Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
Odpovědět
vhool

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od vhool »

to kasari: ... no vis jak,kdyz uz se tradice stavi do pozice do jake se stavi tak se nesmis divit,ze je zde v cr zcela bezny koumat na to jak co nebo koho ochcat ... vzdyt je to tu taky tradice a sakra zakorenena ....
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od kasari »

já už se tomu snad ani nedivím. ale štvě mě to furt.... :evil:
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od dalas »

Já bych to hodnotil z pohledu proč to někdo potřebuje. Dovedu si představit situace, kdy je to jediné řašení. Např. hranice honiteb krajem lesa. (neměly by tak být ale jsou) Sousedi na to dlabou. Černá vychází za tmy do polí, a majitelé pozemků nárokují škody. Když jsou podmínky pro střelbu, tak je zase černá opatrná a na frajplac moc neleze. Pak začnete přemýšlet jinak (upozorňuji, není to můj případ). To dovedu pochopit, ale mít to proto, abych měl jen více masa a více úlovků, tak s tím zásadně nesouhlasím.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od vhool »

to dalas: sice chapu tvuj prispevek ale nesouhlasim,NV nevyresi ani skody ani problem s lokalne premnozenou cernou ... to vyresi jen zodpovedny pristup k lovu teto zvere a mysleni zemedelcu ... jinak ono existuje mnoho jinych ,daleko ucinejsich zpusobu jak lovit cernou a ver nebo ne tak NV nebo nahanky to nejsou .... :wink:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od rimar77 »

no já se jen přidám. Rozhodně jsem zastáncem povelí NV celeoplošně už jen z důvodů že když mají někde problémy se škodamy působenými černou zvěří tak ti dají vyjímku na nákup NV a nebo používání světla a můžeš tam sním vesele lovit , ale to mi přijde trošku s křížkem po funuse není lepší tomu přemnožení předejít a díky použití NV provédst správný odstřel selat a lončáků a nestřílet po tom co jsem schopen vidět v puškohledu tj. jen ty větší kusy. a proč někde mohou za použití NV lovit a jinde ne? to je diskriminace mých práv ale to je můj názor. při použití předsádky stejně přijdeš o spoustu světla a je to použitelné jen tak do těch 50 tj na hromadu kousek od posedu. Za další přísvit u NV zvěř vnímá a u předsádky musíš svítit naplno takže časem budou čuníci při rozsvícení taky zdrhat je třeba 2 nebo 2+ gen. která už je dost drahá. a naprosto souhlasím s whoolem že pokud máš kvalitní puškohled tak těch dní kdy ho budeš potřebovat je minimum. pokud chceš jít lovit do lesa mezi stromy do tmy to je jiná tam NV potřebuješ ale opět je třeba vyšší generaci
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od kasari »

to dalas - víš já si to zkoušel představit a vlastně i u nás to tak leckdy je, ale nikdy mě nenapadlo, abych to řešil takhle. Prostě se to nemá. Jak říká můj teď už skoro bývalý šéf - to si každej musí srovnat se svým svědomím.
A podle toho, jak se s tím srovnává, buduje si image vůči ostatním. Díky tomu bych se některým lidem radši vyhnul...

Prostě podle mě - když je někde 90 km/h, není to důvod jet tam 150 a nadávat ostatním, že se couraj... 8)
Ulkomaalainen...
vhool

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od vhool »

osobne averzi vuci NV nemam a jak jsem psal,kdyz se to povoli tak budu mezi prvnima co si to poridi ale muj nazor na alibismus ve stylu skod je hovadina a jen a jen zase hazeni viny nekam jen ne k sobe ... co se tyka skod tak je problem jinde nez v NV nebo svetlech .... v prvni rade by meli zemedelci zacit komunikovat a nechat pas neosetej mezi lesem a polem,tam by meli myslivci zodpovedne lovit a hlavne pravidelne a verte nebo ne .... do roka je po skodach a mozna i driv....ale efektivnich zpusobu je daleko vice a nejde jen o lov ....skody jsou v lidech a ne v cerne zveri ....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od dalas »

