Myslivecké zážitky

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od trapa »

Tak se take pridam.... Je to aso tri tydny co jsem sel vyvencit smecku do lokality kde chodi dostatek lidi a tudiz se tam nezdrzuje zver. Popojdu asi 1,5km po takove lesni asfaltce a v jedne serpentine sebehne pes asi 30m pod svah a zacina hlasit. Koukam co to tam ma a to uz druhy pes mizi v nore a je ticho... Rikam si, kazdy trenink a posilovani v dire je dobre tak at se probehnou. Obejdu vsech pet vsuku a zadny nejevi znamky obydleni a nora je hlucha... a ejhle pes co je v dire zacina hlasit hrdelnim hlasem... rikam si a je to v pytli tady v lese petivsukou noru sam neotevru a pes od lisky neodchazi... takze maler... Jeste jednou sem to obesel a vsuky zapadane listim... no nic rikam a jak to vse obchazim tak slysim jak pes hlasi pod nohama tak do pul metru... Nedalo se nic delat a ve svahu jsem poslouchal kde je hlaseni slyset nejvic a v tom cuba zacala hrabat jak zbesila psovi nad hlavou. Rukama jsem odebiral drobnou sut a kaminky az do cca 40cm hloubky. Kde sut zasypala oba psy a z otevrene diry na me kouka zrzava hlava... Byl to takovy uzounky konzak, ktery sel primo do svahu nahoru a tim, ze sem tam psy zasypal se na nej nedostal ani jeden. Pomalu otviram diru a vyhrabavam oba psy... V okamziku kdy sem trochu rozsiril diru tam vbletel pes a dle pohybu bylo jasne, ze je ciste hrdlo. Psa jsem vytahnul spolu s liskou a bylo vybaveno.
Uz nejake ty lisky mam, ale noru jsem jeste rucne nekopal. Jakmile opadl adrenalin z lovu tak se hned prihlasila bolest ztrzenych a ulamanych nehtu.... holt polni lopatku na venceni nenosim...
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od johnyc77 »

Ahoj, ve čtvrtek jsem si vydal na posed do jedné z lokalit, která není až tak často navštěvovaná.. Byl tam čerstvě posekaný jetel.. Přijel jsem na pole okolo 19 hodiny, zaparkoval jsem auto u strouhy, která posekaná nebyla.. Vylezu z auta, vyndavám flitnu z futrálu a najednou koukám, že nějakých 20m ode mě směrem dopředu na mě kouká ze strouhy liščí hlava - lišče.. hned jsem hledal patrony, a za chvíli vylezlo druhé lišče.. Skrčil jsem se za dveře a pořád hledám ty patrony, které jsem bohužel tak rychle nenašel a liščata utekla.. Usedám na posed někdy po půl osmé, a kolem 20 hodiny vidím asi 30m od posedu hlavu srnce, ale jakého.. Starší "zpáteční" šesterák, přední výsady velmi krátké, jedna dokonce i menší.. Silné světlejší lodyhy a vydlice dozadu s dlouhými vysadami vystrouhanými do běla.. Odstřelový srnec, typický "polní srnec".. Takže počkat na říji a uvidíme.. :) No a po půl desáté mi vylezl lišák, kterého jsem si přimyškoval na nějakých 50m a úspěšně slovil.. Bohužel o víkendu jsme ztratili a poté pohřbili našeho čtyřnohého kamaráda, který prohání divočáky někde ve věčných lovištích :( :|
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od duch Pampuch »

Tommy píše:To jsem si taky myslel.
Pokud maji klid, chodi i ve dne. Dokud nebylo tolik krmelist a negativnich zkusenosti s nimi, tak jsme mivali hromadu plev u smrkoveho naletu tak 2ha velkeho, kazatelna 8O m daleko a casto touto dobou kveten-cerven bylo 5 bachen s malejma na hromade uz v 6 vecer, nektera selata byla lina jako prase, ze lezeli na te kopici snad cely den :lol: . Bylo to lepsi nez televize, valnik plev byl pric tak za 2 tydny, ale fakt je, ze jsme tam do nich nikdy nestrelili.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tommy »

I prasata jsou původně denní zvěří,takže kde mají klid,tam si teoreticky vylezou ven i přes den. Teď v tomto období nutí selata bachyni k daleko větší aktivitě a to i přes den,ale nikdy se mi nepodařilo je vidět na hromadě a ani celkově jinde. Ikdyž jsem věděl,že v místě jejich zálehu a v blízkém okolí by se vidět dají i v poledne,ale nikdy jsem tam nešel,protože jak všechna zvěř tak i prasata potřebují mít klid a to je strašně důležitý,protože pokud zkušená baška zjistí,že byla někde odhalena,tak se v noci ihned přestěhuje a nebo taky hned,alespoň u nás to tak je.

