diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
vhool

diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od vhool »

vzhledem k absenci tohoto tematu zakladam nove tema (puvodni zmizlo se starym forem) ...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od figi »

Tak vhool, napíšu první, a asi tě zase troch popíchnu.

Pominu li zásah hlavy, krku a páteře, které jsou jednoznačné svým výsledkem na cokoli, tak jako nejúčinnější je podle mého zásah ( průstřel ) obou laloků plic. Podle ráže a zvěře je to buď v ohni, nebo pár metrů ( = velmi blízko ) z nástřelu. Barvení dle ráže, na nástřelu obvykle kousky plic.

Zásah srdce je účinný, ale většinou s našimi běžnými rážemi ( 7-8 mm ) zvěř v ohni nepadá, a dokud vydrží, běží. Velké kusy i značně přes 100m. Na nástřelu často kousky srdce. Rychlá ráže znamená obvykle opět zvěř v ohni.

Játra - tady je to dáno ráží, rychlé ráže jednoznačně v ohni, moje zkušenost s rážemi 7mm - zvěř odchází nahrbena, pokud o lovci neví, v nejbližším krytu zalehne. Pokud ji zvedneme, obvykle se snaží co nejdříve opět zalehnout, ale může to být až po stovkách metrů. To samé je při kombinaci jeden lalok plic a játra, nebo játra a trávník. Černá je na tyto zásahy výrazně odolnější. Na nástřelu kousky jater ( snadno se poznají promnutím v prstech ), případně v kombinaci s plícemi či obsahem trávníku. Rychlé ráže jsou při těchto zásazích nekompromisní, zvěř je v ohni nebo zhasíná velmi blízko nástřelu. Jinak případný dosled je lépe odložit 2-4 hodiny, právě kvůli riziku zvednutí zvěře. Barvení opět dle ráže ( u malých nebarví ) a výše zásahu na těle zvěře.

Ledviny - při tomto zásahu veškerá zvěř prakticky neopustí nástřel, ale dlouho zhasíná, černá často hlasitě.

Zásah na měkko - tady jsou dle ráže a zvěře výrazné rozdíly. Rychlé ráže opět nekompromisně srazí zvěř k zemi a ta také velmi často rychle zhasíná, nebo je velmi blízko nástřelu zhaslá. Ráže 7 mm až 8mm často zvěř doslova vyvrhnou, a ta stejně odchází z nástřelu často i velmi daleko, déle zhasíná. Jinak na nástřelu kromě obvyklé stříže kousky trávníku a střev, včetně jejich obsahu, dost často i svalovina z břišního svalstva. ČERNÁ JE ČASTO NA TYTO RÁNY EXTRÉMNĚ ODOLNÁ, I U MALÝCH SELAT NA NÁSTŘELU KUSY STŘEV A NELZE DOHLEDAT, ZHASÍNÁ NĚKOLIK DNŮ !

Zásah na kýty je obvykle těžkou ranou a zvěř končí v ohni, pokud jsou prostřeleny silné kosti kyčlí nebo pánve. Pokud ne, následuje dlouhý dosled.

Je to jen pár zásahů, existuje spousta možných kombinací. Nejlepší je podle mne průstřel obou plic, jedno jestli přes plece nebo za plec na žebra, jak je každému libo.
Rychlé ráže ale bez ohledu na místo zásahu ( kromě černé ) většinou usmrtí zvěř okamžitě, nebo velmi trychle v porovnání s klasikou. Pomalé a těžké mají také výborný účinek i při špatných zásazích.
Naposledy upravil(a) figi dne stř 18.11.2009, 18:44, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od martinh »

Osobně odmítám rány na hlavu krom divočáků(tady je neodmítám ale nestřílím tak), samozřejmě že zvěř je okamžitě usmrcena, ale z hlediska tradic, etiky a samozřejmě ucty ke zvěři je odmítám. Já osobně preferuji ránu přes oba plicní laloky, kterou tu popisuje figi. Myslím si že komora zvěře je určitě větší než hlava, a už jsem viděl mnoho kusů zvěre(hlavně černé) která se s ustřelenou čelistí či ryjem trápila hodně dlouho.Každý ruku na srdce, i s dobře založenou flintou nejde vždy zásah přesně tam kam chceme.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od kasari »

martin.h - každý si musí sám rozhodnout, jestli si je jistý, že ten krk, nebo hlavu trefí. Jen pořád nechápu, jaký je rozdíl mezi černou a třeba jelení zvěří, aby se jedna na hlavu střílet mohla a druhá ne... :?

