Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Potřebuji opět radu od zkušených. Důvod úniku spalin kolem zápalky v tomto případě je špatně očištěné lůžko zápalky nebo nábojnice v řiti? Z obrázku ( nejlepšího jaký se mi podařil :shock: ) to není moc patrné, ale tlak je v pohodě. A pakliže to vzniklo špatně očištěným lůžkem, nábojnice je stejně kaput, viďte? Díky
Přílohy
2018-10-3_13-9-33.jpg
2018-10-3_13-9-33.jpg (48.17 KiB) Zobrazeno 5451 x
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Zdá se , že primární únik byl někde mezi 4 a S. Může to mít vícero důvodů. Poškození zápalky při zalisování, poškozené lůžko. Neviděl bych to na špatně vyčistěné lůžko. Stěny bývají zpravidla po vylisování zápalky čisté. Spaliny jsou na dně. Mě to dělaly .300 WM, původně tormenťáky. Některé měly lůžko tak roztažené, že zápalka netěsnila i když jsem ji zatěsnil lakem. Očouzení bylo ale pravidelné. V Tvém případě to vypadá, že zápalka se díky úniku tlaku neroztáhla dostatečně a odfoukla trochu i po celém obvodu. Je to ale teorie. Vylisuj zápalku a dej ji šetrně vyčistit i s nábojnicí třeba do octa. Pak to bude lépe vidět.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Jak píše Dalas, koukni po vyčištění.
Známky poněkud vyšších tlaků jsou na zápalce patrné, ale to nebude příčina.
Tedy pokud to byla zápalka klasická LR, nikoliv magnum, ty bývají tvrdší takže tak snadno do zápalníkové díry nevytečou.
U 300WM mi obyčejné puškové zápalky vytékaly běžně, ale tam jsou trochu vyšší tlaky, cca o 10%.
Podle fotky mi to přijde na zdeformované zápalkové lůžko přímo u písmene S.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Begy píše:8x57 JS - chci tam dát 170 gr. SST, co a kolik pod to sypete, Diky
No, když zatím nikdo nic a pokud už máš ty střely a změříš nám, jak je přesně dlouhá, případně napíšeš, který z prachů odpovídajících zhruba tomuto náboji (cca v ranku 308W se 150 - 168 greinovou střelou) používáš, můžeme zkusit odhadnout nějakou náplň - by ses měl čeho "chytit", rychlost střely by i z kratší hlavně měla výrazně převyšovat 800 m/s - pokud o to teda stojíš :)

Ten Faryho obrázek je zajímavý, jak to dopadlo, našel jsi něco po vypíchnutí té zápalky ??
Pufr
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od campo »

Zdravím přebíječe a mám prosbu. Potřebuji vybrat vhodný prach pro 7x64, hlaveň 56 cm, střela Vulkan 170gr. Díval jsem se do tabulek Explosie a jsou tam uvedeny tři S062, S065, S075. Máte někdo praktickou zkušenost co použít? Otázkou je také co bude k sehnání :( Za radu předem děkuji.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Vzhledem k stavu produktu prodávaného pod označením Lovex S070 (oproti části Explosia manuálu i datům Q.L. se výrazně změnil - "zlenivěl"), bych preferoval Lovex S065, který byl pro náboje 7x57 a 7x64 prapůvodně vytvořen (tehdy pod označením Sm 2), použitelné náplně se budou pohybovat kolem 90% počátečního spal. prostoru a vyhoří uspokojivě i v té 56 cm hlavni :?

Lovex S062 dosáhne skoro srovnatelného výkonu, je živější a tak by se v tomhle náboji výborně hodil třeba pro nějakou "srnčí" sestavu s mírně redukovaným výkonem - s V0 někde lehce nad 700 m/s, skoro bez zpětného rázu a devastace srnčí zvěřiny, možná s občasnou dohledávkou (slovo dosled se u nás nepoužívá :) :D )
Pufr
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Takže zápalka byla v místě úniku lehce ohraněná, zřejmě vzniklo při zápalkování ( akorát směrem do zápalky, což moc nechápu ). A lůžko zápalky je tlakem ,, nařízlé ", takže šla do popelnice. Děkuji za příspěvky, jsem zase o něco moudřejší:) si tedy alespoň myslím :D :D
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

