Bažantnictví

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Bažantnictví

Příspěvek od rimar77 »

Zdravím kolegové todle téma tu chybí a myslím si že v dnešní době mizení drobné zvěře je to i velmi aktuální téma. Můj nápad co bych u nás rád zrealizoval, který by snad i vedl ke zastavení klesajících stavů v naší honitbě je nakoupit z bažantnice vynesné slepičky. Pro ně udělat přizimovací voliéru a na jaře v době toku je vypustit a tím by se měli pokrýt ztráty ze zimy a ještě by došlo k oživení krve v revíru. Ale netuším jestli by takovýdle model mohl opravdu fungovat.
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Bažantnictví

Příspěvek od miroš »

Super krmivo pro lišky :D Taky sme pouštěli bažanty z bažantnice a nezůstal ani kus.Bažant z polokrotkého chovu z bažantnice nemá ve volné přírodě šanci.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Bažantnictví

Příspěvek od rimar77 »

no my ale máme i divoký a když jsme pouštěli pár slepic na podzim tak sem tam nějaká přežila bylo to vidět na potomstvu a když budem pouštět na jaře před snůškou tak řeknu třeba 100ks tak z toho něco musí přežít a ty mladý už si nějaké ty reflexy do zimi vytvoří , navíc u nás lišky vymizeli takže s těma už problémy nemáme, spíše kuny a černá
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Bažantnictví

Příspěvek od lörinc »

No mám na to svůj názor "a nejen já", vypouštěním bažantí zvěře akorát oslabujeme životaschopnost divoké populace a zanedlouho už nemusí být divoký bažant nikde :x . Já bych to prostě nedělal. Škoda peněz a bažantovi tím neprospějeme. Můj názor.....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Bažantnictví

Příspěvek od kasari »

Pod to se podepisuju. V případě, že se nepovede celoplošně radikálně snížit stavy černé, ale taky lišek, kun, psíků, norků apod., je to škoda peněz, času i zvířat.
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Bažantnictví

Příspěvek od dalas »

musím souhlasit s lörincem. U nás jsme také upustili od vypouštění a kupodivu stavy se sice pomalu ale viditelně zvyšují. Je tam sice meziroční kolísání podle podmínek v roce, ale dlouhodobě to vypadá dobře. Jeden z velkých problémů osobně vidím v tom, že si bažantíci odvykli hřadovat. Spávají na zemi a tím se stávají snadnou kořistí predátorů.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Bažantnictví

Příspěvek od miroš »

rimar77 píše:no my ale máme i divoký a když jsme pouštěli pár slepic na podzim tak sem tam nějaká přežila bylo to vidět na potomstvu a když budem pouštět na jaře před snůškou tak řeknu třeba 100ks tak z toho něco musí přežít a ty mladý už si nějaké ty reflexy do zimi vytvoří , navíc u nás lišky vymizeli takže s těma už problémy nemáme, spíše kuny a černá
Bažant z bažantnice a divoký bažant mají k sobě hodně daleko toť můj názor.Ale jestli ti není líto peněz tak to můžeš zkusit když,jak píšeš,že lišky u vás vymizely. :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Bažantnictví

Příspěvek od Leon »

dalas píše:musím souhlasit s lörincem. U nás jsme také upustili od vypouštění a kupodivu stavy se sice pomalu ale viditelně zvyšují. Je tam sice meziroční kolísání podle podmínek v roce, ale dlouhodobě to vypadá dobře. Jeden z velkých problémů osobně vidím v tom, že si bažantíci odvykli hřadovat. Spávají na zemi a tím se stávají snadnou kořistí predátorů.
to je také můj názor dřív jsem tomu nechtěl věřit že ůmělej bažant dokurví divokou populaci a když vidím jak to dopadlo za pár roku u strejce kde vypouštěly každý rok 150-200 slepic tak tomu už věřím tam kde bažanti hřadovali každej večer se teď válí jak mrchy v trávě ani pes je nezvedne akorád popoběhnou pak to černá a lišky zbíraj jak bonbónky
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Bažantnictví

Příspěvek od lörinc »

