Norský losí pes

Pejskové a jejich výcvik
leden
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 19.1.2011, 20:29
Bydliště: Pardubice

Norský losí pes

Příspěvek od leden »

Norský losí pes - tak to je u nás raritka, co?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Je pravda, že moc jich není. V současnosti vím jen o jedné chovné stanici u nás. Ale jak ve světě, tak i u nás jde i o společenské plemeno, takže jeho majitel nemusí být lovec.
Nedávno jsem mluvil s jedním Finem, který má 3 elghundy a hrozně je chválil na lovy na losy a medvědy.
Ulkomaalainen...
Pepa1
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 21.1.2011, 9:36

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Pepa1 »

Taky mě tohle plemeno zaujalo a rád bych se o něm dozvěděl více. Jestli s ním má někdo zkušenosti v myslivecké praxi,tak bych byl rád za každý příspěvek. Jde mi především o práci na černou -nahánění,dosledy.Dík
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Podívej se na youtube - je tam dost videí. Přesně takhle pracujou. Nečekej hlášení na stopě, ani práci barváři. Pracuou tak, jak jsou naučený z minulosti.
Ulkomaalainen...
Pepa1
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 21.1.2011, 9:36

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Pepa1 »

Videa jsem okouknul.Jde mi o zkušenosti v našich podmínkach.Kasari ty ho máš doma?(dle tvého příspěvku u Kareláka) Jak jsi sním spokojený,jde taky do prasat,nebo radši dává přednost jiné zvěři ? Co tě na něm nadchlo a co naopak zklamalo? Dík
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Mám ho, ale je mu teprve 17 měsíců a přivezl jsem ho jako 8- měsíční štěně. Začátek byl rozpačitej... :roll:

Po 12 naháňkách můžu říct, že se potvrdilo co mi říkali - bude trvat tak 2 roky, než se utvrdí v tom, co se po něm chce. Honí všechno, od srnčího se nechá odvolat. Pokud u toho není další pes. Ulovenej kus si brání i proti větším. Toleruje jen 1 golden retrievra, se kterým udělali tandem hned na 1. akci a kvůli nim máme každej několik kusů srnčího a selat bez výstřelu.
Postřelenou zvěř staví a hlásí na místě, bez přestávky až hodinu.
Doma hlásí všechno. Kočky, lidi, ptáky... Vytrvale a dlouho... :wink:
Uvidíme, jak to s ním půjde dál. Zatím dělá přesně to, co jsem čekal.
Ulkomaalainen...
Pepa1
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 21.1.2011, 9:36

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Pepa1 »

Takže jako hlídač funguje taky,aspoň maj sousedi radost. Díky za zkušenosti!
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Mr. Fox »

Nejedná se náhodou o švédského losího psa tzv jamthunda?? Jestli ano tak v ČR vím zatím o 2 chovných stanicích jedna je v KLadně a druhá v Lomnici nad Popelkou.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Mr. Fox »

Kasari měl bych dotaz kolik jsi dal za štěně?? Vážně ho máš až z finska?? Já si dopisoval s majtelem stanice z kladna a ten mi psal že nehlasí u zhaslého kusu.... a pán z lomnice mi zatim na tuhle otazku neodpovedel... tedle pes je mi desne simpatickej a uvazuju že si ho pořídim protože muj pes už pomalu odchází do důchodu přece jen už mu je 12 let
Naposledy upravil(a) Mr. Fox dne úte 25.1.2011, 11:27, celkem upraveno 1 x.
857jrs
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 19.10.2010, 9:53

Re: Norský losí pes

Příspěvek od 857jrs »

ja ma zap.laiku,to je povahovo velmi podobny pes,hlasi vždy len na kontakt,ked duri tak malo hlasi ale raz sa mi stalo že hlasil uhyn jelena.ale na diviaky parada.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Mr. Fox »

No nad laikou taky uvažuju... pořád se nemůžu rozhodnout =(
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Mr. Fox »

HA tak ted sem zjistil že sem se seknul... norský a švedský losí pes je každej jiný plemeno... tak a ted sem na vážkách ještě víc poraďte jak správně vybrat... rozhoduju se mezi lajkou, švedskym losím, norskym losím a huskym ale toho mam jen jako kryzovku ty sou prej víc do saní něž na lov ale maj krásný modrý oči...
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Onďa »

Husky není fci řazen mezi lovecká plemena, takže bys velmi pravděpodobně narazil u zkoušek. Navíc jejich chov se aspoň v podmínkách Evropy dělí v podstatě jen na exterierovou a saňovou (sportovní) linii. Na sibiři ho kdysi možná používali k lovu, ale na lovecký kvality u současný populace (na sibiř si pro štěně asi nepojedeš) bych si teda nevsadil...
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Mr. Fox píše:Nejedná se náhodou o švédského losího psa tzv jamthunda?? Jestli ano tak v ČR vím zatím o 2 chovných stanicích jedna je v KLadně a druhá v Lomnici nad Popelkou.
Švédský losí pes ( Jämthund )je úplně jiná rasa, která je také uznaná FCI, ale má odlišný standard a jak jsem slyšel i charakter...

Norský losí pes ( elghund ) je hlavně menší, má jiné zbarvení a početnost ve Skadinávii. Vzhledem k výšce je možné užívat ho u nás jako honiče. Narozdíl od Jämthunda.
Ulkomaalainen...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Za štěně jsem nedal tak moc, ale to je trochu složitější. Normální cena štěněte u nás je 20.000,- Kč. Já ho nemám z Finska, ale od nás.
Ten Fin, o kterém jsem psal, je jejich chovatel, ale sešli jsme se při jiné příležitosti.

Původně jsem chtěl jiné plemeno - viewtopic.php?f=27&t=3475

Přemýšlel jsem i o ZSL, hodně informací o ní jsem získal od B Šeba, výcvikáře KCHSPP na Slovensku.
Ulkomaalainen...
Odpovědět