Podle mě je jednoznačně prvořadý usmrtit zvěř rychle a bezbolestně. Rána kousek za plecko je sice etická a " konzumní " apod., ale zvěř určitě zhasíná dýl, než po ráne na hlavu, nebo páteř...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Tommy »

Taky si myslím,že jeden z nejlepších zásahů jsou plíce,srdce.Játra trávník,to je už horší a u prasat je to jeden ze zásahu,kterých se opravdu bojím,protože ten kus pak najít je spíše zázrak.Zatím se mi to stalo jen jednou u selete,začlo barvit až po 100 metrech a celkový dosled se psem bylo okolo 400 metrů.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od kasari »

ještě aby nedošlo k mýlce - na krk, nebo hlavu střílím jen v případě, že si jsem jist zásahem, pokud jen trochu pochybuji, střílím za, nebo přes plecka. To druhé v případě, že mi nejde o zvěřinu a nechci dohledávat ani metr. Ono u nás už 20 m může být pěkný problém... :oops:
Ulkomaalainen...
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Skalák »

Figi to napsal velice dobře. K ráně na hlavu mohu říci jedno jediné. Nelíbí se mně to a zásadně takto nestřílím. Je to sice, když se zvěř dobře trefí, flekovka, ale je potřeba si uvědomit, že při této ráně ve zvěřině zůstává skoro všechna barva a to není zrovna z hlediska hygieny zvěřiny to pravé ořechové. On mozek zvěře není až tak velký a stačí se trefit kousek vedle a je průser. Z tohoto důvodu z dalších jiných jsem zásadně pro ránu na široko na komoru. Ránu na hlavu ( u černé ) nebo krk používám pouze jako ránu dostřelnou. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od figi »

S tou barvou je to jak píše Skalák, ale to je vlastně více či méně při všech ranách, kdy zvěř zhasne v ohni.
Ideálně vybarvený kus bývá málokdy.
Rány na hlavu jsou vždy ošemetné, spousta lidí si myslí, že buď trefí a zvěř spadne, nebo chybí. Ta možnost těžkého poranění zvěře je ale velká, dohledat to nelze a zvěř většinou nemá šanci přežít.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Vojta »

Já osobně hodně střílím plíce-játra ( lovím převážně srnčí zvěř ). Vlastním kulovnici ráže 7x64 a v této kombinaci se jedná buď o kus v ohni, nebo s minimálním odejitím z nástřelu a to max. do vzdálenosti 20m.

U srnčí zvěře se nevyhýbám ráně na krk, již jsem tímto způsobem ulovil dost kusů a vždy zvěř v ohni. Musím však střílet z posedu či kazatelny s velmi pevnou oporou. Další věc je, že mám ve svou kulovnici velkou důvěru -myslím tím, že skutečně rána je tam, kam ji já posadím a proto co výstřel, to kus - při střelbě na zvěř to ani jinak necítím. Nestřílím na náhodu ani na zkoušku - co kdyby.... Ještě bych chtěl podotknout že u trofejové zvěře na krk nestřílím - mohlo by dojít k jejímu poškození tlakem, který při zásahu může rozbít lebku. Ranou na krk lovím jen holou zvěř.

Ránu na hlavu nikdy nestřílím. Přijde mi to neetické a i vůči úctě ke zvěři, ji neschvaluji!!!

Co se týče černé zvěře, je podle mně nejlepší rána přes obě plece. Nějakou zvěřinu člověk vyhodí, ale ušetří si spoustu práce s dosledem atd.

