Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Jiří K. »

Bravo !
Velmi se mi líbí jak jste se pustili se vší vervou do negativních ohlasů v sekci náboje. Téma "1300" ( uznávám že byly OT,ale to se dalo čekat). Trochu mi to přišlo jako něco co jsem již v této zemi zažil. Hlavně odkazování na "Radíme si" ( Kdo nejde s námi jde proti nám!). Někdy i to střílení do 50 m je nutnost!
Nikomu nechci vyčítat, že loví na vzdálenost 300 m, 400 m, atd. Jsou revíry ve kterých je to nutnost.
Střílet srnčí či lišky na vzdálenost 1300 m není jen zbytečné, ale myslím si, že je to "prasárna". Chci se dostat na úroveň nějakých pochybných videí na "Youtube". K zhlédnutí tam je i ubodání "divokého" vepře drženého psy bandou "sjetých" děvčat co si léčí komplexy. Či se chci dostat na úroveň těch obhájců tradic, kdy vše patřilo všem a jejich metody lovu jsou na tomto fóru oprávněně zatracovány.
S Figim se osobně neznám a nechci ať to bere jako útok na svoji osobu. Střílet na tzv." velké vzdálenosti" jistě umí. Sám píše , že před samotným lovem trénink nezanedbá a pokud to nepůjde tak střílet nebude (nezbývá než mu věřit).
Zamysleme se nad sebou. Zde jde již jen o prosté zasažení živého cíle na velkou vzdálenost. Zaslouží si to daná zvěř, abych se pak chlubil jaký jsem "king". Já si myslím,že ne. Vždyť mezi myslivecké tradice patří i úcta ke zvěři.
Vyslovil jsem svůj názor a nyní se do mne můžete pustit.
Předem se omlouvám, ale reagovat na odpovědi budu až se vrátím s hor. Pokud ještě budu moct. :D
Jiří K.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od kasari »

Jiří K. píše:Bravo !
Zde jde již jen o prosté zasažení živého cíle na velkou vzdálenost.
Jiří K.

Můžeš mi říct, kdy při lovu nejde o prosté zasažení živého cíle? 8)
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od yardaz »

Velmi obdivuji lidi, kteří umějí střílet na tyhle vzdálenosti. Opravdu figi a spol. klobok dolů. Ale rozhodně bych na tyhle vzdálenosti nikdy nelovil i kdybych to uměl, jako že to ani neumím. Prostě mi to připadá takové zvláštní ale je to jen můj názor. :wink:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od gonias »

S myslivostí to už pravda nemá nic společného.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od yardaz »

gonias píše:S myslivostí to už pravda nemá nic společného.
Tak nejak jsem to myslel. Jinak ale asi docela super zábava (do papíru). :twisted:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Shiva »

Mne ani tak neprekvapuje reakce myslivcu na strelbu dal nez 200m. Pravda je ze 1.300m je dost extrem zvlaste na srnci a skodnou (liska?) je to dost velke riziko ze se clovek 1.ranou netrefi, jestli vubec. Na druhou stranu nevidim moc velky rozdil co se etiky tyce, mezi LR strelbou a strelbou na nahance. Kazdej myslivec po te zveri picne bez ohledu na to jestli se trefi spravne nebo ne. ze ty dva roky co jsem lovil, jsem videl par kusu vysoke pekne rozstrilene, coz si myslim je podstatne horsi nez se spatne trefit na 1000m.
Proste reakce myslivcu na tento typ strelby je dost neumerna protoze to myslivci neumi a tudiz tak nestrileji. Nakonec na to nemaji ani vybaveni.
Na 1000m strelit dobre kus dospele vysoke mi zase jako nejaky hazard nepripada. vyskova korekce je par cm a stranova, no tam je preci cely trup takze si myslim ze dost jista rana, pokud kus stoji a nespletu si vylozene smer vetru. Navic kdyz tam bude liska jsem mnohokrat od vas myslivcu slysel, ze na to strilim vzdy za kazdych okolnosti protoze to je povinnost. takze si testnout jak mi to chodi na zamyslenou vzdalenost na lisku je to same jako strelit za liskou kdykoli. A vim primo na miste jak to chodi a neriskuji, ze porusuji zakon tim ze nastrelji jinde nez na strelnici.
co me ale velice zarazi je to, ze na zver je premrstena reakce a na to ze se na tyto a delsi vzdalenosti strili lide, na to nikdo nereaguje. :-)
Nevim, kazdeho na te "myslivosti" bavi asi neco jineho. Nekoho bavi chodit opravovat krmelce, posedy, krmit zver, zakladat remizky a nebaviho strilet zver (lovit), maximalne tak aby si to strcil do mrazaku. No a nekoho zase nebavi delat tyhle veci kolem a radeji si krmi na hromadach apd.
Popravde receno, tohle me nechava klidnym a kazdy at dela co ho bavi.
Hlavne by me zajimalo, jestli vse co myslivci delaji, ma s myslivosti co delat.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od gonias »

