Prevody jednotek

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: prevody jednotek

Příspěvek od Shiva »

Milan.K píše:Měl jsem za to,že právě kvůli dotazům a radám a výměně zkušeností tady to fórum je.Nečetl jsem nikde,že by jsi někomu vyčítal třeba že se ptá na druh optiky,nebo jak se chová jaký náboj atd.Jsi odborník na zbraně já jsem laik, myslivec,tak nemá pro mě žádnou cenu kupovat knihu o 800 stranách(jistě nebude levná),když mi pak k ničemu nebude.A nehledě k tomu,že neumím anglicky,tak je mi ten odkaz od jakuba203 milejší.Děkuji. :lol:
Tak hezky poporadku.
Dotazy, rady a vymeny nazoru JSOU a mely by byt hlavni naplni for. Nikoli dotazy na fakta. Forum preci neni od toho aby se lide ptali: "kolik cm ma metr?" ale od toho, aby se ptali jake pravitko (s jakym delenim) si mam koupit kdyz mam doma plany v meritku 1:50?
Rovnez tak forum neni (nemelo by byt) urceno na dotazy typu, kolik preklika ktery puskohled. Je to vzdy v tech. spec. u vyrobce. Ale dotaz typu, je lepsi klikani po 1/2, 1/4, 1/3, 1/6 nebo 1/8 MOA a jakou osnovu a proc byste doporucili.
Milane.K odkaz Jakuba je naprostym prinosem. Ale rekni mi ty, chystas se kupovat flintu v razi .338WM? nebo se ptas ze zajmu. Nebo tu diskutujem jen o tom, ze mne vadi to, ze se lide ptaji na lehce zjistitelna fakta?
V obou prvnich pripadech by to znamenalo ze to je bud pracovni zajem nebo konicek. Takze neco ze zivota.
kdyz mi bylo asi tak 16 let, jsem hodne trenoval karate. bylo to za hlubokeho komunismu. Informace zadne. Nasetril jsem si penize a strycek mi privezl za ca 40USD knihu od jednoho mistra. Vis co to bylo penez? A byla v anglictine. Ja anglicky tenkrat neumel, koupil jsem si slovnik. Taky jsem se Karate podle knizky nenaucil, ale naucil jsem se zakladni anglicke pojmy a odborne vyrazy pro dany obor.
Dnes, kdy nam na internetu funguji prekladatele, mame slovniky on line. Zakladnich pojmu dulezitych pro puskohledy, naboje a strely je par a pokud se o strelectvi zajimam, tak mi stoji za to se je alespon z casti naucit.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

to WetDog4: no tak Edelweiss mě předběhl, .30 short Russian nebo (M43) :D

to Shiva: s těmi fakty máš asi pravdu, dál se budu dělit o zkušenosti, byl to jen pokus taky sem něco přidat a ne jen číst a dotazovat se... Jen nesouhlas s vymezením okruhu "návštěvníků" fóra. Ano ti co sem tam napí?ou, asi mají na to i něco vyhledat a pak je to o "usnadnění" si práce. Pak je ale řada těch, co neumí anglicky, nebo jsou absolutně nadšení, když zvládnou přijít na fórum a čtou to jako noviny :D - (vlastní zkušenost - kolegovi jsem to uložil do oblíbených, je nadšen, ale cokoliv dalšího je problém - o vyhledávačích ani nemluvě)... ale určitě máš pravdu, že i v 60-ti se dá učit novým věcem, stejně jako ty v 16, jen to jde pomaleji a většina hledá sna??í cestu.
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Letos to bude dva roky co mi umrel otec ve veku 73 let. Matka zustala sama ve svych 69letech. Pravda pred tim se naucila pouzivat mobil, psat sms, programovat si serialy na videu. Sama podle manualu. Proste se snazila.
Asi tak pred 3 lety jsem jim zaplatil (a do dnes to delam) pripojeni internetu na cely rok. Dal pocitac a zakladni proskoleni. Otec se to nikdy nenaucil, protoze byl liny premyslet a ucit se novinky. Na vse mel matku. Mama se tomu vyhybala. Takze nakonec jest v ramci uspor a snizeni nakladu, jsem ji zaridili VoIP a ucet chodi na mne. Ted kdyz zustala sama, tak se naucila psat maily, najit si pocasi, TV program, neco o zahradce, pouziva Skype a ICQ.
ve svych 71letech uznala ze jsem mel pravdu.
Ano je to pohodlne, dat dotaz, on to nekdo najde a napise. Ale je to lenost, pohodlnost. Neni to o zkusenostech a nazorech po kterych patram, ale lenost najit si fakta.
Jak jsem jiz mnohokrat rekl, tak i tzv. fakta uverejnovana na forech overuji, protoze to kolikrat nejsou fakta, ale nezodpovednost autora, co si svuj pramen neoveri. Ostatni (vetsina) to pak bere jako fakt.
Ale to je OT.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Chlapi vy ste ale opravdu líný - teď už to mám potvrzený - v citovaném Google to na vás vyskočí hned ponapsání "7,62x39R" a Enter - teď vyzkoušeno - první odkaz (a netřeba umět anglicky :lol: :lol: ) :

