Co do 7x64?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Michal P »

Já jsem z Hornady přešel na Geco protože jsem je už nesehnal. Následně zase byly k mání, ale o deset korun dražší, takže jsem zůstal u Geca a jsem spokojenej. Nejlepší by bylo si je nechat přebít a bylo by to i za dobrou cenu.
John
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: stř 18.8.2010, 21:57

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od John »

Chlapy, chci se zeptat, co si myslíte. Je to geco tvrdší nebo měkčí střela než české sp , popřípadě spce? Díky
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od kopov.c »

Podle mě a skušeností s tímhle střelivem v téhle ráži je to dost měké :cry:
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od o.r.k.o. »

Nemáte někdo zkušenosti se střelivem od Normy hlavně BT 9.1g?
Jka seš chová k srnčí?
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Karel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: stř 31.3.2010, 18:43

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Karel1 »

Prosím o radu.
Pořídil jsem do Zetky 7*64 Sako Hammerhead 11g, závěr musím v poslední fázi dovírat silou, u jiných nábojů mi to nedělá.
Předpokládám, že dochází k zatlačení střely do přechodového kužele. Zatím jsem s tím nestřílel.
Je střelba za takového stavu bezpečná? Nedojde k nebezpečnému zvýšení tlaků?
Díky za odpověď
ZKK601 308W, Z 7*64, Fox2 222rem, ZP 12/70, Brno mod.1 22 LR
vhool

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od vhool »

Karel1 píše:Prosím o radu.
Pořídil jsem do Zetky 7*64 Sako Hammerhead 11g, závěr musím v poslední fázi dovírat silou, u jiných nábojů mi to nedělá.
Předpokládám, že dochází k zatlačení střely do přechodového kužele. Zatím jsem s tím nestřílel.
Je střelba za takového stavu bezpečná? Nedojde k nebezpečnému zvýšení tlaků?
Díky za odpověď
naopak v pripade ze jde strela do nabehu je vlastnost pozadovana pro presnou strelbu,za druhe je zde vyssi komfort strileni protoze to "min kope" jelikoz tam neni volny pohyb strely a v neposledni rade je to setrnejsi ke zbrani ... :wink:
otazkou ovsem je zda ten duvod je tento ... vetsina seriovych zbrani ma totiz nabeh dost daleko (alespon ceskych) :wink:
zjistis to tak ze zavres patron a zase vybijes,jestlize uvidis stopy drazek na strele je to tim ..jestlize ne tak je nekde chybicka :wink:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Zbrojovák »

Karel1 píše:Prosím o radu.
Pořídil jsem do Zetky 7*64... Je střelba za takového stavu bezpečná? Nedojde k nebezpečnému zvýšení tlaků?
Díky za odpověď
Jak píše Vhool, pokud je to tento případ (zjistíš začazením celého náboje např nad svíčkou nebo kahanem) a zavřením, tak to kvituj, neboť se ti alespoň u flinty nebude při nabití a pohybu v terénu - sám otevírat závěr. Ale soustava zbraň/ náboj by měla splňovat C.I.P. je možné že se to potkalo někde na mezích tolerancí. Ke zvýšení tlakové špičky při výstřelu nedojde.

Nimrod
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
John
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: stř 18.8.2010, 21:57

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od John »

Co bude lepší na lov černé,dančí a občas jelení. Sako hammerhead x geco tm?
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od michalos »

John píše:Co bude lepší na lov černé,dančí a občas jelení. Sako hammerhead x geco tm?
Pokud neřešíš cenu střeliva a nevystřílíš toho víc jak 2-3 krabičky ...vyplatí se investovat do lepší munice.... :roll: :wink: (EVO,VULKAN,ORYX,CDP)
vhool

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od vhool »

Zbrojovák píše:
Karel1 píše:Prosím o radu.
Pořídil jsem do Zetky 7*64... Je střelba za takového stavu bezpečná? Nedojde k nebezpečnému zvýšení tlaků?
Díky za odpověď
Jak píše Vhool, pokud je to tento případ (zjistíš začazením celého náboje např nad svíčkou nebo kahanem) a zavřením, tak to kvituj, neboť se ti alespoň u flinty nebude při nabití a pohybu v terénu - sám otevírat závěr. Ale soustava zbraň/ náboj by měla splňovat C.I.P. je možné že se to potkalo někde na mezích tolerancí. Ke zvýšení tlakové špičky při výstřelu nedojde.

