Sklopce a umělé nory...

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Jagoš
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pon 04.12.2006, 9:56

Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Jagoš »

Podělte se prosím s ostatními se svými zkušenostmi při stavbě sklopců a budování umělých nor. můžete klidně přiřadit i nějaké triky při lovu kun v hromadách klestu. Jak třeba budujete umělé hromady lestu apod. děkuji jagoš
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraH »

dobré téma, sám mám zatím nastaženej jeden skopec, ?ačal jsem letos takže výsledky zatím 0, poprvé jsem získal vývrhy z vánočního pordej kaprů nasta?il jsem to tam a 3 den to bylo pryč, chyba byla v tom že se sklopec skřížil a spadnul jenom napůl, teď mám tam nastr?enou bažantí slepici, pora?ené autem a už je tam 14 dní a žádne výsledek už přemýšlím že ji vyhodím zkusím tam nasta?it něco jiného, asi půjdu do rybárny a kupím nějako lahůdku :-)
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan Zelinka »

Nazdar bazar.
K odchytu škodné do sklopců mohu napsat asi toto. Před nějakým rokem jsem si udělal podle rakouského kolegy pro mé poměry sklupec . Rozměrově jsem si ho upravil : délka 150x vstup 45x45 cm. Tuto konstrukci jsem svařil s kulatiny průměr 20mm a celou jsem jí obtočil plotovýn pletivem ale tím pořadným ocelovým. Ná?lapový mechanismus plech a hlazenka na obouch stranách padací plechy v malém účku které se uvolní přes ná?lap. Názory se různily že do ?eleza nic nevleze apd. Sklopec jsem umístnil na území s výskytem škodné to je jasné ale s šípkových haluzí se udělají přívodní nenápadné cestičky. Jako návnada to snad je skoro jedno co se najde měká tkáň, svalovina, kadlátka (?vestka) vnitřnosti z ryb apd jde použít i granule pro psa. úspěšnost : vleze do tohoto rozměru liška, kuna, kočka. Jenom loni v prosinci během 14nácti dnů tři kuny. Funguje to i když mám nata?ený pouze jeden padák(snad i lépe) a druhý je spu?těn a návnada je u spadlého padáku. ještě nazávěr musí se tento sklopec nechat aspoň jeden měsíc tak jako zavětřit a pak to funguje.Příjdu k němu uvidím přes šípek škodnou , odejdu na správnej dostřel a je vymalováno.Mám někde fotky kdyby někomu nebylo jasné jak to funguje a měl zájem.Na jaro úplně ideální na liščata
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Pene Zelinka poslete ty fotecky, at si to dokonale vykreslim:)) No ja teda pouzivam klasicky sklopce, ale mam je fikane umistene:)) Pres leto je mam podel bazantich volier, a na zimu je davam do dvou opustenych statku, jsou to takove hospodarske budovy, hromada ruzneho bordelu co lidi nerozkradli. na a to je na kuny jako delany. a pak jedem mam v podlaze pod senikem, No a do toho rocne chytnu tak 5 lisek. letos mi ho zdemoloval jezevec:((
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

No a ty odchytovy nory, ty mame ve srduzeni dve. A hodne zalezi na jejim umisteni. Jedna je na spatym miste a druha od lonska ma dva jezevce, z toho se nevyhrabe:)) na rozdil od toho meho sklopce a lisku. Ale trvalo to hodne dlouho nez do toho neco vlezlo. Loni bylo videt ze to liska na snehu obchatela skoro kaudou noc alo dovnitr si pro vyvrh nelvlezla,, My to mame klasicky zakopany v zemi, A muj spoluzak, u nich to maji normalne na povrchu, akorat zahazeny slamou, maj to u kravina a uloveno maji od tchore, kuny po lisku a jednoho psika myvaloviteho.
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Nemáte někdo nějaký fotky,plány,nákresy??pro lepší představu??Kdy a kde je umistovat,na co si dát pozor??materiál na výrobu??Čím vnadit??...Víc mě toho nenapadá :lol: ...za každou radu budu vděčný..[/code]
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Příspěvek od Majkl »

V našem sdružení máme dvě chytací betonové nory. používají se tak 4 roky a jestě se do nich nic nechytlo. Letos jsem se domluvil s hospodářem a jednu jsem převezl. Obě byly tak 3 - 4 metry od nor. Nevím, jestli bylo takové umístění vhodné. U té, co jsme převá?eli, se mi zdá ten mechanizmus poněkud zatuhlej. Musel jsem do toho betonovýho ná?lapu klepnout velkým klackem aby spustil.Možná bych to mohl trochu něčím namazat, proto? jinak by na tom musel i jezevec pěkně skákat, což se mu asi nebude chtít. :lol: Tu návnadu tam taky vyzkouším ?oupnout a uvidíme.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Uživatelský avatar
BR-RADKO
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: úte 21.11.2006, 9:53
Bydliště: str. Slovensko

Příspěvek od BR-RADKO »

Ja som sa in?piroval tu . . .
http://www.sweb.cz/hradsky-sunk/pasti.htm
. . . Ďalej už len dosky , klince , atd. :D
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan Zelinka »

