BC vs. vietor (vaha alebo rychlost) ?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

BC vs. vietor (vaha alebo rychlost) ?

Příspěvek od tibi1 »

Nazdar, ktore strely (resp.) raze maju podla vas schopnost lepsie odolavat poveternost. podmienkam pri strelbe na vzdialenosti 300m+ ???? robil nekdo nejake testy?
Priklad pre lepsie pochopenie otazky..... pomalsia ale vahovo tazsia 8x57IS (cca 200gr. Vo=cca780m/s) alebo rychla ale lahka 25-06 (cca 117grain, Vo=cca 920m/s)???a pod.. (berme do uvahy strely rovnakých konstrukcií s nasilnejsim moznym BC pre obe raze).
Je podla vas na velke vzdialenosti "nebezpecnejsi" suvisly tah vetra po celej drahe strely alebo jeho necakany poryv v niektorej casti letu ?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Ahoj Tibi,
podle mých výpočtů a odzkoušení v praxi platí, že rychlejší je lepší a dál nejvíc Záleží na tvaru střely - balistickém koeficientu. takže pak střela z 243W může být i méně ovlivněna větrem než téměř 2x tak těžká střela z 308W.

Je neustále opakován střelecký blud, který říká, že tě??í střela lépe odolává větru - to platí zejména za podmínky stejné ús?ové rychlosti a tvaru střely, ale rozhodně to nejde zobecnit.

Vítr působí na střelu určitou silou a nejvíc Záleží na tom, jak tato síla dlouho na střelu působí - proto rychlé střely jsou méně ovlivněny touto silou. Pak je to samozřejmě tvar - BC a hmotnost.

Např. střela 95grs Ballistic tip V0 925 m/s má v vzdálenosti 500 m naprosto shodné ovlivnění bočním větrem jako 165 grs Ballistic tip při V0 785 m/s.( moje velmi přesné laborace 243W a 308W )

Poryvy větru jsou nejhorší a často nevyzpytatelné, a zejména lehčí střely na tom mohou být hůře. ( To už se mi stalo, a 243 měla v poryvech větru nástřel na 300m horizontálně 2 x větší než 308 ve stejných podmínkách)

vše ale zjistí? propočítáním v každém balistickém programu.
Naposledy upravil(a) figi dne pon 19.1.2009, 13:19, celkem upraveno 3 x.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Vliv podélného i příčného větru je (pokud jde o střelu) závislý zhruba na stejných veličinách jako čelní odpor střely prolétávající "stojícím" vzduchem - čím "lepší" B.C. tím menší budou opravy pro vítr
Pufr
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

bc

Příspěvek od tibi1 »

no Milos je to asi tak ako sme sa predtym bavili ....tieto uvahy ma zacali trapit od casu ked som strielal na 350m za "celkom" konstantnych poveter. podmienok z 308w 168grain a 22-250rem s 55 grain gulickami...to je dost rozdiel a rozptyl bol u 22-250 Vo=1115m/s o 1/2MOA lepsi a bocny odklon na terci rovnaky ako u 308W!!!. Vietor bol suvisly 3m/s kolmo na drahu letu strely. Dost som bol prekvapeny. Samozrejme ze na 500m by uz 22-250 mala problemy to su pre tu ktoru raz uz extremy - strata rychlosti, mala vaha. Len si neviem stanovit nejaku konstatnu hranicu aky vietor a o akej intenzite je pre tu ktoru raz a na danu vzdialenost uz neusnosny pre garanciu spravneho zasahu vitalnej zony. Bc mi je jasny zvlast ked som videl video na youtube strelbu s custom AR15 223 70 alebo 80 grain? strelou na 860yrd s rozpravkovym rozptylom. Podla toho mi nejak laicky vychadza ze najlepsie do tych 300-600m je 6mm....do 800m 6,5mm(7mm)....a 1000m+ 7,62mm a vacsie raze. Takze BC je podstatnejsi faktor ako mozno rychlost ale co potom napr. 30BR s 115-120 grain strelami...kde je hladane optimum vahy ustovky a BC? ktory naboj ho vlastne ma...6mmBR ? 6,5x284? 7WSM?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Já bych k tomu jen podotknul, že BC který je udaný pro střelu od výrobce, nebo vypočítaný z kalkulátoru souvisí s bočním větrem nepřímo. Respektuje totiž tvar střely při čelním směru obtékání vzduchem. Při bočním směru jsou výsledná síla a její tě?i?tě závislé taktéž na tvaru střely, ale pro tento směr je i vzhledem k rychlostem obtékání BC úplně jiný. Výsledný pohyb je výslednicí více sil a poloh tě?i?? jejich působení, které se změnou rychlosti mění. většina kalkulátorů předpokládá, že střela driftuje konstantní rychlostí od ústí až po cíl. To je určité zjednodu?ení, které si můžeme dovolit, protože prakticky neznáme přesně směr a sílu větru po celé dráze. Ve skutečnosti u ústí působí na střelu maximální zrychlující síla, která se s narůstající boční rychlosti sni?uje, až se rychlost driftu přiblí?í rychlosti větru. Výsledná dráha proto není přímka, jak předpokládají kalkulátory, ale křivka podobná půlce paraboly. Další zradou je poloha působi?tě síly a hmotnostního tě?i?tě střely. Vzniklý moment střelu natáčí oproti směru výstřelné. Tento vliv je videálním případě eliminován u střel se symetrickým bočním profilem. Tomu profilu se blí?í střely s lodní zádí, které mají i ni??í sací odpor a tedy i lepší BC. A tady je ta souvislost s čelním BC. Omlouvám se za rozsah úvah, které jsem tu vyplodil. Mám za to, že mnohem u?itečnější budou praktické zkušenosti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět