Střílíme s Baikalem

Vše o brokovnicích
Odpovědět
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - FF, už osm let používám Iž 27 EM1C - 12/76, výměnné čoky, volitelná jednospouš», chromovaná baskule. dovezená jako jedna z prvních do rep. přes Frankoniu, prvních pět let jsem hodně střílel lovecké kolo, flinta spolehlivá, bez závad. V posledních dvou letech ji na sport. střelbu trápím společně se synem, syn s ní chodí na lov. Z počátku ?la flinta obtí?ně zavírat - prostě byla moc "nafest", tak jsem něco zale?til a mazal a mazal. No a u těch vyhazovačů jsem zjistil, že se občas povoluje šroubek na předpažbí od jejich záchytu a potom vyhazovač zlobí, když to vím, tak jedenkrát ročně pohledem zkontroluji polohu zářezu na hlavičce šroubu a vše je v pořádku. Jo taky jde vyhazovače vypnout - např. při střelbě na střelnici. takže pokud poruchu na své flintě neodstraní?, tak si vyhazovače přepni na re?im vytahovače a máš klid. F.
politice a politikům zmar
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Chlapi potřebuju poradit...táta mi chce koupit jednušku...Já mu řekl když u?, tak tu sporting(vyhozovák,rytina,nikl,zlatá spouš» a myslim že tam jsou i choky nebo néé??)..Byl jsem se ptát a řekl mi, že 6 tisíc by to nespravilo..Co myslíte vy??
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.K »

To johnyc77
Proč zrovna jednušku? To jsi si tak jistý,že vše trefí? na jeden náboj tak,aby se nemuselo dostřelovat,nebo dokáže? tak rychle přebíjet?Nevím jak ostatní,ale byl bych pro,raději koupit nějaké ZH nebo něco podobného,když patrně začíná?.Ale že by jednuška byla zrovna to pravé ořechové,tak to u mě jistě ne.
I když rusandy jsou krásné zbraně.
http://www.baikalinc.ru/ru/info/artgallery.html
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

Mám ji asi 5 let a má to význam pouze jako další a ne jediná brokovnice :wink: Kdo cvičí psa,tak ji určitě využije.Já ji nosím pouze když jdu krmit,nebo jen tak na procházky když nemám v úmyslu nic lovit.Čoky to má,mám jich pět a pasují i do kozlice :twisted:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

kdo ti řekl že stojí 6000 unás ji měl na krámě za 4500 a tady jí má Martínek ještě za míň http://shop.vmcustom.cz/data/zbrane/baikal.pdf já oní přemýšlím taky aby měl flintu na výcvik za pár korun aby mě neštvalo když sní někde majznu
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Proč by si jako první brokovou zbraň nemohl pořídit právě jednušku? Já si myslím opak, jednuška je pro začínajícího myslivce ideální zbraň. už ve starých knihách se píše, že se v dobách dávno minulých mysliveckým adeptům z lancasterek od?roubovávalo jedno bicí kladívko, aby se naučili střílet. Soustředit se na ránu, vypracovat ji a když chybil, tak si příště dal pozor. když se takovou "jednuškou" dopracoval k slušným střeleckým výsledkům, bylo mu dovoleno používat obě hlavně. O praktičnosti jednu?ek ani nemluvě. Tenkrát se o chokovaných jednuškách s vyhazovákem myslivcům ani nezdálo. Mám taky prastarou ruskou jednušku v r. 20 a na výcvik psa, občasnou procházku revírem nebo "jen tak" když jedu s krmením je neocenitelná. Na rameni o ní ani nevím a těch 5 patron návlek na pažbě taky unese. V nabídce prodejců je jednu?ek dost, jen s vybrat. A těch plánovaných 6 tisícovek bude taky bohatě stačit.

takže se johnyc77 nenech odradit, objeď s tátou pár prodejen a určitě si vybere?. Přeji při výběru š»astnou ruku a mnoho ran, co trefí svůj cíl !
Naposledy upravil(a) Lotr dne úte 16.12.2008, 10:55, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

Nechtěl jsem nikoho odrazovat :wink: Sám bych ji nedal z ruky,ale pravda je,když budeš chtít jít na střelnici,tak je jeden lauf docela málo :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

jednuška má určitě své kouzlo. Jako přednosti vidím váhu a naprosto stejné podmínky pro každou ránu (zdvih zbraně a krytí). Na druhé straně neoperativní změna zahrdlení a tím i krytí se může stát nevýhodou při střelbě na různě vzdálenou zvěř. Určitě bych ji ale nevolil na akce, kde primárním cílem je lov. (jedině, že bych byl super střelec, a to rozhodně nejsem :cry: )
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

