náplně naspod tabulky
Safety first!
Pufr
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od roman200 »

Moc děkuji, jen mám ještě jeden drobný dotaz, jsou v QL i švýcarské prachy RS. Uvažuji o nákupu tohoto software, tak abych věděl do čeho jdu 8) , klidně do SZ. Díky
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

pufr píše:...Jak jsem nedávno psal, i u RS prachů (konkrétně RS70) semi podařilo "narazit" na šarži, která je na úrovni Pmax už při počáteční náplni ...
To jsem si nevsiml, zes to uvadel, se kaju za takovou nepozornost.
No popravde je tohle trochu zklamani. Vyrobce uvadi rozptyl sarzi cca v5 ±12 m/s, pmax ±250 bar, takze bych cekal, ze proste pristi sarzi nebiju a budu nekde okolo, v bezpecnych mezich a ne ze budu uplne jinde :roll:
Musim rici, ze zatim se mi zda, ze RS62 tak nejak odpovida tabulkam, rychlost vypada dobre, tlak se zda take OK a ze dvou ran to u 243W dela lezate 8 pri max. navazce co uvadi tovarni tabulky. Tak jsem zvedav na dalsi sarzi :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

RS sú výborné prachy, ale v rámci minimalizácie problémov by som sa zameral na RS 50 a RS62. Myslené všeobecne, bez ohľadu na kaliber.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Vím, že je opruz to hledat, formulovat a pak ještě vysvětlovat (úmyslně nepíšu "obhajovat"), ale nebylo by s odstupem nějaké číslo - třeba jen jako příklad?
(mluvil jsem o tom - po Tvém upozornění - i se střelci, kteří leží za svými "taktikami i F-class" dá se říct téměř denně a zatím jsem na podobně striktní názor nenarazil, ale v česku jsou RS běžné vlastně druhý rok ...)
Pufr
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pirek »

Chlapi ,neznate nekoho kdo prebiji v okoli frydecko-mistecka. Chtel bych si nechat prebit 6,5x57 lapua mega a neznam nikoho kdo by přebijel . Dik za info...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

pufr píše:Vím, že je opruz to hledat, formulovat a pak ještě vysvětlovat (úmyslně nepíšu "obhajovat"), ale nebylo by s odstupem nějaké číslo - třeba jen jako příklad?
(mluvil jsem o tom - po Tvém upozornění - i se střelci, kteří leží za svými "taktikami i F-class" dá se říct téměř denně a zatím jsem na podobně striktní názor nenarazil, ale v česku jsou RS běžné vlastně druhý rok ...)
Dva razy som začal písať, dva razy som to zmazal. Aby to malo zmysel a bolo to prínosné, potrebujem na súhrn aspoň jeden deň, ktorý tomu obetujem... teraz aspoň v skratke. Ja to neskôr rozvediem.

RS60 je rovnaký prach ako zázračný Alliant Reloader 17, ktorý v zámorí na presnú streľbu nepoužíva (už) takmer nikto (niektoré Allianty sa vyrábajú vo fabrike Bofors, vo Švédsku, niektoré u Nitrochemie, vo Švajčiarsku). Po mojich skúsenostiach, keď sa mi funkčná a overená navážka pri zmene teploty o cca. 10-13°C "rozpadla" a úplne mi pokazila jednu veľkú súťaž, tak som si uvedomil, že je to slepá ulička.
Je to niečo za niečo. Extrémny výkon pri pomerne nízkych tlakoch vs. vysoká teplota horenia a enormné opotrebenie prechodového kužela.

Istý pán menom Laurie Holland mi k jednému môjmu postu ohľadom problémov s RS60 odpísal toto, čím v podstate zhrnul jadro môjho problému:
For those in the States, Reload Swiss RS60 and Alliant Reloder 17 are one and the same thing in different packaging. I'm not surprised the OP got the 162 AMAX up to 2,800 fps with it - it really is the best velocity generator around in its burning rate group. Equally, though I'm not surprised that something suddenly changed and the groups went belly-up. I've seen it so often with RS60 / Re17 - fantastic groups then one day the heavens fall in for no apparent reason. (284 Win is very prone to Re17/RS60 collapse syndrome IME.)

I've deliberately kept away from this powder in my 7-08, partly because of the inconsistency factor, also because if its performance if fully used it is a barrel killer par excellence.

So far as European powders go and for the 168gn SMK, you'll likely find it hard to beat Reload Swiss RS62, same general burning rate as RS60, but single-based and longer grained. It is a very good performer in the mid-size 6.5s and 7s combining higher MVs than H or IMR 4350 can provide and usually good groups and MV consistency (although nothing in this world is certain and especially not in handloading). You won't get the same MVs as with RS60, but it'll match all but a few other 'high-energy' types such as the Viht N500 series and won't give much away to them anyway. It is a much more tolerant propellant than RS60 in my experience to date.

