Nošení brokovnice na honech

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
TS01
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05.1.2019, 11:24

Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od TS01 »

Hezký den
měl bych dotaz ohledně nošení brokovnice. Četl jsem článek http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivo ... T-PRI-LOVU který popisuje, jak nosit zbraň. Jak je to s nošením, kdy na brokovnici nemám/nechci mít popruh. Je možné zbraň nosit v “anglickém stylu” tedy zlomenou na ramenou, nebo zlomenou v ruce.

Obrázek

Obrázek
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od pufr »

Z hlediska bezpečnosti bych neměl námitky, někteří starší kolegové (obávaje se výstřelu při náhodném pádu zbraně/střelce) své zbraně v leči nosí/stojí na stanovišti s náboji v komoře a otevřeným závěrem - viz obrázek dole - pohyb před výstřelem je výraznější, liška by jim utekla.

Tradici u nás podobné nošení nemá (obdobně jako "Army style" zalícení kulovnice z polohy s mírně skloněnou zbraní opřenou botkou pažby do ramene, který se nyní Evropou šíří).
Pokud budeš vystrojen jako ten gentleman na obrázku, s určitou kritikou počítej :)
Pufr
Charlie Gordon
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 27.4.2011, 18:47

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od Charlie Gordon »

No v našich končinách toto nošení lze i mysliveckým soudem při poslední leči označit za prohřešek a dotyčného odsoudit. Tak velí naše tradice...

PS. Již jsem takovou ftipnou srandu zažil, když jsem dorazil na hon s flintou ve futrálu, která byla před tím na střelnici, tudíž bez řemenu.
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od munition »

Pokud jedu do bažantnice nebo na kačeny, kde víceméně budu stát na štontu, tak si klidně beru svoji opečovávanou sportovní berettu a nosím ji na rameně viz. chasník na první fotce (jen teda na levém :) ) Protože u této zbraně prostě nechci vrtat díru do pažby. Zatím jsem s tím nikde problém neměl a většinou jsem nebyl sám. Naopak, když jdu na klasický vesnický hon, tak beru vždy jinou zbraň s řemenem. Chodit celý den se zbraní bez řemene je nepraktické a zejména v očích některých starších myslivců bys vypadal všelijak.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od dalas »

I když uznávám, že v určitých případech může být řemen na obtíž, jsou zase situace, kdy je nenahraditelný, kdy potřebuješ obě ruce volné. Vyobrazeným "lordům", jak jsme jim říkali na poplatkových kachnách, byl poskytnut plný servis. Zbraň i náboje jsme jim donesli až na štont, nabíjeli, o střelenou zvěř se nemuseli starat a jen mačkali. Musím uznat, že velmi dobře. Jak ale odnést 6 a více ulovených kachen, zbraň a střelivo řešit nemuseli.
To může být i důvod, proč se mohou na Tebe ostatní koukat divně, i když jinak budeš dle tradic. Jistou omluvou může být, že zbraň není uzpůsobena pro připevnění řemene.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od Leon »

Nosím ji tak běžně a zatím nikdo neměl problém na nástupu řemen mám a pak ho sundám protože mi vadí když v tom bordelu u nás za ně pořád někde visím.
CZ 550 american 308win.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od Rogam »

Podle mého názoru na klasickou anglickou brokovnici prostě řemen nepatří :) (nejsou tam ani úchyty pro řemen - na přenášení jsou speciální pouzdra, viz např. pro názornost: https://www.hollandandholland.com/produ ... un-covers/ nebo zde https://www.purdey.com/shooting-accesso ... ridge-bags). Ideálně :D se po příjezdu na hon zbraň vyndá z kufru a z místa na místo se pak přenáší v tomto lehkém futrálu, některý jde event. i zmačkat do kapsy nebo někde odloží a teprve na místě určeném - štontu vyndavám a nabíjím, nosím to i tak na nástup. Nikdy jsem s tím problém na honu neměl, pohledy ostatních mě neuráží :lol: V případě párovek si ani nedokážu představit, že bych měl obě brokovnice na řemenu a na rameni, je na to i pouzdro pro přenášení pro obě zbraně.

Jinak se ztotožňuji s tím co píše Leon, rovněž někdy sundavám u ostatních zbraní řemen, když procházím špatně propustným terénem. Jen pro zajímavost. Posledně když jsem byl v Africe (křovinatá oblast), tak vyloženě PH neměl řemen na žádné zbrani a když jsem mu po nějakou dobu půjčil svůj dvoják, tak vyloženě trval na sundání řemenu. Celou dobu ho nosil nabitý, zajištěný, položený na rameni a držel za hlaveň, která směřovala před něj (jako na prvním obr.). Prostě jsou oblasti, kde je řemen na obtíž.
TS01
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05.1.2019, 11:24

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od TS01 »

Vsem dekuji za odpoved!
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od pufr »

Nebo pro náhlé - nevyhnutné zavěšení zbraně na rameno třeba něco takového - klidně do kapsy
https://www.hubertus-fieldsports.de/Neu ... ::939.html

A luxusnější
http://www.springer-vienna.com/rey-pavo ... bugel.html

Taky jsem kdysi viděl u jednoho Němce na safari kulovnici bez poutek, že měl na koncích řemene cca 25 cm dlouhé oko z kulatého cca 5 mm řemínku (na kterém jsou vidět jezevčíci na barvářských zkouškách). Když chtěl dát pušku na řemen, udělal "skautským" či "lodnickým" pohybem během vteřiny lodní smyčku na hlavni a následně krku pažby a mohl "zavěsit" (čtyři zajíci by se na tom řemeni taky odnesli :) )
Pufr
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Nošení brokovnice na honech

Příspěvek od Rogam »

To pufr jo to je dobrý tip.
Odpovědět