Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
karel 1
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 24.3.2010, 19:06

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od karel 1 »

v jakem typu zbrane mas 338
karel

prosim nedelejte z toho chatovaci mistnost, od toho tu mate SZ. nebudu davat napominani ale rovnou ban na 14 dnu.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

Nemohu najít téma/příspěvky týkající se vlivu větru na střelbu. Jsem si jistý že to tu někde je, bohužel hledám a nenacházím...Poraďte prosím, ať nezahlcuju novým vláknem...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Shiva »

ahoj, nechci aby to vyznelo nejak spatne, ale vlakno o vlivu vetru na strelu neni potreba. Pokud znas smer a rychlost vetru, tak ti korekci da kazdy balisticky SW.
Jedine co ti asi nerekne, je ze kdyz mas pravotocivy vyvrt, a fouka ti zleva, tak mimo stranove odchylky doprava bude jeste vertikalni odchylka dolu. Pri pravem vetru bude horizontalni odchylka vlevo a vertikalni nahoru.
Pri strelbe na vetsi vzdalenosti, je potreba sledovat vitr v CELE draze strely zvlaste kdyz nekde fouka zleva a nekde zprava. Tam je potreba mit zkusenost, pocitat to nejde, protoze neznas rychlost vetru ani presny smer.
To plati o vsech razich a strelach. Eliminovat co nejvice neco co nemuzem spocitat znamena spravnou raze a strely.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

Díky za odpověď. Zajímalo mě to konkrétně i pro situaci posledních dní. Lov holé na nedozírných strništích za velmi silného větru. Mám 5,6x52R, kamarád 223rem, počítám, že maximální odchylka u obou ráží vlivem i prudkého větru do 200m bude v řádu několika málo cm a tudíž se netřeba obávat o závažné ovlivnění místa zásahu, ale za optání člověk nic nedá.
A protože už určitě tušíte, "zkama vítr vane"...Včera jsem při odlovu srnčete nemohl ve stoje s trojnožkou spolehlivě zamířit, vítr mě doslova kácel, raději jsem tedy střílel vleže. Vzdálenost 140m, srnče v ohni, ale zásah cca12cm doprava, takže rozbité plecko. Strhnutí samozřejmě vyloučit nemůžu, ale ten silný vítr mi ihned přišel na mysl...nicméně 12cm vlivem větru mi přijde na tuto vzdálenost až příliš, pročež možný špatný zásah vlastní vinou přiznávám :oops:
Ps.: Za neodbornost popisu se omlouvám...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

Ono to do 200 m je sice jen o několika málo cm, ale ...
U ráže 223 se střelivem SB Match je odchylka na 200 m na boční vítr 1 m/s 3,4 cm !
Pro 5m/s, což už je docela silný vítr, ale stále ještě tě nebude kácet, je to 5x tolik, tedy 17 cm.

308W s dobrou střelou udělá při větru 1m/s odchylku na 200 m okolo 2 cm.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Shiva »

2 savazka
Promin ale neznat balistiku sve munice je dost neodpovedne. (jasne ted se tu zase vyroji spousta pripominek ze to myslivci nepotrebuji a ze nam sportovnim strelcu ci jakym, nemusite nic dokazovat).
Ale vedet kolik mi vitr ufoukne strelu na 200m je pro lov dost dulezite, zvlaste pri lovu srnci ci liky.
.223 rem se strelou 69gr (pominem jakou strelou) a rychlosti na usti 900m/s pri kolmem vetru 5m/s dela odchylku na 200m radove 15cm, k tomu si pripocti chybu strelce, nestabilni polohu a jsi mimo komoru s ranou na mekko nebo totalnim minutim.
samozrejme pri pouziti vetsiho kalibru (.30) tak je odchylka asi polovicni a tim padem neni potreba na "mysliveckou" vzdalenost se timto zabyvat. U magnumovych razi (treba moje .300RUM s 210gr strelou) je to necelych 6cm.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

To Figi:
Takže moje podezření bylo namístě, to už jsou čísla se kterými je nutno navážno počítat, riziko postřelení zvěře je vysoké. Ten kamarád s 223rem měl obdobnou zkušenost jako já.
To Shiva:
To se vůbec nemusíte omlouvat, máte pravdu. A zrovna u tohohle srnčete mě ta rána na měkko klidně mohla potkat, kdyby stál kus obráceně. Důležitá zkušenost.
Je vidět, že i na těch "našich" 150m už je třeba vědět trochu víc. Kulová střelba se obecně zanedbává už od kurzu. Tam nás naučili jen bezpečnost zacházení se zbraní a to je vcelku všechno.

