Lovecké zkoušky - barva

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

Lovecké zkoušky - barva

Příspěvek od bendy »

Zdravím přátele kynologie...

Mám prostý dotaz, jak nejlépe naučit psa na barvu, nejlépe jako hlásiče... Mám labradora... Díky za rady a "postupy"...
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Příspěvek od mrazík »

Jako první krok musí pes zvládat práci s nízkým nosem. Pokud už má za sebou vlečky tak jako první krok při cvičení barvy je práce psa na barvářském řemeni. Pokud je pes chytřejší nakape? mu sám barvu a on ze začátku postupuje podle tvého pachu, základem je , že vždy musí něco najít. Stáhni srnce a nech si vyčinit ků?i, nebo si ji jen usu?, ale ta vydrží tak 2 roky, lahev s barvou nechávej pod dekou. Pokud pes je hloupější a nebo nemá za sebou ani vlečky, začínám tak, že uvařim polívku ( obyčejný vývar a vždy kam kápnu dám nějaký pamlsek) dělám to tak dlouho až pes pochopí povel stopa, vždy na konci je deka a na ní nějaký pamlsek. Ze začátku dělá? krátké dráhy, hlavně to psa musí bavit a postupně dráhu prodlužuje?, pokud bez problému zvládá 50 m, přecházím na vlečky s dekou a postup je stejný, nejdřív natáhnu vlečku aby me viděl a pochopil co chci a pak se nechám přivést k dece a zase na ní nechám pamlsek. Celou dobu pracuji na řemeni a s barvářským obojkem, obvykle když už začímáne cvičit s kapanou barvou pes ví co se bude dít, když mu dávám barvářský obojek. Pro začátek stačí musím, zase vydělat nějakou tu korunu. Ahoj M
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

Nevím, zda to funguje u většiny psů, ale z jezevčíka se hlásič vychovává obvykle již od štěněte tak, že pes je při podávání potravy nucen nejprve zahlásit, jinak potravu nedostane. To u většiny těchto psů postupně vyvolá podmíněný reflex, projevující se tím, že vždy hlásí nalezenou zvěř, a to jak teplou tak studenou.
Johny166
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 02.10.2007, 19:40

Příspěvek od Johny166 »

Docela by mě to taky zajímalo jak vycvičit psa na barvě jako hlasiče co jsem takhle slyšel tak je to dost složité a musí se začít od štěněte kdy se mu před jídlem dává kus srnčího(stačí jenom srnčí deka) a nutí se ho štěkat a jakmile začne štěkat my se přibli?ujeme ke kusu a tím mu dáváme najevo co po něm chceme postupně zvět?ujeme vzdálenosti a vždy musí vydržet hlásit až do našeho příchodu?.
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

Při zakládání dráhy se mi osvědčilo přivázat petku s barvou na dlouhý
klacek abych co nejvíc eliminoval svůj pach, protože každý pes jde
rád ve stopě svého pána. Nebo stačí odělat malý otvor do uzávěru
a odstřikovat dál od sebe. Ze začátku musíš zakládat dráhu vždy
po větru. Hlavní je, aby na konci něco našel a hodně chválit + pamlsek.
Srnčí kůže vycpaná slámou vydrží několik let, nezapomeň na ni
taky trochu cáknout. Hlásit se učí i tak, že mu tu ků?i dá? na strom,
aby ji našel, viděl ale nemohl k ní. Hlavní je, aby ti pěkně chodil
na barvě, hlá?ení může? pilovat i doma. Chce to hodně času a trpělivost.
tož tak
Johny166
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 02.10.2007, 19:40

Příspěvek od Johny166 »

Zdravím
díky za va?í odpověd a rád bych se zeptal jak se dá pes doma naučit na hlasiče..Jako vodič to jde ale rád bych zkusil psa jako hlasiče..
Odpovědět