Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od dalas »

U nás začínáme každý rok s dluhem - 200,- Kč na člena. Liška je za 200,- Kč, kuna za 100 Kč. takže aby byl člen na 0, znamená to 1x liška nebo 2x kuna za rok.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
lajozko
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pát 07.8.2009, 7:57

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od lajozko »

My to máme podobne. Za líšku 7€ a za vlka 70€ :D. Jazvece a kuny neriešime.
CZ 550 Lux 30-06 + Z6i 2,5-15x56 HD
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od precechtel »

naše honitba asi 1304 ha, především polní, dříve dosti bažantů i zajíců, nyní téměř nic. V provozním řádu máme bodový systém, za lišku je 10 bodů, za lišče 5 bodů, atd., podle toho, jak se hospodaří, v přepočtu to vychází nějakých 130 až 150 Kč za dospělou lišku. Loví se kolem 25. lišek, nějaká kuna, straka, šedivka, nějaká kočka, mýval severní. Lišky něco odstřelem, něco vynorujeme z umělých nor, mývaly na potkání či do sklopců.
4fordik, doporučuji zaměřit se na odlov toulavých koček, tam je obrovská rezerva ve vztahu k zajícům a bažantům
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od roman200 »

Naše honitba má 750ha z toho 200ha les, 30ha zarostlé rybníky + rákos. Není to tak dávno, kdy se u nás lovilo 25 až 35 lišek :shock: . Poslední dva roky pozorujeme značný úbytek populace a odlov je 6 až 8 ks za sezonu. Stejná zkušenost je i v okolních honitbách, těžko říct kde je příčina.
Motivaci máme jen takovou, že na výročce se odměňuje ten nejlepší lovec. Vyhrával jsem i s 13ks lišek, letos jsem vyhrál s 2ks lišek a kunou. V době vyvádění dospělé lišky nelovím vůbec. Řeším to odlovem části liščat u nory, což se musí samozřejmě udělat na jedno čekání (brokovnicí). Pokud se povede z pěti liščat ulovit 2-3 ks, tak jsem spokojen. Čím jsem starší, tím je mi tato činnost méně příjemná, ale myslím si, že je pořád lepší, než ulovit otahanou fenu a odsoudit liščata k smrti hladem.Druhý den už v noře nejsou, stará je odvede, ale už se nemusí tolik ohánět a decimovat zbytky drobné. I když s tím to není tak horké, hlavním predátorem bude za současné situace vždy zemědělec :? .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fplisek »

Jen tak ze zajímavosti, jak prokazujete ulovení škodné u Vás? Kůže, oháňka, foto?
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od rimar77 »

fplisek píše:Jen tak ze zajímavosti, jak prokazujete ulovení škodné u Vás? Kůže, oháňka, foto?
Fotka a pak ji hned zakopu
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Jirka C. »

Napíšu si jí :-)

Jinak to tu lovíme z 21 lidí tak 4 a nemám důvod jim nevěřit
Redik
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 29.11.2011, 20:27
Bydliště: Jižní Morava

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Redik »

roman200 píše:Naše honitba má 750ha z toho 200ha les, 30ha zarostlé rybníky + rákos. Není to tak dávno, kdy se u nás lovilo 25 až 35 lišek :shock: . Poslední dva roky pozorujeme značný úbytek populace a odlov je 6 až 8 ks za sezonu. Stejná zkušenost je i v okolních honitbách, těžko říct kde je příčina.
Motivaci máme jen takovou, že na výročce se odměňuje ten nejlepší lovec. Vyhrával jsem i s 13ks lišek, letos jsem vyhrál s 2ks lišek a kunou. V době vyvádění dospělé lišky nelovím vůbec. Řeším to odlovem části liščat u nory, což se musí samozřejmě udělat na jedno čekání (brokovnicí). Pokud se povede z pěti liščat ulovit 2-3 ks, tak jsem spokojen. Čím jsem starší, tím je mi tato činnost méně příjemná, ale myslím si, že je pořád lepší, než ulovit otahanou fenu a odsoudit liščata k smrti hladem.Druhý den už v noře nejsou, stará je odvede, ale už se nemusí tolik ohánět a decimovat zbytky drobné. I když s tím to není tak horké, hlavním predátorem bude za současné situace vždy zemědělec :? .
V jakou dobu na ně tak chodíš? Nějak se mi u nor na Liščata zatím nedaří. Drobná rada by pomohla :) . Dik
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od roman200 »