Jinak co se týče příspěvku od Figiho, nemohu souhlasit s chováním zvěře po zásahu na játra, či plíce-játra (u ráže 7mm) - z mých zkušeností je zvěř buď okamžitě v ohni nebo ve vzdálenosti do již zmiňovaných 20-ti metrů a okamžitě zhasíná. Souhlasit budu se zmíněným zásahem játra-trávník - spíše však okraj jater - velmi malé poškození vlivem střely. Zvěř v tomto případě opravdu zalehá co nejdříve, často ani nevyhledává kryt. V tomto případě musí následovat její dostřelení. Vše míněno o srnčí zvěři.

Toť mé poznatky, zkušenosti a názory k tomuto tématu.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od figi »

K těm sedmičkám a ranám na játra -dvacet let jsem lovil s rážemi 7x57 a 7x64. Táta prakticky celý život s 7x57, až před pěti lety jsem mu koupil 7,62x39.
Takže zkušeností se sedmičkami opravdu dost. střelivo převážně SB, 11,2 střižná hrana / a to byla asi ta chyba /.
V ráži 7x57R opravdu velké výstřely, nevyrovnané účinky. 7x64 malé ( podstatně menší ) výstřely i devastace zvěřiny.
U obou ráží zůstávalo v ohni tak max . 30% zvěře.

Šikmá rána na játra spojená s průstřelem jedné plíce / to není plný zásah jater / snad ve všech případech znamenala odchod či odběhnutí zvěře z nástřelu do prvního krytu, nebo jak správně píšeš, zvěř zalehla i po pár krocích, stačilo počkat tak půl hodiny ( a kdo si zvedl takto střelený kus, ví proč ) a často pak bylo možné dát srnčímu záraz, nebo dostřelit, když při přiblížení zvedal kus hlavu. Horší zhasínání bylo při zásahu jater a trávníku, po ráně se kus choval stejně, zhasínání po zalehnutí trvalo velmi dlouho a velmi často bylo nutné kus dostřelit.
Zásah pouze jater je pokaždé jiný, dá se říci, že jsem zažil dost případů, kdy po plném zásahu jater byl kus v ohni ( více se 7x64 ), ale nebylo to pravidlo, a to ani zdaleka. Kus po odběhnutí do krytu velmi často rychle zhasnul.

Hodně bude záležet na střele, ale se střelou sierra Game King 175 grs bylo zlomení zvěře po ráně v ohni spíše vyjímečné, přece jen je to srnčí subtilní zvěř, a tahle střela mu energii vůbec nepředala. Na vysokou ale není špatná, nejlepší ale zdaleka také není.

Velmi dobré zkušenosti byly ale s váhou střely 9 gramů, zvěř v ohni byla skoro pravidlem. Jenže jsme zase u té rychlosti.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od US OPTICS »

Snažím se střílet hlavně komoru (plíce, srdce, u černé přes plecka).Myslím si, že po komorové ráně to nemá šanci moc daleko odejít a ani se mi to nestává. Na krk střílím vždy jen když jsem si jistý zásahem (mám na mysli stabilní střelecká pozice, žádný vítr, žádná třesavka :D :D atd..). Na hlavu nestřílím nic, ani škodnou.
Figi se rozepsal a čekám pořád ještě na vhoola a jeho zkušenosti, které mě také zajímají a podle toho co jsem zde vyčetl, tak figi a vhool loví v odlišných podmínkách, tak by to bylo super porovnat jejich zkušenosti. Nevím ale, jak je to s počtem ulovených kusů za rok, snad vhool něco přidá ze svých zkušeností, dík :D :D
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od figi »

