308Win. Základy přebíjení pro lov na 350 m

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Milik607 »

Dobrý den, chtěl jsem se vás kde tu již máte větší zkušenosti s přebíjením, pozeptat, jaké věci na přebíjení by jste mi doporučily. Vím že se prodávají různé základní sety, ale ne vždy je člověk se vším v sestavě spokojen a více méně to brzo prodává a nakupuje jiné věci. Já chci pro svoji potřebu hlavně přebíjet puškové náboje 308win , chtěl bych tomu věnovat maximální péči aby přesnost nábojů byla opravdu dobrá.
Možná bych byl rád, aby na sestavě šly také přebíjet i pistolové ráže, opět by to nebylo pro masivní přebíjení ale hlavně kvalita. Co by jste mi doporučily vybrat za jednotlivé věci od A po Z na přebíjení, aby tam nebyla úplně zbytečně vysoká pořizovací cena, ale aby se daly vyrábět opravdu přesné náboje, samozřejmě za použití kvalitního spotřebního materiálu - například nábojnice Lapua a střely Lapua nebo Hornady, nebo i jiné kvalitní.

Co se týče navážek prachu, opět by bylo lepší manuálně navažovat každou náplň zvláště než používat prachovač, klidně bych šel i do mechanické váhy, jen jsem ji nikdy neměl v ruce, a nevím jestli by mi jenom ta váha postačila......je tam určitě stupnice, ale nevím s jakou přesností.

Co se týče čištění nábojnic, stačí je omývat v jarové vodě a mechanicky čistit vnitřek nábojnice a zápalkového lůžka?


Zkuste mi prosím navrhnout přebíjecí komplet sestavu s ohledem na investici a funkčnost. Děkuji
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od vlady »

Co se tyka opravdu přesné střelby, tak doporucuji si precist tento clanek o priprave nabojnic: http://www.naboje-prebijeni.cz/index.ph ... 1&blogid=9. V tom clanku je popsane co musis obsolvovat jen s nabojnici a co vsechno je na to potreba.

Na Tvem miste by jsem specifikoval s jakou presnosti a na jakou vzdalenost hodlas strilet, zbran na to predpokladam mas adekvátní
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Milik607 »

Střelba nebude přesahovat vzdálenost 300m , ale spíše mi jde o to, že se snažím kupovat kvalitní střelivo a kamarád mi zkoušel vážit prachové náplně a někdo to tam fláká úplně od boku, pak jsou i výsledky takové.....

Blaser R8 professional success 308win se spout ATZL
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Jirka83 »

Z vlastní zkušenosti je dobré si říct, co znamená přesné kulové střelivo, respektive jakou přesnost očekáváš. Další věc je si říct, kolik času budeš ochotnej přebíjením trávit a pak je vhodné tomu přizpůsobit vybavení.

Pokud chci přesnost střelby nejhůře 0,65 MOA, tak budu využívat jiné vybavení než přebíječ, který chce střílet s přesností 0,3 MOA nebo lepší. V každém případě bych nekupoval sety, protože tam dostaneš i spoustu věcí, které potřebovat nebudeš a budou pouze lapat prach... Za sebe: Kvalitní list pevný masivní, sadu matric s FL kalibrační matricí, zkracovačku, nástroj na čištění zápalkového lůžka, nástroj na sražení hran po zkracování, šupleru, něco na mazání nábojnic při kalibraci, kvalitní váhy (je jedno jestli mechanické a nebo digitální). to je minimum, pak k tomu můžeš dokoupit Ruční zápalkovač, pokud Ti nebude vyhovovat ten, který je součástí lisu, Pračku na nábojnice atd... Je to jen o čase kolik tomu chceš věnovat. Jen ještě drobná poznámka, kvalitu přebití nepoznáš na rozptylu děr v papíře, ale na rozptylu úsťových rychlostí ... Kdybys potřeboval napiš SZ a nebo email, který Ti pošlu v SZ, pokud budeš mít zájem.

