Zpětný ráz

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
nejedlak
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pon 08.1.2007, 17:44
Bydliště: Táborsko
Kontaktovat uživatele:

kopance 30-06 Sprg.

Příspěvek od nejedlak »

cecetkapavel píše:Mám I? v 30-06. Použití zatím do terče. Má silný zpětný ráz a pořádnej zvukovej efekt. když jsem poprvé vystřelil z boudy na střelnici a zapomněl si vzít sluchátka, málem jsem slít ze ?idle a asi hodinu mně hvízdalo v u?ích. Jak hodně se změní zpětný ráz, když se dá na pažbu botka?
Taky mám I? v této ráži, a problémy jsem měl stejné. Gumová botka byl u mě prvním krokem ve zmenšení kopanců a úspěšným!Rozdíl byl dost znatelný. Pak přišel na řadu ús?ový kompenzátor a změkčení spou?tě. když to srovám z původní zbraní tak rozdíl markantní!!Jako důkaz byla liška slovená na 256 metrů na komoru.Co se týká střeliva ,výborně se mi osvědčilo jihoafrické PMP s dvoujadernou střelou Pro Amm.
vhool

Příspěvek od vhool »

To nejedlak: prosim ber muj prispevek s humorem ALE VITEJ DO KLUBU CAROSTRELCU.nic ve zlem opravdu jde z me strany o zert :wink:
nejedlak
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pon 08.1.2007, 17:44
Bydliště: Táborsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nejedlak »

cecetkapavel píše:takže jestli jsem to podle obrázku dobře pochopil, magnaport je téměř toté? jako kompenzátor. U ústí provrtaná hlaveň. Na I? by šel prý kompenzátor dávat těžko. Hlaveň je hranatá a vadí tomu mu?ka. Napište mi o magnaportu prosím více*
Kompenzátor na I? není nic složitého a nereálného.Na ústí to např osazuje Lepič v Blatné. :D
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

kompik

Příspěvek od Choochoo007 »

muzu porovnat vyrobek pana Lepice a typ pana Moellera. Typ pana Moellera to jasne vyhral, jak ucinkem tak hlasem(bez spuntu ani ranu) Vyrobek pana Lepice je kompromis mezi ucinkem a nezvysenim zvukoveho projevu, coz ma pan Lepic napsano i svych strankach.
k tomu magnaportu, podle me velky risk pri vyrobe, a hleavne jestli neodvede pri vystrelu vsechny plyny vyrobek p. Moellera, tak 4 drazky to urcite nezvladnou. ucinost magnaporu bych videl tak 10-15%(jestli nekdo rika vice tak to beru jako subjektivni pocit). Ten Mag-na-port je asi nejmin videt(pro myslivce)

NA tu IZ pude vsechno, staci treba zavit a sikovny ruce(kompika zvladne kazdej kdo ma stroje, nebo znamyho v dilne)

300RUM byla konstruovana na vyssi presnost a nizsi zpetny raz(ve stejne kategorii naboju),takze v te dylce asi neco bude
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

tak se pokusím o?ivit téma - při mém rozhodování 30-06, 8x57 a 9,3x62 stále více vítězí 9,3x62, pochopitelně mě hodně lidí v okolí odrazuje a jako největší obavu ukazují na zpětný ráz. vše má řešení, takže bych se Vás rád přeptal na zkušenosti právě s Mag-na-porty, kompenzátory a Kick-stopem. Posledně jmenovaný se mi zamlouvá asi nejvíce, ikdyž co jsem už všechno prolezl, tak jej dělá snad jen Blaser a Mauser. U mag-na-portu se trochu obávám o sluch - máte s tím zkušenosti? Díky za ně!
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Nevybírej ráži podle toho co ti kdo řekne a co kde vyčte?.
Vyber podle podmínek Použití dvě tři ráže a pak se domluv s lidmi co je mají až tě nechají na střelnici vystřelit pár ran,teprv pak se rozhodni.
Další případné úpravy lze udělat téměř na každé zbrani (magnaport třeba i na celopažbě).
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od rimar77 »

měl bych dotaz pánové když tady řešíte ty kompenzátory tedy spíše tři a nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno
jakej kompenzátor by jste mi doporučily pro samonabíjecí kulovnici Heckler Koch SLB 2000+ v ráži 9,3x62
na kolik to tak zhruba vyjde
a jestli neznáte nějakého dobrého puškaře jižní a střední čechy kterej to dělá
děkuju všem
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Zpetny raz