Nimrod
ano to je dalsi plus ze mas utazenej zaver ale u flinty ktera je v poradku by to problem byt nemel s otviranim zaveru u nabyte zbrane ... ovsem tomu zacazeni nad plamenem bych se vyvaroval ... pokud je naboj novy,otisk drazek je patrny,pokud chces zvyraznit otisk drazek pouzij lihovy fix na nabarveni strely a v miste kontaktu drazek se strelou dojde k otisku az na tombak ... plamen a ostry naboj nepatri dohromady nikdy proboha ... :wink: :!: :!: :!:
Karel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: stř 31.3.2010, 18:43

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Karel1 »

Díky za rady,
střelu jsem pomaloval fixem nejdřív vodovým a pak liháčem, po vodovým se zdálo, že je setřenej proužek napříč kousek před krčkem, ale jen po části obvodu, po liháči byly jasně vidět drážky, ty jsem po podrobnějším zkoumání objevil i na plášti. Pak jsem porovnával jednotlivé náboje: SB SPCE 11,2 závěr šel zavřít zcela volně, SB SP 9g taky volně, RWS TUG bylo cítit, že se dotýká, Sako dost na fest. Jen pro informaci, Zka má v roce 83 vyměněnou hlaveň (lověna) tak je možné, že přechodový kužel je kratší. Po střelbě poreferuju.
Naposledy upravil(a) Karel1 dne stř 23.3.2011, 18:43, celkem upraveno 2 x.
ZKK601 308W, Z 7*64, Fox2 222rem, ZP 12/70, Brno mod.1 22 LR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od dalas »

Pokud je střela osazena na dotyk s drážkami, je startovní tlak vyšší. Naopak při určitém volném chodu pomáhá pohybová energie střely k zaříznutí do drážek. Dojde k tlakové špičce, která ale není tak vysoká jako u opření o drážky. Na druhou stranu opření o drážky zvyšuje uniformítu výtahových sil a tím i přesnost. To jen na okraj.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od vhool »

dalas ma pravdu ale jen upresnim ze zvyseni tlaku u strely oprene v drazkach je pro zbran "pratelstejsi" nez razove zvyseni pri strele ktera jde kousek volne.oboji zvyseni tlaku by ale u spravneho a vyhovujiciho streliva melo byt v ramci konstrukcniho dimenzovani zbrane tudiz v poradku.ono se s nim totiz nejspis pri konstrukci zbrane tak trosku pocita ...nebo by alespon melo :-)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od figi »

Nedá mi to a reaguji
- opření střely o drážky není vždy předpokladem ke zvýšení přesnosti a mnoho typů střel dává nejpřesnější výsledky při laborování na skok ( A-max, Ballistic tip, Scenar atd. ). Jsou to nejen mé zkušenosti z mnoha laborací velmi přesného střeliva.
- další nesmysl je tvrdit, že u továrně vyrobené munice ( snad krom terčového střeliva ) je dotyk střely výhodný, naopak je možné se velmi rychle přesvědčit, že to nefunguje, protože stačí celkovou délku náboje změřit posuvným měřidlem, a ejhle, rozdíly v délce jednotlivých nábojů jsou více, než desetinu mm , a to znamená, že nastává i velký rozdíl v síle přítlaku střely na drážky, nebo i k možnosti, že někdy je střela těsně u drážek a někdy do drážek natlačená, a z toho plyne, že dojde k rozptylu rychlostí, což by u lovecké střelby vůbec nevadilo ( munice RWS má běžně rozdíly 15-20 m/s - jedny z nejhorších u továrního střeliva ), ale má to velký vliv na kmity hlavně, které jsou díky tomu pokaždé jiné, a proto zlepšení přesnosti vůbec nehrozí, naopak.