S tím mohu docela souhlasit. Jednou jsem slyšel takový názor, že přijít s jednuškou na hon je urážka hostitele nebo revíru ve smyslu "stejně tam mají málo zvěře, tak na co tahat kozlici" Podle mě je to nesmysl. Naopak. Kdo zkoušel střílet třeba i na střelnici na jednu ránu tak ví, že tak nějak podvědomě se na svou ránu lépe soustředí a dá do ní víc citu. Konec konců olympijské finále trap se taky střílelo na jednu ránu. takže i střelec s jednuškou může být na společném honu platným lovcem.
Nakonec zlamovací jednoranové zbraně stále pova?ujeme za tradiční, jedno jestli kuli nebo brok.
Předpokládám, že johnyc77 není takovej trouba, aby šel s tou jednuškou střílet lovecké kolo nebo skeet :D :lol: A pokud vím, tak ti blázniví Amíci střílejí jakousi obdobu trapu právě jednuškami:

http://www.youtube.com/watch?v=CuSdMQDAgYA
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

TO Milan.K - No my u nás nemáme drobnou zvěř...Dříve jsme dělali hon na bažanty, ale co u nás přestala fungovat bažantnice (kvůli strachu z ptačí chřipky). tak už je neděláme...Máme pouze kachní hony, ve kterých se loví pouze divoké kachny, nikoliv vypu?těné...A pro mé nožení a občasnou ránu si myslim, že by to nemělo cenu..A určitě se mi víc líbí ruská jednuška, než naše ZH..Mimochodem jsem slyšel, že ze ZH občas vyjdou i dvě rány najednou.. :roll:
Určitě si nemyslím, že bych byl tak vynikající střelec, abych trefil vše na jednu ránu...V Rusku( nebo jinde) si na to dávaj i kolimátory a střílí s tim normálně na čekané...Někdo mi to už psal.. :D
A na střelnici určitě ne...Ikdyž takový trénink by nemusel být ke škodě... :wink:
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

u nás se traduje, že byli myslivci kteří dokázali jednuškou i "tuplovat". Měli ten cvik, že stihli i bez vyhazováku znovu přebít a střílet na stejný kus zvěře. Osobně jsem to sice neviděl, ale podle mého to asi jde.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

4 johnyc77 - to jsi slyšel dobře, nechtěný tupl je u ZH celkem běžná závada, způsobený většinou nečistotami ve spou?těcím nechanismu. Kamarád takhle přišel k úrazu, mezi odstřelovači s oblibou nazývaným "znamení idiotů", tj. rozseklé obočí od hrany puškohledu. Střílel přes puškohled na lišku brokem a zároveň mu spustila i kulová hlaveň. Spravily to 3 stehy a když pátral po příčině, tak ze spouš»ového mechanismu vytáhl zrno trávy (!). Prostě u ZH je to známá závada.

4 Perník : přijeď k nám, já Ti ten trik uká?u. Okoukal jsem ho od předchozího majitele mojí jednušky a jednoho dědy kdysi na honě. Spočívá v tom, že při střelbě si vloží? mezi malíček a prsteník pravé ruky plnou patronu. Vystřelí?, levou rukou zlomí? zbraň, palcem a ukazovákem pravačky vytáhnež prázdnou patronu a vsunež plnou. Zavře?, střílí?. Jeden z účastníků tehdejšího honu to komentoval slovy :"kua dědku, Vy máte jednušku a tuplujete! Jak to děláte?!" :D Děda měl prostě nacvičeno a přebití bylo otázkou pár vteřin. Dneska s vyházovákem by to mohlo být o polovinu rychlejší :twisted:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Čaute..Tak s tím bajkalem to vypadá dobře..Po Vánocích uvidíme :D Pak se budu snažit naučit přebíjet nebo tuplovat dle předpisu jako Lotr :D
poky77
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: sob 10.3.2007, 8:00
Bydliště: středočeský

.

Příspěvek od poky77 »

precechtel Prosím tě jak vypnež vyhazováky na vytahováky?
ZKK 600 3006spg
BERETTA 686E skeet
IZ 27 EM 1C-CH
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

v přední části baskule ,před čepem jsou po stranách červíky,stačí je pootočit o 90 stupňů :wink:
Odpovědět