Přebíjení 7,62x54R pro lov

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Vcelku slušnou přesnost se střelou 174 gr Hornady RN .312 dávají navážky 44 gr TU 7000 a 42 gr SP7. Zápalka klasika naše. Vzdálenost středů jednotlivých zásahů v obou případech 2,5 cm. Protože je to flinta sice v dobrém stavu, ale jinak sériová produkce s originál optikou 3,5, považoval bych to asi za dosažitelné maximum. Navážka s SP 7 chodí podstatně níž. Na lov asi hned tak nedojde, tak kdybyste někdo zkoušeli, dejte vědět.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

Zdravím, zkoušel jsem se poptávat i na jiném fóru a jsem překvapen žádnou reakcí stran přebíjení 7,62x54 s kulemi od SaB a semtínským prachem. Marně jsem si myslel, že bude vícero lidí si přebíjet do Mosina a spol. svoje patrony, když kule jsou dostupné okolo 5 Kč a prachy S062 nebo D073.6 taky.

Tak co tady, má někdo osvědčenou navážku pro kuli .311 180 gr SP a 180 gr FMJ od Vlašimi třeba s prachem S062?

Nebo holt budu muset začít, že vyjdu z manuálu Explosia 2016 a začnu třeba na 46,5 gr S062 a půjdu nahoru?

Dík.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Nezkoušel jsem přímo S062, ale jinak několik prachů. Určitě TU 7000, SP7 a kdoví, co ještě. Ta střela je na přebíjení hrozná. Přesnost vždy mizerná. Nejlépe kolem 5 cm na 100m. Ušetříš spoustu práce a času, když zkusíš třeba tu 174 gr Hornady RN. Partizán je k mání jen 123 gr a to mi přijde moc lehké.
Mně to přijde, že se za tu ráži každý stydí. Když se zeptáš na něco moderního, reagují i lidé, kteří o ní jen slyšeli nebo jí má jejich známý. Když se zeptáš na Mosina a třeba ještě v kombinaci s Barnaulem, neozve se nikdo, přestože ho určitě zkusil skoro každý, kdo tu flintu má.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

Díky za jedinou reakci, kterou jsem dostal včetně stejného dotazu na Střelectví. Jsem taky nepříjemně překvapen, protože jsem očekával řadu rad, co nalaborovat. Mám stejný názor, jak ty. Tuhle pušku má snad každý, zvlášť z dob, kdy to BVS a spol. prodávali za 3 tis Kč a byly jich tu opravdu hromady v normálním dobrém stavu. I já ji mám z těch dob a je v supr stavu, lesklý vývrt, střílí výborně. A taky vím, že řada lidí, kteří si ji chtějí nechat, z toho nechtějí pálit jen korozivní oceláky, protože právě za těch 8-9 Kč si jde vyrobit náboj ke zbrani mnohem šetrnější, a který bude střílet i mnohem lépe, než ty kulomeťáky. Nerozumím, proč se lidi "stydí" za Mosina. Možná si mylně vykládájí, že co nic nestojí, za ni nestojí. Fakt je ten, že původní stav nestřílel kdo ví jak, ale kamarád mi udělal úpravu podle Jurijeva a střílení je z toho radost.

Takže jsem myslel, že pár receptů dostanu, ale jak vidno, ne. Už jsem si raději nasypal zkušební navážky s S062 od 46,5 gr.

Pokud jsi psal, že přesnost se střelami SaB je max 5 cm na 100 m, tak tento výsledek by mě naprosto uspokojil, ač většinou mám požadavky na minimálně poloviční soustřel.

Pokud máš laboraci, která takhle chodila, budu za ni vděčný, byť si myslím, že Tu7000 je pomalý prach, ač mám Mosina 91/28 s 730 mm laufem, kde by to teoreticky vadilo méně.

