jak přebíjet střelivo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

Tak jsem se dostal do stadia otestovani prvnich 5 doma prebitych naboju, vysledek me docela potesil :
http://album.volny.cz/duch_pampuch/view ... page=0#img
Strileno na 100m terc byl orientovan tak, ze text byl citelny, carky po MOA.
a mam nasledujici dotazy:
a) predpokladam ze posun zasahu ve vodorovne rovine je dan necim jinym nez nepresnosti naboje (je to blbe ale asi to budou moje ruce a vim ze ty dve diry vlevo na sobe jsou utrzene.)
b) mohl by mi nekdo prepocitat za podekovani nebo za malou uplatu rychlosti a max laborace pro nasledujici:
kalibr 270 Win
hlaven 60cm
strela Hornady 130 GR INTERBOND
Prach Acc 4350 zkousela navazka 53 gr.
delka naboje 85mm
pro tuto kombinaci by me zajimala rychlost+max navazka pro delku naboje 85mm a max navazka pro delku naboje 86,5mm vse prachem Ac 4350.
PS: tento prach je opravdu asi moc pomaly ale dela to krasne oblacky :lol:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Zmáčknul jsem ti to v QuickLoad, nejdřív musím říct, že na začátku programu je předlouhé varování, že výpočet je jen orientační :)

C.I.P stanovuje pro 270W tlakový limit 4300 bar (při piezo měření - pro stejné je i simulace v QL)

pro 270W se střelou Hornady Interlock 2730 o délce cca 28,1 mm a prach AAc 4350 (který mimochodem pro 270W není vůbec pomalý) vychází při:

Celkové délce náboje 85 mm a náplni:
53gr; tlak 3200bar; vyhoří 99%náplně;V0=cca 880 m/s
55gr; tlak 3600bar; vyhoří 99,7%náplně;V0=cca 910 m/s
57gr; tlak 4000bar; vyhoří 99,98%náplně;V0=cca 940 m/s
58gr; tlak 4250bar; vyhoří 100%náplně;V0=cca 960 m/s

Celkové délce náboje 86,5 mm a náplni:
53gr; tlak 3100bar; vyhoří 98,9%náplně;V0=cca 870 m/s
55gr; tlak 3500bar; vyhoří 99,6%náplně;V0=cca 900 m/s
57gr; tlak 3900bar; vyhoří 99,95%náplně;V0=cca 935 m/s
58,5gr; tlak 4250bar; vyhoří 100%náplně;V0=cca 960 m/s

Údaje o tlaku a rychlosti jsem mírně zaokrouhloval - na téhle úrovni (výpočtu) nemá smysl si hrát na metry a desítky barů.
Určitě je nutné jít u téhle ráže a pušky od tlaku cca 3500 nahoru s krokem maximálně po 1 gr a sledovat projevy tlaku na nábojnici a zápalce a uvědomit si, že model v QL je spočítaný pro 20°C a AAc4350 je starý prach s výraznou teplotní závislostí rychlosti hoření, takže laboracím s tlakem vyšším než 4000 barů bude lépe se vyhnout (alespoň v létě :lol: :lol: :lol:
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Duchu, lepší než doatečně upravovat ten tvůj předchozí příspěvek by myslím v tomto případě bylo napsat sem znovu, že ti jde o Interbond :)
A? bude chvilka času zmáčknu ti i ten Interbond :)
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Omluva, chvilku jsem byl "mimo" :lol:

Pro ten .277 Hornady 130 gr Interbond jsi mi v PM napsal délku střely 32,0 mm, tak jsem ji respektoval a pro hlaveň 600 mm a prach AAc 4350 mi to vyšlo při celkové délce náboje 85 mm:

náplň 51,0 gr; nabíjecí hustota 96%; shoří 98,9% prachu; max. tlak 3300 bar; ús?ová rychlost cca 880 m/s
náplň 53,0 gr; nabíjecí hustota 99,4%; shoří 99,6% prachu; max. tlak 3700 bar; ús?ová rychlost cca 910 m/s
náplň 55,0 gr; nabíjecí hustota 103%; shoří 100% prachu; max. tlak 4200 bar; ús?ová rychlost cca 950 m/s

Při celkové délce náboje 86,5 mm:

náplň 51,0 gr; nabíjecí hustota 94,2%; shoří 98,7% prachu; max. tlak 3200 bar; ús?ová rychlost cca 870 m/s
náplň 53,0 gr; nabíjecí hustota 98%; shoří 99,5% prachu; max. tlak 3600 bar; ús?ová rychlost cca 905 m/s
náplň 55,0 gr; nabíjecí hustota 101,5%; shoří 99,9% prachu; max. tlak 4100 bar; ús?ová rychlost cca 940 m/s
náplň 55,5 gr; nabíjecí hustota 102,5%; shoří 100% prachu; max. tlak 4200 bar; ús?ová rychlost cca 950 m/s

