6mm BR Norma

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2049
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

6mm BR Norma

Příspěvek od lovec »

Pokiaľ som dobre hľadal, tak samostatné vlákno o tomto kalibri ešte nemáme.

Ja osobne ho mám v portfóliu iba niekoľko týždňov, ale som z neho po stránke presnosti a tolerancie rôznych návážok a striel doslova nadšený.
Dlho, dlho som sa tomuto kalibru bránil, aj keď som videl vynikajúce výsledky viacerých kolegov, nielen čo sa týka presnosti pri športovej streľbe, ale aj pri love. Hlavnou prekážkou boli skúsenosti z rôznych prestavieb, ktoré som videl a ktoré nefungovali po stránke mechanickej - čiže nabíjanie a vybíjanie náboja do a zo zbrane. Problémy so zásobníkmi, kde sa náboje boli schopné prevrátiť a zapichnúť do zásobníka, čím zablokovali komplet záver. Problémy so zásobníkmi, kde bolo treba opakovane ohýbať a ladiť vyústenie zo zásobníka, aby záver zobral a podal náboj do komory... Alebo vystrelené nábojnice vypadávajúce z čela záveru, ktoré potom zostávali v púzdre záveru a blokovali podanie nového náboja. Všetko toto videné nie jedenkrát a mnohokrát opakovaná potreba ladiť podávanie aj v drahých záverových systémoch ma odrádzali od kúpy 6mm BR.
Každopádne nikdy nehovor nikdy a ako som písal v inom vlákne, keď sa mi naskytla možnosť kúpy hotového laufu od kolegu, tak som do toho s malou dušičkou išiel. A to aj s vedomím, že keď to nebude fungovať, tak môžem nadávať len sám sebe. :lol:

Aby som sa dostal k strelivu a prebíjaniu - objednal som si osvedčenú kombináciu matríc, ktorú používam aj pre ostatné kalibre určené na presnú streľbu a síce kalibračnú Redding s výmenným bušingmi a usadzovaciu Forster Ultra Micrometer.
Mám viac než solídnu zásobu nábojníc Norma a k tomu som mal navyše 60ks nových nábojníc, takisto od Normy a 60ks striel Sierra MatchKing 107gr, ktoré boli ešte v prevedení Moly.

Obrázek

Tomuto ale predchádzal nákup 100ks streliva Lapua 105gr. Silver Jacket, čo je vlastne molykovaný Scenar. Podľa obalu hodne staršieho dáta a podľa stupňa oxidácie striel to bola veľmi stará šarža aj na moje pomery. Prvý výstrel ma trochu vydesil, rana ako z dela a radar ukázal 889m/s. :shock: Každopádne ďalšie rany sa už rýchlostne pohybovali okolo 870m/s deklarovaných na obale a test na strelnici dopadol vynikajúco. Po nastrelení na 100 metrov som strelil iba jednu 5-ranovú položku (náboje som si šetril na súťaž...). Prvé 4 rany mali rozptyl okolo 5-6mm, musím sa však priznať, že poslednú piatu som v eufórii zo skvelého rozptylu strhol.

Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2049
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6mm BR Norma

Příspěvek od lovec »

Po úspešnom teste streliva som sa vybral na jedny miestne preteky v klasickej mierenke na 100m z ľahu a zažil som nemilé prekvapenie. Mohol som ho predpokladať, ale človek s odstupom času zabúda a to môže mať neblahé následky.
Jednoducho prišlo k tomu, že takmer každý druhý náboj mal po výstrele prepichnutú zápalku. To malo za následok veľké výkyvy úsťovej rýchlosti a samozrejme aj v bode dopadu na terč. Takže som exceloval na poslednom mieste a sklamaný som išiel domov. Lapua (tak ako mnoho iných výrobcov) osadzuje náboje, ktoré používajú malé zápalky (SR - small rifle) bežnými zápalkami. Tieto v kombinácii s bežným záverom, ktorý je stavaný na spoľahlivé odpaľovanie veľkých zápaliek (LR - large rifle), nemusia vydržať a dôjde k ich prepichnutiu.