Příspěvek od milan »

spíš bych doporučil magnaport (vyjiskřené otvory a drážky v hlavni u ústí)
další info na sz.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od rimar77 »

když já bych chtěl co nejmenší zásah do zbraně a to mi magnaport nepřijde
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Hoki »

Zpětný ráz je nepříjemný, mnoho střelců se ho apriory bojí a proto často chybují. Lze nad ním vyzrát i bez teorie. Prakticky stačí zakoupit kompenzátor cca. 2500-, bodku LimbSaver cca. 1000-, používám kulovnici Remington 30-06 , EVO, žádný nadměrný zvukový projev, "kopnutí " je minimální , prakticky ho nijak nevnímám, přesnost skvělá, tak proč to nepoužít.
Hoki
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od yardaz »

Hodˇsem prosím nějaký odkaz na prodejce kompenzátorů.

Dík
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Choochoo007 »

V případě kompíku je třeba uvést, že někteří výrobci pro loveckou střelbu dělají a uvádějí u svých kompíků, že mají nižší hlukový efekt. Ve výsledku to po mé zkušenosti neznamená nic jiného než to, že kompík má nižší zvukový efekt vlivem nižší účinosti. Řečeno jednoduše, dobrý kompík dělá pěkný randál. Po vlastní výrobě kompíku, konstrukčně opálený, upravený, myslím i doladěný můžu říci bez špuntů ani ránu. Toto je třeba si při lovecké střelbě uvědomit. Neboť kompík s malou účinonstí nemá smysl a někomu zase nemusí vyhovovat lov se špunty, nebo se sluchátky. Pokud je střelec ochoten investovat do eletronických sluchátek není co řešit.
Nejmenší zásah do zbraně jsou kompíky, které se přitáhnout jako svorka na konec hlavně. Dělá je třeba Roedale precision, ale většinou na silnostěnou hlaveň, závit je klasika. Kompík se pak může vyměnit za krytku a není nic vidět.
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Zpetny raz

Příspěvek od ridgeback »

Když jsem začínal se střelbou z loveckých zbraní, zpětný ráz jsem také hodně řešil. Kopanec a další faktory měli za následek značnou nepřesnost. Od té doby jsem pár krabiček vystřílel a vše se podstatně zlepšilo. Hlavně cvik v jistém a přesném uchycení zbraně. Pak vím, že i kulovnice silnéjší ráže necouvne natolik, aby se mi optika opřela o obočí.
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od yardaz »

Je to tak, když jsem letos v lednu začal funguvat s 9,3X62, měl jsem k ní dost velký respekt. Chce opravdu vzít na střelnici a trochu si na flintu zvyknout. Už mi to nepřijde a rána je tím o dost přesnější.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od rimar77 »

no já teď vyzkoušel u mojí 9,3x62 novou botku, koupil jsem tu vychvalovanou limbsvare a musím smeknout opravdu funguje skvěle ramenou už nebolí ani po 15 rankách. A je pravda že od té doby co s 9,3kou střílím tak mi zpětnej ráz u ostatních zbraní přijde jako hodně slabý :lol: , nastřeloval jsem včera jednomu člověku 30-06 a vůbec jsem necítil nějaké kopání prostě normální příjemná ranka. Tak si říkám že bude třeba dát pár ran z nějaké pořádně kopavé ráže a i ta 9,3 mi přijde pak slabá :lol:
Odpovědět