7,62 мм патрон к револьверу «Наган» обр. 1895 г. (7,62x39R). Характеристики патрона. Калибр, мм, 7,62. Длина патрона, мм, 38,35?38,73

Pro ty, co neuměj ani rusky 7,62x39R = 7,62 mm Nagant. Názorně vidíte k čemu jsou metrická synonyma :( . O konstrukci, vlastnostech, případně zvlá?tnostech náboje bohužel mnoho neřeknou.
Martin
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Ede, Ede, vím, jak snadno chytnež na první na?lápnutí a tak s plnou odpovědností říkám:

Mimo mísu je značná část Tvých posledních dvou příspěvků. Je to mi?ma? neuspořádaně vykřiknutých informací. Obávám se, že označení 7,62x39 R se pro jinou ráži než 7,62 mm Nagant používá jen omylem (hlavně v Itálii). A nezlob se, pod označením 7,62 Russian hledá Naganta taky málokdo.

Opakuji - co bylo důležité v dotazu - 7,62 x39R - náboj s okrajem, délkou nábojnice 39 mm a smluvně vyjádřenou ráží 7,62

A tenhle náboj se rozhodně nevyskytuje pod názvem 7,62 Russian :lol: :lol: :lol:
Martin
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

Opakuji - co bylo důležité v dotazu - 7,62 x39R - náboj s okrajem, délkou nábojnice 39 mm a smluvně vyjádřenou ráží 7,62
A tenhle náboj se rozhodně nevyskytuje pod názvem 7,62 Russian :lol: :lol: :lol:[/quote]

to WetDog4, určitě je náboj 7,62x51 R sověrský; 7,62x53 R a 7,62x54 R, který může být označován 7,62 mm Mosin... Mosin-Nagant... Mosin-Nagant M 91... ruský dlouhý atd. a dále náboj 7,62x39, který může být označen 7,62 mm Kala?nikov... ; 7,62 mm M 43... ; ... Russian short, mod. 43....; vz. 43.... atd., ale určitě není náboj s nábojnicí s okrajem tj. 7,62x39 R, alespoň já žádný takový neznám a Edelweiss na to upozorňoval správně.... :lol: :lol: :lol:
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Testovací otázka zněla, jakému náboji odpovídá metrické synonymum "7,62x39R". Howg

O nějakém náboji 7,62x39 bez R (bez okraje) nebyla ani chvilku řeč, natožpak o jiných délkách nábojnice. Nevím proč do toho furt plete? náboj vzor 43, o kterém jsem v této soivislosti nikdy nemluvil a ty jsi ho chybně určil, protože sis myslel, že ty ví? všechno a já nevím co píšu :).

Před sebou mám platnou normu C.I.P. a jediná ráže, která má v oficiálním - platném názvu jméno Nagant je náboj v oddíle 4. této normy "Náboje do pistolí a revolverů" - revolverový náboj normovaný pod jménem "7,62 Nagant".

Nikdy jsem netvrdil, že se jméno Nagant nevyskytuje i v různých jiných synonymických jménech nábojů.

Prostě si hledal chybu u mě a byl jsi líný hledat, jestli existuje náboj u kterého je ráže vyjádřena 7,62 mm a nábojnice s okrajem má délku 39 mm :lol: :lol: :lol:

Právě proto, že jsem se se synonymem 7,62x39R sám setkal a lámal si s tím hlavu a hledal, proto jsem sem tu otázku napsal :)
Člověka hned nenapadne, že by mohlo jít o revolverový náboj a že má shodou okolností téměř stejnou délku nábojnice jako moderní 7,62x39.

