Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od Šumavák »

Doba lovu srnců už sice končí, ale za čtvrt roku tady budou Vánoce a já bych chtěl mé manželce, kterou právě lov srnců baví nejvíc, udělat radost cenově dostupným kvalitnějším dalekohledem, vhodným pro tyto účely (samozřejmě ho příležitostně budu používat také). Cenově bych se rád pohyboval někde okolo 15.000,- Kč? Už nějaký čas pročítám parametry rozličných dalekohledů a nemohu se rozhodnout, takže bych potřeboval poradit. A co od toho dalekohledu očekávám? Delší životnost, neboť mě přestaly bavit levnější dalekohledy, které sice zcela nové koukají pěkně, ale kvalita obrazu u nich s přibývajícími roky velice rychle klesá. Dále bych požadoval dostatečně ostrý obraz v kombinaci se zvětšením, umožňujícím spolehlivě přečíst srnce i na delší vzdálenosti, na což mi obvyklá zvětšení starých klasik ruského či německého původu, byť nezřídka s velmi solidním obrazem, už připadají málo, mimo jiné i díky pátému křížku na krku. A v neposlední řadě bych chtěl dobrou světelnost, umožňující použití dalekohledu i po západu slunce. Dalekohled bude používán z ruky (bez stativu), zejména na čekané, šoulačka jen občas. Poradíte?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od fesoj »

No, mně už táhne pomalu na 70, ale co se týče pozorovacího dalekohledu, naprosto mi vyhovuje naše malá Meopta 8x30. Kvalitní sklo a proto ostrý obraz a víc než solidní světelnost. Ale na detailní obeznávání srnčího paroží, zejména na větší vzdálenost, je to přece jen málo. Ideální řešení - i když to asi není přesně to, co bys chtěl - je k shora uvedené optice používat ještě nějaký monokulár o velkém zvětšení, dejme tomu 20-60 x. Šikovný mechanik jistě dovede vyrobit nějaký ministativ s kulovým čepem, který můžeš upevnit na okénko kazatelny či na opěrku posedu. A pak přečteš veškeré detaily paroží - i když nejsi nejmladší - třeba na 300 i více m a zejména dokážeš bezpečně rozeznat paličkáře, kterého bys vzhledem ke vzdálenosti nejspíš považoval za srnu. Na šoulačku se ovšem takové monstrum dá použít pouze v kombinaci s trojnožkou opatřenou upevňovacím šroubem.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od figi »

S FOMEI FOREMAN 10X52 chybu neuděláš.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od pufr »

Můj favorit mezi binokuláry - pro popsaný účel - je taky 10x50 a pokud by mi náhoda "nevrazila do ruky" Leicu Ultravid, měl jsem namířeno na Fujinona 10x50 FMTR-SX

https://www.allbinos.com/allbinos_ranki ... 10x50.html
https://www.allbinos.com/61-binoculars_ ... 10x50.html
https://dalekohlady.heureka.sk/fujinon- ... e/#section
https://www.polovnictvoterem.sk/p/482/d ... m_term=482

Pravda je, že má klasické pentagonální hranoly a velmi pevnou - vojensky pevnou skříňku, takže s těmi cca 1,4 kg to nemusí být pro ženu ideální, ale ověřené optické i konstrukční vlastnosti jsou srovnatelné s dalekohledy za 50 až 70 tisíc Kč a lze ho pořídit za cenu lehce nad 20 tis. Kč (v tomhle roce už jsem to teda neověřoval).

Meostar 12x50 bych si na srnce rovněž neošklivil. Mluví se o něm, jako o povedeném dalekohledu a za měsíčné noci se s ním dá koukat, v současném HD provedení je už teda tak za 25 t. :?
https://dalekohledy.heureka.cz/meopta-m ... gINA_D_BwE#

Jinak má pravdu Fesoj, že na čtení srnců začíná být zajímavé až zvětšení cca 20x a vyšší, což osobně řeším zoomem na zaměřovacím dalekohledu - tím Ti odpadne i ten stativ, ale náklady na kvalitní zaměřovač s vysokým zvětšením nejsou zanedbatelné ... což se řeší v příslušných vláknech :?
Pufr
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od fary »

Já se v Lysé zamiloval do Steineru Observer 10x42. Vzhledem k výstavní slevě jsem jej koupil ( za mrzkých 6t ) a Zeiss Jenoptem 10x50 ve skvělé kondici a po servisu u p. Polanského šel na konec do světa a Steinerem se kochám už pár měsíců. A jinak jak píše Pufr, R2 2,5-15 dožene to, na co Observer nestačí, bez nutnosti dalšího cajku. I když Pufr myslel zřejmě puškohled se zvětšením 24x a více, ale já nejsem žádnej Zajcev a na dálku co lovím mi 15x zvětšení dostačuje.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od fary »

Do pihele, až teď jsem Pufrovo ( nebo Pufrův? ) příspěvek dočetl až do konce a v posledním odstavci píše 20x a vyšší, takže né Pufr zřejmě myslel, ale Pufr myslel :D
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od Šumavák »