Obrázek
Obrázek

Čo s tým? Termín ďalšej súťaže sa rýchlo blížil a žiadne strelivo v tomto kalibri v iných obchodoch jednoducho nebolo. Takže som rýchlo objednal od Štrobla kleštinu do delaboračnej matrice RCBS a zvyšok streliva som rozobral. Vysypal prach, zrekalibroval krčky nábojníc a z pôvodnej navážky prachu som urobil svojich 6 vlastných. Pôvodná laborácia bola doslova nalisovaná v hilzni a bol problém vyšpárať prach von. Prevážil som šesť fabrických navážok, z toho 5 sa pohybovalo v rozmedzí 31,80 až 31,88gr., jedna navážka mala 32,2gr.
Ja som začal na 31,5gr. a uberal som smerom dolu po 0,3gr. až som skončil na 30,0gr. V skratke - najlepší rozptyl mala práve 31,5gr. navážka, niečo pod 10mm. Síce nič oslnivé, ale na daný účel postačujúce. Po opätovnom zložení nábojov tieto na strelnici ukázali úsťovú rýchlosť 875m/s. 8)

Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2049
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6mm BR Norma

Příspěvek od lovec »

Ďalším dejstvom bolo hľadanie laborácie pre tých niekoľko málo kúskov striel Sierra MatchKing 107gr. Moly.
Dĺžku náboja 62mm som zvolil jednoducho ako maximum, ktoré sa zmestí do zásobníka s určitou rezervou. Zápalky CCI 450, nové nábojnice Norma a prach Reload Swiss RS50 s navážkami od 29,0 po 31,0gr. Ako najlepšia vyšla navážka 30,5gr. s nameranou priemernou rýchlosťou 833m/s. Znovu som musel strelami šetriť, aby mi zostali náboje na súťaž, takže som strieľal iba trojranové položky. Fotografia tej najlepšej nie je z celkom dobrého uhla, každopádne je rozptyl stredov zásahov menší ako 0,1 MOA :shock: Presne to bolo tuším 0,089 MOA.

Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2049
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6mm BR Norma

Příspěvek od lovec »

Medzičasom som všetky molykované strely, Scenare aj Sierry spotreboval a vzhľadom na dostupnosť striel som rád, že sa mi podarilo zohnať nejaké klasické Scenare 105gr za dobrú cenu.
Na príležitostný lov budem vychádzať zo skúseností kolegu-strelca a skúsim nalaborovať Hornady ELD-M 108gr. Keď sa mi podarí niečo nastrieľať a uloviť, tak zase po čase poreferujem.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: 6mm BR Norma

Příspěvek od cobaj »

Ahoj.
Do jakeho systemu jsi sehnal tu hotovou hlaven v 6 BR? 6BR je skvela volba, presne jak pises krasne se to laboruje. To snad umi jen dva rozptyly - vynikajici a ty s kterych si sednes rovnou na zadek :lol: Mam ji v R8 a prebiji to perfektne, jen bohuzel zatim mam jen echt tezkou hlaven takze na lov ne. Mozna ale na lehci variantu take casem dojde.
M.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2049
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6mm BR Norma

Příspěvek od lovec »

Napíšem do príslušného vlákna, ale v skratke - jeden strelec kúpil Bergaru HMR v 308W, k tomu hlavňovinu Bergara. Puškár mu urobil hlaveň 6mm BR. Keď to bolo hotové, tak to predal ďalšiemu kolegovi, lebo z toho vznikla nefungujúca opakovačka - prakticky jednoranka. Trpela všetkými neresťami, ktoré som tu popísal. Majiteľ č. 2 vystrelil z hlavne 6mm BR možno 150 nábojov, ak nie menej. Potom ako to už v živote býva, nejaké okolnosti ho viedli k tomu, že zbraň predal s pôvodnou hlavňou 308W a tá hrubá dlhá 6mm BR zostala v trezore, lebo mu nebola na nič. Až kým som si na ňu nespomenul. :lol:
Môj puškár mi ju osadil do Howa 1500, stačilo jemne upraviť závit, navyše som nechal vyrobiť úsťovú brzdu a zrazu mám záložnú PRS flintu. 8)
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: 6mm BR Norma

Příspěvek od milan »

Loni jsem zkousel starsi 6BR v Saku orig.Normy 105 Berger moly. Trefovalo to, ale zadny zazrak to nebyl. Vymenil jsem hlaven za Brux valec 1,25", 26", twist 7.5. Jelikoz mam orig Norem jeste mnoho, na prebijeni zatim syslim dily. Presnost je uzasna, zatim asi nejpresnejsi raze co jsem mel. Jen me dost prekvapily rozdily rychlosti u orig.Norem. Tabulkova 850 realne od 809 do 833 (18st. 1008, 68% 485m/n). Uvidim, jak se to bude chovat v Zahori.
Odpovědět