Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Nevim jestli to chapu dobre, co delas, ale pro jistotu se zeptam.
Ta strela musi jit do nabojnice zatlacit lehce. Nejlepe specialni merak, ktery vysouva strelu nebo vzit nabojnici a rozriznout ji podel tak do pulky a krcek trochu smacknout, aby strela sla lehce zasouvat. Takto jsem meril treba Scenary na 308 a musim rici, ze ze 3 mereni jsem mel na setinu stejne cislo. Nepochybuji tedy o presnosti mereni. Pokud je krcek stazen matrici a strela tam jde stuha jako pri usazovani strely, tak pochybuji, ze ji mas o 0,4s pred drazkama.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

To Dalas: které je to políčko v QL s tou výtahovou sílou? pls.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

0,4mm od drážek sice není na dotek s drážkami, ale určitá část efektu tam bude. Píšu to proto, aby jsi s tím počítal a skutečně začal na start load.
Jirik.fx> Jmenuje se "Shot Start (Initiation) Pressure". Pokud najedeš kurzorem na hodnotu, objeví se Ti help políčko (nejsem si teď jistý, zda se tato funkce musí povolit v Option roletě). Tam jsou doporučené hodnoty startovacího tlaku pro určité typy střel a je tam i poznámka jak se k tomu chovat při usazení na "rifling". Samozřejmě to není zcela přesné, ale prakticky se s tím mění průběh tlaků.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

2Choochoo Udelal jsem novy pripravek na mereni delky OAL, 10 mereni, max. rozptyl 0,04mm, prumer 70.89, tohle prohlasim za rifling size. Uberu 0.5 mm a mam pozadovanou OAL. Short Strart Pressure necham defaulte, pak s temito parametry a navazkou 37gr ukaze QL max pressure 3279 bar.(kribvka tlaku se v maximu dostane do zlute). Zacnu -10%, tj 33.7 gr (max tlak 2565 bar). Nebo zacit jeste niz??
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Začni klidně na těch 33,7gr, tormenťák to určitě nebude. :D Udělej si pro první přiblížení po jednom po třeba 0,5gr do předpokládaného maxima. Odstřílej od nejmenší navážky. Jakmile zjistíš první náznaky vyššího tlaku, tak zbytek delaboruj. Je ale možné, že test ukáže, že můžeš ještě výš. Tím dostaneš rámec, ve kterým se můžeš při dané sestavě pohybovat. Pak už následují serie, kde budeš hledat optimum z hlediska tvých požadavků.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

To Dalas: jj už to mám. Dík moc.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

Tak odstrileno, diky vsem za rady a podporu. Musi rict, ze se mi trosku klepaly ruce, bylo to porve vlastnim strelivem. Prikldam vysledky. Vzorek 8 uz zacal vykazovat velmi slabe zatekani zapalky kolem uderniku, u 11 uz to bylo vyrazne a sla trosku ztuha klika zaveru, 12 jsem nestrilel. Pro zajmavost, tovarni SB SP litaly v rozmezi 894-910 m/s.Ten pokles u naboju 2a 3 bych asi pricetl nestejnomernym vytahovacim silam nebo jine nepresnosti.
https://drive.google.com/file/d/1y0d9dp ... sp=sharing
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Lovex D073.6 má trochu obtížnější zážeh, proto u něj většinou zjistíš určitý rozptyl rychlostí - zpravidla větší než u jednosložkových prachů - to by mohl být i důvod poklesu rychlosti střely při třetí a čtvrté ráně (nepíšeš, jak "rychle" za sebou jsi rány střílel ani dimenze hlavně - jestli je to při dnes již celkem neobvyklé délce 650 mm "těžká terčová" - pokud jsem to někde nepřehlédl).

