Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 942
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Jak psali předřečníci, nech si spočítat navážku podle délky náboje tady na fóru.

Délku náboje udělej na zásobník s nějakou vhodnou mezerou, jak píše Cobaj.
Začni s nižší navážkou, alespoň 20% pod povolené tlaky a pokud možno si nech někde změřit úsťovou rychlost.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

To se ti moc nepovedlo myslim :mrgreen:
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 942
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

cobaj píše: pát 03.5.2024, 14:26 To se ti moc nepovedlo myslim :mrgreen:
Jestli píšeš o mě, co máš přesně na mysli?
Pokud ty zápalky, poznáš, zda jsi překročil 1300bar (45ACP) nebo 2800bar (44Mag)?
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Myslim tim to, ze jedinou moznosti bezpecneho prebijeni je mereni rychlosti. Neni to tak dlouho co hradla mel opravdu malokdo a take jsme si poradili. Ostatne s cim by to chtel porovnavat, nema zakladni data pro strelu v kombinaci se skoroprachem co se pokazde stejne povede jinak a na teplotu reaguje jak slepice na flusanec. Proste bych to nehrotil a nestrasil ho. Zacit na nizsich navazkach a pozorovat zapalku, nabojnici, manipulovatelnost se zaverem, nechat naboj dele v komore pro prohrati. Vyhovujici rozptyl muze nalezt davno pred tim nez se dostane na pomyslne maximum.
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 942
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Je to nesmysl. Podle zápalky nepoznáš tlak v komoře.
Znovu zopakuji to, co jsem napsal v tom příspěvku:
Známky tlaků na zápalkách existují, ale různé náboje mají různé povolené tlaky a různé zápalky na ně reagují různě.
Jedině ten kdo měří, ví. To platí všude.

Bez hradel se přebíjet dá, ale musíš zachovávat ostražitost a zdravý rozum.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

Jaká je závislost mezi tlakem a rychlostí střely?

Opravdu myslíš vážně co píšeš?
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 942
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

gawein píše: sob 04.5.2024, 9:17 Jaká je závislost mezi tlakem a rychlostí střely?

Opravdu myslíš vážně co píšeš?
Na začátku přebíjení jsou buď tabulky, nebo v lepším případě Quickload.
V každém případě víš, při jaké konkrétní laboraci je očekávaná konkrétní rychlost a tlak v komoře.
Protože tabulky, i výpočty jsou vztažené ke konkrétním hodnotám objemu nábojnice, výkonu střelného prachu a podobně, tak realita (úsťová rychlost a tím pádem tlaky) samozřejmě nebudou úplně sedět.

Tedy ano, rychlost střely souvisí s tlaky v komoře.
Měřením zjistíšš, zda jsi úsťovou rychlostí (a tlaky) v teorii, nebo výše / níže.

Osobně to dělám ještě tak, že naměřené hodnoty úsťové rychlosti použiji k úpravě vstupních hodnot Quickloadu, opravuji vnitřní objem nábojnice. Mám vyzkoušené, ža pak už výpočet funguje.
A začínám alespoň 20% pod povolenými tlaky.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

To je jako,že 1 a 1 jsou 2, 2 a 2 jsou 3, protože po jedničce je dvojka a po dvojce trojka.

Opravdu si myslíš,že tlak v hlavni je závislý jen na prachu, střele a velikosti spalovacího prostoru v nábojnici?


Pro kolegu začátečníka. Poslechni to co napsal Cobaj jako zkušený přebíječ a střelec. Čti, studuj a praktikuj. Pak až si pořídíš hradla otevřou se ti další výzvy.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 942
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

gawein píše: sob 04.5.2024, 16:23 To je jako,že 1 a 1 jsou 2, 2 a 2 jsou 3, protože po jedničce je dvojka a po dvojce trojka.

Opravdu si myslíš,že tlak v hlavni je závislý jen na prachu, střele a velikosti spalovacího prostoru v nábojnici?
Hele fakt netuším, o co ti jde, prober se a s těmi invektivy se zkus vyřádit někde jinde.
Předtím se ti moc nepovedlo tvrzení a teď se to snažíš zachránit tím, že kolem sebe kopeš.