Každopádně tyhle neočekávané zážitky jsou opravdu nádherné,kdybych měl ten den u sebe kameru nebo foťák,tak bych kulovnici zahodil. :)
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od duch Pampuch »

No ja musim rict, ze co jsem se naucil o prasatech- odhad hmotnosti, chovavi a tak, tak vsechno asi pri techto jarnich setkanich, kdy jsem na ne koukal casto 3 hodiny a nestrilel. 2x jsem videl ve dne v repce krmeni rudlu, najednou desnej ryk, odbijeni, kveceni, bachny se rozesli, jenda baska mi vlezla pod posed, lehla na bok a vedel jsem proc byl ten ryk= musi kojit vsechny najednou, jinac se nezbajej cizich selat. Zajimave bylo i chovani knoura vuci selatum tak 5-7kg- hovado tak 130 kg zive vahy se s nima pretlacoval :lol: . No a navsteva praseci rodinky v kalisteti, to by se jeden polamal smichy, pokud bych sel s kamerou (kterou jsem nemel) tak by napotvoru neprisli. Ja osobne do pulky cervence nestrilim selata a ani do rudlu, pokud v nem selata jsou, proste nemusim poznat jestli tech 7 je jedne bachny a jde s nima loncanda na nebo jedna ma 6 a druha jedno.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tommy »

V tom máš výhodu o proti mě,že můžeš sedět u řepky a často se s nimi setkat i vedne. My zde máme jen jedno pole a tam je buď žito nebo ječmen a k tomu hned u vesnice. Já seleta začínám střílet až na podzim,až mají okolo 15 kg,do té doby ne. Pravdu máš s těmi lončačkami,v dnešní době co lončačka,to selata,proto si na ně radši posvítím baterkou,abych si byl na 100% jistý,že neudělám chybu,ale pokud je v rudlu v tuto dobu 30kg prase,tak to neřeším a střílím.
Vidět jak baška kojí selata,musí být hodně silný zážitek. :)
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od martinh »

Já selata lovím cca od srpna. Na pruhovana nestřílím ale jak už jsopu přebarveny tak jo.Jinak problematika odlovu lončáků je fakt v tomto období těžká. Sám v tuto roční dobu lovím divočáky za světla. Nikdy nestrilim na samotny, ikdyz vim ze je to knourek.A dlouho vybiram nez zmacknu. a Snažím se vždycky hledat to se střapcem, nebo si musim byt jist že nevodí. Loni jsem málem udělal velkou chybu když mi vyšli v květnu za úplného světla tři rezaví lončáci do třiceti kil, po peti minutach jsem natahl napinacek a tesne pred zmacknutim se ke kazde mu loncakovi priritili selatka.Orosil me studeny pot, ale dobre to dopadlo. takže človek nesmi byt hladovi po rane a opravdu si prasatka poradne obeznat. vsem preju Lovu zdar!!!
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Zdenek41 »

Je vidět,že nám tady roustou ty správní"prasečkáři" jen tak dál chlapi o tom to všechno je.....
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od figi »

No super, je to správné, bohužel těch, kteří černou střílí hlava nehlava je stále víc.
A co mne zaráží nejvíc, je to, že o té zvěři, kterou loví, ví tak uboze málo.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Leon »

Tak si ji nechte a nepouštějte ji na pole :D :D ono to je super když ji maš v revíru celoročné a můžeš sní hospodařit
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Zdenek41 »

Jsme polní honitba.Nevidím souvislost les-pole.Já můžu říci jen tolik lovme černou,ale tak jak se má.Pak to nebude všude vypadat se sociální skladbou jak to je dnes.Za ty škody si můžeme jenom a jenom my a zemědělci. :wink:
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tommy »

Zdendo,myslíš,že za to může odlov kňourů nebo bachyň? U nás jsme kňoury nelovili,ikdyž jsme mohli a teď budeme muset začít lovit,už jich máme povícero a chrutí je u nás stejně hlasité jako na horách jelení říje. :) , ale i přesto jsou únorová selata v prosinci plná.