Vhool je pracovně někde na cestách, takže si ještě počkáš. Ale uvidíme, i když jaké asi mohou být zkušenosti s 300WM - prostě vše na fleku. Nebo že by ne ?
Třeba Pepa Kuřitka by mohl něco nahodit, nebo BvamaHunter s tím dělem 375 HH, a dalších s mnoha zkušenostmi je tu hodně.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od US OPTICS »

figi : díky za upřesnění, tak uvidíme, až se vrátí a písne svoje zkušenosti.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Alda »

v uvodu mozna jen pro predstaveni, z ceho cerpam: moje zkusenosti jsou z poslednich 17 let, temer vzdy 7x64 (par vyjimek jine raze - kdyz jsem doprovazel nebo znam priklady od kamaradu = ze jim lze verit), S&B, sako hammerhead soft point a RWS TIG, vetsina zvere byla cerna a danci (pres 150), mene srnci, nekolik kusu vysoke a mufloni.

jak uz jsem se na foru prezentoval a mnozi mne znaji: jsem zasadne proti ranam na hlavu ci krk, at jiz mam lepsi streleckou pozici (nebudu tady argumenty opakovat, sam priznam, ze jsem v uvodu meho mylsiveckeho zivota lovil danci na krk) - nikdy proste ta pravdepodobnost neni takova, jaka je pri strele na komoru. toto ma samozrejme vyjimku - pokud zver dostreluju. jinak standardne strilim na nizsi komoru - za plecko.

nez popisu konkretni pripady - jen maly komentar. prilis zatim v diskusi nezohlednujeme, o jaky druh zvere se jedna a v jakem stavu se na zver strilelo (zda jiz byla vystresovana) - pak mohou podobne umistene rany mit zcela odlisny vysledek.

v ohni - jednalo se vzdy (s vyjimkou srnci) pouze o ranu na plecka ci pater, u srnciho pokud bylo zasazeno srdce a oba laloky plic

na komoru za plecka (kdy bylo zasazeno srdce) - zver odchazi od cca 20 do 50m s relativne dobrym barvenim

na komoru a chycena jatra - podobne jako na komoru - zver muze odejit o neco dale, v barve jsou logicky kousky jater. hlavne u danci se stava, ze zver odskoci nekolik metru, zustane stat, pomalicku se "slozi" a par vterin odkazuje

na jatra a travnik - hodne zalezi na razi, u 7ky casto dosled ve 100kach metru s minimem barvy - extrem dosled loncaka s minimem barvy na snehu = cca 5 km, naproti tomu nedavna zkusenost kamarada s 8kou a oryxem: dosled selete cca 80 m s velmi dobrym barvenim (nebylo prilis zabelene)

travnik - minimum (zda vubec) barvy, velmi narocny dosled nekolik 100ek m/ ci km... extrem je jak uvedl figi u cerne - priprad minulych dnu: dosled selete s ranou na travnik a kytu (mimo kost), vaha cca 12 kg: sele trochu barvilo, misty byla bel a kus strev - od nastrelu slo cca 200 m, pak s rudlem PREPLAVALO potok (cca 15 m s ne velkym, ale ani ne malym proudem), slo dale asi dalsich 50 m, kde zustalo zhasle (po rane nebylo zvedle...)

ranu na kyty popsal podobne figi - zalezi, zda jsou zasazeny kosti

suma sumarum - dle meho nazoru a zkusenosti, pokud mam mit nejvetsi pravdepodobnost uspechu, minimalizovat rizika, ktera sam neovlivim (napr. pravdepodobnost pohybu krku ci hlavy)a s ohledem napr. na znalost anatomie cerne zvere, ja osobne strilim jen na komoru...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od kasari »

Čau Aldo,
že se taky objevil... :D

Jen k tomu zásahu trávníku - jeden zážitek mám s kolegou, kterému se povedlo střelit takhle šmolu se 7x64, SaB 11,2 střiž hrana. Ta šmola značila, běžela s rudlem do krytu, tam se oddělila, a zůstala stát. Asi 50m od nástřelu pár kapek barvy. Při dosledu se psem po 4 hodinách se zvedla, pes jí v pichláčích honil asi 500m a pak skočila do přehrady a tu v šířce cca 500 m přeplavala. Je pravda, že tam už nemohla a když vyšla na mělčinu, byla absolutně vyčerpaná a apatická...

To jen pro příklad, co všechno zvěř musí vytrpět a co vydrží po takovým zásahu.
Ulkomaalainen...
Odpovědět