Snažím se je ulovit co nejdříve po té, jak začnou opouštět noru a pohybovat se kolem ní . Dobrý vítr je samozřejmostí a stává se dost často, že jsou sice v noře slyšet, ale za přijatelného světla nevylezou ven. Lov většinou znesnadňuje hustý kryt kolem nory. Největší úspěch je, když je v blízkosti nory strom, na který lze vylézt. Některé nory se pro tento účel nadají použít vůbec.
Myslím, že nejlepší je samonabíjecí brokovnice a počkat, až je venku co největší část liščat. Pak už je to jen o rychlosti a přesnosti, víc příležitostí už není.Když se povedou dva-tři kusy, je to úspěch a víc se danému vrhu nevěnuji. Druhý den je nora stejně prázdná a liščata jsou na novém místě, u nás dost často v polích, kam si je liška odvede.
Jak už jsem psal, moc příjemný lov to není, jsou to prostě štěňata, čím jsem starší, tím je to horší :? . Dříve jsem po nich pátral dost intenzivně, dnes už jen když na ně narazím.
K lovu lišek obecně jsem začal používat větší sklopec a liška nemá problém do něj vlézt. Pro příští sezonu už mám připravené dva kusy.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Šumavák »

roman200 píše:...Poslední dva roky pozorujeme značný úbytek populace a odlov je 6 až 8 ks za sezonu. Stejná zkušenost je i v okolních honitbách, těžko říct kde je příčina...
U nás je to stejné. I osvědčení lovci lišek měli za uplynulý myslivecký rok nastřílenou přibližně 1/3 jejich obvyklých počtů. Spekuluje se, že by za tím mohla být psinka.

K tématu ještě to, že nějaká forma zástřelného za škodnou by měla být ve zdravě fungujícím MS standardem.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od savazka »

Tož pár názorů a poznatků:
1.) S úpravou doby lovu bych tu moc nemával, než se toho nějaký idiot opravdu chytne. Ona by totiž určitě neskončila tak, jak si představujete. Podívejte se na dobu lovu u kuny či jezevce. Je nehorázně krátká a ještě k tomu ne v noci. Kolikrát za rok potkáte kunu ve dne? Ve dne? Vtip. Už tak obtížný odlov by se 100x zkomplikoval. Mnoho nových zákonů uzákoněných amatéry končí jako totální paskvil a úprava doby lovu lišky by na 95% skončila také tak. Odlov lišek je jeden z mála krůčků, kterými můžete alespoň malinko ulevit zdevastovaným stavům drobné zvěře. Sice je to tak 10% z potřebných kroků k záchraně drobné, ale přeci jen krůček.
2.) Už takhle je zakázaný lov snad 90% druhů, které ve velkém množství luxují zbytky naší řepko-kukuřičné přírodní poušti (Andreje asi odlovit nemůžeme, že?). Motáci, krkavci, vydry, volavky a místy i jiné druhy - výři, bobři, kormoráni aj. dosahují naprosto alarmujících stavů. A zákon to řeší jak? Nijak. Ať jich je tam třeba 1000 na 1000 hektarů, je to ohrožený druh a basta. Konec, žádná diskuze, jednou je to chráněné, tak je toho málo navždy. Legislativa je v tomto ohledu naprosto debilní, kreténská, vypatlaná a k ničemu.
2.) Odlov v mysliveckém roce se u nás letos na +-1300ha vyšplhal na něco málo pod 50 lišek. PADESÁT. Na zhruba polovině revíru. Co se děje ve zbytku, to už nelze uhlídat. To je číslo, které jasně hovoří proti diskuzi o zavádění doby lovu. A to nás na lišky chodí sotva pět ze třiceti. Mít víc času, sám bych bez problému lovil 30-40 lišek za rok. A to, přátelé, opravdu není normální.
3.) Zmíněný úpadek myslivecké etiky bych také nezmiňoval. Dříve se k tlumení škodné používaly metody, které by ani Adolf Hitlerů nevymyslel, takže jsme šli vzhůru, nikoliv do morálního bahna.
4.) Odlovení lišky od liščat je problém. Problém lidského svědomí, nikoli přírody. Každá liška za život uloví tisíce myší a jiných živočichů. Ty tisíce živočichů které jí prošly "mezi zubama" měly mnohdy taky tisíce mláďat. Myši, ptáci, zajíci atd. osiřelá mláďata těch všech ulovených umřela hlady. Nikdo za to mámu lišku nepranýřuje, protože "to je příroda" a příroda umí být velice krutá. Takže aplikujete dvojí metr na člověka a na loveného predátora. Člověk aspoň může zkontrolovat nory, aby chybu napravil, což žádnou lišku ani nenapadne a svědomí jí určitě taky nehryže. Nikdy jsem neslyšel, že by např. někdo po sražení srny či zajíce povolal 15 kamarádů a vydali se hledat osiřelá mláďata sražené zvěře do blízkého okolí.. Ani by to v praxi nešlo. Nebo kopal stěny domu po zjištění, že cvaklá myš v pastičce byla holka a někde jí teď myšata chcípají hroznou smrtí hlady. Čili je to opravdu jen etický problém svědomí hodnocený pohledem skrz klíčovou dírku, který 95% populace v jakémkoli jiném případě než u liščat zvesela přehlíží a ignoruje.
5.) Zmíněná French vakcinace/antikoncepce je pravda nápad hezký, možná i pohledově funkční... ale má své ale. Tyhle zákroky do přírody zpravidla končí nepředvídanou katastrofou. Např že ty návnady budou ozobávat i sýkory, okusovat myši, oblízat slimáci...a místo lišek snížíte populaci všeho živého v lese a spustí se domino efekt nevídaných rozměrů. Jó, to kdyby nějaký dr. Jekyll vymyslel elixír, který utlumí plodnost pouze a jen lišek a ničeho jiného, to by bylo ine kafe. Jak ale víme, lidská antikoncepce nám úspěšně maří ve vodách populace ryb. To určitě taky nikoho předem nenapadlo. Viz domino efekt nahoře.