Díky.
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od munition »

František Fořt: Nesmíš se divit, že se nikdo neozývá, jelikož tuhle ráži pro sportovní, respektive velnočasovou střelbu téměř nikdo nepřebíjí. Pamatuju ještě před pár lety vojenské přebytky za 3,50 a spousta lidí jich má ještě mrak ve skříni. Dneska už sice stojí 9, ale naprosté většině střelců z mosina nebo SVT se přebíjení stále nevyplatí. A u zbraně za pár tisíc je ani ty korozivní zápalky příliš netrápí. Do těch pár dragunovů, které se mezi lidma pohybují, většina majitelů kupovala sovětské EXTRY, které měly přenost uspokojivou. Pro vážnou sportovní střelbu už dnes tuhle ráži téměř nikdo nepoužívá.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od miso243 »

Ja som dával pod 180 gr sierra PH 48 gr D073.06 (šarža 7/08) lietalo to 802 m/s z IZ 18. Ešte som skúšal 150gr tsx s 55 gr N550 tam to išlo 868 m/s. Zbraň používam málo takže účinky moc porovnať nemôžem.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

Díky za tipy. Jaké soustřely těch 48 gr D073.6 dávalo?

Já bych asi neřekl, že lidi doma mají ještě hromady patron, kdy byly za 4,50. Toto si pamatuju, ale více, než před 10 lety. Ano, to byl pěkný Mosin koupitelný za 3-4 tis a k tomu hromady slušných patron za 4-5 Kč včetně bxn. Nicméně to už je dávno pryč a za těch 8-9 Kč taky už slušné náboje nejde sehnat všude.

Na seriózní sportovní střelbu to nikdo asi nemyslí, ale přece jen jsou různé závody ve vojenských puškách bez úprav atd., tak jsem si zkrátka říkal, že chlapci nějaké recepty mít budou. Možná ale pro ten účel koupí dvě krabky SaB se střelou Sierra HPBT, které chodí slušně a je.
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od munition »

Co jsem za léta po střelnicích postřehl, tak na nějaké závody a podobně, které zmiňuješ, si chlapi většinou sháněli buď extry, nebo staré náboje 7,62 odstř., určené původně pro odstřelovací pušku vz. 54. Faktem je, že druhé zmíněné už jsou dnes téměř nesehnatelné. Ta vlašimská laborace HPBT je asi taky řešení.
Co se týče dostupnosti kvalitních vojenských přebytků, tak máš naprostou pravdu. Desítky milionů nábojů naší produkce vyvezla vláda jako přátelskou pomoc zdarma do Afgánu, Iráku a bůhví kam ještě, a na civilní střelce zbyla Čína, Maďarsko a podobně. Přestože některé Čínské ročníky jsou údajně nečekaně vydařené. Ale chce to kápnout na ten správný rok. Nicméně s vojenskými přebytky jsme tu trochu off topic, za což se adminovi omlouvám.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od xHonza »

Předpokládám že ten člověk ze střelectví byl Navip, že?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

2 František Fořt. Záznamy má kolega. Tedy jestli si vůbec něco psal, když to byla taková bída. Ta střela nemá moc ráda vysokou rychlost. Jestli máš SP7, zkus 42 nebo 43 gr. Kdyby stál výsledek za něco, radím koupit si příslušný prach. Ale nikdy to nebylo ono. S062 určitě stojí za pokus.
Pokud si vzpomínám, ten TU7000 nebyl nic moc. Raději asi rychlejší prach. Možná D073.5. Ta střela je měkká. Čím pomalejší bude výsledná laborace, tím lépe.
Jinak. Jeden známý střílel tuhle střelu ve 308 W. Už jí nechce. Dost dohledával. Jaké má být využití? Chceš střílet na hromadách? Dej vědět, jak jsi dopadl.
Uživatelský avatar
pata
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12.2.2016, 0:59
Bydliště: Nýdek

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pata »