Jsem rád že to chlapci potvrzujete, a jsme zase u toho. Kdo se nevzdělává, nečte, nevšímá si tak to bude dělat pořád. Skrytě proto že pomáhá bažantovi a ve skutečnosti proto aby si zastřílel. U nás taky nějaké návrhy padli, ale s nájemcem jsme to zamítli. Máme 700 ha pole a dva roky jsme střelili 120 kohoutů za rok. Během dvou let je to v kelu, ale pokud ho necháme jak je a slepiček je vidět dost (to je základ), tak za dva roky jsou stavy zpátky. Holt je to příroda a tam dva roky jsou nic...
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Bažantnictví

Příspěvek od rimar77 »

lörinc píše:. Kdo se nevzdělává, nečte, nevšímá si tak to bude dělat pořád. Skrytě proto že pomáhá bažantovi a ve skutečnosti proto aby si zastřílel.
tak proti tomudle se teda rozhodně musím ohradit kvůli tomudle mi o návrat vyšších stavů bažanta nejde, chci jen aby až půjdu s klukama ven se psem tam nám budou z pod noh bažanti vyletovat jako jsem to zažil já a ten revím že žije a né že je mrvej a tichej. Ono trošku jiné podmínky jsou u vás na Hané a jiné jsou u nás já jsem z jižních čech revýr máme bejvalej tankondrom a ten moc úživnej není, je to spíše travinatej porost s keřema takže nemají kde hřadovat a žijí na zemi. Takže výřad 120kohoutů o tom jsme si mohli nechat jen zdát ale ikdyž jsme zastavili odstřel a máme tu v té lokalitě kde jsou bažanti několik políček celkem asi 6ha co necháváme stát s obilím přes zimu a cca 50 zásypů stejně ten stav pořád se snižuje a jde do háje. Naopak když jsme vypustili pár slepic došlo během dvou tří let k nárustu stavu a celkově byli ti bažanti v lepší kondici. u Nás nemají bažanti odkud od sousedů naletět protože už je skoro nikde po okolí nemají a my byli taková poslední výspa kde žili. Když poklesne kmenovej stav pod určitou hladinu začne populace vymírat ikdyž jí zlepšíš podmínky což je základní věc když už mluvíš o vzdělávání a tomudle jevu bych tím vypuštěním slepic mohl zabránit. Nechci tady zakládat bažantnici a masakrovat vypuštěné odchovance den před honem.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Bažantnictví

Příspěvek od lörinc »

Nemusíš se hned rozčilovat, nebylo to myšleno na tebe :wink: . Ale opravdu si nemyslím že z dlouhodobého hlediska je toto východisko. Nebuďme naivní že se podmínky pro zvěř budou zlepšovat. Velkoplošné zemědělství neustoupí a technologie nezastavíme. Takže pokud to budete praktikovat každý rok pořád dokola, tak ti bažanti budou, ale jak přestanete tak to zase opadne. Vem si kolik se na honě střelí kohoutů starších jeden rok. Skoro nic. A na Hané už to není co bývalo. Měli jsme v honitbě zemědělce bordeláře a zvěře jak v bažantnici a teď to přebral velkozemědělec a je to v pr.... Když ty cesty nepooře tak je aspoň stříkne Roundapen - co by to vypínal když se otáčí a ten zajíc je tady jako na Měsíci. Koroptve vymizeli přesně na rok s příchodem motáků, měli jsme tu tak 30-40 kousků a teď ani jedna!!! Stačí článek v myslivosti, kdy z 50 monitorovaných koroptví 44 pochytali pernatí dravci, co s tím?? Sám nevím co bude dál, ale nechám bažanta ať se s tím popasuje (nebavím se o přikrmování apod.)a až mu to nepůjde, tak mu opravdu nepomůže nic. Bohužel :( Jen jsem chtěl říct, že v této situaci bych mu spíše urychlil jeho konec(aspoň u nás).
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Bažantnictví

Příspěvek od rimar77 »