Hodně zdaru,

Jirka
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Jiskra »

kvalitu přebití nepoznáš na rozptylu děr v papíře, ale na rozptylu úsťových rychlostí
No tak to je svým způsobem pěkně blbě vyjádřeno. Myslím,že jde v zásadě jen o ten rozptyl a je jedno,jak k němu dojdu. Můžeš mít náboje,které budou mít rychlosti +-1 ms a grupeto bude katastrofa,když to netrefíš v kmitu hlavně a naopak náboje s rozptylem rychlostí 10 m/s a grupeto bude daleko menší , pokud budeš v uzlu kmitu ústí hlavně. Rozdíl rychlostí 10 m/s dělá zhruba u 308W na 300m 1 cm výškově.
Na větší vzdálenosti už je to jiná písnička (výškový rozdíl) a samozřejmě je účel,mít ty rychlosti co nejvíc stejné. To nikdo nepopírá.
Ovšem to ,,grupeto",to je to nejdůležitější. Zažil jsem tovární terčové náboje,které měli rozdíl rychlostí i 15 m/s a přesto to trefovalo výborně(na 300m).
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od dalas »

Jiskra> On to myslel Jirka83 trochu jinak. Kvalita přebití x kvalita laborace. Prostě jakou potřebuješ výbavu, aby byl přebitý náboj jeden jak druhý. Tam bych se skutečně opřel o ty rychlosti. Tím ale nijak nepopírám to, že i náboje s nízkým rozptylem mohou dělat velké grupy a naopak.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Milik607 »

Takže jak se to dá řešit? Určitě chci investovat do kvalitních nábojnic, střel atd.......chci si dát co největší pečlivost s navážkami, takže klidně do každého náboje ručně pomocí toho otočného dávkovače dávkovat prach přesně na váhu.........a co ještě doporučujete? Jak říkám s tím přebíjením nemám zkušenosti. Taky bych to mohl řešit tak že koupím špičkové náboje 2500,- / 20kusů ale myslím že i s investicí co přebíjecích věcí se dostanu na nižší cenu a přebíjecí náčiní se mi zaplatí a já se něco naučím zase......
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Jiskra »

Dalas - chápu ,ale pro začátečníka fakt hodně matoucí,tak jsem reagoval.
Tak jsem napsal dlooooouhej příspěvek a nakonec se mi to celé zesralo a je to fuč.
Znovu na to teď nemám nervy.
Milik - tvá úvaha ohledně přebíjení je správná . Nicméně můžeme ti nadiktovat seznam 50 věcí , bez kterých se podle někoho neobejdeš a utratíš prachy a budeš přebíjet jen za úplňku , nebo druhá varianta ,že si koupíš do začátku jen to nejnutnější abys mohl dělat přesné náboje , ALE KVALITNÍ VYBAVENÍ a vezmeme to tak nějak prakticky vzhledem k tvé zbrani,optice,četnosti trénování střelby atd.
První bych se rád zeptal,z jaké zbraně a s jakou optikou to budeš střílet. Dále na jaké vzdálenosti? Pravidelně 300m? Nebo jen 100m a jednou za rok třístovka? Aby ty rady měli hlavu a patu .
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Milik607 »

Takže přesně jak píšeš, rád bych měl ty nejnutnější věci, obejdu se bez nějakých zbytečně drahých věcí, chci hlavně funkční věci. Puška Blaser R8 professional success 308win, délka hlavně 55cm , laditelná spoušť ATZL, puškohled DEN/NOC atn X-sight 4k , naháňkový aimpoint micro H2.
V jednom loveckém obchodě mi jeden chlapík říkal že přesně přebije i takový ten malinký ruční lis od firmy lee na který se klepe paličkou, ale tam je nevýhoda toho, že to utahuje pouze krčet a neformátuje celou nábojnici, z toho důvodu je asi lepší ten jednooperák. Každopádně vyrábět si budu jeden typ náboje, a to si určitě nechám poradit co od jaké firmy kupovat. Hodně dobré hodnocení jsem slyšel na věci od firmy Lapua nebo Hornady, takže nebudu v tomhle laborovat, spíš se soustředím na ověřenou věc- jistá kvalita komponentů.
Co se týče střelby, celkem dost často střílím z různých zbraní, především útočné pušky a pistole, podle toho co mám nastříleno poznám, co dělá střelivo a co článek mezi puškou a zemí. :D

Jak tady asi všichni víme, myslivecká praxe jsou střelby od 30m kdy člověk střílí na hromadu až prostě po hranici co si je člověk jistej, na jinou vzdálenost si každý troufne střílet lyšku a třeba vysokou. Těch 300m je řekl bych opravdu maximum!
Tím bych chtěl aby náboj byl přesný,výkonný a s co nejvyšším knockout efektem. Myslím že 308win je pro nás úplně optimální.