Myslím, že v tom se shodneme, že příčiny velkých škod černou a jejího lokálního přemnožení (u nás ne) jsou úplně někde jinde než v používání nebo nepoužívání NV. Pokud bude lovec prase, tak nepomůže ani ten nejslunečnější den. Zemědělci, to je samostatná kapitola. Na druhé straně ani oni to nemají lehký. Já chtěl jen říci, že pokud to pomůže při redukci lokálně přemnožené černé při správných zásadách odstřelu, tak proč ne? Nebo je to v rozporu s cílem myslivosti?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od rimar77 »

whoole když bohužel komunikovat se zemědělci je někdy nemožné dalo by se říci že je tam nepřekonatelná jazyková a myšlenková bariéra a druhá věc jak omezit škody to je téma na dlouho a mimo jiné i hold musím dát repelenty abych černou odradil a ne jen střílet a pak lamentovat nad škodama. U nás zatím škody od černé naštěstí nejsou dramatické ale je to taky jen otázkou času. Sousedíme s velkým komplexem lesů táhne se několik desítek kilometrů podél řeky a hned vedle něj jsou pole takže v létě máme z těch lesů přímo invazi prasat a v zimě ani jedno. Letos se u nás 95% odstřílelo v létě u kukuřice a z toho bylo 80%selata. Já vidím hlavní přínos NV v tom že by se mohlo docílit správné věkové sklady u černé jak doporučují němci a odstřílet skoro všechna selata a to pokud nepořídím kvalitní světelnej puškohled bohužel nejde takže pak je řešení za pomocí té předsádky nasnadě. To že to odporuje zákonu je věc druhá. Jsem to teď po sobě četl a vyznělo to jakože ty selata střílíme za pomoci NV to ne!! ale rozhodně jsem jeho zastánce a kdo zažil jak mu o půlnoci vylezla bába z kukuřice když byla krást kukuřici pro králíky a nebo mu magor v černejch hadrech lezl po 4 v bramborách a kradl brambory ve 4 ráno tak ví o čem mluvím :lol:
Naposledy upravil(a) rimar77 dne sob 16.1.2010, 15:13, celkem upraveno 1 x.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od dalas »

to rimar77: myslím že vycházíme z velmi podobné modelové situace. :wink:
to whool: já myslím použití tam, kde ty škody jsou skutečné a není to je záminka. Přiznám se, že jsem se vžil do podmínek u nás. 4km hranice honiteb rozhraní louka les (dříve ten les patřil nám, ale LČR slepili vlastní honitbu a pronajali ji. my jsme z toho nějak záhadně vypadli). Odhadem asi přes 20 polí a majitelů. Většina je ochotna přeorat i kořeny stromů kvůli dotacím EU (odorávají i cesty páč je to prý kontrolovaný přes satelit) a nějakej pásek kvůli myslivcům, radši nám budou předhazovat každý zavrtání a očekávat nějakou kompenzaci. Lovit se tam dá jen šoulačkou (hranice). Naštěstí stavy černé nejsou nijak veliké, ale struktura lesa se mění a časem mohou prasátka shledat mlaziny jako vhodný kryt a problém může nastat a ani to nemusí být naše vina. Jsem přesvědčen, že NV je zakázáno jen kvůli zneužití. Jenže ten, kdo je ochoten překračovat zákon, ten jej překročí i bez NV.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od rimar77 »

dalas přesně tak NV ti nepřinese víc úlovků ale bude ten odlov správnej odlovíš tu věkovou skupinku co máš a navíc nestřelíš nic nebo nikoho koho bys neměl. Ale bohužel zákon je takovej jakej je. Já bych povolil NV celoplošně ať si ho pořídí kdo chce a má na to a pak nebude tolik pytláků s NV venku protože tam budou i myslivci
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od yardaz »

Smazáno uživatelem.
Naposledy upravil(a) yardaz dne ned 03.7.2011, 18:17, celkem upraveno 1 x.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od yardaz »

Smazáno uživatelem.
Naposledy upravil(a) yardaz dne ned 03.7.2011, 18:17, celkem upraveno 1 x.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od Tommy »

NV je pro neschopné lovce,kteří jsou líní si prasátko vysedět za měsíčku a nebo si je pěkně našoulat.Je to jen další spohodlnění lovu a novodobá frajeřinka jak být daleko nad věcí před zvěří,ale tohle není pro lovce ani pro myslivce.Myslivec to ze zásady nepoužije a dobrý lovec si hravě poradí i bez toho.O čem by to bylo jit do lesa,kouknout do NV a zabít.Vždyť je to úplně zbytečné,radši si pořiďte baterku.
NV je prostě jen pro zabijáky z potěšení.
Dobře si pamatuji svoje začátky,kdy mi trvalo snad rok než jsem ulovil své první prase a mnohokrát jsem si je zradil a kdybych tenkrát používal NV,tak bych byl samozřejmě daleko úspěšnější,ale přišel bych o ty krásné zážitky,jak jsem se je učil lovit pěkně za tmy a za každého počasí a o to bych s NV přišel a ještě k tomu bych byl na tom závislej.
vhool

Re: Noční vidění + (Mimořádně dlouhé OT)

Příspěvek od vhool »

fajn prispevek ...az na tu baterku,kte bych dodal ze je taktez pro neschopne a navic chude ci skrbliky :wink:
Odpovědět