Krásná diskuze. Osobně nic ve zlém - těmi lenochy jsem Eda jen zlobil.
Martin
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

já tu?il, že to bude nějaká chu?ovka, nějak jsem přehlídl to R no prostě 2x číst, jednou odpovídat - já se mezi lenochy taky nepočítám, když mě něco zaujme, tak hledám, hledám
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Taky jsem nedávno nevěděl, tak aspoň vidím, že nejsem sám, koho to spletlo, jsi ale tuhý diskutér :lol: :lol:

Mimochodem - je to v tomhle vláknu sice OT - těch 6,62 x 39R jsi napsal náhodou? nebo proto, že sovět?tí soudruzi dělali troják na "Naganové" náboje zaškrcené na 6,5 mm?
Martin
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Nechci se moc vmesovat do tehle diskuze, protoze o tehle (pro mne) historickych razich zas tolik nevim. Nedostal jsem se k tomu drive, tudiz mi napadlo 7.62 je jasny prumer strely, no ale jak vsichni vime, tak to muze byt ruzne, 308, 311 apd. 39 delka nabojnice a R jako Rim (okraj). No ale zase na druhou stranu 7.62x39 neni zadna zapadni raze. Po trose hledani jsem nasel, ze Rim naboj o tomto rozmeru neni a ani nebyl. Takze dedukce byla ze by to mohlo byt oznaceni R(russian). Coz dava par moznosti.
Napr. 7.62 Soviet Nagant Revolver (ze by R jako Revolver), rozmer jsem nenasel. Nevenoval jsem tomu dost casu. Dalsi co jsem nasel je 7.62x38R (rim).
7.62x39 jako takova by mela byt "stejna" jako .303 British.
Ale komercni nazev naboje oznaceneho 7.62x39R jsem nenasel, nasel jsem na nekolika zdrojich, ze takovy naboj neexistuj (s timto oznacenim) ale existuje 7.62x39 type R. coz odpovida zase tomu co tu bylo jiz popsano.
Ma-li nekdo odkaz na zdroj kde je tento naboj uveden a neni to klasicky 7.62x39, tak prosim o odkaz.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

no vida, takze se to vyjasnilo a moje puvodni dedukce i bez hledani, ze to je rimmed 7.62x39 byla v podstate spravna.

Ale na C.I.P. bych se zase moc neodvolaval, protoze naboje uznane u SAAMI nezahrnuje.
a hlavne o tyhle naboje jde kdyz se tu resi prepocitavani ekvivalenty obchodnich nazvu naboju a jejich rozmery.

Na druhou stranu, vem te si obchodni oznaceni nejbeznejsiho naboje
9mm Luger, 9mm Para, 9x19 Parabellum
do toho se nam plete .38 spec (a xy dalsich .38) a .357mag.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

převody jednotek

Příspěvek od Milan.K »

8)
Naposledy upravil(a) Milan.K dne čtv 31.1.2008, 22:44, celkem upraveno 3 x.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
vhool

Příspěvek od vhool »

to all & milan k. : prispevky jsem smazal ja a to z duvodu ze to bylo OT a navic osobniho charakteru.od toho zde mame SZ tudiz podobne veci budu mazat i nadale.
...navic si myslim ze to shiva napsal dost jasne a stojim za jeho nazorem.ono milane ty opravdu nemusis denne odpovidat na desitky dotazu typu jak zminil shiva.ja take rad pomohu a poradim kdyz muzu ale jsou opravdu veci ktere jsou snadno dostupne na webu i v ceskem jazyce a jde o to venovat tomu par minut.jak ja tak shiva tak i ostatni vcetne treba wetdoga si informace nevymyslime ale taktez hledame na webu v pripade nejistoty a proto mi prijde tak trochu nefer a pohodlne prehodit toto na jine cleny a jen sliznout smetanku.nikdo te asi neposle k sipku s prosbou o pomoc nebo o radu ale je treba rozlisovat na co stacim sam a na co ne nehlede na to ze pak se i lepe diskutuje kdyz presne vim o cem chci diskutovat ...
Odpovědět