Brokovnice Krupp essen II.

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Hynek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 171
Registrován: stř 29.11.2006, 12:48
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Brokovnice Krupp essen II.

Příspěvek od Hynek »

Po dědovi mám doma flintičku 16/16-65mm s délkou hlavní 75cm. Potřeboval bych prosím pomoct s určením roku výroby a snad něco o puškaři, který flintu vyrobil, případně i něco o ceně.
Je to rodinná památka, jak jsem říkal děda jí koupil v Rakousku a aktivně s ní lovil celý život, pak jí dostal otec, který s ní taky aktivně livil celý život, nyní jsem jí dostal já ale, už s ní moc nechodím, je mi jí líto.
Na chození jsem si pořidíl kozlici.
Na flintě i baskuli je zlatem vylo?ený nápis N. Linsabuer - Wien (nevím jestli se spíše nejdená o nacionály prvního majitele??).
http://hynek1.rajce.idnes.cz/Brokovnice ... 65mm_75cm/
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georg.H »

značky by chtělo líp nafotit moc nejdou přečíst....
když tak mi fotky pošli na @, pokud možno co v největší kvalitě.
Jméno může být od puškáře nebo obchodníka. Nemám doma knihu o puškářích tak zatím neporadím.

@ georghanke@gmail.com
Hynek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 171
Registrován: stř 29.11.2006, 12:48
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hynek »

Pokusil jsem je líp nafotit...
http://hynek1.rajce.idnes.cz/N.Linsbauer-Wien_Znacky/

A tohle jsem našel na netu:
http://hynek1.rajce.idnes.cz/Plocha/
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - Hynek,

dle fotografií lze jen těžko přesně odhadnout stav zbraně, kvalitu zpracování atd. . Ale moje resumé je, že se jedná o zbraň, která má svou historii a nepochybně se jedná o rod. památku s hodnotou tzv. nevyčíslitelnou. Jinak dle toho, co je patrné z foto, byla vyrobena asi r. 1909 (?) ve Vídni, puškařem, který nakupoval polotovary v Německu ( Prima laufstahl ), vývrt zřejmě 16.9 mm obou hlavní ( tj. tro?ičku u??í než obvyklé, což znamená vyšší tlaky a tím i výkon a dostřel - dále dosáhnu ), čokování 16,2mm tj. asi obě hlavně 3/4 - pro dobrého střelce, zkušebna ve Ferlachu 1909. může? si jen gratulovat, k majetnictví takové zbraně s historií. Neznám stav vývrtu a vůle v hácích, ale zcela nepochybně bych já investoval do takové zbraně celkovou repasi, ale jen u dobrého puškaře. F.
politice a politikům zmar
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

jo zapomenul jsem na varování před Použitím jednotné olověné střely v hlavních ( nicht für kugel ) - svědčí o dobrém čokování. F.
politice a politikům zmar
Hynek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 171
Registrován: stř 29.11.2006, 12:48
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hynek »

Děkuji za resumé Františku,
flinat pro mě má opravdu nevyčíslitelnou hodnotu, děd jí zakoupil v roce 1949 a livil s ní do roku 1971, než vážně onemocněl, poté byla flinta několik let ve skříni do doby, než dostudoval otec v Brně a vroce 1977 jí začal opět používat. Od roku 2001 jí občas nosím i já.
Hlavně jsou v dobré stavu jenom má malou vůli na hácích ale po sto letech se není čemu divit.
V současné době si již můžu dovolit flintu nechat zrenovovat tak, aby jí jednou mohl vzít na hon (tedy pokud se ještě vůbec lovit drobná bude-mimo bažantnice) i můj syn.
Pokud máš typ na nějakého dobrého puškaře (na moravě) s doporučením, tak mi dej prosím vědět, chtěl bych nechat obnovit i dřevo, taky si to zaslouží.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georg.H »

Trochu poopravím kolegu, zbrań byla vyrobena ve Ferlachu, známem městě puškářu.
Hlavně jsou německé se značkami...
orlice-předběžná a dobrovolná zkouška hlavní loveckých ručnic v surovém stavu
S a korunka-hlaveň s hladkým vývrtem
na hácích jsou R-U značky
EF propletené-první zkouška pro jednotlivé hlavně
Znak korutan - druhá zkouška spojených dvojtých hlavní....
orlice-třetí zkouška
NPF-úřední zkouška

naše zkusebna

N v erbu - zkouška kusové ověření zbraní s hladkým vývrtem pro bezdýmny prach 1931-62
lvíček-třetí zkouška černým prachem platná od 1931-62

Baskule:
N v erbu - stejné ja výše
NPF- to stejné
první zkouška byla už v roce 1909....
podle dochovaných značek mohla být zbraň vyrobena v rozmezí roku 1892-1909
Značka čtvrté zkoušky byzdýmným prachem je doprovazená běžným číslem protokolu zkušebny a posledním dvojčíslím roku, ve kterém byla zbraň zkoušena.
Číslo protokolu s letopočtem se vyráželo na hlaveń a na pravou podů?ku baskule. Kromě toho se na zlamovací zbraně vyrážela jejich hmotnost v gramech. Tohle platí jen pro R-U zkušebnu.

Zbrań bych řadil mezi ty hodnotnější, ale hodně Záleží na stavu hlavní, vůli v zámcích, kvalita dřeva na pažbě atd.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georg.H »

jinak v tom reklamním letáčku je o panu Norbertovi vše napsané.... :lol:
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - George, nemám důvod se přít, ale ta zbraň byla vyrobena ve Vídni a zkoušena ve Ferlachu - tedy podle výzdoby a značek.Značka zkušebny ve Ferlachu neznamená, že zbraň byla vyrobena ve Ferlachu... S pozdravem F.
politice a politikům zmar
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - Hynek, doporučuji na zákl. osobních zkušeností puškaře - Bedřich kříž, byt. Olomouc, část Nedvězí, ul. Peckova 12. Tento člověk mi ?pičkovým způsobem repasoval Lověnu, znám jeho práci i u ostatních zbraní. Jenom je trochu patron - divný, má hodně zakázek, tak nikde neinzeruje, není mu to potřeba, má dlouhé dodací lhůty a když si o někom myslí, že je hňup, tak mu to řekne, s tím je potřeba počítat. Ne te dy, že by urážel na potkání, jenom toho, kdo zaslouží. Z toho co popisuje?, by stačilo vyčistit bicí a spou?těcí ústrojí, vyměnit hlavňové čepy, o?ivit brynýr a dřevo, tj. repase za pár tisícovek, to se vyplatí investovat. protože ta flinta je za ta léta v materiálu pěkně nahu?těná a vykovaná - těmi výstřelovými rázy, ty už se čepy určitě zabývat potom nebude?. Hlavně tu flintu nesvěřuj nějakému przniteli, který by např. místo výměny natemoval háky a při brynýru rozletoval hlavně od li?t. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georg.H »

no nevím, proč by dělal zkoušku ve Ferlachu když byla zkušebna i ve Vídni....
podle mne dělal flinty ve Ferlachu ale sídlo a prodejnu měl ve Vídni.
Odpovědět