Pro WENYho:
Přikládám foto sklopce který mám umístněný v terénu. Funkce tohoto "důmyslného"spoštěcího zařízení je zřelmé snad každému. V nata?ené poloze jsou padáky v horní poloze drženy přes uhlovou hlazenku jazyčkem který je zajižtěn hrotem který je součást na?lapové plochy ve sklopci. Na tomto ná?lapu je přivařen hrot na který se snadno nabodne návnada aby se těm šikulám znesnadnilo sundání návnady. Stávalo se navnada pryč škodná taky.
Jak to spadne nis se odtud nedostane. Jednou jsem tam chytil li?če a sklopec byl povalen na bok ale liška tam zůstala snad se stará troch snažila dostat mládě ven. Jak jsem psal perfektní na kuny a lišky . Milan
Obrázek
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

No konečně nějaká fotečka :lol: ,ja planuju taky něco vytvořit...jen co odmaturuju tak se do toho pustím. :wink: ..přemej?lel sem to zakopat,aspon trosku (30cm)po zem..jenom nevim rozměry a kolik vsuku mam udelat...napadlo mě udělat bednu 40x100cm a vysokou 35cm a s jedním vsukem.Už bych měl i misto. Za barákem mame rybník,a když napadne snih tak to je od lišek a kun pro?mějděny hoodně.asi tam chtěj sehnat nějakou zapomenutou kachnu :lol: :lol: ..ale na to je jeste dost času,první to vyrobit...
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Sklopec

Příspěvek od trapa »

...
Naposledy upravil(a) trapa dne sob 05.2.2011, 19:50, celkem upraveno 1 x.
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Kamarád dáva do sklopce stejnou směs jaká se hází z letadla při vakcinaci,řika že to je nejlep?i co zatim používal.návod je někde na myslivosti.cz v sekci radime si z loňského roku..jinak na kuny čokoláda,su?ené ?vestky máčené v medovém rostoku...

S tou velikosti to je věda..mam doma knihu : Myslivecká zařízení v honitbach...a tam jsou krasný plány na sklopce,knihu opravdu doporučuju..ale jinak se daji rozměry sehnat v každé starší kní?ce,urcite to nejsou jen plácnutá čísla ale vyzkoušená!proto bych se nebál udělat to podle toho..

chtěl jsem taky sklopce udělat,ale jelikož jsem se dal na studium a přes týden nejsem doma tak to nema cenu kvuli častym kontrolám!Viděl jsem jednostranný sklopec z betonu zakopaný v zemi,pruměr vstupního otvoru 250mm,spletla se kuna,liška ale i jezevec!!!
LADAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: úte 29.1.2008, 13:34

Příspěvek od LADAP »

Obdobu drátěného sklopce jako má pan Zelinka používám i já. strašil jsem ho do rákosu u potoka a dost spolehlivě jsem tam pochytal všechny norky, co jsme tam měli. Jo, a taky nějaké toulavé kočky. Jinak jsem do drátěného sklopce nikdy nic jiného nechytil.
Chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti "se slavným" Červenkovým moskolapačem...? Já bohužel jen takovou, že jsem za něj dal 1500 Kč a nikdy se pomocí něj nic nechytilo. už ho mám asi 4 roky... lišky i jezevci se toho ?elezného mostkolapače bojí a do nory raději nevlezou.
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

V loňském roce jsme vybudovali nových umělých nor - z dotačného programu. Za letošní zimu jsme vynorovali 2 lišky a to ve stejné noře a dokonce během pohých ca. 20 dnů! Co se týká pozice, tak bych doporučoval např. meze s nějakými keři umístěné dále od lesa. V jedné části honitby máme hodně sklanatý terém, takže mraky přírodních nor, o kterých ani nevíme. V této lokalitě máme i 2 umělé nory, jednu 10 let a druhou 1 rok. Ze starší nory jsme dosud vynorovali pouze 3 jezevce, což je při stavu jezevců v honitbě málo. Nová nora ještě nebyla obsazena, pouze obejita. Stará nora je velice často protažena, ale jen zřídka v ní liška/jezevec zůstane. Myslím si proto, že lišky mnohem více využívají přírodní nory, když nejsou hodně vzdálené.
Jinak na vnadění kun do sklopců funguje velice dobře vajíčko. Známí bydlí téměř ve středu města a mají malé hospodářství. Za 2 zimy zde odchytli 12 kun. Pokaždé nastra?í jedno vajíčko před sklopec, druhé do ca. 1. třetiny a třetí na konec. TAto taktika je sice nákladnější na spotřebu vajíček, ale funguje. K tomu ještě musím dodat, že sklopec je ca. 1,5 m dlouhý.
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

betonový sklopec

Příspěvek od Majkl »

Tak se nám konečně podařilo něco do sklopce chytit. Chybou bylo, že tou první obětí byl zajíc. bohužel jsem celý minulí týden marodil a venku jsem byl až včera. když jsem do?el ke sklopci, měl jsem radost, která mě však hned vzápětí pře?la. Otvorem ve stropě betonové nory jsem viděl zajíce a k tomu už zhaslého. Nikdo jiný to zkrátka nezkontroluje. A přemlouvejte někoho, až chodí kontrolovat sklopce, když za čtyři roky se nikdy nic nechytlo! Teď to snad i ostatní přesvědčí, že nora funguje. Vzhledem k tomu uhynulému zajíčkovi, to prozatím způsobilo víc škody, než u?itku. Ale opět to byla chyba v nás. :evil:
Jinak si myslím, že polovičkou úspěchu je vhodně zvolené místo. naši "nejvyšší", zvolili tři metry od nor ve stojáku. Kamarád ze sousedního sdružení zvolil křoví u potoka, a každý rok má tak tři lišky a nějakého jezevce. Jednou se mu tam chytil i psík mývalovitý. takže na leto?ek mám v planu tyto sklopce přemístit na vhodnější místo.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Odpovědět