Ještě jen tak pro informaci, přišel mi na krmeliště větší rudl a 4 lončáci byli žluto-černí v poměru 50:50 a dokonce jsem viděl,že tam byli puntíkovaná selata.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Leon »

Zdeňku k nám přitáhne černá z lesa jenom v létě v zimě jenom přetahuje z jednoho revíru do druhého přejede revír jak kombaj a nezůstane pomalu nic z drobný srnčata a v září zase odtáhne loni bylo v kukuřici 120hektaru která byla od vesnice k vesnici a od dálnice k řece tak že žádný prostor k lovu 40-50 kusu podle kolegy který jí sekal a ven vytahovala jenom v noci a na podzim nebyla pomalu vidět bažantí slepice natož mladý bažanti nebo zajíci tak že pro mě to je díky tomu jakou má inteligenci nejhorší škodná v revíru
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Zdenek41 »

No vidíš leone u mě je to zvěř,které si silně vážím-přežije všechno.Je jak vrba čím víc jí řežeš tím víc obrůstá.
Co může za populaci-samozřejně mě hned někdo napadne,že spravit se to už nedá...,ale mě učili,že všechno jde jen malé děti nechodí a rozbité hodinky.Jen tech aspektů je víc.Nejvíc jsem soc.populaci dali my myslivci dál je problém v zemědělské politice a vůbec tlaku lisdké populace na přírodu.Z dení zvěře se nestala noční zvěř protože se střílí,ale nemá klid v lese a dneska už vůbec nikde.Počítal jste někdo kolikrát vjede postřikovač do řepky?Položil jste si někdo otázku,kdo tu byl spíš,jestli prase a nebo my?Proč nechceme zvěři něco tolerovat.Je utopie tu psát o poměru pohlaví 3:1 ve prospěch knourů.Každý se bojí zmáčknout na 35kg bachynku,ale 60kg knourek,ten jen ukáže ryj a má to zasebou.Tady je problém.Nezasahovat do starých bachyn ty at jsou,ale tyhle 35kg prcinky 120kg knour neoplodní a nikdy v rozmezí 3 deního chrutí v rudlu,kde je hlavní bachyně si do harému žádnýho prcka,který by to zvládnul nepustí.Ale to se opakuji do nekonečna.Já říkám pokud v chrutí vidím se rvát 3knoury jsme na tom zdánlivě dobře.Nedavno jsem slyšel takový slogan na aktivu....Pokud laik vidí v honitbě zvěř je to špatně.Já jsem názoru a ještě se tím clubím,že zvěř má být vidět jsou i jiní než myslivci a mají jí právo vidět.Nebo opravdu budeme zachvilku hledat Fialový krávy.
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Majkl »