campo píše:Zdravím přebíječe a mám prosbu. Potřebuji vybrat vhodný prach pro 7x64, hlaveň 56 cm, střela Vulkan 170gr. Díval jsem se do tabulek Explosie a jsou tam uvedeny tři S062, S065, S075. Máte někdo praktickou zkušenost co použít? Otázkou je také co bude k sehnání :( Za radu předem děkuji.
Souhlas s Pufrem. Pro 7x64 a strely 173-175gr jsem rovnez pouzival prach S065.
Prisel mi i trochu zivejsi nez uvadi manual, ale je otazka jestli to nebylo mensim objemem nabojnic u 243Win oproti vyrobci pouzitemu v manualu Lovexu. Na max. navazku jsem se nedostal. Problem prachu bude sarze od sarze, takze me udaje uz asi nebudou relevantni.
V 7x64 celkem spokojenost, kdy se navazky manualu blizili. Nabojnice se asi blizili objemu pouzitemu v man. Lovexu. Ikdyz ted vlastne ani nevim, pac jsem 7x64 delal dlouhou 87mm,takze mozna byl ten S065 opravdu trochu zivejsi nez uvadi manual :D Nabijeci hustota OK, jeste tam byl prostor, asi tak 10%???, takze pro rychlejsi prach neni duvod. Z hlediska vykonu nevidim duvod jit do S062, kdy muze jeho zivost delat i problem a muzes mit nizsi rychlosti. Nejaky redukovany na srnci pak s S062 pujde asi lepe i vzhledem k vyhoreni a presnosti naboje. Pokud to budes tlacit okolo mnaxima nemel by byt u S065 problem ani s vyhorenim okolo 100% nebo spise blizicimu se 100%. Tady snad jedine by ta S062 mela vyhodu, ale i tak bych volil asi tu S065.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od campo »

Zdravím pánové a velice děkuji za typ a rady. Koupím tedy SO65, použiji data na stránkách Explosie (ostatně jinou možnost nemám) a udělám nějakou zkušební várku. Laboraci na srnčí není třeba řešit tam mám jinou ráži. Tohle je hlavně na černou a dančí a případně muflon.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od miso243 »

Kúpil som si K&M Micro-Adjustable Neck Turner. A bol som dosť sklamaný. Nôž je síce oceľový ale z blata. Jedna dve nábojnice a ostrie sa otupí. Potom som zistil, že sa dodáva aj s karbidovým nožom - asi vedia prečo. Tak som zobral karbidový plátok a upravil som nôž. Teraz to robí asi to čo by malo. Ďalší problém vidím v opakovateľnosti nastavenia ale uvidíme časom.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Hmm. Mam KM s ocelovym nozem nekolik let/par tisic nabojnic a porad dobry. Tezko rict kde se stala chyba.
Opakovatelnost je o zkouseni a premerovani. Je to opruz ale jde to. Nakonec jde hlavne o to mit co nejstejnejsi serii. Jestli si jich udelas 200, budes je 2 roky tocit, stejne bude material pracovat a rozmer se bude trochu menit - zmenis bushing. Az to budou mit za sebou zivotnosti nastavis KM a pripravis si dalsich 200ks. Jestli bude rozmer oproti prvni serii nepatrne rozdilny je v podstate jedno dulezitejsi je konzistence v serii a to neni problem. Nastavis a na jeden zatah pripravis.
M.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Mám to stejné co cobaj a taky s tím nemám problém.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od fary »

pufr píše: Ápropos - Fary - pokud to není příliš "intimní" - jak vlastně dopadla ta tuším květnová anabáze vadných rozměrů pracovní části - nebo myslím jsi psal "krimpovací hrany" usazovací matrice CH4D 8x64S - .323 :?: :?:
Zdar!
Nóó, s krimpovací hranou to dopadlo tak, že s ní neškrtím:)) Usazovací trn jsem zatočil tak hluboko, aby se krimp. nákružek
nedostal do kontaktu s hranou hrdla nbc. Neb jsem línej a hlavně si myslím, že oprava nějakým zaleštěním, nebo vímcojá jakým způsobem by se to dalo opravit by v konečným důsledku nemuselo být ku prospěchu věci, a výměna by byla zdlouhavá ( objednání u CH4D ). A konečně jsem se rozhodl koupit samostatnou škrtící matrici od Lee, stojí pár peněz a mají jí skladem. Do teď jsem neškrtil, ale kamarád přebíječ mě pořád přesvědčuje abych zkusil škrtit :shock:
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od cobaj »

Co ho k tomu skrceni vede? Nemyslel pri tom na tchyni?
M.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od fary »

:lol: popravdě když mluvíš o tchýni, z jejího rodu bych sem tam našel i jiného abonenta na omezení přístupu kyslíku :lol:

K meritu věci, tvrdí mi, že se mu tím pokaždé zlepšil soustřel, oponoval jsem mu, ovšem pouze teoreticky, neb jiné než nastudované informace nemám, a to chci, hrdobec změnit :D
Odpovědět