Střelivo SB

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Childeater »

Zdar kolegové,
zkouším na holuby českýho tygra 53g s 3mm brokem a jsem z toho rozpačitej. Je tam sice kbelík broků, ale přijdou mi pomalý. I když holuba trefím na větší vzdálenost, tak ho díky nižší ranivosti jen postřelím a on uletí...asi jdu do menší navážky a rychlejší laborace...má někdo podobnou zkušenost?
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Brokovnice není kulovnice, nestřílí se s ní LR, a zvěř není terč, co pošle do vzduchu vrhačka. Mě bohatě na holuby stačí Super parcour Hull 2,5 28 gramů. V podstatě jakýkoli náboj s velikostí broku do 3mm včetně. A nešel bych přes 32 gramů. Kýbl broků nenahradí tah pušky + předsazení. Střílej do 40 kroků. Jen se zeptám, kolik toho máš z brokovnice nastříleného.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Childeater »

Vyšší desetitisíce patron. Spíše ale kachny a asfalt. Holuby zase objevují cca po 20 letech.
Proč?
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zdar chlapi. Na hřivnáče rád chodím a pár dní v době lovu jim věnuji. Začínají se sice lovit když u nás vrcholí srnčí říje a někdy bývá těžké rozhodování čemu dát přednost. Zda vzít brokovnici nebo vyrazit s vábničkou. U nás posečou řepky a hřivnáči zmizí. Když má člověk štěstí a v září objeví nějaké hejnko, které si oblíbilo určitou lokalitu , tak si ještě zaloví.
Hřivnáč je na ránu tvrdý a z vlastní zkušenosti používám naše Corona 3,5 mm nebo holubářky 3,5 mm.
Ono se většinou střílí na hranici brokové rány a holub chytne 1-2 broky a ty musí platit. 3,5ka platí. Mě po 3 mm broku holub sice spadl, ale nebyl zhaslý a to i na kratší dálky. Sedící holub na vršku smrku kolikrát neslyší ani na tu 3,5ku :) a to na něho zmačknu z horní plně úžené hlavně ze Super Brna.Lovu zdar.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lotr »

Childeater píše: čtv 24.8.2023, 8:59 Zdar kolegové,
zkouším na holuby českýho tygra 53g s 3mm brokem a jsem z toho rozpačitej.
Čím to střílíš a jaký máš zahrdlení? Já jsem magnumy s tygrem pro svou zajímavost zkusil na kachny nad rybníkem a padaly tak, že to bylo na krále honu. Normálně chodím s Coronami 3,5 mm, ale dostal jsem se k většímu množství magnumů za dobrý peníz a tak s nimi experimentuji. Pokud se ti zdají pomalejší, stačí maličko víc předsadit a tu špatnou ranivost bych přičítal právě špatnému zahrdlení, na větší vzdálenost se broky přeci jen víc "rozbalí" a pokud holub dostane jeden "šťastný brok" tak uletí někam, kde se zalije barvou a potom zhasne. Zahrdlení volím podle toho, kam jdu lovit, když nablízko někam na rybník na odchované kachny, klidně dám skeetové zahrdlení, ale když jdu na řeku, na divoké, vysoko létající kachny, dávám trapové.
Zkus si střelit do papíru, klidně na těch 40 m, ať vidíš, jak ty magnumy Tvojí brokovnici chutnají. Možná budeš překvapený.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Childeater »

Mám CZ 1012...zahrdlení jsem zkoušel střed. Pravda, na papíru bych to vyzkoušet mohl. :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lotr »

Zkus, a střídej přitom choke. Uvidíš, že co choke, to jiný rozptyl. On se tímhle málokdo zabývá a pak se diví minutým liškám nebo holubům, co ulétli. Je rozdíl mezi patronami s košíčkem, či bez košíčku, je rozdíl ve velikosti broku, je zkrátka spousta faktorů, které na to mají vliv. Nejlepší je vzít karton papíru 1x1 m, náboj, kterým chci lovit a vystřelit si na něj se zahrdlením, kterým chci lovit. To je jediná jistota, když to vidíš na vlastní oči.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Childeater »

Lotr píše: stř 30.8.2023, 6:59 Zkus, a střídej přitom choke.
Nuže.
Musím konstatovat, žes měl kus pravdy. Vyladil jsem funkční a dostupnou kombinaci pro delší vzdálenosti, pro mojí pušku (CZ 1012) funguje kombinace druhé nejvyšší zahrdlení (Imp Mod) a 12/70/3,50mm Rio Game 32g. Pravidelné a stejnoměrné krytí. Dnes jsem si udělal radost lahůdkovou rankou na rychlou kachnu, na kterou vystřelil kolega...daleko byla...přesto 4 broky a spolehlivý účinek.
Odpovědět