Takže? Nevrtat se v tom a buďme rádi, že ještě vůbec můžeme alespoň něco normálně lovit. Už nám, přátelé, zakázali skoro všechno. Teď chtějí zakazovat olověné střely, poloautomatické kulovnice, noční vidění...a za chvíli budeme sedět s rukama v klíně a odevzdávat na úřad i domácí nože, jako naivní kreténci v Británii. Nezhoršujme si to.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od sara »

Hodnotim příspěvek "savazky", jako velmi logický , smysluplný a odrážející realitu.
sara
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od regis24 »

savazka píše:...
Díky za příspěvek, taky mi trochu pomohl otevřít oči.
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fordik »

díky za odpovědi
Začít nový myslivecký rok s dluhem, jak píše Dalas, to by asi někteří nerozdejchali, ale motivace slušná.
Savazka má naprostou pravdu, je to věc svědomí. Pokud ulovím ocucanou fenu, mám možnost najít noru a nějak to řešit. Pokud ji jako řidič přejedu autem v cizí honitbě, mávnu rukou a pojedu dál.
Co se týče kun a jezevce, myslím si, že omezení doby lovu je zbytečné. O kožku stejně nikdo nestojí. Stodoly na vesnicích plné starého sena jsou ideálním rezervoárem kun a i kdybych si v revíru nohy uchodil, přírůstky z nehonebních pozemků případný úbytek rychle doplní. Chovatelé drůbeže se s tím taky zrovna nemažou, včetně želez apod., a svědomí mají čisté, protože si chrání svoje.
Stran ostatních pernatých dravců, ale i třeba krkavcovitých (ale platí to i o kormoránovi, bobrovi, volavkách, atd.) má savazka opět úplnou pravdu. Naprostá neochota a nezájem státní správy něco řešit. O ohrožených druzích dnes nemůže být řeč.
fordik
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od savazka »

roman200: Ještě ve starém revíru liščí populace taky najednou spadla na poměrně rozumné stavy. Domnívám se, že za to mohla prašivina. Dva roky po sobě byla většina ulovených lišek postižená svrabem a potkat liščí stopu byl svátek. Liška je ale reprodukčně zdatná, takže o 3 roky později bylo zase všude stop i lišek habaděj. Zato prašivina žádná. Nehledě na to, že sice býval malý počet lišek, ale kuních "dvojskoků" bylo naopak zase neuvěřitelné množství, čili funkci jednoho predátora nahradil druhý, ba možná ještě horší. Liška aspoň neleze po stromech, že :D A jak tu někdo přede mnou zmiňoval - když neloví i sousedi, revír se neustále plní škodnou z okolí. Kupříkladu u nás nemáme ani jeden funkční jezevčí hrad a přesto jsou jezevci celkem běžně k potkání, ten kilásek a půl si přes hranice snadno dojdou. O liškách a černé ani nemluvě. A vykládejte soukromé honitbě přes hranici, kam páni podnikatelé jezdí kosit, co sežratelného se jen pohne, ať důsledně tlumí škodnou. Chachááá.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Odpovědět