Díky za rady, zjistím si podrobnosti a zapracujem na tom oba...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

Počítám, že tohle bude to správné vlákno, kde nebudu OT. Máte nějaký vychytaný grif na náročnější šoulání/přiblížení ke zvěři?Mám na mysli situaci, kdy se člověk musí doslova po čtyřech/v popoleže dostat na bezpečnou ránu. U nás na Vysočině stejně jako všude jinde jsou prostě místa, kde se musíte přiblížit na 80-100m, jinak je zvěř na horizontu, proti městu, proti silnici, zkrátka na ránu zavánějící neštěstím...(Nebo střílet na 300-400m ale tam jsem teda vážně zatím nedorostl...: )A tady je ten problém, lovecká zbraň s optikou je rozměrná a také dost křehká záležitost na hrubé zacházení, a já rozhodně nehodlám uplatňovat fintu z válečných filmů, kdy se voják pod palbou pohybuje plížením, plazením vpřed, flintu v rukách před sebou a pažbou neustále ryje do země...:) Přehodit křížem přes záda, to má ten samý efekt, flinta se sesune na stranu pažba ryje o zem...Brrr! Takže máte někdo radu? Že bych chtěl s sebou tahat ještě pouzdro na zbraň a raději dřít pouzdro, to je taky takové...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od rimar77 »

a co zkust ten 3 bodovej řemen na záda nebo co to bylo. Máš zbraň na zádech fixovanou a ruce jsou volný něco jako mají biatlonisti na malorážku uděláš si z flinty baťůžek :-)
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lörinc »

Toto je taky dobry: viewtopic.php?f=2&t=3835 - eberlestock. Mám to chvíli a nemůžu vynachválit...... Pár referencí napíšu ještě po nějakých zkušenostech, ale zatím supr. Ruce volné, batoh se i při běhu, předklounu nehýbe a vleze se do něj spooousta věcí.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od rimar77 »

lorinc pěkný kdes to koupil?? vypadá to moc hezky taky by se mi líbil .-)
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lörinc »

Já přímo od výrobce, tady by ti to nějaký obchod dovezl ( i mě to nabízeli), ale hodně se to prodraží cca jednou tolik.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

Další věc, na kterou jsem tu pokud vím nenarazil, ale jestli tu už je, rovnou mě smažte...:) Nedávno jsem si vzpomněl na Penzum a známý dvojobrázek se "špatně" a "dobře" podepřenou flintou. Pokud si flintu opřu třebas 1cm od ústí hlavně, flinta sice kopne a poskočí, ale střela už by měla být dávno z hlavně venku a místo zásahu by to nemělo ovlivnit. Nebo ne? Jinak sám takhle flintu při střelbě neopírám, ale při zkusmém míření mi opora blíže k ústí přijde stabilnější než naopak opora blíže závěru. Nebo ne?
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

Ta flinta se hejbe okamžitě, jak se začne hejbat střela. Pokud budu exaktní, tak se hejbe už vlivem pohybu úderníku. Je to zákon akce a reakce. Jde jen o to, jak velký tento pohyb bude a hlavně, aby byl pořád stejný.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od nimrod nimrod »

Savazka:
Nikdy nelze opřít flintu o tvrdou podložku apřed těžiště, to určitě víš. Vlivem vibrací ti to většinou posune střední bod zásahu nahoru a rozptyl se ti zvětší nejméně 1x tolik, můžeš si to zkusit. Další věc je, aby byla zbraň podepřená při každé střelbě alespoň zhruba ve stejném místě. U střelby jednotlvými ranami - což lovecká střelba je :wink: nejlépe asi v těžišti.
Takže pokud si nastřelíš zbraň tak, že ji opřeš na měkko 5cm před ústí - fungovat to bude, otázka je jak pak takto budeš střílet z posedu, lovecké hole a z ruky :wink: .
Proto se zbraň nastřeluje tak, aby to co nejvíce simulovalo obvyklé podmínky lovu, ovšem v té nejstabilnější pozici, nejlépe za ideálních povětrnostních podmínek, v psychické pohodě apod.

Já třeba vždy opírám flintu tak aby mezi pažbou a oporou vždy něco bylo, minimálně řemen (podšitý).

Zajímavost:
Viděl jsem kdes video kde se střílí z natvrdo podepřené zbraně, hlaveň v dřevěném "X" a trefuje se na velkou dálku - tuším 900m, sharps 45-70, černoprachá navážka ovšem.

Ke zvěři se nejlépe přiblížíš pomalými přísuny v pozici "na pavouka" flinta na klíně, při nízké trávě lezeš po loktech. Funguje to spolehlivě na poli na srnčí. V lese moc ne a na vysokou a mufloní téměř vůbec, ta když má tušení nečeká a mizí. :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Odpovědět