Děkuji za náměty. Doplnit binokulár nějakým monokulárem s velkým zvětšením určitě není špatný nápad, ale nám se to osvědčilo jen za plného světla. Jeden se zvětšením 20-50x totiž doma máme, ale jeho světelnost je hodně slabá, jakmile se začne šeřit, je velice rychle k ničemu. Co se týče využití puškohledu s větším zvětšením, já mám na své kulovničce na škodnou a srnčí variábl 2,5-16x s regulací parylaxy a tímto způsobem jej také občas používám. Ale manželka na své kulovnici takové zvětšení nemá. Ten Fujinon vypadá dost dobře, ale aktuální cenou už je mimo můj strop (musíme teď investovat do důležitějších věcí) a navíc mi připadá pro ženu opravdu dost těžký. Takže co zbývá? Nějaký ten Fomei nejvyšší řady, MeoPro HD, Steiner, nebo?
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od bon »

Tvoje požadavky jdou proti sobě. Velké zvětšení a současně možnost použití dalekohledu po západu slunce je nesplnitelné a už vůbec ne v dané cenové relaci. Buď musíš tahat 2 dalekohledy a nebo já to řeším použitím starého Zeisse Jenoptem 10x50 a puškohledu Sightron SIII 6-24 x 50.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od Šumavák »

Domnívám se, že požadavek na velké zvětšení, ostrý obraz a zároveň vysoký výkon za špatných světelných podmínek, už dnes nesplnitelný není, například toto by mohlo být řešením: https://www.meoptasportsoptics.cz/cz/pr ... 6-hd-1083/ Ale každopádně souhlasím s tím, že v cenové relaci do 15.000,- Kč žádné ideální řešení nenaleznu, takže zbývá hledat nějaký vhodný kompromis. Jako minimální zvětšení bych viděl 10x, které například Fomei (ta nejvyšší řada) vyrábí v kombinaci s 52 mm objektivem, u značek MeoPro a Steiner jen 42 mm.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od rimar77 »

s přibývajícím věkem se snižuje propustnost u oka takže je zbytečné tlačit to do velkých průměrů které stejně nevyužiju a bohatě stačí 10x42 čímž dosáhnu zároveň docela přijatelné váhy, spíš je potřeba si ten dalekohled vyzkoušet a kvalitní sklo 10x42 udělá lepší služby i za tmy než 7x50 s nekvalitním sklem
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od medo »

Jednoznačne ako píše rimar 77 , určite by som išiel do meopty meostar B1 10x42 , porovnával som so s zeissom victory 8x45 a rozdiel som nevidel , meopta má výborné sklo a pod jej kvalitu by som určite nešiel . Osobne iba sklo čo má reálne fabriku s tradíciou a nie nejakú obchodnú firmu s exotickým názvom o ktorej o pár rokov ani pes neštekne . Ešte je tu možnosť používať iba puškohľad tak to robím aj ja , taktiež treba ísť do kvality , nastaviteľná praralaxa a veľké zvačšenie je lepšie ako trieder .
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od kojot »

Chápu, že je to mimo tvoje požadavky, ale absolutní TOP v optickém světě je pro mě Leica Noctivid 10x42.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od kuba palivec »

Já doporučuji něco v řádu 10x70 až třeba 15x80. Mám CBS 11x80, Steiner 15x80 a také CBS 20x80, perfektní skleněná optika, obrovské zorné pole a světelnost až do noci. Já mám nejlepší zkušenosti se Steinerem. Jen to nesmí být Celestron, nebo něco podobného.
Přílohy
20180704_162210.jpg
20180704_162210.jpg (24.25 KiB) Zobrazeno 10143 x
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od Choochoo007 »

Je treba to zvetseni take udrzet. Z vlastni zkusenosti, sice s nonamem, mohu rici, ze bych jiz neco jako 15x, 16x jiz nechtel, protoze se to nezkutecne trese a nakonec je v tom pro me videt hure jak s 8x56. Ono zalezi i na parametrech optiky, kdy se v testech hodnoti i ostrost a dalsi paramtry. Zvetseni neni vse. Chce to porovnat i um vyrobce a porovnat nejake jeho vyrobky.

Volil bych maximalne 10x a vyssi zvesenio jako 12x uz bych se snazil vyzkouset pred koupi. Pokud neni na stanovisti nic co bych pouzil jako oporu tak je velke zvetseni pro me k nicemu nebo musis nosit stativ.
Reseni ke kteremu jsem dospel je stejne jako rika Medo. Pro me ideal dalekohled co se da pouzit bez omezeni vecer a v noci, takze volit dle veku 8x56 az nejake ty 10x42 a k tomu puskac s paralaxou a velkym zvetsenim. Mas tak pokryty den i noc a nic te neomezuje. Jedina nevyhoda je, ze dve oci jsou vice nez jedno v puskaci, ale zvetsenim se to da vcelku dohnat.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od xtaup »

Používám Docter Nobilem 15x60 B/GA, ostrost obrazu super, použitelnost za šera také. Koupil jsem ho za cenu kolem 20 000,-. Když šoulám, nosím trojnožku, o kterou si ho opřu, na kazatelně ho udržím v poho. Jeho nevýhodou je hmotnost, je to pořádnej macek, ale to mi nevadí. Jak jsem tak koukal po internetu, tak už u nás bohužel není k sehnání.
Odpovědět