To, co mi podsouváš jsem nenapsal, ale to je jedno.
Napsal jsem, že je velmi vhodné měřením úsťové rychlosti ověřit laboraci získanou z tabulek nebo výpočtu.
A nebo můžeš udělat jinou věc, kterou jsem taky napsal:
Bez hradel se přebíjet dá, ale musíš zachovávat ostražitost a zdravý rozum.
A rozhodně není dobrý nápad radit začátečníkovi něco kolem známek tlaků na zápalce.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

U přebíjení je třeba vždy si uvědomovat souvislost a komparovat. Zkusím prohledat foto stejná šarže laborace vystřelené že stejně zbraně. Jednou jsou na zápalce známky vysokého tlaku a jednou je to OK. Vysvětlení je ve změně síly úderníku. Co se týká zápalky, je vhodné komparovat s totožnou zápalkou v továrně, nebo ověřenému náboji. Na druhé straně není třeba z toho dělat vědu. Jak výrobci prachu v manuálech, tak i QL se drží při zdi a i mezní laborace má ještě daleko do tormentaku. Zdravá zbraň to v poho vydrží. Není ale vhodné to takto systémové ponechat. Průser může nastat u zbraně v nedobrém stavu.
Tak jsem našel:
Přílohy
P1020979.JPG
P1020979.JPG (61.53 KiB) Zobrazeno 279 x
P1020978.JPG
P1020978.JPG (57.98 KiB) Zobrazeno 279 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Mushroom »

Dobrý večer všem,
díky moc za rady a postřehy.
Zkusím tedy začít na těch cca 10% pod maximem a postupně budu sledovat zápalku.
GRT mám a vyzkouším hraniční hodnoty.
Měřit rychlost zkusím časem taky nějak zařídit.
Ještě jednou díky :-)
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 942
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

10% pod maximem je (zejména v případě Lovexu) na základě mých vlastních zkušeností málo.
Sice výsledek je zpravidla výkonově spíše níže než očekávání podle QL, ale už jsem zaznamenal i opak, konkrétně u jedné šarže Lovexu D073.6.
Osobně se držím v QL ve žlutém poli, to znamená mezi -15% a -25%, spíše blíže 25%.

Jak bylo vidět také z Dalasových fotek, stopy na zápalce jsou velmi ošemetná věc.
Také si ujasni, co to jsou vůbec stopy tlaků na zápalce a jak a kdy se projevují.
Na Dalasových fotkách je patrné pouze vtečení zápalky do zápalníkového otvoru.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

dalas píše: sob 04.5.2024, 20:51 ... Jednou jsou na zápalce známky vysokého tlaku a jednou je to OK. Vysvětlení je ve změně síly úderníku...
Na okraji zapalky je hezky videt, ze tlak je v pohode a problem bude jak rikas v uderniku. Tam je jedina zmena. Zapalka je treba pozorovat komplet i s hranou.
Jak rikas, je treba komparovat, pozorovat a ono to jde vcelku napohodu. Pokud nemeri objem nabojnice, je treba pozorovat znamky tlaku obecne
Michal_123 píše: pon 06.5.2024, 11:47 Jak bylo vidět také z Dalasových fotek, stopy na zápalce jsou velmi ošemetná věc.
Také si ujasni, co to jsou vůbec stopy tlaků na zápalce a jak a kdy se projevují.
Proto jsem sem dal uz na minule strance hezke shrnuti a vysvetleni i techto zateklych zapalek do udernikoveho otvoru. Chce to pochopit komplet znamky zvysenych tlaku a nejen jeden naznak. Idelane porovnavat vedle sebe s novou zapalkou.
http://massgunownership.com/reloading/r ... signs.html

Prebijeni neni zazracna veda, chce to jen v klidu nacist a poctive praktikovat a pozorovat.

Jinak hradla nebo jinej merak asi dobry, ale pokud vezmeme v uvahu ze i stejne hlavne muzou vykazovat i vyrazne rozdily v rychlosti rekneme treba i 50-70m/s nebo kolik tu nekdo uvadel, tak mereni rychlosti ruku i vlivem ruznych rychlosti prachu mezi sarzemi je hezka vec, ale prebijel bych podle znamek tlaku a ne podle rychlsoti. Ale at si kazdy prebiji dle sveho, co mu vyhovuje, hlavni je bezpecnost.
U toho Lovexu jak rika Michal, muze byt i 10% nekdy vcelku malo, Takze radsi mozna 20%, ale kdo dnes za ty penize prebiji s Lovexem :lol:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Mushroom »

Díky za další pokopnutí.
Zkusím tedy raději -20 až -25% pod maximem.
Stran Lovexu - v době, kdy jsem sháněl prach (rok zpět) a chtěl jsem RS52 (chápal jsem to jako dobrý poměr výkon-cena), nebylo nic, ale fakt nic v okolí sehnatelného. Sehnal jsem jedině uváděný Lovex. Ještě bylo možno pořídit Hodgdon nebo Vihtavuori za cca 2-3 násobnou cenu. Mám Lovexu plnou 0,5 kg pikslu a nerad bych jej "odstavil" jen tak bez ničeho. Proto bych to s ním rád zkusil. Ale dle Vašich zkušeností začínám váhat..
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 480
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Mushroom, neházej flintu (Lovex) do žita. Není to žádná sláva ale na lovecké účely se s tím nechá žít. Problém je když si vychytáš navážku a u nové šarže je to jinak. No a nyní ta cena :roll:
Začni níž, udělej pár navážek odzkoušej je a uvidíš.
Odpovědět