promiň dneska jsem už od 4 vzhůru vztekal se na dálnici a pak utahanej přijedu a přečtu si že se ptám jen proto abych mohl rozstřílet pár bažantů tak to už na mne bylo trošku moc:-). Když u nás jsme v podstatě z nuly vypiplali koroptve, dneska už jich tu máme 200ks a to tu před 10ti lety nebyla ani jediná ale 2x jsme vypustili a jsou tu, zajíci se nám zvedli taky to je paráda ale s bažantama to jde z kopce a já nechci rezignovat a vzdát to. Je mi jasné že to bude náročné a bude to hodně práce zejména s tlumením škodné a jak jsem psal u nás se jedná o kuny a prasata lišku jsem neviděl už 2 roky a to jsem jí viděl po 3 letech a nestřelila se tu žádná už 6 let to jsem jsem střílel před 10ti lety 10-12 lišek za rok. kočky už taky nejsou problém kdysi jsme jich za rok střelili i přes 40 dneska nepřesáhnem 10 kusů. jedinej problém je že ta zvěř se zvedá za silnicí kde jsou pole a louky a tudíž žádbnej kryt pro černou ani doupata pro kuny, ale tady v tom tankondromu to sní jde z koce :( . Už promejšlím jak tu uděláme umělé nory a sklopce na kuny, chci zkusit ty sklopce ve formě ptačí budky jak jsem koukal od toho němce ten je chválil a postavíme v té lokalitě kde se bude vypouštět posed a budou se povině držet hlídky atd. a snad se to podaří a když ne tak to zabalíme ale s vědomím že jsme pro to udělali maximum víš :-).
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Bažantnictví

Příspěvek od miroš »

Pokud to máš vymyšlené až takhle do detajlů, tak ti držím palce fandím :D
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Bažantnictví

Příspěvek od rimar77 »

Miroš děkuju, když právě čtu jak němcům či rakušákům to funguje tak si říkám proč by né tady ale oni to postavili vyloženě na intenzivním tlumení predátorů a právě na velkém množství umělých nor a sklopců co si budem nalhávat odlov odstřelem zejména u kun moc intenzivní metodou není a to když je sníh jsem za večer ulovil i 3 kusy jenže po zbytek roku jí neuvidíš
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Bažantnictví

Příspěvek od Perník »

My vypouštíme taky. V současnosti hledáme nejvhodnější a nejšetrnější systém jak to dělat. Na začátku devadesátých let se tu praktikoval odchov ve voliérách od vylíhnutí až po ranně podzimní vypouštění do honitby. Jen pro informaci tehdy se u nás lovilo cca 200 až 250 kohoutů z toho bylo asi 1/3 - 1/2 vypouštěných. V roce 1992 se s touto praxí přestalo, v dalších letech šli odlovy dramaticky dolů na max.20ks za rok!
Před pár lety jsme opět začali vypouštět bažantí zvěř a to slepice po snůšce z bažantnice. Jednalo se o odchovnu s dosti širokým chovným hejnem, kdy se vejce sbírala jen do zaplnění líhní. Zvěř nebyla nijak násilně obhospodařována. U slepic byl předpoklad, že se po vypuštění ještě podnesou. Takto jsme to praktikovali asi 4 roky. Bohužel toto zařízení skončilo a my našli jiný zdroj slepic. Bohužel jsme zjistili že vynesené slepičky z tohoto zařízení nejsou k vypuštění vůbec vhodné. Jednalo se o úzké chovné hejno, kde byla požadována maximální snůška, zvěř byla dopována minerály a stimulanty a svítilo se jim i v noci. O podnesení nemohla být řeč. Proto jsme slepičky nebrali a od tohoto způsobu upustili.
Letos poprvné jsme zkusili vypustit zakoupenou mladou zvěř ve stáří asi 12 týdnů, poměr pohlaví byl 1:1 (při odběru nebyla zvěř přebarvená a nebylo možné přesně rozeznat co je co. My bychom samozřejmě chtěli co nejvíce slepic), zvěř jsme aklimatizovali po dobu asi 7-10dnů v malých volierkách v počtu max.15ks přímo ve vhodných lokalitách. Po otevření voliérek, tyto zůstanou až do podzimu stále na místě a je zde předkládáno krmení a voda. Včasně zaplněné zásypy v okolí jsou samozřejmostí. Na hodnocení tohohle způsobu si ale budeme muset počkat minimálně do jara.
V otázce zda takovéto postupy uškodí přírodní populaci bažantí zvěře osobně nemám příliš jasno. Myslím, že to že bažanti nehřadují na stromech je spíše způsobeno změnou biotopů než návyky umělé populace. Rád se poučím, takže jakékoliv odborné argumenty ohledně této problematiky rád pročtu, popř. mě zajímají i odkazy na články o tomto pojednávající.
Osobně si ale myslím, že je lepší dělat něco než nic a moje pohnutky rozhodně nejsou spojeny s potřebou vyřádit se s brokovnicí.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Odpovědět