Musím popsat můj myslivecký zážitek, který se mi přihodil minulý týden ve čtvrtek. Byl jsem s rodinou na týdenní dovolené v zahraničí a tak jsem se velice těšil, až se vrátíme a já budu moci opět vyrazit do lesa. Hned večer v den návratu jsem vyrazil. Seděl jsem u řepkového pole a kromě dvou kusů srnčí holé jsem nic neviděl, ale takovou pohodu člověk nezažije ani u moře. Dovolenou jsem měl ješte dva dny, tak jsem si řekl, že půjdu každý večer i ráno, ať už konečně nějaké to prasátko ulovím. Vyrazil jsem tedy hned následující večer. Bylo vedro, ale už po šesté hodině jsem přijel k lesu, že půjdu projít část lesa kde jsem dlouho nebyl a podívám se po nějakém srnečkovi. Jakmile jsem vystoupil z auta, obklopilo mě hejno komárů, které mě i po nastříkání repelentem provázelo celý večer. Do 20:30hod jsem šoulal v této části revíru. Viděl jsem jednoho staršího odstřelového slabého vidláka, ale nechal jsem ho, že si ho ještě párkrát omrnknu. Už během této cesty jsem si naplánoval, že si sednu na jednu kazatelnu v rohu lesa u pole s ječmenem. Když jsem tam dorazil, bylo vidět že toto pole navštěvují divočáci. Loni v těchto místech byla kukuřice na siláž a teď zde chodí buchtovat. Zasedl jsem a pozoroval okolí. Kromě komárů mě ještě naštvali nějací mlaďoši, kteří jeli po 250metrů vzdálené polní cestě. Rádio na plný pecky, křik atd. Zkrátka dělali bordel. To bylo kolem deváté. Za cca půl hodiny se vraceli. Chtěl jsem slézt, protože divočáky jsem očekával ze strany lesa, kolem kterého projížděli. Na závěr mi po chvíli projeli dva motorkáři po stejné cestě. Řekl jsem si, že počkám do tmy, zabalím to a vyrazím ráno, kdy tam snad nikoho nepotkám. Těsně po desáté jsem uslyšel v lese křik kosa a tak jsem povystrčil hlavu z okýnka abych líp slyšel. Zdálo se mi, že jsem zaslechl zakviknutí jako když se pošťuchují selata. Ale to už jsem i slyšel pochrochtávání a šustení v ječmeni. Kazatelna je umístěna v potoku v rohu lesa a pole se od něj zvedá až k té polní cestě, která vede kolem lesa. Na horizontu stále ve stínu jsem uviděl hřbety černé ,jak se blíží mým směrem. Rychle jsem dalekohledem odhadoval velikost. jeden kus trčel z ječmene o mnoho víc než ostatní, což byla bachyně. Ta postupovala stále ve stínu a kolem cca 9 selat která už běhala sem a tam a buchtovala. To už jsem vyměnil dalekohled za kulovnici a vybíral, které sele odlovím. U nás takový rudl často nevidíme, takže jsem byl i pěkně napnutý a nervozní. Došli mi na nějakých 20metru kde byl ječmen tak nizký, že i selata jsem viděl celá. Váhu selat jsem odhadoval na 20kg. Vybral jsem to nejmenší a jakmile zůstalo stát a bylo kousek od ostatních, tak jsem zaměřil bod na krk a vystřelil. Prase spadlo a zůstalo v ohni. Rychle jsem přebil a viděl, jak část prasat míří k lesu a tři kusy se zamotali kousek před kazatelnou a zůstali stát a hledali bachyni. Tak jsem na jedno, které stálo kousek stranou zamířil a vystřelil. Sele zakviklo a zůstalo v ohni. Opět jsem přebil a sledoval selata jak se bliží k bachyni, která stála tak 120metru na kraji lesa u kopřiv a výhružně mručí směrem ke mě. Jedno ze selat stálo vedle ní. Na to jsem opět zamířil na komoru a vystřelil. Zůstalo v ohni. To už se všechny kusy dostali do lesa a já jsem slyšel lámaní jak se tlupa vzdalovala. Až teď mi docházelo jak se to celé rychle seběhlo. Ale všechny tři rány byly rozmyšlené a byly na jistotu. Během tohoto se úplně setmělo. S baterkou v ruce jsem šel na místo prvního nástřelu. Leželo tam. Sele s ranou na krku, přestřelená páteř a výstřel těsně za čelistí s roztrženou škárou. Druhé jsem chvilku hledal, ječmen tam byl trošku vyšší. Sele s komorovou ranou, těsně za plec, výstřel na měko. A třetí leželo na kraji pole u lesa s nízkou komorou. Selata jsem přitáhl k sobě. Seběhl jsem k potoku pro poslední hryz a pro úlomek. Jakmile jsem provedl tento rituál postál jsem deset minut nad úlovky a děkoval Dianě a Hubertovi, že mi dopřáli tenhle, pro mě zatím životní lovecký zážitek. Pak jsem obvolal tři kamarády, kteří mi přijeli pomoct a pogratulovat. Následovalo vyvržení, naložení a odvoz. Doma jsme selata zvážily , vyvěsily a pak jsme si u nich sedli, dali si pivečko a povídali si o různých loveckých úspěších a neúspěších. Ve dvě ráno jsme se rozloučili a šly se na chvíli prospat. Kolegové před prací a já už v pět začal řeznickou práci. Takže všem úspěným Lovu Zdar.
Jen bych chtěl dodat, že jsem se setkal z reakcemi tipu, masař, a že oni by střelili jedno a nemusí zabíjet tolik atd. Jinak možnost ulovit víc kusů jsem měl víckrát a jen teď jsem to udělal. Nevím, loni jsem měl dva kusy černé na 250 možná i víc čekaných, letos mám s těmito kusy celkem 4. Takže o masařině se nedá mluvit.
Jinak selata měli 26kg, 24kg a 18kg.Stříleno 8x57IS Norma Vulkan.
http://album.volny.cz/majklak/view.php? ... page=0#img
Chtěl bych zde poděkovat člověku, který zde vystupuje pod nickem Pavlas což je také člen fóra, člen našeho sdružení a kamarád, za okamžitou pomoc nejen s tímto úlovkem, ale s pomocí vždy když jsem to potřeboval.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Odpovědět