Věci na přebíjení vyrábí spousta firem, je mi jasné že různé kvality, proto budu rád za každou radu. Děkuji
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Jiskra »

A tak teď jsem v pasti. Myslel jsem , že chceš přebíjet přesné terčové náboje a střílet sportovně. Zásady jsou stejné ,ale netuším , jestli s tou uvedenou optikou se dá nějak precizně trefovat. Neznám ji. O kolimátoru nemá cenu se bavit.

Tak to se omlouvám za nepochopení :roll: , já jsem jen takovej jebal co dělá převážně dírky do papíru na různé vzdálenosti a tohle přebíjení loveckých nábojů přenechám borcům typu Pufr,dalas a spol. :D
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Milik607 »

Jasně v pohodě.....co se týče optiky, je to vlastně digitální noční vidění, kde se dá přepnout i na denní režim, má to rozlišení 4k . Není to jako optika od swarovski ale pro lovecký účely ok.

Samozřejmě obraz se kvalitní optice svou ostrostí nevyrovná.
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od dalas »

Kdybych byl na Tvém místě já a hledal kompromis mezi kvalitou a cenou, pořídil bych toto:
Lee Clasic Cast Press
Lee DeLuxe die set dnes se nazývá Ultimate(sada celoformát, collet, usazovací, krimp a holder)
Mechanické váhy Lee (vypadají jednoduše ale jsou docela citlivé)
Nějaký trickler
S tím už se dají pokrýt všechny operace. Slabinou je usazovací matrice. Tam bych se poohlídl po Redding Competition, nebo Forster. Ale to už je také jiná cenová kategorie. Pokud by jsi chtěl krčkovací s bushingem, pak by bylo vhodné i stružení krčků. Proto bych volil ten collet. Možná nějaký ruční zápalkovač (může být kidně Lee) Velice povedený byl Lee Auto Prime II, ale ten se už asi nedělá. No a trim. Nejednodušší je opět od Lee, ale výsledek je uspokojivý.
Pro úpravu nábojnic bych pořídil ultrazvukovou pračku (ne Hornady a pod. neb tam platíš za značku. Naprosto stejnou koupíš podstatně levněji "no name") a nástroj pro čistění lůžek zápalek.
Není toho zrovna málo, ale všechno užiješ.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Milik607 »

Tak super. Moc dekuji. Zkusím to všechno prohledat
. Těch věci je potřeba dost, ale od toho se pak odvíjí výsledek. Trh je plný lákavé levných však někdy nepoužitelným věci, a nebo zase životnost není moc dlouhá. A jak jsem psal jsem rad ze je tu někdo kde tomu rozumí a ví co říká takže moc dekuji.
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od Milik607 »

Tak dnes projizdim internet, dívám se na produkty které mi radite a z toho si dokážu představit ze bych pořídil solidní prebijeci sestavu. Chtěl bych se zeptat, jaký pro mě jako uživatele bude rozdíl mezi sadou matric za 2000 a za 4000? Jedna se tam o lepší přesnost a tvrdost materiálu? Proč se některé musí mazat a některé ne? Bude rozdíl mezi mechanickou vahou za 1000 od lee a nějakou za 2000 od jiné značky? Kamarád mi říkal ze má digitální váhu za 3600 teď nevím co za značku, ale určena přímo na prebijeni a prý když udělá navazku, nasype to například do lžičky a vysype zpět je tam rozdíl třeba 0,4grainu co vy na to? Já asi sáhnu po mechanice....
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení - přesné puškové střelivo 308win

Příspěvek od bon »

Pro podobné účely jako ty jsem zvolil základní vybavení - lis, matrice, mechanické váhy a zakracovačku nábojnic od firmy RCBS a ten zbytek jsem doplnil různě. S tímto základním vybavením, kvalitními komponenty a pečlivou prací jsem schopen střílet z lovecké kulovnice rozptyly 3/4 MOA a když se zadaří tak i o něco lépe. Důležité je najít si optimální navážku pro svoji zbraň. Ve tvé sestavě se mi zdá slabinou pro střelbu na větší vzdálenost uvedený puškohled, ale nemám s ním osobní zkušenost.
Odpovědět