krahujec

Lov s dravcem a vše kolem toho.
Odpovědět
Uživatelský avatar
huronbaba
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 30.10.2012, 21:55

krahujec

Příspěvek od huronbaba »

letos jsem už našel dva mrtvé krahujce, je to škoda, nádherní ptáci, oba se zabili nárazem ... jeden o krmítko, druhý o sklo...
pokud byste někdo našel nějakého dalšího, odkoupím ho, mám určitou představu, co udělat s peřím...
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: krahujec

Příspěvek od regis24 »

Myslíš že je rozumný to psát? Google mi ohledně krahujce napsal :
Krahujec obecný je dnes zařazen mezi zvláště chráněné živočichy v kategorii silně ohrožený druh.
Tak nevím nevím jestli si můžeš nechávat a nebo ještě líp něco takového nakupovat...
Uživatelský avatar
huronbaba
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 30.10.2012, 21:55

Re: krahujec

Příspěvek od huronbaba »

to je pravda, dravci jsou chráněni celkově, ale pokud trochu znáš krahujce, tak víš, že jsou to sebevrazi, je to nejdravější pták vůbec... bohužel se velmi často zabijí o krmítka či jiné překážky... to je realita...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: krahujec

Příspěvek od figi »

Porušení zákona je i mít doma to peří bez CITES
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
huronbaba
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 30.10.2012, 21:55

Re: krahujec

Příspěvek od huronbaba »

oba krahujce jsem nahlásil do registru, časy, místo a způsob úhynu... nikdo mě nevyzval, abych těla někam poslal, ten pták je mrtvý, když peří použiju, jednám dle zdravého rozumu... ony ty zákony mají smysl v případě pytláctví, ale kdo si zkusí upytlačit krahujce a hlavně proč?...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: krahujec

Příspěvek od fesoj »

No, když myslíš, že horlivý pseudoochránce přírody vybavený nějakou tou pravomocí se bude řídit zdravým rozumem, tak na to spoléhej a uvidíš, jak dopadneš. Vždyť mezi nimi se najdou i takoví joudové, kteří by chtěli stíhat sokolníky za držení chráněných dravců přesto, že jedná o ptáky po generace odchovávané v zajetí a u sokolů často i o křížence, kteří se v přírodě vůbec nevyskytují.
Naposledy upravil(a) fesoj dne stř 07.11.2018, 7:36, celkem upraveno 1 x.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
huronbaba
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 30.10.2012, 21:55

Re: krahujec

Příspěvek od huronbaba »

kdo se bojí, nesmí do lesa... až jouda přijde, budeme to řešit ;-)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: krahujec

Příspěvek od fesoj »

No já Ti samozřejmě fandím - ale není-li to přísně tajné, jsem zvědavý, na co to peří potřebuješ ? Já vidím jen dva způsoby využití - na opravu per sokolnicky využívaného krahujce nebo do sbírky, a Tvůj případ evidentně nebude ani jedním z nich.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
huronbaba
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 30.10.2012, 21:55

Re: krahujec

Příspěvek od huronbaba »

mám ve školní družině sbírku per jako poznávačku pro děti, a pak samozřejmě vyrábíme i drobné předměty, repliky indiánských artefaktů...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: krahujec

Příspěvek od Petr1970 »

vzhledem k jeho nicku mě první napadla "indiánská čelenka" :-) čím delší péro, tím víc adidas:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
huronbaba
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 30.10.2012, 21:55

Re: krahujec

Příspěvek od huronbaba »

nějakej komplex méněcenosti?...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: krahujec

Příspěvek od fesoj »

Ta sbírka per je výborná věc a nejen pro děti. Jednou jsem na honě našel pozůstatky, respektive peří, z motáka, kterého tam pravděpodobně zneškodnil výr. Peří jsem dal do kapsy, na poslední leči položil na stůl a čí to je, pánové, včíl mudrujte ? Je pravda, že motáci se u nás vyskytují výhradně na podzimním a jarním tahu / tzv. Libavským sedlem mezi Vraními horami a Rýchorami protahuje spousta ptačích druhů/, ale přece jen mě překvapilo, že to nepoznal vůbec nikdo. Ono s poznávéním dravců je na štíru hodně myslivců, i já jsem si nedávno na fotce spletl ostříže s dřemlíkem a včelojeda u nás taky téměř každý považuje za káně. To by se ještě dalo pochopit, ale nepoznat luňáka v letu, když jeho charakteristický vidlicový rejdovák nelze s ničím zaměnit, to už je vrchol.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
huronbaba
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 30.10.2012, 21:55

Re: krahujec

Příspěvek od huronbaba »

a pak to maj poznat děti :-D
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: krahujec

Příspěvek od Kvido »

Zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů se dle stupně jejich ohrožení člení na
kriticky ohrožené
silně ohrožené - zde Krahujec obecný
ohrožené

Seznam a stupeň ohrožení těchto druhů stanovilo ministerstvo životního prostředí vyhláškou č.395/1992 Sb.. Seznam druhů rostlin, které jsou zvláště chráněny, a stupeň jejich ohrožení je uveden v příloze č. II této vyhlášky, seznam druhů živočichů, které jsou zvláště chráněny, a stupeň jejich ohrožení je uveden v příloze č. III této vyhlášky.

Stejně jako zvláště chráněný živočich nebo zvláště chráněná rostlina je chráněn i mrtvý jedinec tohoto druhu, jeho část nebo výrobek z něho, u něhož je patrné z průvodního dokumentu, obalu, značky, etikety nebo z jiných okolností, že je vyroben z částí takového živočicha nebo rostliny.
Ministerstvo životního prostředí stanoví (vyhláškou č.395/1992 Sb.) způsob hodnocení stavu zvláště chráněných druhů a jejich stanovišť včetně evropsky významných druhů z hlediska jejich ochrany.

Nějaké nahlášení kadaveru orgánu ochrany přírody na toto nemá vliv. V podstatě nesmím venku sebrat ani pero a an přenechat pero od dravce z vlastního chovu.
Zdravý rozum velí , že v listopadu prodávané neoplozené vejce sokola stěh. tutově není živé. Přesto na jeho prodej potřebuji výjimku z CITES !!! I uhynulí ptáci z chovu dodaní na preparaci ji musí mít s sebou.
Pár MS mělo kvůli starým vycpaninám v chatách trable a ti chytřejší je raději stáhli domů.
Odpovědět