+ všechna ta varování, která jsem se snažil napsat o něco výš :D
Pufr
vhool

Příspěvek od vhool »

to pufr: prosim te,QL tu ma vice lidi a toto zde fumguje.je dobre ze jsi rozsiril rady ale vysledky posilej pres SZ.ne kazdeho to zajima a tot jsou informace jednomu clenovi.dik za pochopeni ...vhool
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

nechtel jsem to komentovat. Ale kazdy kdo chce prebijet pro presnost sve vlastni flinty nemuze vychazet z tabulek a ten Quick load by si mel koupit.
a nezlobte se na mne, navazky po 2gr nedelam ani do .338LM.
napr. u .223rem delam po 0.3gr u .308, 7-08 apd po 0.5gr.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Myslím že o něco výše snad i píšu
Určitě je nutné jít u téhle ráže a pušky od tlaku cca 3500 bar nahoru s krokem maximálně po 1 gr a sledovat projevy tlaku na nábojnici a zápalce
Popsat všechno podrobně - že množství prachu má vliv nejen na tlak a rychlost ale i na rozptyl atd. myslím není úkolem fóra - obecnosti by si měl každý nastudovat sám - na netu je k tomu možností dost - včetně tvých stránek Shivo :D
Pufr
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Ucelem fora neni rozepisovat navazky jednotlivych prachu. to patri do SZ.
navic i QL je jen SW a dava pouze teoreticke tabulkove hodnoty.
v praxi to znamena, ze pro dve identicke pusky nebudou navazky sedet. dokonce ani nemusi sedet volba jednotlivych kombinaci komponentu.
vypisovat sem co ti vygeneruje SW je stejne zbytecne jako sem opsat prbijeci tabulky vyrobce prach ci strel.

Vhool to napsal jasne a ja s tim souhlasim.

informace o 0.5gr odstupech jako rada, je cenejsi (pro toho, kdo to nevi) nez vypsani vystupu nejakeho SW.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

No to jo, že by jel po 0,5 greinu, či menším kroku od nuly až kam to půjde že :lol: :lol: :lol:
Nebo když se někdo zeptá, zda má jiný účastník fóra v některém manuálu data pro nějaký náboj, tak co je sem opisovat, že :lol: :lol:

Jinak souhlas s tím co píšeš i s adminem - příště to pošlu do SZ :lol:
Pufr
vhool

Příspěvek od vhool »

to pufer: kolego prosim o zmirneni sarkastickeho tonu,shiva ma pravdu a je treba to tak brat aby se predeslo omylum.kdyz uz budes nekomu pocitat vhodnou laboraci tak na zaklade udaju jeho a jen pro neho.kdyz jde o razi ci kombinaci komponent ktera neni v tabulkach vyrobce prachu tak orientacne to na sklo dat urcite muzes ale dalsi uz potom pres SZ.

p.s. .... jinak nechci zpochybnovat tve jazykove vedomosti ale pojem nabijeci hustota je blbost.... :wink: ..... kdyz uz tak tohle je udaj o vyuziti objemu nabojnice po usazeni strely 8)
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

Shiva + Vhool
Sorry pachatelem celeho tochoto problemu jsem vice mene ja, slo mi spis o orientacni maximalni navazky, abych neprekracoval max. tlaky a pripadne nepobihal po strelnici se zaverem v hlave a orientacni rychlosti kvuli energii a zvolili jsme pro nektere veci "nevhodny" zpusob komunikace
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

2 pufr
dost dobre jsem nepochopil tvuj posledni prispevek.
dle meho nazoru jsi opsal vystup z QL.
Nechci prudit, ale pokud udavas Load Density tak je to v g/cm3, pokud udavas kolik zabere prach mista v nabojnici tak je to uvedeno v % ale v obou pripadech je potreba uvest objem nabojnice bud v gramech vody nebo cm3.
neskodilo by uvest i delku nabojnice.
chteli jsme jen rici, ze tyto udaje jsou pro ostatni zbytecne a nepatri sem.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

2 Shiva
Dalo by se to samozřejmě rozvinou ještě dál, nejen objem nábojnice je důležitý. Pro posouzení, zda jde o komprimovanou náplň je k nabíjecí, či nábojové hustotě v g/cm3 vhodné uvést údaj o sypné hustotě prachu Použité pro výpočet - pro její zjižtění existuje více metod - norem a výsledky jednotlivých metod se (podle tvaru zrn prachu více či méně) li?í ..... atd. atd. atd..
Délka nábojnice při známé ráži náboje, jeho celkové délce a délce střely nemá na objem "nábojnice - objem počátečního spalovacího prostoru velký vliv (bude mít samozřejmě vliv pokud bys od hmotnosti konkrétní nábojnice odvozoval v QL nebo i jinde její "objem").
Myslím, že pokud bys to chtěl v obecné rovině probrat tak to asi bohužel není téma na jeden příspěvek na fóru.
Prostě - ty procenta jsem tam dal pro Ducha, aby nebyl u AAc4350, která se u lehčích střel ve 270W motá kolem 100% překvapený, pokud bude prach při vsazení střely muset trochu stlačit.
Jinak tvůj odhad, že jsem prostě opsal výsledky QL je celkem správný, mohu ho jen pro klid doplnit o informaci, že náboje 270W s různými střelami a prachem nabíjím od roku 1996 a díky tomu data rámcově nosím v hlavě - proto jsem taky na Duchovu otázku odpověděl. Myslím, že si moc "nefoukám" když řeknu, že pokud by výpočet QL výrazně "ují?děl" od reality, asi bych to poznal.

4 vhool Díky za schovívavý přístup admine - myšleno bez sarkazmu :D (od začátku si myslím, že pokud někam, patřil by ten příspěvek spíš přímo do vlákna 270W)
Myslím, že pojmy nabíjecí či nábojová hustota se v české muniční či výbu?ninářské literatuře vyskytují již po značně dlouhou dobu, tak je používám (a asi i dál budu :)

4 Duch Díky náčelníku za zastání :)
Pufr
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

delka nabojnice nema sice nic primo spolecneho s objem a dalsich uvedenych rozmeru, ale ma spolecneho s tlakem, diky potrebne vytazne sile (plati pri navazkach na hranici extremnich tlaku). Proto by mela byt uvadena.
Jak rikam, nema cenu se tu prudit. Ale prebijeci rozpisy patri pouze do SZ, protoze nejsou k uzitku ostatnim na foru.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

OK :D a nakonec díky za kvalifikované výtky a připomínky - ty nás posunují o něco dál!
Pufr
Odpovědět