Jak je to u Vás s jezevci??

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Mr. Fox »

Kolik se u vás střelilo letos jezevců?? U nás se populace prudce zvedla dokonce bych řek že jich je ted vic než lišek.... už jich máme střelenejch 8 a ještě jich je plno vidět že tu běhaj...
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od ČENDA »

U nás je střílím jenom já,protože ostatní jsou na to buď šetřiví,že jsou drahé patrony a nebo si prý nechtějí zradit výstřelem jinou zvěř, no a mě se letos ještě nezadařilo... Sice vím kde chodí,ale ještě to nevyšlo.Jinak jsem jich letos viděl docela dost.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Zdenek41 »

Jezevec do přírody patří.A podle mého pozorování až tak škodlivý neni.Je to dáno tím,že se drží svích ochozů a courají jen mladí.Je jasné,že co potká to slupne.To je to samé jak černá je všežravec.I když tu máme několik desetiletí jezevčí hrady nikdy jsem nezaznamenal jejich přemnožení.A to se u nás již neloví.Kdo nezná jejich způsob života,který je dobře skrytý moc uspěchu v lovu nemá.Jiný názor bude tady na Vysočině jiný pohled na jižní Moravě.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Mr. Fox »

no nám tu začala mizet drobná a oběvovat se jezevci... tak nějak logicky za to můžou zřejmně i oni =)... a jak říkal můj praděda na škodnou neni žádná rána drahá... a tim výstřelem si zvěř nezradíš pokud už není někde blízko....
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od martinh »

U nás jsme střelili tento tyden dva, loni jednoho. a predtim si nepamatuju ze by nekdo u nas ve sdruzeni nekdy jezevce strelil.Takze zas jich u nas tolik nebude.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Zdenek41 »

Ale já jsem nepsal o tom jestly je patrona drahá,ale o tom pokud jich máte 8,tak už třeba nemáte žádnýho.Ona se čeká tuhá zima než upadnou do zimního spánku musí se zasádlit.Jestliže je v okolí kukuřice,ovoce a podobně se nediv,že jsou vidět.Časem na to budeš mít jiný pohled :wink:
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od johnyc77 »

Já jsem na tom stejně jako Zdenek.. Nemám potřebu je střílet.. Osobně se mi i jako zvěř líbí.. Je hezké, když se okolo vás převalí jezevec, nebo mě se to alespoň líbí.. Jinak co vím, u nás je střelen jeden
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od xchipsy »

Souhlas se Zdenkem a johnyc, jezevec je víc prospěšný než škodlivý. Úmyslně je nelovím, když jsem ho potkala cestou na posed, nechala jsem ho být. Jedinou výjimku dělám když na něj narazíme při kontrole nor, ale to je spíš kvůli psovi, aby si nezačal myslet, že lézt dovnitř je vlastně k ničemu :roll:
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od roedear »

Jezevci vidět jsou, pokud to jde, tak jednoho ročně střelím - sádlo je sádlo :) Problém je spíš v tom, že jezevec nemá stanovenou vyjímku ze zákona a nelze tedy lovit v noci jako lišku nebo prase a ono od října do listopadu ho potkat za světla je celkem dílo náhody. Při čekané na divočáky mi projdou pod posedem i dva až tři, ale pouštím je.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Tony30 »

U nás se také oběvují,ale stálích je tu pár,spíš potkávám(opčas)nějáké mladé přeběhlíky :) .Nikdy sem na žádného nezmačkl,patří sem a jsem rád,když se mi podaří nějákého potkat.Je to zážitek.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Climber »

Za těch pomalu 15 let co dělám myslivost jsem střelil jednoho. V honitbě na Křivoklátsku máme 3 místa kde se drží, takže bych řekl, že jejich stavy u nás rozhodně nejsou ohroženy. Nedávno jsem na ranním čekání v Krušných horách dočkal jezevce, nechal jsem ho být.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Mr. Fox »

Neřikám že jezevec do honitby nepatří patří tam i liška.... ale u nás je ted tech jezevcu az moc.... vše by se mělo držet tak nějak v únosný míře... od toho tu myslici jsou ne??
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Pavel20 »

Myslím, že kdo si něco přečte o tom jak žije a čím se živí jezevec lesní, pochopí, že jezevec je neprávem označován za škodnou či dravou zvěř. Myslím se, že jezevec do přírody patří. Ja bych na něj nezmáčnul. A docela mě zamrzí, když slyším, že ho někdo ulovil...Nemám rád lidi, co musí střílet na všechno. Jsem mladí myslivec, dělám myslivost rok a jsem veden k tomu nejdřív pozoruj pak přemýšlej a pak třeba někdy lov. Toť můj názor.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od nimrod nimrod »

Jezevec je rozhodně méně škodlivý než liška nebo kočka či pes, je to krásný tvor a statečný bojovník. Nicméně pokud můžu v době lovu lovit, lovím. Je to zvěřina jako každá jiná a jistá redukce je vhodná i když největší odstřel dělají hlavně na jaře auta. Na druhou stranu bych zase nešel jezevce vykopávat nebo norovat - každému dle gusta.
Letos nemáme obsazené nory, takže je u nás úbytek i když stopy tuláků od sousedů jsou vidět.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od hanmilan »

Mám odloveno celkem 8 jezevců - jeden je bronzový. U nás v podhůří Šumavy se vyskytují vcelku hojně, pravidelně je vídám v průběhu celého roku včetně zimy (mimo velkých mrazů), kdy přerušují zimní spánek. Loni na vánoce se mi jezevec několikrát přišel posilnit kukuřicí na krmeliště, než se zase "zazimoval" :-)) V honitbě ulovíme 1-2 jezevce ročně ( lišek kolem 35 ks)
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Odpovědět