Pravda se ale ukáže na terči, pokud najdeš uspokojivý rozptyl zásahů s dostatečným výkonem dle Tvé představy ... 8)
Pokud ne, nesmíš se nechat znechutit - někdy to prostě napoprvé nevyjde, člověk to musí brát tak, že zkoušení rozptylu vlastnoručně nabitých nábojů je velmi zodpovědný tréning - motivace nedělat chyby je u většiny střelců dostatečná :)
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Potřeboval bych poradit s QL. Když mám celkovou délku hlavně u Blaser R8 20,5 palce 520 mm, což je včetně komory, a uzamčení, kolik mám zadat do QL? Dotaz je obecný nejen pro tuto pušku, počítá se to od drážek, nebo ode dna nábojnice nebo .... ?
Děkuji moc.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Jirik.fx> délka hlavně se měří od čela uzamčeného závěru po ústí. To platí jak pro klasifikace zbraní dle zákona, tak i pro QL.
DoDo> jestli ten pokles rychlostí byl nahodilý jev, nebo systémová záležitost poznáš při střílení grup. Střední rychlost jednotlivých navážek bude více vypovídající. Tam už budeš samozřejmě testovat i soustřely. Pokud by to byl systémový jev, osobně bych podezříval vliv hustoty plnění.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jen z čistého rozmaru bych se vrátil k nedávné Ianusově poznámce
lanus píše:cobaj + fary - Píšete o "soustřele" ; menej znalí by iste uvítali keby ste im vysvetlili ako ho u jednohlavňovej flinty vyhodnocujete ?!?! :shock:
http://www.loveckeforum.info/posting.ph ... 6&p=129063

a pokusil se alespoň v náznacích dotáhnout jeho jazykobrusičskou misi:

ČSN 39 5002-1
6.4.8. Rozptyl drah střel - různost drah střel stejného druhu vystřelených za stejných podmínek
6.4.8.1 Obrazec rozptylu - obrazec vytvořený v rovině cíle průsečíky jednotlivých drah střel, vystřelených ve skupině za stejných podmínek

ČSN 39 5003
13.2 Sestřelení kulových hlavní - při nastřelování kulových kozlic a dvojáků ... Hlavně ve svazku "sestřelujeme" - dosahujeme dobrého "soustřelu" (obdobně "sou-ložit" se taky nedá sám - v jednom, takže by se mi zdálo, že je to jazykově správně :D :D :D ).

Z pohledu normy tedy lze o soustřelu hovořit i u jednohlavňové zbraně v případě použití dvou či více druhů střeliva, když bychom hovořili o vzájemné poloze středních bodů zásahu těch dvou či více druhů střeliva.
Typicky ale o soustřelu budeme mluvit u vícehlavňových zbraní - včetně brokovnic - a budeme mít na mysli vzájemnou polohu středních bodů zásahu jednotlivých hlavní :)
Ale jinak má velký kus pravdy Cobaj, že pokud není o podstatě zde sdíleného tvrzení pochyb, netřeba se jazykobrusnými tématy zdržovat :D
Možná jsem ale taky v některé ČSN něco přehlédl - rád se nechám doplnit/poučit :?
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Nejednou se zde mluvilo o kvalite fóra, tedy jestli se mi ty fora nemotaj :wink:
Takze bych za sebe nemluvil uplne o zdrzovani. Je vcelku zajimave se dozvedet presnejsi definice nekterych pojmu. Shiva tu vcelku dost provadel osvetu a treba diky tomu se bezny myslivec, strelec zamysli a konecne pochopi jaky je rozdil mezi razi a kalibrem zbrane.
Za me tedy diky jak Lanusovi tak Pufrovi ze se v tom postourali a neco se tu znazi osvetlit i pro ostatni.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milsfreeman »

Zdravím
chci se zeptat. Přebíjím roky 308 win. Střely 180 gr, sst,siera rn ... Teď jsem vyzkoušel prach ramshot tac - 150 gr 308 SSt, mám savage 10 - stoupání 1/10. Už jsem zkoušel 4 navážky a pořád to je ve vertikální ose rozhozené cca 8 cm na 100 m - 5 ran. to se mi nikdy nestalo. Zkusil jsem 165 gr sst a vectan 5000 a paráda. Je možné, že 150 gr sst a stoupání 1/10 je špatná kombinace?

děkuji
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Nemyslím, že takový soustřel :D je dán stoupáním 1/10 v kombinaci se 150 gr střelou. Je tam sice sklon k přestabilizování, ale to by se projevilo až na delší vzdálenosti a u pravotočivého vývrtu by byla odchylka do prava. Přestabilizovaná střela by z principu neměla zhoršovat rozptyl na rozdíl od málo stabilizované střely. Jen bude posouvat střední zásah do prava. Spíše bych řekl, že jsi se trefil laborací špatně do kmitů hlavně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milsfreeman »

No ten prach ramshot tác je takový živější něco jako tubal 3000 manuál uvádí 41,6-46 gr. Dělal jsem 43,5 43 a 42,5 a pořád stejný na 100 m. Jít níže či výše?
Odpovědět