Pokud je záměr laborovat střelivo s dotykem střely a drážek, je nutné velmi přesně usazovat střelu. Sportovní střelci na velké vzdálenosti si délku náboje velmi pečlivě hlídají, a pokud laborují munici na dotek, hlídají si zejména to, aby jim tlak střely do drážek střelu nedeformoval, z důvodu možné změny BC.
Velmi nepraktické na lovu je i těžké zavírání závěru. Na lov se tyto laborace obecně vůbec nedoporučují, i z důvodu možného uvíznutí střely v drážkách.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od vhool »

no uz to zde dlouho nebylo ale opet mi odpoved figiho krapet nadzvedla.jedno je fakt,je rozdil mezi tim kdyz se strela dotyka a mezi tim kdyz se po zavreni zaveru strela "zahryzne" . prvni pripad je zadouci a druhy je spatne z duvodu toho ze hrozi to ze pri vybiti nevystreleneho naboje muze a casto dochazi k vytazeni strely z hilzny pri otvirani zaveru.potud souhlas s figim.
ostatni je zmatena snuska nesmyslu nebo jsem nepochopil o cem figi pise.jednak nevim kde jsi nacerpal teoreticke podklady k tomu co pises zde
opření střely o drážky není vždy předpokladem ke zvýšení přesnosti a mnoho typů střel dává nejpřesnější výsledky při laborování na skok ( A-max, Ballistic tip, Scenar atd. ). Jsou to nejen mé zkušenosti z mnoha laborací velmi přesného střeliva.
protoze pokud vim tak prebijeni je pro tebe opravdu jen teoretickou zalezitosti jestli se pletu tak se omlouvam..
samozrejme ze OAL dle delky komory ma smysl prevazne u custom komor ale vzdy je jak pro presnost tak pro zbran jako takovou lepsi kdyz je strela co nejblize k drazkam.predpokladam ze me opet bude figi chytat za slovicka tak uvedu ze vliv na rychlost to ma zanedbatelnou jestlize je strela od drazek vzdalena jednu nebo tri desetiny od drazek ovsem kdyz je rozdil nekolik milimetru tak uz je to znat celkem dost a to nejen na rychlosti.je to prave jeden z duvodu proc flinte chutna to ci ono strelivo a strela.
v neposledni rade kdyz uz se tu slovickari tak je potreba rici take B kdyz reknu A ...tim je mysleno to ze kdyz uz se zminim o tom ze sportovni strelci si peclive hlidaji OAL tak je take treba zminit to ze sportovni strelci na longrange pouzivaji bud jednoranne zbrane nebo nabiji na kazdy vystrel jen jeden naboj a to z duvodu toho ze kdyz je vice naboju ve zbrani tak s kazdym vystrelem se OAL naboju ktere cekaji na svou chvili,meni o par setinek nebo i desetin (zalezi na tom jak pevne jsou v hilzne usazeny).
pro informaci ja osobne jsem dotaz pochopil tak ze tazatel nema problem s tezkym zaviranim zaveru ale pouze se pta zda je na skodu ze mu jde zaver pevneji nez u jine munice.ono totiz kdyz pri zavirani zaveru dochazi k "vtlacovani strely" do drazek tak ten zaver jde dost ztezka "doklapnout" navic tazatel psal ze stopa drazek na strele je velmi nepatrna co zcela jiste na BC vliv nema ani nahodou nehlede na to ze na BC to nema vliv ani v pripade ze se do strely vryjou drazky uplne.ono totiz k vyryti drazek do strely dojde tak jako tak pri vystrelu kdyz k vystrelu nedojde a strela bude "brutalne zahryzla" do drazek tak dojde k delaboraci strely pri otvirani zaveru ktere bude vice nez dobrodruzne :wink: ... tudiz figimu doporucuji nez zacne chytat za slovicka a rozvijet zde sve radoby moudre rady ohledne munice a prebijeni aby si jednak pozorne precetl prispevky predchazejici a jednak aby trosku vice prakticky uvazoval ..ono je totiz nekdy lepsi mlcet :!:
Odpovědět