František Fořt píše: Možná ale pro ten účel koupí dvě krabky SaB se střelou Sierra HPBT, které chodí slušně a je.
Pokud koupíš Sierra PH, bude to jistota. Dobře přestřeluje a nefragmentuje. Pokud ještě dobře trefíš, nemá to chybu :lol:
A jak už psal zkušený Začátečník, s laboranci to moc nepřeháněj. Já sypu 45 gr TU5000. Má to vynikající ranivý účinek, poškození zvěřiny skoro žádné a zpětný ráz flinty je jako u malorážky - čili žádný.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

Zkoušel jsem ty navážky s S062 od 46,5 gr. Zjistil jsem ale, že moje možnosti to otestovat pořádně na 100 m přes otevřená mířidla jsou fakt omezené. Prostě přesné zamíření jde fakt těžko. I na 75 m to zřejmě s mýma očima (byť nenosím brýle) těžko hodnotit, jak velkou chybu dělám.
S výhradou uvedeného mi přišla jako nejlepší navážka 47,5 gr se střelou SaB SP. FMJ mělo soustřely na prd. Navíc mi to chodilo všechno dost nahoru. Taky mi přišla zápalka tak divně vypoulená, ale překvapily by mě u startovací navážky nějaké vyšší tlaky.

Zkusím to dát ještě jinému, lepšímu střelci a znovu udělám navážky 47,5 a 48 gr S062 s oběma střelami. K nějakým vyšším navážkám, než tohle, to hnát nebudu, ale jít ještě dolů i pod doporučenou navážku dle manuálu Explosie mi taky připadá k ničemu.

Využití bude běžná střelba na střelnici, rád bych třeba i na 300 m + pro zábavu to chci vzít občas na naháňku, takže to chci, aby mi to chodilo na moje oko spolehlivě na 100 m "na střed" pistoláku, tj aby to chodilo každou ranou na tu 9.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Testovat něco přes otevřená mířidla nemá cenu. Bylo by lepší dát to někomu, kdo je patřičně vybaven. Ta střela není nic moc. Proto rozdíly mezi jednotlivými flintami pravděpodobně nebudu hrát velkou roli.
K manuálu od Explosie je třeba přistupovat opatrně. Zkoušel jsem kdysi D073.4 a už nejnižší navážka dávala velké tlaky. Jinak vcelku podle odhadu. Nižší navážky jsou lepší. I tak je to s tímhle prachem dost rychlé. Při stejných navážkách chodí tahle střela obvykle výš než ostatní. To mohu potvrdit.
Na naháňku nebude problém, ale na 300 m si neumím představit lepší výsledek než mizerný. Proč nezůstaneš u obyčejného celopláště? Tam se dala dosáhnout velice slušná přesnost a cena je ta samá. Jestli chceš tuhle střelu na terč kvůli ceně, pak doporučuji redukovaný terč na 50m.
Mimochodem Srbové plní na 720 ms a jejich střela je určitě tvrdší. Naše SP při skoro 800 ms nebude to pravé. Na zvěř určitě nižší rychlost.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

Musím to upřesnit. Mým primárním cílem je si najít v rámci možností přesnou navážku se střelou FMJ pro střelbu na střelnici, tj. aby to chodilo dobře a abych si dle potřeby mohl vyrábět kvalitní náboje, se kterými si dobře zabouchám. To je hlavní cíl. No a vedle toho jsem si myslel, že na tutéž navážku zkusím dát SP a za předpokladu, že to bude chodit únosně, si to pro zábavu vezmu na naháňku. Nic víc, žádné větší očekáváním nemám.

Bohužel nikoho s dlouhým Mosinem s optikou neznám. Bylo by to samozřejmě lepší to otestovat takto.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Na to asi S062 nebude. Neumím si představit, jak se dostat na pro SP rozumnou rychlost. Není lepší koupit na naháňku Barnauly nebo Partyzány (dobré i na nábojnice) a S062 nechat jen pod celoplášť? Úspora peněz bude značná.
Kdybych měl S062, zkusil bych pár navážek, ale údajně už delší dobu není. Škoda. Hodil by se i na jiné patrony.
Odpovědět