So far, I've found QuickLOAD to be fairly reliable with this powder, unlike some in the Reload Swiss range where I'm very cautious indeed as to its computations, finding that actual pressures turn out to be much higher than predicted. (That reliability / accuracy from the program is for other cartridges though as I've yet to try RS62 in the 7-08.)
Kto je Laurie Holland:
2016 - Laurie is a fanatical reloader who is well respected on both sides of the Atlantic for his meticulous testing of components and firearms. He is a keen F/TR shooter and won Bronze at the recent World F Class Championships in the USA as a member of the GB FTR Team. He also dabbles in benchrest and has a wide interest in ballistics, firearms and shooting.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Díky! My věříme i Tobě - nejen Laurie Hollandovi!

Závislost/nezávislost rychlosti hoření prachu na počáteční teplotě je hitem poslední doby - umožňuje poskládat náboj vyladěný pro konkrétní zbraň tak, že z hlediska vnitřní balistiky a děje výstřelu (úhel zdvihu, vibrace hlavně ...) "funguje" téměř bez ohledu na atmosferické podmínky. Na druhou stranu asi i jinde než v Česku či na Slovensku žijí střelci (a stojí občas "na bedně"), kteří plánují svou činnost/ zálibu tak, aby mohli každý rok vystřelit těch několik tisíc ran a kupodivu najdou cestu ke kvalitním OTM/HPBT střelám v ceně cca 4 až 5 Kč/kus a najdou prach v ceně na úrovni zlomku značek jako RS/IMR/Hodgdon ..., jen vědí, že když přijedou na závod a je teplota nižší než (třeba) 5°C, přijeli se jen podívat, protože pro tyto podmínky nemají střelivo.
Jak se mění trychlost střely s počáteční teplotou u těchhle "klasických" střelných prachů zhruba víme (byť i zde jsou záludnosti, neb významný vliv má i zážeh - tedy mohutnost zápalky, množství prachu, velikost a tvar dutiny nábojnice, výtahová síla a průtlačný odpor střely ...). Proto věř, že budeme rádi, pokud si někdy za dlouhých zimních večerů najseš čas uspořádat nějaká čísla, ze svých poznámek :) A něco samosebou zkusíme s těmi "nasakovanými" RS prachy naměřit i sami :)
Pufr
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

Osobne by jsem RS60 nezatracoval. Ukazal se mi jako maximalne teplotne staly v .308win, střela AMAX 208grs. Stříleno 2.8.2017, teplota 29°C, tlak 1016hPa, vlhkost 55%. Rychlost 785.6m/s, smerodatna odchylka 8.8m/s. Podruhe strileno 5.10.2017, teplota 17°C, tlak 1002hPa, vlhkost 55%. Rychlost 788.0m/s, smerodatna odchylka 2.4m/s. Mam jeste dalsich par naboju stejne serie, cekam az teplota klesne vice dolu.
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Nepoužíváte chlapi někdo do 308 prach S062? Vím, že jsou lepší prachy pro tuto ráži, ale tento používám pod 30-06 a mám ho v zásobě.
Chtěl bych ho použít pro střely kolem 180gr. Díky za info
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Mi se Lovex S062 v 308W náhodou celkem osvědčil i v laboraci, která nebyla nějak zvlášť "vypiplaná"

Obrázek
Bez té páté rány vlevo nahoře je to dokonce kolem 0,2 MOA, ale jak říká klasik Milan "Cobaj": "To dekórum alespoň pěti ran by měl člověk zachovat" :) Se 180 gr střelou by to - zejména z kratší hlavně než 65 cm mohlo sednout možná ještě lépe
Text visí zde:
http://www.binox.cz/clanky/zamerovac-pu ... vost-test/
Podrobnosti k náboji bych - v případě zájmu - mohl poskytnout příští týden, neb momentálně "střežím naši bezpečnost" až daleko na severu Evropy :)
Pufr
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Pufr - super, díky. Ten náboj mě zajímá, abych věděl od čeho se mám odrazit. Chci ten prach vyzkouset pod 185gr Megu a asi SST 180gr nebo BTSP
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od figi »

S S062 jsem byl velmi spokojen pro terčové náboje se střelou 167 Scenar a i pro lovecké s 165 Ballistic tip. Je hrozně špinil hlaveň, ta byla vždy jak komín.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pufr
Odpovědět