To víš, že zdaleka nemá. Už jsem takových viděl. Jsou sdružení a SDRUŽENÍ, s myslivci je to stejné. Každý ať si k tomu přistupuje, jak cítí, že je to správně. Ale to by bylo na dlouhé zbytečné téma.
S nemyslivostí u lovu na 1300 jsem to myslel tak, že to dotyčný nedělá prioritně kvůli slovení kusu, ale dělá to evidentně proto, aby si ověřil (zkusil, dokázal) střelbu na živý cíl na takovou vzdálenost.
Jelikož, kdyby tu šlo o zvěř, tak budu střílet abych pohodlně zasáhl, viděl značení a za chvíli byl u kusu. U nás je opravdu konstruktivní střílet na takovou vzdálenost. O tom se myslím nemá cenu ani přít...
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od yardaz »

Oba máte svůj kus pravdy. Jinak ať si opravdu každý, v rámci zákona, střílí jak to cítí a hlavně umí. Mám ten dojem, že na tuhle vzdálenost jde opravdu spíše o test účinků???? :cry:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
kulti
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pon 16.3.2009, 7:31
Bydliště: Vychylovka

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od kulti »

Ja fandím Figimu. Ak dokáže so špeciálnou výbavou spoľahlivo uloviť na 250 metrov líšku, verím, že aj na väčšie vzdialenosti bude mať vysokú % úspešnosť pri love raticovej zveri. Minimále tá % úspešnosť bude vyššia ako % úspešnosť priemerných poľovníkov, ktorí strieľajú na raticovú zver na vzdialenosť 120-200 metrov. Ale toto je môj názor. Určite nie je veľa poľovníkov, ktorí si môžu dovoliť strieľať na veľké vzdialenost. Figi, držím Ti prsty !
Brno 502.3 7x65R, Brno Effect 8x57R, ZBK 110 .222Rem,CZ 527 Carbine 7,62x39, Iž 27E1C 12/12, Iž 58 16/16, zkm 452
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Leon »

jenom ukázka z radíme si :lol: :lol: :lol: http://old.myslivost.cz/RadimeSi/detail ... 0&rok=2010
Mě je osobně ůplně jedno kdo na jakou vzdálenost loví hlavně to musí na tu vzdálenost na jakou chce lovit umět :!: Spíš je mi na blití ze supermanu co se ohání kecama o etice lovu a pak machrují jak mají super flintu když trefí asfaltový terč na 50m
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od figi »

To Radíme si je opravdu dobré, pobavil jsem se :lol: :lol: :lol:

Obecně jsou představy o střelbě na velké vzdálenosti "zahaleny tajemstvím", které je vždy záležitostí profesionálů. Ovšem lidí, kteří toho umí podstatně více, běhá po světě mnoho.
Ty rozdíly, zejména ve velikosti cílů a to, jak mají být zasaženy, tady už Shiva rozebíral několikrát.

Za sebe jen napíši, že samozřejmě lov na velké vzdálenosti není praktická nutnost.
Ale : je mnoho myslivců, kteří loví u kupy žrádla na 40 m s výkonnou magnumovou ráží. Zrovna nedávno jsem slyšel : prase padlo, zvedlo se a odešlo, nic mu nebylo, ani jsem tam ( na nástřel ) nešel. Asi to je zrovna v našich podmínkách ( kupa žrádla, atd.... ) nutnost, ale takto teď vypadá naše "česká" myslivost.
U mne je lov na velké vzdálenosti třešničkou na dortu, kterou si vždy užiji. Už jsem psal, že lovím opravdu mnoho zvěře, ročně hodně desítek kusů spárkaté, a nad 150 m je jich jen několik, podstatně víc pod 30 m, zásadně nepoužívám posedy a ani kazatelny. Takže praktická nutnost to u mne není, jen asi nutnost dávat si stále vyšší cíle.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od o.r.k.o. »

Leon píše:jenom ukázka z radíme si :lol: :lol: :lol: http://old.myslivost.cz/RadimeSi/detail ... 0&rok=2010
Mě je osobně ůplně jedno kdo na jakou vzdálenost loví hlavně to musí na tu vzdálenost na jakou chce lovit umět :!: Spíš je mi na blití ze supermanu co se ohání kecama o etice lovu a pak machrují jak mají super flintu když trefí asfaltový terč na 50m

Dovolte abych se zasmál,to je neskutečné cp člověk dokáže vymyslet :) :lol:
myslím ten odkaz :wink:
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Shiva »

:-) a prave proto jsem ty "mentory etiky" odkazal at si pisi na "radime si", tam uz mi neprekvapi nic.
Mnohokrat jsem napsal a ne jen na tomto foru, ale na jinych a rovnez to zduraznuji na kazdem kurzu strelby z flinty, ze "umeni strilet" neni spravne dychat a odmackavat. To je predpoklad strelby vseobecne. Lovecka strelba do 200m vlastne neni umeni z hlediska vlastniho procesu. Samozrejme ze ma jina specifika.
Umeni strelby je zalozeno na spravne zvolenem vybaveni pro danou aplikaci strelby. Pokud zustanem u lovecke strelby, ktera zdaleka nevyzaduje tak presnou strelbu jako strelba tercova (on je rozdil zasahovat na 300m desitku o velikosti 5cm nebo jedenacktu o velikosti 25mm a trefovat komoru o velikost 20x20cm).
Kazdy strelec musi znat balistiku sveho naboje. U sportovni strelby (velkorazna puska s optikou) je potreba tuto balistiku znat od kazdeeho metru od nuloveho nastaveni. U lovecke strelby do 200m je to celkem jedno, vetsina std razi pada na 200m od ca 10cm do 15cm a tam neni co resit.
naucit se tabulku kterou jsem si udelal po overeni tabulky vyplivnutou z nejakekho bal. programu a podle ni naklikat na zmerenou vzdalenost, umi i cvicena opice.
Umeni strelby je pak vse co jsem nepopsal. tj, precteni atmosferickych podminek a aplikace spravne korekce na tyto podminky. Spravne precteni chovani kusu. strela na tyto vzdalenost leti mezi 1.5 az 2sec. takze je nutno s timto pocitat.
asi jsem vynechal nejake dalsi aspekty.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od savazka »

Jsem rád, že je založené nové vlákno o vhodnosti/nevhodnosti, nutnosti/zbytečnosti lovu na takovou vzdálenost. Tady aspoň nebudeme od tématu. Jak to vidím já, mít zapřenou flintu kdesi v dálavách a čekat, až mi kamarád zavolá, zda je to ten správný kus...Napadá mě řešení- mohl by střelit právě ten volající kamarád, co obeznáva někde ve 150ti metrech a odpadla by střelba přes kilometr:) Ne teď vážně, chápu, že občas vychází kus za takových podmínek, že se nedá ulovit do těch oblíbených 150ti metrů, ale zrovna toto je spíš o tom, zda to dokážu nebo ne, nikoli, že by to bylo potřeba...Všichni se většinou snaží dostat co nejblíž na jistou ránu a ne co nejdál.
Jinak se shodnu se Shivou- mnozí myslivci říkají "Na lišku i přes metr dřeva"= lišce na 270 metrů to dám "trochu nad" a vona možná padne. Ti samí lidé se pak rozčilují, že lze ulovit srnce třebas na 330 metrů, což je tak trochu humorné...:-)
Poslední bod- Lovecké fórum se často baví na účet old.myslivost, protože tam jsou "roztřesení dědečkové" co jen hudrují a sami netrefí stodolu. Na old.myslivost se často baví na účet loveckého fóra, že je tu mnoho střelců/lovců, ale málo myslivců. Nutno říci, každá strana má notný kus pravdy. Nicméně už samotný název LOVECKÉ fórum napovídá, o čem stránky budou, tudíž se tu nikdo nemá za co omlouvat...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
LukasT
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: stř 03.9.2008, 17:18
Bydliště: Vysočina

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od LukasT »

Nevím proč se pořád někdo naváží do old. myslivost. Stejně tam leze 90% z vás co tady přispívá. Každej si může vybrat na jaké fórum bude chodit, ale nebudu pořád psát: ,,Podívejte se na tohle fórum co tam zase kdo napsal'' to mi připadá ubohé. Tohle je můj názor na věc.
Odpovědět